Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pokoju w kształcie L


boomer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Kolegów,

Śledzę wątek od początku i podziwiam instalacje, wzbogacając jednocześnie swoją wiedzę.

Tak się składa, ze niedawno dorobiłem się w miarę poprawnego zestawu audio i pokoju, w którym ten zestaw miałby się znajdować. Teraz przyszła kolej na adaptację akustyczną pomieszczenia.

Niestety, samodzielnie nie jestem w stanie sobie poradzić, więc proszę Kolegów o pomoc i wskazówki.

Pokój nie bedzie tylko pomieszczeniem odsłuchowym, główną funkcją jest biblioteczka, miejsce do pracy czy posiedzenia z przyjaciółmi.

 

Plan pomieszczneia w załączniku

 

 

Wiem, że kształt pokoju (litera L) nie jest, delikatnie mówiąc, idealny do zastosowań audio; kącik odsłuchowy musi znajdować się w zaznaczonym miejscu i nie mam możliwosci przesunięcia go (zamienienia z meblami, kanapa, itd).

Mój pomysł na adaptację akustyczna polega na zagospodarowaniu przestrzeni za głosnikami, poprzez budowę ściany (czerwona przerywana linia na rysunku) wyposażonej w różne ustroje akustyczne. Teraz pytanie: jakie i gdzie?

Jako pierwszy krok zamierzam zakupić kilka paneli wełny mineralnej Rockwool RW3 i poeksperymentować z ich umieszczniem w różnych miejscach. Ale co poza tym? Obawiam się, ze mogę nie usłyszeć wszystkiego, więc byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to wszystko odwrócił do góry nogami, wywalił część boczną regału z książkami i dał tą część na północ, a kolumny dał przed tym większym regałem na dół. Wtedy nie dość że ten regał z książkami (ta dłuższa jego część) byłby idealnym rozpraszaczem dla tyłów kolumn, to cała scena by była szersza i w miarę symetrycznie rozmieszczona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dopuszczasz montowania paneli pochłaniających na półkach ZA książkami ? W sensie że książki byłyby oparte nie o tylną dyktę biblioteki, lecz o wełnę mineralną / panelik półkowy, a ten dopiero dosunięty do dykty ? Sensownie by chyba było z całej bibilioteki taki wielki panel akustyczny zrobić. Sporo docinania wełny na wymiar i wpasowywania w półki, ale jak najbardziej wykonalne. Czy te książki stoją "na otwartej półce" czy jakoś za szkłem lub za drzwiczkami schowane ?

Jeśli na otwartej półce - to już bym do składu po wełnę podreptał i zaczął półko-panele z tej wełny przycinać.

 

Co do "odwrócenia" funkcji całego pokoju - to generalnie popieram przedmówcę - przynajmniej w warstwie intuicyjnej.

Sofa również do góry nogami oczywiście, z widzem / słuchaczem na tą południową szeroką ścianę. ... no i centralnie na środku ta sofa bardziej.

 

>>> A co, gdybym zamienił sofę ze sprzętem grającym (książki zostają tak jak są)?

 

To byłby jakiś kompromis (moje opinie dziel przez N, bo jeszcze żółtodziób jestem).

Najbardziej to mi "intuicyjnie" by nadal bruździło to boczne skrzydło biblioteki.

Rozumiem, że sofa na tyle szeroka, że po wsunięciu w północną wnękę znakomicie zatarasuje dostęp do ewentualnej

części biblioteki, którą by można tam upchnąć ?

 

Teoretycznie można by sofę wsunąć w tą północną wnękę, ale nie do końca, pozostawiając tam trochę miejsca na różnorodne ustroje akustyczne, o których może co bardziej kumaci się wypowiedzą ...

 

Aczkolwiek tylko JEDNA osoba (ta bliżej drzwi) z pośród tych dwóch osób siedzących na niej będzie mogła cieszyć się pełnią "sceny" muzycznej, siedząc po środku pomiędzy rozstawem kolumn. ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dopuszczasz montowania paneli pochłaniających na półkach ZA książkami ?

