Skocz do zawartości
IGNORED

Polski gramofon Daniel G-1100 fs Fonica


4321
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

diody sprawdzone, dalej nic a mam pytanie jeszcze jedno jak przestawić ramie żeby igłą była nad płytą ?? kręciłem tą śrubką z góry przy ramieniu ale niewiele to pomogło :(

 

<a href=http://zapodaj.net/69c3d3fbf7a5f.jpg.html>12380749_987500464630749_335298878_o.jpg</a>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat .Mam WG 110 fs .Wszystko pięknie chodziło do wczoraj .wczoraj zaczął lekko charczeć potencjometr głośności więc przy podniesionym ramieniu kilkukrotnie pojeździłem potencjometrem góra dól .

niestety wywaliło bezpiecznik.Dziś wymieniłem bezpiecznik ale teraz po załączeniu jak gra cicho wszystko jest OK.Jednak przy podkręceniu głośności wyłącza lewy kanał.

Wyłączenie i załączenie pomaga do czasy podwyższenia głośności.

Co może być przyczyną ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie proszę, jakie śrubki są potrzebne do zabezpieczenia gramofonu na czas transportu.

Żadne. Musisz tylko zdjąć talerz i zabezpieczyć ramię na agrafie np. pętelką do kabli. No i oczywiście zdemontowac przeciwwagę.

Podczas wszystkich moich przeprowadzek starczało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Dzięki za odpowiedź. Zauważyłem, że to mogą być takie same śrubki jak są zastosowane do przykręcenia wierzchniej płyty.

 

Jest ktoś w Łodzi lub bliskiej okolicy zajmujący się naprawami tego gramofonu? Zaczęła szwankować elektronika.

 

Gramiaka przejęła córka wraz z resztą mojego starego sprzętu. Dokupiłem kolumny i system gotowy. Szkoda mi było by stał nieużywany.

 

Już dawno mówiła, że też chce tak jak ja być "audiofilem" i słuchać muzyki z płytek. Zachwyca się analogiem i podziwia puszczając kolejne płyty. Dostała kilkanaście płyt od mojego znajomego, które pomyła razem ze mną. Oczywiście nowe koszulki i okładki na płyty. Polskie wydania Pana Kleksa, Pink Floyd, Kombi, Franka Kimono itp. Ma dziewczyna na czym się szkolić. Dodam, że ma 10 lat.

 

:D

 

Chwalę się tym zestawem jak najlepszym haiendem ale moja i dziecka radość jest przeogromna.

 

Pozdrawiam.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_0129.jpgIMG_0153.jpg

 

P.S.

 

Mogę śmiało napisać, że Daniel przeżywa trzecią młodość.

 

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qqrydza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

>>> Filwoj

To zależy co chcesz jeszcze zrobić i co już w nim poprawiłeś.

Zaczynając od głowicy która jest na fotce razem z oryginalnym złączem.

Luz pomiędzy tymi elementami jest tak duży że dodając brak kąta prostego headshella powstaje spora odchyłka od poziomu do góry. Dlatego zdecydowałem się na wymianę gniazda pozyskanego z jakiegoś dawcy przy okazji zmieniłem kabelki sygnałowe można kupić z metra lub na wymiar jako komplet cena zależy od producenta i sprzedawcy. Sama wymiana polega na wykręceniu małej śrubki trzymającej gniazdo w rurce ramienia a która znajduje się w dolnej części za nakrętką gniazda. Samo gniazdo czasami jest dodatkowo przyklejone klejem i aby je usunąć trzeba użyć sporej siły. Najlepszym sposobem jest delikatne kręcenie gniazdem wraz zamontowanym headshellem prawo /lewo jednocześnie trzymając resztę ramienia. Wiadomo na drugim końcu trzeba odlutować kabelki do których przywiązujemy mocną nitkę i wyciągamy kable w stronę gniazda. Nitka posłuży nam za pilota do ponownego montażu okablowania. Ja dodatkowo na końcu rurki wykonałem pilnikiem typu płaski iglak poprzeczne nacięcie gdzie śruba mocuje gniazdo celem uzyskania możliwości korekty pionu prowadzenia igły. Po takiej wymianie możemy zakupić nowy headshell. Ja zastosowałem Ortofonia jego waga to 9,4g jest lżejszy od Foniki. Może ktoś podać jej wagę?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mam mały problem, bo postanowiłem też wymienić headshell na proponowanego Ortofona SH-4.

