Skocz do zawartości
IGNORED

Nowobudowany dom, adaptacja sufitu


marteo1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie kolegów, buduję dom w którym nie może zabraknąć dobrej muzyki i oczywiście warunków do jej słuchania;)

Dom ten nie posiada lanego sufitu, jest bez poddasza użytkowego więc cały sufit będzie podwieszany, mam więc pole do popisu i czas żeby w miejscu odsłuchu zrobić coś z sufitem pod kątem akustyki. Są może więc " zabiegi" które można zrobić w ciemno , później oczywiście chciałbym pomóc sobie wymiarami.

Planuję w salonie zrobić sufit tak jak na załączonym zdjęciu, w miejscu gdzie jest zaznaczone krzyżykiem myślę zabudować płyty nida sonic :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a nad tą płytę dać wełnę isover pt80 , czy to dobry pomysł??? myślę że ktoś pomoże , nadmienię tylko że w przyszłości chciałbym aby zagrały

u mnie minas anor IIIs , liczę też na pomoc imacmana :) pozdrowienie dla forumowiczów i dzięki , Marcin, p.s. myślę że nikogo nie wystraszy mój profi rysunek salonu :)

post-18552-0-88650200-1365327289_thumb.jpg

post-18552-0-12263200-1365327300_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9mkw Nidy będzie dobre na początek adaptacji.

Kolumny koniecznie ustaw symetrycznie względem ścian bocznych inaczej będzie Ci uciekał dźwięk w jedną stronę. Przydało by się też je oddalić od tylnej ściany, jak dobrze pamiętam u Imacmana stoją wysunięte na 1,5m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok,to powiedzmy że zamiast 3x3 , zrobię 4x5 bo wtedy już względy estetyczne mogą zaważyć, czy przy tych wymiarach które podałem taki sufit ma sens? kolumny oczywiście mogę rozstawić symetrycznie, jedna będzie wtedy stała w świetle okna , ale mam i tak zamiar dać rolety wewnetrzne , drewniane takie. Odsunięcie od tylnych ścian też jest akceptowalne, ale nie wiem czy aż 1.5 m

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma sens. Tylko pamiętaj, że sufit to jedynie jedna z sześciu powierzchni pomieszczenia. Dlatego pomyśl również o kolejnych powierzchniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że będę pamiętał,pytam o sufit bo narazie go jeszcze nie ma! tak więc reasumując podany przezemnie pomysł nie jest zły,a czy poza nida sonic jest cos jeszcze warte uwagi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cały sufit w Ecophonie Focus Ds. Efekt był taki, że dało się słuchać bez bólu w całkowicie pustym pomieszczeniu. Jednak jak akustycznie zachowa się Twoje złożone pomieszczenie - salon z kuchnią i holem, trudno powiedzieć. Niemniej 20 m2 sufitu z płyt akustycznych to chyba lepszy pomysł niż 9.

 

Dwie kwestie co do rozwiązania z poddaszem nieużytkowym i sufitami podwieszanymi.

 

W szczególności gdy da się płyty akustyczne na sufit, zamienia się ono w ogromną pułapkę basową, co samo w sobie nie jest złe, ale wtedy nawet całkiem spore kolumny mogą nie dać rady z basem. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest porządny subwoofer, który przy okazji wprowadzi nową jakość w kwestii dynamiki niższych rejestrów.

 