Przyznam, że analizowalem wszystkie kombinacje, ale to nie przyszło mi do głowy. Jeśli wniosłoby to znaczącą poprawę - tak

 

Czy te książki stoją "na otwartej półce" czy jakoś za szkłem lub za drzwiczkami schowane ?

 

Początkowo miały być za szklem, ale ze względów akustycznych są otwarte

 

Rozumiem, że sofa na tyle szeroka, że po wsunięciu w północną wnękę znakomicie zatarasuje dostęp do ewentualnej

części biblioteki, którą by można tam upchnąć ?

 

Sofy jeszcze nie ma, ale ta upatrzona za bardzo się we wnękę nie mieści (trzebaby przesunąć grzejnik)

 

Aczkolwiek tylko JEDNA osoba (ta bliżej drzwi) z pośród tych dwóch osób siedzących na niej będzie mogła cieszyć się pełnią "sceny" muzycznej, siedząc po środku pomiędzy rozstawem kolumn. ...

To akurat nie problem, goście raczej i tak tego nie docenią ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zestaw tylko AUDIO, czy to był skrót a myślałeś o Audio i VIDEO ?

 

Bo jeśli tylko Audio, to zasadniczo przy odrobinie fantazji dałoby radę sprzęt grający wkomponować gdzieś w środkowej części regału biblioteki ... O ile zgodziłbyś się na podzielenie biblioteki na dwie części - tzn. zrobić na południu płaską ścianę biblioteczną od rogu do rogu pokoju ... natomiast te nadmiarowe elementy zestawu dać na północną wnękę (tam gdzie ta czerwona kreska .. co to jest ta czerwona kreska ?) .... czyli sprzęt grający wkomponowany w środek tej ściany bibliotecznej, kolumny lekko wysunięte na pokój, przed tą biblioteką ... pełna symetria sceny muzycznej ... natomiast sama sofa przed wnęką, centralnie na środku pokoju, z widzem patrzącym/słuchającym "na południe" ... natomiast ścieżka dojścia do przestrzeni za sofą ... raczej od strony okna, gdyż sofa skoro centralnie, to prawie na styk z tym narożnikiem 'L'ki by była ... a tam za sofą dasz resztki biblioteczne i/lub ustroje jakieś ?

 

Jeśli natomiast to ma być też VIDEO, to cała ta koncepcja się sypie ... no chyba że telewizor też w tą bibiliotekę jakoś wmontujesz ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw tylko i wyłącznie audio (głośniki MA BX2, więc niezbyt wielkie).

Heh, ta czerwona kreska, to jak sobie ściankę z ustrojami wyobrażałem (za głośnikami).

Już po pierwszych postach widzę, że koncepcja niezbyt trafna ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden problem: DRZWI wejściowe. Trzeba je wykuć i wprawić odwrotnie - aby się otwierały na ZEWNĄTRZ pokoju.

Niestety tam gdzie się te drzwi otwierają, to masz pecha - sofę w tym miejscu chciałbym częściowo ustawić.

 

Wariant bardziej humanitarny - to zdjąć to skrzydło drzwiowe i do piwnicy wynieść. Po co te drzwi ?

Aczkolwiek tutaj może paść kontr-argumentacja, że się asymetria stworzy, bo będzie sprzęg akustyczny z przestrzenią tego korytarza tam po prawej za drzwiami ...

 

... Może jednak lepiej ich nie zdejmuj :)

 

Te drzwi rzeczywiście na "całą" ściankę tej "L'ki" się otwierają, czy to brak proporcji na rysunku jest ?

Da radę sofę centralnie na środku pomieszczenia (centralnie w kierunku horyzontalnym) przy tej ściance "L'ki" postawić, tak aby nie było kolizji z otwieranymi drzwiami, czy też cała ta ścianka jest własnością drzwi i niczyją inną ?

 

Zapytam inaczej jeszcze: a do tej sofy to masz w komplecie "jedynkę" fotel może jeszcze ?

Jeśli tak, to przewrotna koncepcja: sofa pod okno, a fotel we wnękę północną, przy narożniku "L'ki".

Fotel będzie dla melomana, sofa dla gości, a przed sofą i fotelem - sprytny stolik, który też jest ustrojem akustycznym (z wełną od spodu). Taki wariant to jednak strasznie się w tym pokoju zagęści ...