Okazuje się że jego budowa jednak jest trochę inna i oryginalne śrubki nie pasują do wkładki AT-95 i musiałem zastosować te z wkładki. Przełożenie kabelków odpowiednio pod Daniela, bo w Ortofonie były nałożone inaczej. Próbowałem porównać ze zdjęciami które są wstawione na forum, ale chyba nigdzie nie są założone prawidłowo. Po porównaniu dwóch Danieli w których kabelki są oryginalnie wlutowane w headshell i oznaczeń na wkładce MF100 udało mi się ustalić prawidłowe zamocowanie kabelków. Teraz pozostało już tylko przykręcenie headshella do ramienia i tu kolejne zdziwienie, bo się nie da :(.

Ortofon ma bolec mocujący trochę dalej i jest krótszy. Śruba z ramienia go nie łapie.

Jak rozwiązać ten problem, bo nikt wcześniej nie wspominał, że coś nie pasuje i myślałem, że mocowanie wszystkich headshelli jest takie same.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Dzięki za odpowiedź. Zauważyłem, że to mogą być takie same śrubki jak są zastosowane do przykręcenia wierzchniej płyty.

 

Jest ktoś w Łodzi lub bliskiej okolicy zajmujący się naprawami tego gramofonu? Zaczęła szwankować elektronika.

 

Gramiaka przejęła córka wraz z resztą mojego starego sprzętu. Dokupiłem kolumny i system gotowy. Szkoda mi było by stał nieużywany.

 

Już dawno mówiła, że też chce tak jak ja być "audiofilem" i słuchać muzyki z płytek. Zachwyca się analogiem i podziwia puszczając kolejne płyty. Dostała kilkanaście płyt od mojego znajomego, które pomyła razem ze mną. Oczywiście nowe koszulki i okładki na płyty. Polskie wydania Pana Kleksa, Pink Floyd, Kombi, Franka Kimono itp. Ma dziewczyna na czym się szkolić. Dodam, że ma 10 lat.

 

:D

 

Chwalę się tym zestawem jak najlepszym haiendem ale moja i dziecka radość jest przeogromna.

 

Pozdrawiam.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_0129.jpgIMG_0153.jpg

 

P.S.

 

Mogę śmiało napisać, że Daniel przeżywa trzecią młodość.

 

:)

 

Jak zamocowałeś headshell Ortofona jak nie pasuje do ramienia z Daniela ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wszyscy się pchają do odpowiedzi, a zwłaszcza Ci co zmieniali :)

 

Nie zmieniałem, nie wiem jak zaadaptować headshell ale ja bym zmienił samą wkładkę, stosując śrubki od wkładki (nie od Daniela). Zmiana headshell to nie jest tak prosta sprawa - trzeba brać pod uwagę całą dynamikę ramienia. Już wymiana wkładki ma duży wpływ - chyba, że dobierzesz taką o bardzo zbliżonej wadze do fabrycznej - wymiana headshell to jeszcze dalej idąca ingerencja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniałem, nie wiem jak zaadaptować headshell ale ja bym zmienił samą wkładkę, stosując śrubki od wkładki (nie od Daniela). Zmiana headshell to nie jest tak prosta sprawa - trzeba brać pod uwagę całą dynamikę ramienia. Już wymiana wkładki ma duży wpływ - chyba, że dobierzesz taką o bardzo zbliżonej wadze do fabrycznej - wymiana headshell to jeszcze dalej idąca ingerencja.

W całej rozciągłości popieram. Zmiana headshella w przypadku Daniela to błąd nie tylko z powodu dynamiki ramienia. Ma też wpływ na geometrię mocowania samej wkładki. Ja już pisałem gdzieś o tym wcześniej. Headshell Daniela jest specyficzny. Patrząc na "sufit" czyli tam gdzie wkładka styka się z headshellem widać jak zwiększa się jego grubość w kierunku igły. Na długości 27 mm widać klin. Nie ma mowy o pomyłce bo mam 3 headshelle od Daniela.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamocowałeś headshell Ortofona jak nie pasuje do ramienia z Daniela ?

