Skocz do zawartości
IGNORED

potrzebny "szybki" głośnik do 3 way min 25 cm


Bogdan

Rekomendowane odpowiedzi

Wojuje od dłuższego czasu z moimi Dali Grand i wymiany sprzętu ( szczegolnie ) wzmacniaczy już nic nowego nie przynoszą - zmieniłem nawet rok temu mieszkanie w bloku na dom ze sporym salonem 42 m2 i nadal nie moge sie pozbyć gumowego wyższego basu, na który stalem sie już uczulony - ludzie do mnie przychodzą i na ogół sa zachwyceni, ale wczoraj byl u mnie prawdziwy audiofil i od razu zrozumial o co mi chodzi.

Zanim je sprzedam spróbuje zbudować kolumny z potężnym, ale krótkim i dobrze kontrolowanym basem.

Moim zdaniem nie ma lepszej metody jak duzy papierowy glośnik z bass refleksem do przodu lub obudowa closed.

 

To ma być 3 way z basem nawet 38 cm ( optimim 30 cm ) .

Ale chcialbym uzyskać jakość śrdnicy i wysokich na poziomie Grandów , czyli najwyższa póła - czy to możliwe.

Czy stosując konstrujckę na wzór ala ATC SCM100 będzie taka przestrzeń jak z Grandów ?

Wiem,że w ATC głosniki sa z najwyższej półki - średniotonowy to dzieło sztuki, ale dobry klasyczny nie powunien być duużo gorszy,

w koncu w grandach są prościutkie Vify 11 cm z celulozowymi membranami.

 

Wsród glośnikow STX znalazłem coś bardzo ciekawego: W.STX.12.2.500.8.FSMC

 

Czy ktoś miał z nim kontakt ? Cena dobra, a symulacje super....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie doświadczenie, że generalnie do szybkiego basu trzeba doskonałego średniotonowego z lekkiej stabilnej mebrany i w miare dobry wysokotonowy. Do takiego salonu to trzeba minimum czterech 38cm głośników (mam na myśli głośniki a nie jakieś PRLowskie wynalazki) żeby zaczęło to dobrze grać.

Dobrą alternatywą jest tuba basowa ustawiona w kącie pokoju. Przez wiele lat miałem takowe i żałuje do dziś, że ze względu na zmiane mieszkania musiałem się ich pozyć.

Bas z takich głośników to coś pięknego. Wynika to z faktu dopasowania powierzchni membrany do pokoju widzianej od strony głośnika.

Dla pocieszenia to wielu potyka sie o ten wyższy bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Ewentualnie rozwiązaniem może być układ 4-way, z estradowymi 15" wooferami i dedykowanymi 10" midbassami. Wtedy powinno być szybko i dynamicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale odgrody są takie brzydkie :-( nie , to już jest skrajny przykład, ale napewno dźwiekowo super, jednak nie pomyślcie ,że ja wymagam za wiele , Grandy są na granicy , to nie jest klucha, tylko po prostu u mnie lekko przeciagają w pewnym zakresie - kontrabas i gitary basowe - gdzieś się podbijają te częstotliwości - natomiast przy uszczelnieniu bass reflexów jest juz za chudo. gdyby wyloty były z przodu , to na 100% było by ok , ale sa z tyłu :-( i musiałbym je wysunąć na środek pokoju , co oznacza pozew rozwodowy - poza tym ja i moje mieszkanie nie jest dla grandów tylko grandy dla mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan

 

 

Spróbuj zmienić strojenie BR - wymień rurkę BR na dłuższą/krótsza i posłuchaj - w końcu to wydatek rzędu kilkunastu zł

A nowe kolumny zawsze zdążysz zbudować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

co sądzicie o wytłumieniu komór basowych matami bitumicznymi

 

Z tego, co wypróbowałem, nie pomoże.

 

Mam dla Ciebie następującą propozycję. Weź kompa z foobarem2000, pokażę Ci jak wpiąć od niego korektor parametryczny. Poustawiasz sobie tak, żeby Ci ten bas tam nie przeszkadzał, a potem wrzucimy do wątku to, co Ci wyszło. Może receptą na Twoje bolączki okaże się prosty obwód RLC, obniżający poziom w paśmie wyższego basu. Pisz na PW, żeby tu nie śmiecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Jeśli kolumny nie mają 50 lat, to raczej nie. Właśnie wczoraj mierzyłem parametry upolowanych niedawno Isophonów z 1971 roku i trzymają parametry bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze zobaczę co się dzieje w środku, może cos się rozszczelniło, np między komorami, bo dałbym sie pokroić ,że jak je kupiłem to nie było tego gumowego pociągania wyższym basem - to jest cos jak rezonans , podbicie - wydaje mi się,że wczesniej tego nie bylo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka lat miałem taki pokój. Rodzaj basu nie ma wiele wspólnego z wielkością pokoju.

Wg mnie wydajność i klarowność wzmacniacza ma duże znaczenie, a pozostałe to rodzaj kondensatorów w torze. ogólnie jak najmniej i tylko dobre foliowce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Rodzaj basu nie ma wiele wspólnego z wielkością pokoju.

 

Jest to nieprawda, ale nawet jeśli przyjąć, że jednak prawda, to już ustawienie kolumn, słuchacza i dużych obiektów ma bardzo wiele wspólnego z przetwarzaniem basu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan , a czym Ty je napędzasz ?

To nie są małe kolumienki i coś musi ten bas trzymać w ryzach .

Też mam po 2x 22cm na basie i z wydajną końcówką bas jest szybki i bardzo punktowy jak tak jest nagrane .

