Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory - Produkcja kondensatorów DIY - Surowce, metody, narzędzia, walory odsłuchowe


zjj_wwa

Rekomendowane odpowiedzi

Niby off-top, ale czy aby na pewno ?

Fotka od jednego odjechanego kolegi z Australii ...

To może mieć sens. Znaczy na pewno trochę tłumi drgania wkładki gramofonowej.

 

Co do opukiwania to widzę Zjj_wwa że gotów jesteś wiele poświęcić dla eksperymentu.

Słyszałem o tym kondensatorach na wosku pszczelim, w zasadzie czemu nie możesz spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może mieć sens. Znaczy na pewno trochę tłumi drgania wkładki gramofonowej.

 

Co do opukiwania to widzę Zjj_wwa że gotów jesteś wiele poświęcić dla eksperymentu.

Słyszałem o tym kondensatorach na wosku pszczelim, w zasadzie czemu nie możesz spróbować.

 

kondensatory z woskiem pszczelim można kupić tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

AMB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory z woskiem pszczelim :) nie wiadomo się czy śmiać czy płakać , a z pyłkiem kwiatowym są ? Przypuszczam że z takich z pyłkiem kwiatowym ze względu na lekkość dźwięk osiągnie wyżyny i tą miękkość i powabność oraz delikatność kwiatka róży........... Jakieś jeszcze bzdury ... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po ch*j. Kondensatory nie grają... :)

Graja, graja... ;)

Sa konkretne badania naukowe ze w kondensatorach wystepuje bardzo mocny efekt piezo glownie dotyczy to kondensatorow X7R ale i inne maja spore efekty piezo.

 

Nie mowiac juz o innych parametrach ktorych jest sporo...badalem temat i dalej badam, bez dobrych kondensatorow nie ma HIgh-End -bez tego, to se ne da :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasio.

Ceramiki X7R nie stosuje się w wymagających urządzeniach poza zasilaniem. A i tu widziałbym, ograniczenia.

 

Mówimy o przyzwoitych foliowcach.

 

Co do grania; wosk pszczeli, olej,... zagra ;)

 

W hi-end`zie stosuje się kondensatory, które nie grają...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grania; wosk pszczeli, olej,... zagra ;)

 

Dlaczego ? Jak to działa ?

 

Czy to nie jest wyłącznie li tylko kwestia ustawienia mocnego naciągu podczas nawijania ?

Jeśli nie będzie wewnętrznych luzów, to co by tam miało rezonować / grać / wibrować / nie wiem co jeszcze ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc „zagra” miałem na myśli negatywny aspekt takiego dielektryka.

Samo optymalne nawinięcie (nie za ciasne; naprężenia ale i nie za luźne; przestrzenie i podatność na przemieszczanie oraz niejednorodność rozkładu pól el.) jest jak najbardziej właściwe.

Zalanie obudowy (bez rozbebeszania fabrycznej obudowy) aby zmniejszyć efekty mikrofonowania ma sens. Ale również nie jest to banalny temat. Kondensatory również się nagrzewają (układy impulsowe).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory z woskiem pszczelim :) nie wiadomo się czy śmiać czy płakać , a z pyłkiem kwiatowym są ? Przypuszczam że z takich z pyłkiem kwiatowym ze względu na lekkość dźwięk osiągnie wyżyny i tą miękkość i powabność oraz delikatność kwiatka róży........... Jakieś jeszcze bzdury ... ?

rozetnij sobie jakąś starą zwrotnicę Alteca czy Tannoya, trafo Acrosounda, wszystkie zalutowane w stalowe puszki wypełnione ... a potem zastanów się nad tą bzdurą

(tylko w czyim wydaniu?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by mnie coś takiego interesowało, to pewnie nie powstrzymały by mnie żadne argumenty, dlatego życzę udanych konstrukcji.

dokładnie .

 

Zwykłe voodoo audio i nic więcej ... Słabo też wiedze te własne kondensatory, brak materiałów narzędzi itd. ... Trzeba sobie zdawać sprawę z tego jak byś miał park maszynowy materiały to tak ale to jest olbrzymia kasa .... Ze ktoś wydłubie kondensator z alu i wsadzi w drewno to na pewno : szybko taki kondensator wyschnie na wiór, nie po to producent wsadza kondensator w alum pudełeczko i uszczelnia to aby później jakiś spec wydłubywał to i to chamska szlifierą a przepraszam a co to ma dac ..

masz jakieś negatywne podejście do tematu , pewnie lepiej czujesz sie w pomiarach kartą muzyczną z tanim oprogramowaniem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po ch*j. Kondensatory nie grają... :)

Zrób Gainclona powymieniaj różne kondensatory i zobaczysz, że jednak grają !!! I to na własne rodzone uszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu w DIY się hi-end`y produkuje a nie jakieś Gainclony...