 

Trochę to dziwne ponieważ ja nie miałem żadnego problemu. Wcisnąłem dokręciłem i po robocie. Z tego co można przeczytać zamieszczanych tu wypowiedzi nikt dotąd nie miał kłopotu.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Headshell Daniela jest specyficzny. Patrząc na "sufit" czyli tam gdzie wkładka styka się z headshellem widać jak zwiększa się jego grubość w kierunku igły. Na długości 27 mm widać klin. Nie ma mowy o pomyłce bo mam 3 headshelle od Daniela.

Też to zauważyłem i wypowiedzi znajdujące się w temacie, że headshell Daniela skosi w górę świadczą tylko o tym, że Ci co tak twierdzą, nie mają racji, a na dodatek zrzucają winę na gniazdo, co nie jest prawdą. Też mam dwa headshelle, bo mam jeszcze Daniela ze wzmacniaczem.

 

Trochę to dziwne ponieważ ja nie miałem żadnego problemu. Wcisnąłem dokręciłem i po robocie. Z tego co można przeczytać zamieszczanych tu wypowiedzi nikt dotąd nie miał kłopotu.

 

Pozdrawiam.

Headshell Ortofona nie pasuje do żadnego z moich ramion i nie może pasować bo ma niższy i w innym miejscu bolec, który wchodzi w gwint nakrętki gniazda. Może przypadkiem masz o jakiś ułamek milimetra dłuższy i zahacza, ale nie może to być stabilne połączenie z oryginalnym gniazdem Daniela. Oprócz tego chyba na wszystkich zdjęciach jakie są w temacie kabelki są źle podpięte. Będę musiał sprzedać hedshell Ortofona, tylko już ma ślady po oryginalnych śrubkach, delikatnie obtarł się lakier mimo, że jeszcze nie był porządnie przykręcony.

Może ktoś jest chętny ? Zawsze się można dogadać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostania moja przeróbka. Amortyzacja zawieszenia silnika napędowego talerza gramofonu. Wykorzystane trzy amortyzatory z gumy silikonowej pochodzące z układu tłumienia drgań sporego i ciężkiego dysku twardego Maxtor z lat 90-tych. Trzeba było rozwiercić w chassis gramofonu otwory z 7,5 mm na 9.5 mm i wcisnąć gumki. Pomiarów profesjonalnych drgań po przeróbce zawieszenia silnika nie robiłem, jedynie stetoskop przyłożony do plinty. Charakter drgań na pewno jest łagodniejszy po przeróbce. Jak dotychczas wszelkie modyfikacje wyszły temu gramofonowi na plus. Myślę, że w poprawie parametrów zawieszenia silnika napędu talerza tkwi dość spory potencjał. Niestety silniczka wyprowadzić się nie da poza gramofon. Tą przeróbkę jak i wcześniejsze traktuję jako zabawę, wiem że jest sporo lepszych gramofonów ale mnie ten automat nigdy nie zawiódł (40 lat) no i bezsprzecznie ta wygoda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-31341-0-28586800-1467752541_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam. Mam prośbę o pomoc,ewentualnie schemat połączeń w Danielu z 1977r. Płytka łączona kabelkami, nie złączkami. Po otworzeniu zastałem urwane dwa kabelki idące od wtyczki najprawdopodobniej do płytki (wskazuje na to ich długość). Kabelki w kolorze zielonym i brązowym. Zielony wychodzi z gniazda wtyczki z drugiego konektora (patrząc od klawisza zasilania), brązowy z 4 konektora po przeciwnej stronie (od strony ramienia). Będę wdzięczny za pomoc gdyż nie znalazłem w sieci schematu połączeń do tej płytki. Może ktoś ma podobny model i może zajrzeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za mały wtręt.

 

Odkupię ciężarek do antyskatingu stosowany w wielu polskich gramofonach -->

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Proszę pisać na PW.

ps. Nie ukrywam, że szukam dużo tańszej oferty niż ten z allegro za 45 zł.