Drugi problem jest trudniejszy - rozprzestrzenianie się dźwięku po całym domu przez sufit. Oczywiście wszystko zależy od tego jak duże będą poziomy natężenia dźwięku. Skutecznym rozwiązaniem jest struktura kanapkowa na suficie - najpierw dajemy warstwę izolującą z płyt g-k i twardej wełny, a potem miękką wełnę i na samym dole podwieszamy płyty Nida Sonic lub inne. Rozwiązanie rzecz jasna droższe i może być trudne w realizacji bo powoduje obniżenie sufitu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem zrobić takimi warstwami licząc od podłogi: nida sonic, pt 80, membrana z foli , pierwszy pas wełny 15 cm, drugi pas wełny 15cm ułożony już w poprzek w stosunku do pierwszego, jeśli to ma być lepsze rozwiązanie to nie widzę problemu żeby nad salonem użyć wełny twardej w jednej z warstw. Miedzy kuchnią i salonem jest wieniec którego na załączonym obrazku nie widać ale rozum mi podpowiada że przestrzeń nad wieńcem trzeba by w górę wypełnić, np. twardym styropianem aż do drewnianej podłogo która będzie jeszcze nad sufitem podwieszanym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrczę az mi się cisną słowa małej krytyki na klawisze klawiatury .... (oczywiscie bez urazy drogi kolego ;) ) Ujmę to tak : myślisz o suficie - a ja zapytam się : CZY NIE MOGŁEŚ POMYŚLEĆ O POZOSTAŁYCH SCIANACH ??? Tzn projektując mozna było uwzględnic mody własne pomieszczenia i zbudować pokój typowo pod odsłuchy tak aby był symetryczny ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to czasem bywa że nie możemy mieć wszystktego :-) są oczywiście inne pokoje w domu ale tu sprzet nie będzie stał,a salon no cóż? ma ksztalt jaki ma i tyle,musi wystarczyć. Na ścianach też pewno coś się pojawi,ale narazie zajmę się sufitem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mozna isc na kompromis pomiedzy profesjonalna akustyka a typowym wystrojem i aranzacja nie tylko sufitu ale i scian wiadomo pokoj to nie studio mozna zagospodarowac panelami 3 d ( gips i styrodur ) zdjecia pokazuja a jak to sie sprawdzi nikt jeszcze chyba nie sprobowal moze bede pierwszy , mozna do tego cos ? u Mirka Acustic Lab zamowic i dodac na pierwsze odbicia sam sie nad tym zastanawiam ale narazie mam remont w nowym mieszkaniu od zera za kilka dni , tygodni sie okarze co bede robil dalej jak na razie kase ciagnie remont :( pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mozna isc na kompromis pomiedzy profesjonalna akustyka a typowym wystrojem i aranzacja nie tylko sufitu ale i scian wiadomo pokoj to nie studio mozna zagospodarowac panelami 3 d ( gips i styrodur ) zdjecia pokazuja a jak to sie sprawdzi nikt jeszcze chyba nie sprobowal moze bede pierwszy , mozna do tego cos ? u Mirka Acustic Lab zamowic i dodac na pierwsze odbicia sam sie nad tym zastanawiam ale narazie mam remont w nowym mieszkaniu od zera za kilka dni , tygodni sie okarze co bede robil dalej jak na razie kase ciagnie remont :( pozdrawiam

 

 

Ja kiedyś chciałem, ale po konsultacjach na forum wybrałem inne wyjście ;) Te panele niestety nie są zbyt głębokie, więc zakres ich akustycznego działania jest jednak mały.

 

Jeżeli mowa o suficie to imho estetycznie i praktycznie będzie zastosowanie paneli ecophone solo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś chciałem, ale po konsultacjach na forum wybrałem inne wyjście ;) Te panele niestety nie są zbyt głębokie, więc zakres ich akustycznego działania jest jednak mały.

 

Jeżeli mowa o suficie to imho estetycznie i praktycznie będzie zastosowanie paneli ecophone solo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wklej zdjecie ze swoim rozwiazaniem jaki masz sufit w pomieszczeniu odsluchowym , u mnie kiedys byl styropian i nie bylo zle a na pewno tanio :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że nic nie mam na suficie - opór materii żywej w kwestiach obniżania wysokości pokoju :( Gdybym miał coś instalować to wybrałbym ten ecophone lub coś podobnego ( w znaczeniu panele wyspowe).

 

To co pokazywałeś to chciałem ew. umieścić na ścianie. Wybrałem dyfuzory qrd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zeby mnie zle ktos nie zrozumial ( ze te panele zrobia swoje odnosnie akustyki ) sufit zrobie tymi panelami zastanawiam sie czy kwadraty czy kola lepiej beda wygladaly lepsze to niz sufit calkowicie gladki , za sluchaczem tez panele te z drugiego zdjecia sa one zrobione z gipsu .A na dodatek bede mial wystawiana - chowana na czas odsluchu adaptacje ( rozpraszanie ) za kolumnami tylko pochlanianie i w rogach , bo juz nasluchalem sie osobiscie a nawet opinie nie jednej osoby ze sama adaptacja to polowa sukcesu a reszta nawet moze wiekszosc zalezy od zlozonego sprzetu bo jak twierdzi guru forum po wizycie u jednego krzykacza z forum odnosnie zagracenia ustrojami w pokoju dzwiek u niego jest przecietny czytaj poprawny ja tez bylem sluchalem jest tak sobie . Zalaczam zdjecia swego nowego pomieszczenia akurat nikt tu na temat podlogi nic nie pisze a to tez wazna sprawa zajalem sie wiec od podstaw czyli od tego na czym stoimy pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo juz nasluchalem sie osobiscie a nawet opinie nie jednej osoby ze sama adaptacja to polowa sukcesu a reszta nawet moze wiekszosc zalezy od zlozonego sprzetu bo jak twierdzi guru forum po wizycie u jednego krzykacza z forum odnosnie zagracenia ustrojami w pokoju dzwiek u niego jest przecietny czytaj poprawny ja tez bylem sluchalem jest tak sobie