Ale to Harpie Amstaffy i też nieco inna filozofia strojenia co nie zmienia faktu że Twoje Dali potrzebują szybkiego i mocnego wzmacniacza. Objaw " gumowatości " basu przy takich kolumnach jest bardzo często związany z niewydolnością wzmacniacza .

Ja bym tu widział końcówki Passa X150 , 250 albo Calyxa CTI .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klone krella ksa 50, klon accu E407, quad 520, rotel rb990 bx, primare spa 20 ( wzmocnione końcówki mocy o dodatkowa parę tranzystorów końcowych ) - same mocarze :-) czekam na accu P5000 - jeżeli ten też nie da rady, to będę w kropce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klony mogą grać różnie ale trochę prądu masz.

Mi się podobał właśnie Calyx CTI za tą mega szybkość , może spróbuj go pożyczyć zanim zrobisz poważny ruch z kolumnami .

Pogadaj z Łukaszem - Iceman007 . Jak z CTI nie uzyskasz dobrego basu to zostanie grzebanie z kolumnami.

Choć to też nie będzie pewnik bo może masz problem z akustyką .

Jak masz też możliwość posłuchaj Amstaffów . Nie jest to 30cm ale fajnie zestrojone alu 22cm .

Co do 3way z konkretnym wooferem to sam bym takie coś sklecił . Głośniki fajne się znajdzie ale bardzo dobre darmowe projekty już nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku wątku wymieniłem głośnik STXa , na którym spróbował bym zbudować 3-way i zostałem obśmiany - wspomne jednak ,że pierwsze Amstaffy Harpii były na głośnikach tej firmy - tylko 22 cm , atk wiec moze oksze sa z blachy , a technologia nie szokuje nowoczesnością, ale da się z nich zbudować dobre kolumny :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Ale nikt nie mówił, że się nie da. Ja sam lubię i szanuję STXa za drogę, którą pokonał. Natomiast nalegasz na szybkość, a nie ruszyło Cię w ogóle wspomnienie o głośnikach estradowych, o dedykowanym midbasie, o próbie z korektorem. Wygląda na to, że upatrzyłeś sobie głośnik i założyłeś wątek po to, żeby Cię ktoś upewnił, że to dobry wybór. Chyba, że Twoja definicja określenia szybki bas jest inna, niż moja, bo dla mnie szybki bas jest powyżej 12 cali i 20 Tm. http://www.elmuz.com.pl/sklep/download/12LX60.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie, to nie tak, ja jestem otwarty na inne warianty, tylko wydalem juz tyle pieniędzy i nadal nie jestem zadowolony z dźwięku. ja jestem nawet pewien ,ze estradowka 12-15 cali będzie ok. upatrzyłem sobie tego stxa , bo on w symulacjach wychodzi tak, jak mi pasuje i na forum szukam potwierdzenia moich przypuszczeń, ale nie chciałbym starcic średnicy, wysokich i przestrzeni grandów, bo te aspekty są dla mnie wzorcowe. rozciagnięcie i potęga basu tez jest rewelacyjna , ale kontrola i szybkość już nie :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Ja już chyba nie mam więcej pomysłów. Skoro wcześniejsze Ci pasują, to więcej chyba nie pomogę. Mogę ci jeszcze zaproponować 2-way na 12" estradowym midbasie i 5-calowej wstędze, za który się zabieram i który na pewno pokona Dali pod względem basu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wcześniej planowałem 3 way z dużym basem estardowym lub klasycznym w obudowie zamknietej , z szerokopasmowcem i wstęgą, ale dwudrożne .... to akurat bardzo mnie ciekawi, a jak to wychodzi kosztowo ? jaki będzie podział częstotliwości ?

 

Ja już chyba nie mam więcej pomysłów. Skoro wcześniejsze Ci pasują, to więcej chyba nie pomogę. Mogę ci jeszcze zaproponować 2-way na 12" estradowym midbasie i 5-calowej wstędze, za który się zabieram i który na pewno pokona Dali pod względem basu.

i Nawet Ci powiem ,że ostatnio namieżyłem taka Beymę : 12BR70 :-) i ja brałem pod uwagę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zacznie się coś tu wypisywać tj bzdurki to trzeba się znać do szybkiego basu (choć tak na prawdę czegoś takiego nie ma ...) to trzeba zrobić obudowę zamkniętą z głośnikiem o relatywnie małej masie i dużej efektywności .....

Ot cała tajemnica

Poczytać później wypisywać ...

To nie jest tanie choć nie kosmicznie drogie

Podziały ?

To trzeba wyliczyć ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

trzeba zrobić obudowę zamkniętą z głośnikiem o relatywnie małej masie i dużej efektywności .....Ot cała tajemnica

 

Mhm. Wiesz, co to jest dolna częstotliwość graniczna? Albo dobroć? Po powyższym widzę, że nie wiesz, ze złośliwości pytam.

 

Podziały ? To trzeba wyliczyć ....

 

Najlepiej na kalkulatorze. Sprawdź moją stopkę, potem coś poczytaj i przestań wypisywać bzdurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie AudioST

 

 

Temat ( duży głośnik , mala masa itp) był kilka razy walkowany tu na forum i wniosek był zawsze taki sam :

 

albo niskie zejście albo wysoka efektywność

 

To fizyka . I tego"obejść "sie niestety nie da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o tej Beymie 12BR70 - czy to nie jest proba pogodzenia sprzeczności na potrzeby bardziej domowe niż profi ? głośnik nie jest specjalnie drogi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.