Skocz do zawartości
IGNORED

Polski gramofon Daniel G-1100 fs Fonica


4321
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki G.Mark podłączyłem wkładkę, zdjęcie jest O.K. wszystko gra i nie buczy. Stabilizacja obrotów talerza znacznie lepsza o starego "Bernarda" - stabilizacja jak "brzytwa". Czym usuwaliście delikatne rdzawe naloty na elementach "chromowanych"? Chciałem podziękować założycielowi tego tematu bo ten sprzęt jest naprawdę godny uwagi. Który z tych dzisiaj dostępnych wytrzymałby próbę czasu i przechowywania w jakże nędznych, niekiedy warunkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedną prośbę, zmierzcie wysokość styków wychodzących z koszyka. U mnie góra czyli LR wynosi 1,2mm, dół (masy) 1,3mm - może to być powodem tego HH.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam!

Wracam na forum po 1.5 miesiąca nieobecności,w międzyczasie poświęciłem jeden dzień dla mojego Daniela.Wymieniłem w nim oryg.przewód z końcówką DIN na 2 podwójne kable Schulz DK 4 (tu wykorzystałem pomysł kol. Ahaya) ominąłem płytkę tłumienia,odseparowałem masy sygnałowe od siebie i od masy gramofonu zakończyłem wtykami firmy Amphenol(bo tanie a dobre) i jest pięknie.Najpierw podłączyłem pod amplituner AV na którym słuchałem do tej pory aby móc porównać do tego co było wcześniej.A potem do integry CA + przedwzm. DJ ART pre II. Wkładka której używam to AT 95. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi a wszystkich nowych zachęcam do ingerencji,chociaż trochę w tor sygnału Daniela W A R T O !!

Jeszcze tylko małe zapytanie bo w mojej instrukcji obsługi jest podane aby igłę usytuować na koszyku w odległości 8 mm a tu na forum podajecie że 12 mm(tak ustawiłem) Czy było to spowodowane że montowano różne headshell"e?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez schneck65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że był jakiś błąd w druku bo do dziś mam instrukcje obsługi tego gramofonu w dwóch różnych wersjach. Jedna z 1978 r mówi o 12 mm (instrukcja - format kwadratu), druga natomiast (format prostokąta w układzie poziomym - str. 10) o 8 mm.

 

We wcześniejszych postach z tego co pamiętam ustalono że prawidłowa powinna być odległość (12 mm). Ale czy na 100% tego już nie pamiętam. Headshelle były jednakowe jeśli chodzi o wymiary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o pomoc w sprawie wyglądającej dość banalnie. Naprawiam kumplowi Daniela, elektronikę zrobiłem bez pełnej serwisówki (mam tylko schemat). Pozostał mi bzdet w postaci otworu istniejącego w spodzie ramienia, nad windą. Otwór ma ok. 4mm są na nim ostre krawędzie (można powiedzieć zadziory). znalazłem wokół niego jakieś resztki gumy. Wygląda jakby to były resztki jakiejś podkładki/odboju. Trzeba coś tu wstawić, ale nie mam pojęcia jak to powinno wyglądać, jakie mieć wymiary i jak powinno być prawidłowo mocowane w ramieniu. Długo grzebałem w internecie, ale nic konkretnego nie znalazłem. Jakoś nikt nie robi zdjęć ramienia od spodu! :o) Pomóżcie, jeśli możecie.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez murza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o pomoc w sprawie wyglądającej dość banalnie. Naprawiam kumplowi Daniela, elektronikę zrobiłem bez pełnej serwisówki (mam tylko schemat). Pozostał mi bzdet w postaci otworu istniejącego w spodzie ramienia, nad windą. Otwór ma ok. 4mm są na nim ostre krawędzie (można powiedzieć zadziory). znalazłem wokół niego jakieś resztki gumy. Wygląda jakby to były resztki jakiejś podkładki/odboju. Trzeba coś tu wstawić, ale nie mam pojęcia jak to powinno wyglądać, jakie mieć wymiary i jak powinno być prawidłowo mocowane w ramieniu. Długo grzebałem w internecie, ale nic konkretnego nie znalazłem. Jakoś nikt nie robi zdjęć ramienia od spodu! :o) Pomóżcie, jeśli możecie.