 

Sławek zakodowałeś tekst lepiej niż Enigma - pisz otwarcie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to wiadomosc dla znajomym a oni wiedza o co chodzi :) a tak na marginesie moje wpisy sa niezrozumiale a innymi uzytkownikow ok :) napackalem tak aby nikogo nie urazic . Granat u mnie w pokoju wybuchl i lekko przytlumiony jestem wiec wybaczcie mi ta jedna pomylke .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to wiadomosc dla znajomym a oni wiedza o co chodzi :) a tak na marginesie moje wpisy sa niezrozumiale a innymi uzytkownikow ok :) napackalem tak aby nikogo nie urazuic . Granat u mnie w pokoju wybuchl i lekko przytlumiony jestem wiec wybaczcie mi ta jedna pomylke .

 

Sławek, piszesz dobrze, ale owijasz w bawełnę, ale masz do tego prawo. Zdawało mi się, że piszesz o mnie :)

 

Aby nie zaśmiecać wątku, dołożę swoje rozwiązanie sufitowe (w miejscu pierwszego bezpośredniego odbicia). Pod (nad) dyfuzorami jest wełna mineralna PT80

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrczę az mi się cisną słowa małej krytyki na klawisze klawiatury .... (oczywiscie bez urazy drogi kolego ;) ) Ujmę to tak : myślisz o suficie - a ja zapytam się : CZY NIE MOGŁEŚ POMYŚLEĆ O POZOSTAŁYCH SCIANACH ??? Tzn projektując mozna było uwzględnic mody własne pomieszczenia i zbudować pokój typowo pod odsłuchy tak aby był symetryczny ;)

No tak, tylko że troszkę poszedłeś na skróty. Rozbudowałem dom o dodatkowe pomieszczenie, złote proporcje zastosowane, i co?

Jest optymalnie i dobrze, ale nie chcesz chyba powiedzieć że proporcje wyeliminują mody własne pomieszczenia?

Ujmę to prościej, jeśli problemem wynikającym w wymiarów jest np, 35Hz to będzie on tak samo problematyczny w pomieszczeniu budowanym na ślepo z pomieszczeniem z uwzględnieniem złotych proporcji.

Złote proporcje dają tylko optymalny rozkład modów przez co walka z nimi jest dużo łatwiejsza.

 

A autorowi z tym sufitem życzę powodzenia, daje ogromnie dużo ale ile może być z nim problemów to szkoda gadać. Po moich problemach to jestem już sufitowym zawodowcem:))) Jak znajdę chwilę i kolega zainteresowany mogę zrobić opis problemów w szczegółach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"z tym sufitem życzę powodzenia, daje ogromnie dużo ale ile może być z nim problemów to szkoda gadać. Po moich problemach to jestem już sufitowym zawodowcem:))) Jak znajdę chwilę i kolega zainteresowany mogę zrobić opis problemów w szczegółach."

 

 

Też! Też bardzo proszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek powiem że nie jestem dobry w teorii, mogę opisać tylko to co słyszałem. Były też pomiary ale na pożyczonym sprzęcie, czekam na własny, to może uda się zamieścić wyniki.