Szukałem ale ostała mi się tylko dźwignia od antyskatingu. Po ciężarku ani śladu. Ciężarek ma średnicę 10 mm, grubość ok. 4 mm, waży 1,95 g i niestety ma tą wkładkę z gumy aby łatwo się nie przesuwał po trzpieniu (fi 1 mm). Może jakaś egzotyczna moneta mogłaby posłużyć za ciężarek (lub dwie a w środku wklejona wkładka z cienkiej gumy) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Po kilkunastu latach leżakowania wyciągnąłem swojego Daniela z piwnicy. Przeczytałem cały ten temat i zabrałem się do roboty. Zacząłem od wymiany pasków i nasmarowania części ruchomych. Mechanizm opuszczania ramienia wariował ale okazało się że była spalona żarówka na jednym z sensorów i wymiana pomogła. Następnie wymieniłem wkładkę na Ortofon RED i zainstalowałem gniazda RCA. Usunąłem też układ tłumienia. Niestety po włączeniu do wzmacniacza usłyszałem buczenie i pykania. Kombinowałem z masą ale bez żadnych efektów. W końcu okazało się że zakłócenia wprowadzał stojący obok telewizor i tuner satelitarny. Teraz są na oddzielnej listwie z wyłącznikiem i do słuchania ich wyłączam. Moja wersja jest jakimś mariażem z Thomsonem ale nie mogłem znaleźć żadnych informacji na ten temat.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-64559-0-64257900-1479069875_thumb.jpgpost-64559-0-65331200-1479069894_thumb.jpgpost-64559-0-42276600-1479069908_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Od wczoraj stałem się posiadaczem zepsutego (ale w dobrym stanie wizualnym) gramofonu G1100fs Daniel. Poszukuję pełnej serwisówki do niego, w necie znalazłem tylko okrojoną wersję, lub do wg 1100fs. Jeśli ktoś ma to proszę o życzliwość i pomoc.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko takie coś (strona pierwsza w załączeniu). Płachta, razem 16 stron A4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki moltos za dobre chęci, ale tę to mam. Trudno poradzę sobie z tą. Daniel jest martwy, pali się tylko neonówka.

Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Problem tkwił w zasilaczu, po wymianie dwóch tranzystorów wszystko zaczęło normalnie działać, przy okazji wymieniłem elektrolity na całej płytce. Oczywiście gramofon wymaga wymiany pasków (zwłaszcza tego od automatyki), gruntownego czyszczenia i regulacji. Na próbę zostawię MF-100 (mam jeszcze z dawnych czasów MF-102 i MF-104) jednak przymierzam się do AT95E. Jak skończę to zamieszczę kilka fotek.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś ma patent na odświeżenie drewnianej skrzynki Daniela? Chodzi mi tylko o odświeżenie, nie zamierzam szlifować i malować.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję coś z Pronto. Ostatnio używałem taki niebieski na kolumnach głośnikowych. Efekty bardzo dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, Panowie. Podpinam się pod wątek, bo zaczyna mi już brakować pomysłów.

 

Zabrałem się kilka dni temu za reanimację Daniela w starszej wersji - po wymianie elektrolitów i części tranzystorów wszystko z grubsza wstało - został tylko jeden problem - bardzo wysokie obroty.

 

Po przeprowadzeniu pomiarów w punktach z serwisówki mam ok. ~1V więcej na wyjściach z mostka (punkty 7 i 9 na schemacie), co z grubsza odpowiada wzrostowi napięcia z 220 na 230V. Po regulacji potencjometrem P5 napięcia na emiterze T134 (punkt 8) na podane w serwisówce -5,7V w punkcie 7 mam -11,3V i ~8,8V na punkcie 6. Po obniżeniu napięcia na punkcie 8 do -5,3V - w punkcie 7 wychodzi pomiar zgodnych z serwisówką 11V, ale w punkcie 6 jest już 7,8V zamiast 6,8V. Wszystkie pozostałe napięcia są znacząco wyższe niż podane w instrukcji - a potencjometry P1-P4 nie pozwalają nawet na zbliżenie się do właściwych obrotów - przy liczeniu „na oko” wychodzi co najmniej 2x więcej niż powinno być i na 33 i na 45.