 

Wariant ekstremalny: Wstawić fotel, wyrzucić sofę, a goście niech w przedpokoju zostaną .... :) :) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcje są zachowane. Ta ścianka to jeszcze inne drzwi (za nimi bojler).

Jak trzeba będzie wszystko odwrócić, to wcisnę jakoś kanapę we wnękę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się bardziej kumaci wypowiedzą, ale chyba wskazany kierunek ma szansę się obronić.

A tak z zupełnie innej beczki: co masz na podłodze, oraz na ścianach i na suficie ?

Biblioteka jest po sam sufit, czy jest tam np. 0,5m odstępu między jej szczytem a sufitem ? { :) :) :) }

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokoju jeszcze niewiele, na podłodze drewniane panele i mały dywan. Ściany i sufit gołe. Oczywiście z czasem wszystko postaram się "zagracić", najpierw skupiam się na ogólnej koncepcji pokoju.

Między regałami a sufitem jakieś 30 cm przerwy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano · Ukryte przez Imacman, 12 Kwietnia 2013 - na prośbę autora
Ukryte przez Imacman, 12 Kwietnia 2013 - na prośbę autora

Witam Szanownych Kolegów,

 

Właśnie niedawno dorobiłem się w miarę poprawnego zestawu audio i pokoju, w którym ten zestaw miałby się znajdować. Jako że, według mnie, akustyka pomieszcznia ma największy wpływ na dźwięk, teraz przyszła kolej na adaptację pomieszczenia.

 

Niestety, samodzielnie nie jestem w stanie sobie poradzić, więc proszę Kolegów o pomoc i wskazówki.

Pokój nie bedzie tylko pomieszczeniem odsłuchowym, główną funkcją jest biblioteczka, miejsce do pracy czy posiedzenia z przyjaciółmi.

 

Plan pomieszczenia w załączniku

 

 

Wiem, że kształt pokoju (litera L) nie jest, delikatnie mówiąc, idealny do zastosowań audio; kącik odsłuchowy musi znajdować się w zaznaczonym miejscu i nie mam możliwosci przesunięcia go (zamienienia z meblami, kanapa, itd).

Mój pomysł na adaptację akustyczna polega na zagospodarowaniu przestrzeni za głosnikami, poprzez budowę ściany (czerwona przerywana linia na rysunku) wyposażonej w różne ustroje akustyczne. Teraz pytanie: jakie i gdzie?

Jako pierwszy krok zamierzam zakupić kilka paneli wełny mineralnej Rockwool RW3 i poeksperymentować z ich umieszczniem w różnych miejscach. Ale co poza tym? Obawiam się, ze mogę nie usłyszeć wszystkiego, więc byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy

Po prawej stronie moja propozycja.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toczę sobie na priva dyskusję z użytkownikiem zjj_wwa i na razie wygląda to jak poniżej.

Regały odsunięte od ściany, w razie potrzeby gotów jestem wywalić tylne ścianki. Za tym panele akustyczne z wełny.

Tych książek za bardzo mi się nie widzi dawać na północną ścianę, tym bardziej, że wątpię czy się zmieszczą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Wywalić połowę książek i po problemie ;) Żartuję. Masz zagwozdkę, ale do przejścia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawej stronie moja propozycja.

Oczywiście, dobrze proponujesz - to co narysowałeś to jest absolutnie topowa propozycja - imho najbardziej "naturalna" i optymalna.

 

Natomiast kolega z różnych przyczyn nie chce aż tak ingerować w kwestię "regału" i jego lokalizacji - stąd też te warianty "alternatywne" są rozważane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, to nie ma być pokój stricte muzyczny. Zależy mi na dobrym dźwięku, ale inne aspekty też się liczą.

Biblioteka ma być "motywem przewodnim" i do wnęki się po prostu nie zmieści

Jak na razie dobrze idzie.

Wszystko poprzestawiałem tak jak na ostatnim rysunku, wydaje mi się, że poprawa jest, aczkolwiek do tego miejsca mi kabel sieciowy nie sięga i jestem ograniczony do radia DAB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 15

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.