Pierwsze pomieszczenie zrobione standardowo jak w typowym budownictwie ,płyty gk , standardowe rozstawy , wkręty itp. Odradzam stanowczo, nie nadaje się do naszych pomieszczeń, zwłaszcza te z pustką nad zabudową , np. dachy z sufitem podwieszonym jak u autora. Chyba że policzone i świadomie stosowane. Wydaje się że zrobiłem potężne pudło rezonansowe. Zgubiłem bas maksymalnie, wysokie tony dawały w uszy bo od płyty wszystko w wysokich tonach się odbijało a dla basu taka płyta to nic, równowaga tonalna wzięła w łeb. Dodatkowo wszystko drżało i słychać było nawet profile. W takim wypadku zastosowanie gęściej stelaży i wykonanych jak później opiszę wraz z kilkoma warstwami płyt lub płytami o innej gęstości może załatwiłoby sprawę. Potem przyszedł czas na sufit w nowo budowanym pomieszczeniu. Starałem się wyeliminować wszystko złe z pierwszego. Zastosowałem płyty nidy gips perforowane bodajże c8n10. Ich plus taki że producent zamieszcza wyniki tłumienia, przez co wielkość zabudowy dostosowałem do całościowego obliczenia czasu pogłosu. Tak powstały trzy spore wyspy z miejscem w środkowej na dyfuzor. I tak stelaż krata 30x60cm, podwieszany na zawiesiach 30cm od stropu betonowego /lany , nie z terriva/ Konsultowałem sprawę z producentem , tylko taki strop zapewnia osiągnięcie parametrów tłumienia jakie podają w tabelach. Wszystkie skrzyżowania profili, profili z płytą , łączniki pod zawiesia , przełożone taśmą akustyczną w celu eliminacji drgań. Każdy profil zapianowany. Chcąc uniknąć przekombinowania z wełną na razie jej nie wkładałem, bo budowa wysp pozwala na ułożenie po zbudowaniu/ taki tez był cel żeby dokładać w miarę potrzeb/ , tabele producenta podawały niezbyt wielkie różnice w parametrach dla wełny i bez niej co utwierdziło mnie w tym przekonaniu /oczywiście w zakresie który mnie interesował/ Pogłos zredukowany aż nie mogłem uwierzyć, wydawało się że już jest osiągnięty efekt zamierzony /na razie bez pomiarów/ . W tym miejscu podkreślę że redukcja pogłosu dużo silniejsza niż dawała wykładzina na całej podłodze. Sprawdzone przed zabudową sufitu. Wszystko wydawałoby się idealnie do czasu włączenia muzyki. Pojawił się metaliczny pogłos aczkolwiek tylko przy wyższych głośnościach , reszta wyszła super. No więc walka z tym odgłosem, kombinacja w wypełnianiem wysp czym się dało i nic. Wzmocniłem więc stelaże poprzez większą ilość zawiesi, dopianowałem profile , podokręcałem wkręty. Było znacznie lepiej ale nie nadal echo dokuczało. I wyraźnie z kierunku sufitu, na pewno też go nie było. Dałem więc wełnę której nie chciałem układać na całości. Położona bezpośrednio na fizelinie która standardowo jest przyklejona do płyty. Efekt nie za dobry, zgasł blask w muzyce, wysokie ewidentnie zgaszone. Pomiar i faktycznie wysokie jakby nagle załamywały się 0,3 -0,4 sekundy niżej na wykresie. Zdjąłem wełnę i obłożyłem ją folią. Strzał w dziesiątkę. Wysokie wróciły do normy a w niskich rejestrach zrobiło się kulturalniej i jednocześnie znikł ten metaliczny pogłos. Resztę dostrajałem "ręcznie" tj. część wełny zdjąłem ponownie , starałem się wyjmować ją tak aby mimo wszystko było na całym suficie równomiernie rozłożona /powstały nad wyspą "dziury" w miarę jak stelaż pozwalał równomiernie rozłożone/.

Folia załatwiła też pylenie, standardowa fizelina przepuszczała igiełki wełny i widać ją było na wykładzinie. Tak więc uprę się że proponowana fizelina na forum nie nadaje się . Może obkładanie paneli tłumiących na ścianach daje efekt że nie widać ale już z sufitu leciało sporo. Ważny jest też materiał do połączenia płyt. Standardowa zaprawa i siatki popękały w kilka dni w skutek drgań /muzyka/ , te same materiały w pierwszym pomieszczeniu nie popękały do dziś. Więc była poprawka , zrywanie i układanie siatek elastycznych i mas gotowych zbrojonych włóknem szklanym . Teraz nie ma żadnego pęknięcia.