 

Jak tworzy się właściwe topologie i umie się aplikować elementy to gra tylko muzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tworzy się właściwe topologie i umie się aplikować elementy to gra tylko muzyka.

To wymien sobie elektrolity w zasilaniu ze zwyklych na np ELNA Silmic II i posluchaj :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu w DIY się hi-end`y produkuje a nie jakieś Gainclony...

 

Jak tworzy się właściwe topologie i umie się aplikować elementy to gra tylko muzyka.

 

Dobrze.

Na stronie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jest charakterystyka techniczna układu scalonego LM3886, z którego ludzie robią Gainclona. Na stronie nr 7 jest schemat elektryczny tego układu. To teraz powiedz dlaczego jest on tak czuły na jakość kondensatora ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw należałoby stwierdzić jego "czułość na jakość kondensatora".

Powiedzmy zaaplikowanego przez normalnego konstruktora.

 

Wielokrotnie na tym Forum bywały odkrywcze stwierdzenia o tym, jak "zmienia się" po wlutowaniu na wejście jakiegoś dużego olejowca z układu rozruchu silnika od pralki ;)

Autorzy takich wynalazków nawet nie zauważają jak pogarszają parametry wzmacniacza, dla nich gra inaczej i to jest ważne... gra rzecz jasna lepiej...

 

Przedstawiony układ scalony jest tak samo "czuły" na zmianę kondensatorów jak każdy inny zbudowany z elementów dyskretnych. W pytaniu słychać echa przypisywania tej kostce nadprzyrodzonych właściwości; jest bardziej czuła, wymaga większej uwagi, reaguje na elementy, więc jest bardziej audiofilska... Bzdura.

 

A jak już komuś przeszkadzają kondensatory to:

Można je wywalić z wejścia i sprzężenia zwrotnego. Jak hi-end to pasmo tylko od DC...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pytaniu słychać echa przypisywania tej kostce nadprzyrodzonych właściwości; jest bardziej czuła, wymaga większej uwagi, reaguje na elementy, więc jest bardziej audiofilska... Bzdura.

Nie w pytaniu tego nie słychać i ja wręcz nie podzielam takich poglądów.

Natomiast faktem jest, że są układy mniej lub bardziej czułe na jakość kondensatorów, przede wszystkim elektrolitów.

I do tych Gainclony się zaliczają.

 

Najpierw należałoby stwierdzić jego "czułość na jakość kondensatora".

Powiedzmy zaaplikowanego przez normalnego konstruktora.

Sugerujesz że to hipochondrycy.

Ale to wszystko trochę nie tak. Bo patrząc na to normalnie to gradacja wpływu elementów

jest następująca: 1) elementy aktywne czyli tranzystory , lampy, ... potem dopiero elementy pasywne 2) Kondensatory a zwłaszcza elektrolityczne, potem foliowe itd. 3) rezystory 4) kable druty.

 

Nawet w super układach jakiś wpływ kondensatorów na dźwięk jednak występuje i nie można temu zaprzeczyć. Nie ma co tutaj ludzi zakrzykiwać. Nie jest to kwestia logicznych argumentów, tylko tego co ludziska słyszą. Wprawdzie są tacy co słyszą może nazbyt wiele i czasem jest to dość męczące, a nawet też ma tego dosyć. To jednak nawet jeżeli

po wlutowaniu na

wejście jakiegoś dużego olejowca z układu rozruchu silnika od pralki ;)

komuś się to podoba, to nie powinno się kogoś takiego napadać z góry deprecjonując. Muzyka to jest rozrywka, a nie zamęczanie ludzi swoim gustem.

Dodatkowo jest to wątek założony przez Zjj_wwa, a wy tu się zjawiacie i mówicie: "słuchaj koleś bzdura ! ".

Dlaczego nie chcecie mu pozwolić tego zrobić ?

Poza tym na wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pisałeś, sam już nie wiem czy żartem, że cyna źle wpływa na dźwięk itd.

 

 

Ktorego?

Peter Daniel tyle powypisywał na temat tych kondensatorów, że nie będę się już powtarzał. Zdejmowanie koszulek z elektrolitów też ćwiczył, niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzius.

Mnie chyba nie zaliczasz do zakrzykiwaczy...?

O cynie napisałem zupełnie serio.

 

Mi nie trzeba tłumaczyć wpływu elementów na sygnał.

Swego czasu, jako jeden z nielicznych, pewne zjawiska byłem w stanie dostrzec. Realizowałem się m.in. jako metrolog w dziedzinie małych sygnałów a tam Panie takie cuda...

Dlatego o pewnych rzeczach mówię z pewnością i żaden słyszący entuzjasta nie jest w stanie mnie zakrzyczeć.

