Skocz do zawartości
IGNORED

Brak basu na środku pokoju


Belfort

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały pokój. Jego wymiary i setup odsłuchowy na załączonych obrazkach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-49053-0-16062500-1364656123_thumb.jpg

post-49053-0-65916300-1364656124_thumb.jpg

post-49053-0-99499600-1364656125_thumb.jpg

post-49053-0-39834500-1364656127_thumb.jpg

 

 

Problem jest taki, że wszędzie bas jest idealny, tylko nie na środku pokoju - akurat tam gdzie siedzę. Tam ledwo go słychać. Dodałem z tego względu suba na prawą stronę od miejsca odsłuchu - spora poprawa, ale nadal słychać, że w innych miejscach pokoju ten bas schodzi dużo niżej.

 

Czy da się coś z tym zrobić?

Tam gdzie są czerwone pola na schemacie tam planuję dać Isover 80 mm. Na przedniej ścianie na podłodze, a za słuchaczem na ścianie powieszone około 10 cm powyżej kanapy, żeby zrobić tam jeden wielki panel wysokości 100 cm i szerokości 150 cm.

 

Czy mój pomysł ma sens? Czy może lepiej coś lepszego zrobić?

 

 

Z góry serdeczne dzięki za pomoc i Wesołych Świąt wszystkim!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się coś z tym zrobić?

 

Zapewne siedzisz w węźle fali stojącej gdzie amplituda drgań jest zerowa.

 

Tu masz linka do kalkulatora, gdzie możesz graficznie zobaczyć jak rozkładają się fale stojące w Twoim pomieszczeniu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-69744700-1364658605_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest tak jak napisałeś.

Podałem wymiary mojego pokoju 2,25 m x 5 m i napisali tam: "In general case, it’s recommended to situate acoustic systems and the listening place in gaps between junction points of modal distribution to get smoother AFR."

 

Czyli jak rozumiem, mam unikać odsłuchów w miejscach tych kresek. Ale generalnie to miejsce w którym brak basu u mnie ma szerokość około metra. W tym momencie nie siedzę dokładnie w środku pokoju, a nadal jest problem.

 

Można coś z tym zrobić?

Poza tym można coś udoskonalić w kwestii sceny i przestrzeni? Chociaż wg mnie to jest w porównaniu do problemów z basem na w miarę dobrym poziomie (chyba, że nawet nie jestem świadom jak bardzo może być lepiej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestii sceny i przestrzeni?

 

Zaadoptować miejsca pierwszych bezpośrednich odbić dźwięku/fali z kolumn. W standardowym pokoju masz ich 6. Adaptacja tych miejsc, redukuje zjawisko efektu filtru grzebieniowego oraz zmniejsza czas pogłosu i trzepoczące echo w pomieszczeniu.

 

..."Fala dźwiękowa docierająca do słuchacza jest sumą fali bezpośredniej i odbitej. Sumowanie fali bezpośredniej i fali w stosunku do niej opóźnionej powoduje powstanie efektu grzebieniowego. Pewne częstotliwości zostaną wzmocnione, inne zaś wygaszone. Na przykład jeśli zsumujemy dwie fale o tej samej częstotliwości i amplitudzie, przesunięte o pół okresu w stosunku do siebie otrzymamy całkowite wygaszenie fali akustyczne w miejscu słuchacza. Tak jest w przypadku tonów prostych. Natomiast dla sygnałów bardziej złożonych – muzyki, efekt filtra grzebieniowego wpływa na zmianę widma częstotliwości. To zjawisko powoduje zmianę barwy..."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem cz te moje plany z Isoverem PT80 (czerwone pola na schemacie poglądowym pokoju) mają sens?

 

Poza tym jeśli mają to czy one tylko wprowadzą poprawę w kwestii sceny i przestrzeni?

Nic nie zmienią na basie?

A jeśli nic, to czy da się coś zdziałać w kwestii poprawy tego basu?

 

Wg tego schematu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) by wynikało, że jedyne co mogę zrobić to jeszcze bardziej się przesunąć w strone okna razem z kolumnami. Dobrze myślę?

 

Ale czy wtedy kwestie przestrzenne się nie rozjadą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem cz te moje plany z Isoverem PT80 (czerwone pola na schemacie poglądowym pokoju) mają sens?

 

Poza tym jeśli mają to czy one tylko wprowadzą poprawę w kwestii sceny i przestrzeni?

Nic nie zmienią na basie?

A jeśli nic, to czy da się coś zdziałać w kwestii poprawy tego basu?

 

Panele z PT80 zawsze wpływają w jakiś tam sposób na reprodukcję niskich częstotliwości, Warto zrobić choćby 4 panele o grubości 10 cm (tyle jest w 1 paczce} i poeksperymentować z ich ustawieniem w pokoju. Takie panele pochłaniają szerokopasmowo. Poszukaj w innych wątkach, jest wielu zadowolonych z takich paneli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tych wyliczeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wyszło, że powinienem siedzieć mniej więcej na 2 metrach od ściany bocznej, więc tak zrobiłem. W sumie trochę się poprawiło, ale nadal bez suba, w ogóle nie ma sensu słuchać.

 

Co do paneli, wcześniej planowałem dać 6 paneli 8 cm. 3 z przodu i 3 z tyłu.

Lepiej dać zamiast tego te 4 x 10cm tylko z przodu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 24

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.