Malowanie płyt. Dramat. Perforacje w tych płytach są niestaranne i jest surowy gips który się cały czas kruszy. Najpierw próby z malowaniem pistoletem na resztkach pozostałych niezałożonych płyt i próby poprzez zasłanianie kolumn obydwoma wariantami. te malowane farbami poprzez zatkanie porów zaczęły mocno tłumić odbijać niskie. Producent dobrze więc doradza, malowanie zmienia diametralnie parametry płyty a niestety nie widzę innego sposobu jak pistolet. Wiele prób z różnymi farbami i nic, zważywszy że malować trzeba ok 6 razy, z każdego kierunku bo pomalować te płyty to trzeba niebiańskiej cierpliwości, cały czas chłonie ten cholerny surowy gips i pojawiają się przebarwienia. W końcu zastosowałem wodę z barwnikiem , najtańszy za 4zł /poszło tego 70 sztuk:))/ Niestety zabarwić zwykłą wodę jest nie łatwo aby efekt nie był blady. No ale efekt końcowy super, kolor idealny a niskie częstotliwości płyta przepuszczała. Łatwo dało się to tez sprawdzić sprężonym powietrzem. Tam gdzie była transparentność akustyczna powietrze łatwo się przedostawało jak w płycie niemalowanej. Ważne, trzeba uważać i każde malowanie odczekać do pełnego wyschnięcia, bo z sufitu mogą rozmoknięte spaść. ale zakładam że tylko przy moim pomyśle bo trzeba tego sporo litrów.

Pracy jest masa ale efekt przerósł oczekiwania a możliwość dokładania wełny załatwił problem "przewidywalności i dokładności" projektu oraz "regulowanie" po założeniu wykładziny bo tu parametrów to raczej nie ma szans przed zakupem dostać a każda wpływa na pewno różnie.

Cały efekt w pomiarze jako w miarę równy czas pogłosu , odchylenia do 0,2-0,3 ms co może nie jest jakimś super wynikiem jak u kolegów na forum ale jeszcze adaptacja nie skończona. Zważywszy że na początku nie potrzebowałem zestawu pomiarowego i na słuch było pod 2 sekundy to efekt jest super. Oczywiście basy to inna bajka , wykres nie chciał okłamać:) Ale powalczę i z tym, zważywszy że się tym bawię to nawet dobrze, dojdzie znowu wiedzy:)

Było jeszcze sporo innych zagadek , ale to tak w skrócie :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc uprę się że proponowana fizelina na forum nie nadaje się .

 

Nadaje się, tylko trzeba ją odpowiednio zaaplikować - kupujesz klej w sprayu, psikasz nim na panel z wełny a następnie nakładasz fizelinę. Po wyschnięciu fizelina z klejem tworzy nieprzepuszczalny welon. Niestety trzeba robić to dokładnie, aby był efekt.

 

Fajny opis. Plusik ode mnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki risto za fajny opis, jak coś już wykombinuję to się pochwalę :) a tak z ciekawości jak łączyłeś nidę , chodzi mi o to że ma ona jakiś wzór prawda, czy może się zdarzyć że otwory w tej płycie znajdą się w miejscu łączenia z drugą ? i co wtedy, bo trzeba to jakoś zaszpachlować , chyba że perforacja nie jest na całej płycie tylko na większej częsci? pytam bo tej płyty nie widziałem na oczy a fotki z netu nie dają odpowiedzi na to pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre mają marginesy, niektóre mają tylko pola perforacji, a niektóre są cale perforowane. Te o całych perforacjach łączyć ze sobą ścinając boki tak żeby idealnie pasowały.

W pdfie są zaznaczone pola perforacji każdej z płyt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łączenia

sprawdzę dokładnie ale pomiędzy "polami" otworów masz coś ok 10cm przestrzeni pełnej, a na skrajach płyty 5cm. Tak czy inaczej połowa. To powoduje że jak rozetniesz płytę gdziekolwiek pomiędzy tymi polami to zawsze po dołożeniu do całej płyty będziesz miał podobny rozstaw otworowania. Podobnie z układaniem całych płyt , zawsze pasuje. Płyty są bodajże 1,2 x 2,4mb , czyli otrzymujesz wielokrotności 60cm , 8 pól i raczej takie wielokrotności musisz brać pod uwagę dobierając powierzchnię. Inaczej nie widzę mozliwości zaszpachlowania z miejscu otworów.

Poszukam ale w necie na pewno były katalogi i też dane pochłaniania.

 

nie zauważyłem wyżej już masz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.