Zmiany są ale najczęściej nikt ich nie słyszy…

 

Jeśli ktoś szuka w dźwięku tego co określamy słowem FUN to ok. Ale to jego dźwięk. Bezczelnością jest w tym wypadku twierdzenie, że takie indywidualne manipulacje podnoszą jakość urządzenia. Oto objawia się geniusz, który sięga po cokolwiek (tu: kondensator rozruchowy silnika pralki) i podnosi jakość klocka...

Więcej pokory!

 

Autora wątku jak najbardziej wspieram w jego zamiarach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo patrząc na to normalnie to gradacja wpływu elementów

jest następująca: 1) elementy aktywne czyli tranzystory , lampy, ... potem dopiero elementy pasywne 2) Kondensatory a zwłaszcza elektrolityczne, potem foliowe itd. 3) rezystory 4) kable druty.

Z moich doswiadczen odsluchowych jak i pomiarow wynika ze elementy pasywne wplywaja najbardziej na dzwiek wszelkiej masci kondensatory sa tutaj numer 1, numer 2 - ekranownia i odklocania, numer 3 aplikacja.

 

Kiedys myslalem ze aplikacja jest najwazniejsza ale tak nie jest ;) Jak dla mnie oczywiscie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tworzy się właściwe topologie i umie się aplikować elementy to gra tylko muzyka.

piękny slogan

Powiedzmy zaaplikowanego przez normalnego konstruktora.

myślisz o sobie?

A jak już komuś przeszkadzają kondensatory to:

Można je wywalić z wejścia i sprzężenia zwrotnego.

o hi-end piszesz?

Mi nie trzeba tłumaczyć wpływu elementów na sygnał

Bezczelnością jest w tym wypadku twierdzenie, że takie indywidualne manipulacje podnoszą jakość urządzenia. Oto objawia się geniusz, który sięga po cokolwiek (tu: kondensator rozruchowy silnika pralki) i podnosi jakość klocka...

Więcej pokory!

stosuj w praktyce to wezwanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doswiadczen odsluchowych jak i pomiarow wynika ze elementy pasywne wplywaja najbardziej na dzwiek wszelkiej masci kondensatory sa tutaj numer 1, numer 2 - ekranownia i odklocania, numer 3 aplikacja.

 

Kiedys myslalem ze aplikacja jest najwazniejsza ale tak nie jest ;) Jak dla mnie oczywiscie

 

Zmieniłbym kolejność na:

1. Ekranownia i odklócania,

2. Aplikacja,

3. Elementy.

 

Im lepiej wykona się wcześniejsze, tym mniej istotne staje się kolejne, co nie znaczy, że są nieistotne. Trzeba postępować zgodnie ze sztuką na każdym kroku, a tu co robimy przestaje być dziełem przypadku i jesteśmy w stanie w jakimś stopniu nad tym panować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz zabierac sie za robote to warto powzorowac sie na najlepszych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam StasioP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) with a Dieletric Coefficient of less than 1.45.

Ale jest w tym sporo roznych rewelacji ale bez odsluchu lub pomiarow w glebokich MHz tego nie stwierdzisz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto powzorowac sie na najlepszych

Kuchenna prawda bywa jednak prozaiczna ... Jestem (póki co) ograniczony raczej to tych materiałów, które można pozyskać w ilościach detalicznych i raczej z lokalnego rynku. Przynajmniej na potrzeby pierwszych eksperymentów / proof of concept.

 

A to że tych teflonów i fluoropolimero-pochodnych jest jak psów, to wiem, kiedyś to przeglądałem. Problem ino taki, że ten Du_Pont może wcale nie być zainteresowany gadaniem z zjj_wwa ... (przy najmniej na razie). Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się nie lubi ...

 

Dieletric Coefficient of less than 1.45.

Idąc tym tropem skończymy na kondensatorach bawełnianych oraz z naturalnego jedwabiu.

Jak szaleć to szaleć - nasączanego woskiem pszczelim.

W tym momencie Chris V.H. będzie mógł zacząć powolutku zwijać interes ...

 

Jedwab ? ... A owszem, widziałem gdzieś firmę z okolic Taiwanu, która hi-endowate interkonekty robi ze srebra ...

... a świstak owijał je jedwabiem ... Czy byłoby banałem zacytować z ich strony z opisem produktu, że ... miały "jedwabne brzmienie" ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a może by tak zacząć od zrobienia najpierw dobrze grającego sprzętu na standardowych i dostępnych elementach?

Bo nie wiem, czy wiecie, ale można. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a może by tak zacząć od zrobienia najpierw dobrze grającego sprzętu na standardowych i dostępnych elementach?

Bo nie wiem, czy wiecie, ale można. ;)

 

Oczywiście że można tyle że taki sprzęt na standardowych elementach jest sprzętem który może co prawda mieć walory użytkowe nie gorsze niż ten na elementach egzotycznych, ale z całą pewnością będzie to sprzęt bez nimbu. Sprzęt porządny koniecznie musi mieć nimb, gdyż bez tego to jest taki sprzęt ''na środę'';)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.