Pozdrawiam

Jest to odbój lub inaczej amortyzator. Korek gumowy wystający tak ok. 0,5mm na zewnątrz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to odbój lub inaczej amortyzator. Korek gumowy wystający tak ok. 0,5mm na zewnątrz.

Dziękuję za odpowiedź! Ale tylko 0,5mm? To bardzo cienkie, ale to może tłumaczyć, że się całkowicie zużyło...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź! Ale tylko 0,5mm? To bardzo cienkie, ale to może tłumaczyć, że się całkowicie zużyło...

Korek jest grubszy tylko po wciśnięciu w rurkę ramienia tyle wystaje na zewnątrz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korek jest grubszy tylko po wciśnięciu w rurkę ramienia tyle wystaje na zewnątrz.

OK, tak zrozumiałem. Prześwit między ramieniem (samą rurką ramienia), a windą jest około 1,5mm w stanie spoczynku, dlatego spodziewałem się grubości "przekładki" ok 1mm, ale skoro jest 0,5mm, to tylko oznacza zostawienie większego luzu. Jeszcze raz dziękuję!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Wykonałem "ersatz" kołeczka i wygląda, że spełnia swoją rolę.

Mam jeszcze kilka pytań, będę wdzięczny za odpowiedzi znawców Daniela.

 

1. Dokupiłem na allegro brakujący headshell (który ma pasować do Daniela i fonomastera) i władkę AT-91. Po założeniu okazało się, że nie da się wypoziomować ramienia, bo nawet przy ustawieniu przeciwwagi na maksymalny nacisk headshell unosi się w górę. Nacisk 1,5g jest możliwy dopiero po sztucznym dociążeniu headshella przez założenie 2,2g. Jak z tej sytuacji wybrnąć? Dociążyć na stałe? Może spróbować wysunąć rurkę ramienia ("wydłużyć" ramię)?

 

2. Dzięki dociążeniu ramienia odtwarza się muzykę z płyty i obroty są prawidłowe. Jednak gdy użyję wtedy sensora podniesienia ramienia, to w czasie podnoszenia obroty gwałtownie się zwiększają i są podwyższone przez kilka sekund, po czym wracają do normy. Czy to typowy objaw?

 

3. Zauważyłem wrażliwość danielowego wzmacniacza na na dotykanie metalowych przedmiotów do masy. Np. gdy gramofon jest zasilony, a ja zdejmuję lub zakładam talerz, to w podłączonych głośnikach słychać głośne trzaski. Jasne, normalnie nikt nie robi takich rzeczy w czasie pracy, ale czy w waszych Danielach jest tak samo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w swoim pierwszym poście tutaj!

Jestem absolutnym nowicjuszem jeśli chodzi o kwestie gramofonów natomiast po odwiedzeniu mojego znajomego i chwili zabawy z jego sprzętem stwierdziłem że nie wiem jak przeżyłem taki szmat czasu bez niego.Udało mi się wygrzebać stary gramofon mojego taty, taki jak tu opisane.Brakuje mu igły więc nie byłem w stanie sprawdzić czy działa.Moje pytanie jest takie - które z wskazanych przeróbek są niezbędne i na tyle proste żeby coś mi nie wybuchło, a po drugie czy po długim czasie nieużywania - gramofon leżał w piwnicy jakieś 20-30 lat - należy wykonać jakieś czynności restauracyjne?

Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w swoim pierwszym poście tutaj!

Jestem absolutnym nowicjuszem jeśli chodzi o kwestie gramofonów natomiast po odwiedzeniu mojego znajomego i chwili zabawy z jego sprzętem stwierdziłem że nie wiem jak przeżyłem taki szmat czasu bez niego.Udało mi się wygrzebać stary gramofon mojego taty, taki jak tu opisane.Brakuje mu igły więc nie byłem w stanie sprawdzić czy działa.Moje pytanie jest takie - które z wskazanych przeróbek są niezbędne i na tyle proste żeby coś mi nie wybuchło, a po drugie czy po długim czasie nieużywania - gramofon leżał w piwnicy jakieś 20-30 lat - należy wykonać jakieś czynności restauracyjne?

Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Przeczytaj temat od początku i będziesz wszystko wiedział ,miłej lektury :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem absolutnym nowicjuszem jeśli chodzi o kwestie gramofonów

No to wybrałeś sobie gramofon, który nie jest wcale prosty do naprawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś może podac dokładne wymiary osi podtalerzyka - średnice, długosć osi i czy miała wbita kulkę? Oraz czy łożysko było zamykane płytką z tworzywa czy stalową?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Czy ktoś może podac dokładne wymiary osi podtalerzyka - średnice, długosć osi i czy miała wbita kulkę? Oraz czy łożysko było zamykane płytką z tworzywa czy stalową?

 

Nie podam dokładnych wymiarów, ale łożysko było zamykane płytką z tworzywa sztucznego, kulka średnicy bodaj 3/8''

 

Z obserwacji własnych - wymiana smaru na syntetyczny, nie reagujący z tworzywami sztucznymi, poprawia stabilność obrotów - nie trzeba korygować po rozgrzaniu smaru :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Pytanie do znawców:

Trafił mi się Daniel z niedziałającym regulatorem obrotów. Po włączeniu talerz kręci się z maksymalną prędkością. Jest to nowa wersja z diodą na podczerwień. Pytanie do ludzi, którzy wymieniali ten element. Jaki dokładnie rodzaj diody zastosować. Pytam bo z treści wątku wynika, że: CQYP16. Natomiast jak wyszukuję ją w googlu to widzę, że wygląda ona nieco inaczej niż ta zamontowana u mnie. Moja nie ma tego metalowego obramowania. Jest cała plastikowa. Ew. Jak sprawdzić, czy ta dioda jest sprawna czy może przyczyną jest coś innego.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja nie ma tego metalowego obramowania. Jest cała plastikowa.

 

Prawdopodobnie ktoś już ją wymieniał, bo jest to element, który ponoć lubi padać. W oryginale dioda i tranzystor wyglądają bardzo podobnie - mają identyczne obudowy (na schemacie pod jednym rysunkiem jest opis zarówno diody jak i tranzystora).

 

Dioda przewodzi tylko w jednym kierunku, jak sprawdzisz omomierzem, to w jedną stronę nie ma połączenia a w drugą jest.

 

Po włączeniu talerz kręci się z maksymalną prędkością.

 

Mam w domu Daniela z identycznym problemem - wymieniłem diodę i fototranzystor, niestety nic to nie wniosło. Silnik reaguje na wszystkie potencjometry (zarówno precyzyjne jak i montażowe), ale obroty są po prostu b. wysokie. Dodam, że tranzystor BPYP 24 był niedostępny, więc kupiłem BPYP 22 (teoretycznie j.t. zamiennik). Ma deczko inną obudowę. Niestety nie działa - obroty są takie, że talerz chce oderwać się od Ziemi...

 

Również byłbym wdzięczny za radę co z tym zrobić :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik reaguje na wszystkie potencjometry (zarówno precyzyjne jak i montażowe), ale obroty są po prostu b. wysokie.

Proszę sprawdzić czy pasek jest dobrze założony. Mógł wysunąć się na krawędź rolki na silniku, która jest w tym miejscu szersza i stąd większe obroty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem :) Pasek jest na swoim miejscu.

Zakładam, że masz serwisówkę albo chociaż schemat. Należy w takim przypadku zmierzyć napięcia w punktach charakterystycznych na płytce sterowania. Nie jest to proste ze względu na umiejscowienie płytki. Pierwsze moje przypuszczenie to napięcie ujemne na kolektorze tranzystora t136 jest za wysokie. A prawidłowo ma być -11 V w punkcie 7. Należy również pamiętać, że Daniel był konstruowany i produkowany gdy w sieci było 220V. Teraz jest 230V i więcej tak też po stronie wtórnej trafo napięcie będzie większe niż pierwotnie zakładano.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podam dokładnych wymiarów, ale łożysko było zamykane płytką z tworzywa sztucznego, kulka średnicy bodaj 3/8''

 

Z obserwacji własnych - wymiana smaru na syntetyczny, nie reagujący z tworzywami sztucznymi, poprawia stabilność obrotów - nie trzeba korygować po rozgrzaniu smaru :)

 

Wiesz może czy były wersje tulei łozyska zamykane płytką stalową?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz może czy były wersje tulei łozyska zamykane płytką stalową?