 

Czy ktoś ma pomysł od czego zacząć zanim wymienię wszystkie elementy na płytce i odkryję, że nadal „coś jest nie tak”?

 

Z góry dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma pomysł od czego zacząć zanim wymienię wszystkie elementy na płytce i odkryję, że nadal „coś jest nie tak”?

Zdejmij talerz i sprawdź czy pasek leży prawidłowo na rolce a nie na jej krawędzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij talerz i sprawdź czy pasek leży prawidłowo na rolce a nie na jej krawędzi.

To niestety już sprawdziłem - obydwa paski są nowe, łożysko pod talerzem wyczyszczone i świeżo przesmarowane (ŁT43 - akurat nie miałem pod ręką nic innego).

 

Nie jestem w 100% pewien regulatora optycznego obrotów - ale po zakryciu BPYP24 obroty rosną. Czy jest możliwe że obroty są znacząco za wysokie z powodu za słabego/zbyt mocnego oświetlenia? Czy raczej szukać przyczyny mocno przekroczonych napięć w okolicy regulatora obrotów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety już sprawdziłem - obydwa paski są nowe, łożysko pod talerzem wyczyszczone i świeżo przesmarowane (ŁT43 - akurat nie miałem pod ręką nic innego).

 

Nie jestem w 100% pewien regulatora optycznego obrotów - ale po zakryciu BPYP24 obroty rosną. Czy jest możliwe że obroty są znacząco za wysokie z powodu za słabego/zbyt mocnego oświetlenia? Czy raczej szukać przyczyny mocno przekroczonych napięć w okolicy regulatora obrotów?

Zacznij od toru formowania impulsów. Zakładam, że BPYP24 jest sprawny. Czy napięcie w punkcie 1, 2 oraz 3 na poszczególnych obrotach zgadza się z podanym w serwisówce. Wzmacniacz różnicowy (T106, T107) steruje wzmacniaczem prądowym (T105,T104) a ten obrotami silnika. Jest tam elektrolit 22uF więc lepiej od razu go wymienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od toru formowania impulsów. Zakładam, że BPYP24 jest sprawny. Czy napięcie w punkcie 1, 2 oraz 3 na poszczególnych obrotach zgadza się z podanym w serwisówce. Wzmacniacz różnicowy (T106, T107) steruje wzmacniaczem prądowym (T105,T104) a ten obrotami silnika. Jest tam elektrolit 22uF więc lepiej od razu go wymienić.

 

Hej, dzięki za podpowiedź.

 

Przyjrzałem się temu obwodowi i zgłupiałem. Mam dwa schematy do tego gramofonu z tym samym oznaczeniem modelu - jeden z tej pomarańczowej płachty, i drugi znaleziony gdzieś w Internecie. Kondensator o którym piszesz jest elektrolitem w wersji z żarówkami - w nowszej wersji schematu (i na płytce) jest na oko ceramicznym 0,47µF - i chyba jest oryginalny, bo na płytce nie jest nadrukowana biegunowość.

 

Co więcej, w układzie są wprowadzone modyfikacje w porównaniu ze starszym schematem - bardziej przypomina nowy - nie ma tranzystora T102 i kilku oporników - dodatkowo T106 i T107 to jakieś radzieckie zamienniki:

 

psKmuNS.jpg

 

Lepiej próbować doprowadzić ten układ sterowania do stanu zgodnego z nowszą czy ze starszą wersją schematu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nowszej wersji schematu (i na płytce) jest na oko ceramicznym 0,47µF - i chyba jest oryginalny, bo na

Kondensator jest poliestrowy z Mifleksu ale nie zmienia to faktu, że elektrolitu jednak nie ma. Lepiej pozostań przy tej wersji co jest bo kiedyś pewnie wszystko działało. Dobrze by było znaleźć coś nt. wprowadzonych zmian żeby się na czymś oprzeć.

Poszukaj może na innym forum. Problemy z Danielem i regulacją obrotami to przypadek dość częsty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.