 

Niestety nie wiem.

 

Zakładam, że masz serwisówkę albo chociaż schemat

 

Mam, ale nie odpowiada temu, co mam w rzeczywistości (ma 2 schematy i żaden nie jest ok, Daniel z 82 roku).

Napięcia, z tego co mierzyłem, faktycznie nie odpowiadają tym na schemacie, ale mój egzemplarz jest niestety zmodyfikowany - na płytce są oznaczenia i otwory po elementach, których nie ma a są na schemacie, są natomiast elementy na płytce, których na schemacie nie ma... Trochę mi to komplikuje sytuację :/ Myślałem już nawet, żeby odtworzyć całą płytkę wg schematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem.

 

 

 

Mam, ale nie odpowiada temu, co mam w rzeczywistości (ma 2 schematy i żaden nie jest ok, Daniel z 82 roku).

Napięcia, z tego co mierzyłem, faktycznie nie odpowiadają tym na schemacie, ale mój egzemplarz jest niestety zmodyfikowany - na płytce są oznaczenia i otwory po elementach, których nie ma a są na schemacie, są natomiast elementy na płytce, których na schemacie nie ma... Trochę mi to komplikuje sytuację :/ Myślałem już nawet, żeby odtworzyć całą płytkę wg schematu.

Mam jeszcze jedno podejrzenie. Sprawdź bezpiecznik, który jest na płytce. Ten na środkowym odczepie uzwojenia wtórnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem :) Pasek jest na swoim miejscu.

 

U mnie problem rozwiązny. Pomogła wymiana diody. Problemem okazało się to, że poprzedni właściciel jak twierdził wymieniał diodę. Tyle tylko, że pomylił się i wymienił fototranzystor, który znajduje się nad silniczkiem. Na szczęście miałem taki fototrazystor z innego modelu i po wymianie diody, która jest pod tym "dziurkowanym" talerzykiem obroty są prawidłowe. Wiem, że to małoprawdopodobne ale może też zamiennie podłączyłeś diodę (na górze) fototranzystor (na dole).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

może też zamiennie podłączyłeś diodę (na górze) fototranzystor (na dole).

 

Sprawdzałem - wymieniałem oba elementy (faktycznie były zamienione, ponieważ na miejscu fototranzystora była dioda podczerwona ale nowszego typu - z taką dużą bańką jak aktualne diody). Wymieniłem zarówno diodę na dole, jak i diodę na tranzystor na górze - niestety oba to zamienniki i może nie działać - nie pomogło i nadal nie wiem gdzie jest przyczyna.

 

Sprawdź bezpiecznik, który jest na płytce. Ten na środkowym odczepie uzwojenia wtórnego.

 

Bezpieczniki sprawdzałem jako pierwsze - są wymienione na nowe odkąd włożyłem tam łapy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo prosty sposób sprawdzenia działania diody na podczerwień.Wystarczy wziąść telefon komórkowy i spojrzeć na diodę poprzez wizjer aparatu.Wtedy widać ,czy dioda świeci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pomogło i nadal nie wiem gdzie jest przyczyna.

 

Proponuję podejść do tego tematu od początku. W załączeniu fragment z serwisówki dotyczący zasady regulacji prędkości obrotowej. Wprawdzie dotyczy on wersji z żaróweczką jako źródłem fali optycznej działającej na fototranzystor ale ogólnie zasada regulacji jest ta sama. Może metodą krok po kroku da się stwierdzić, który element w tym łańcuchu jest wadliwy. Umiejscowienie płytki niestety nie ułatwia dokonania pomiarów napięć zwłaszcza, że powinno się ich dokonać w trybie pracy gramofonu czyli przy obracającym się talerzu. Bez odpowiedniego stojaka o kształcie odwróconego taboretu jest to raczej niemożliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.