Jump to content
IGNORED

Bzyczenie po wymianie kabli sygnałowych we wzmacniaczu


alien2004

Recommended Posts

Witam, ostatnio zachciało mi się lekko zmodyfikować mojego Strussa 140-2 poprzez wymianę kabelków sygnałowych wewnątrz idących od gniazd rca do potencjometru i końcówek mocy. Oryginalnie był tam zamontowany kabel chyba głośnikowy Rocar 2.5mm2. Zgodnie z tym co przeczytałem na tym forum wymieniłem go na drut srebrny 0.4mm w izolacji teflonowej o średnicy chyba 0.6mm. Po wymianie i wygrzaniu dźwięk znacząco się poprawił, lecz niestety pojawił się także przyźwięk takie lekkie bzyczenie. Bzyczenie to słychać przy potencjometrze ustawionym na zero, a po zgłośnieniu także się lekko zgłaśnia. Trochę mnie to denerwuje bo wzmacniacza używam także jako końcówkę mocy do kina domowego i wtedy ten przydźwięk słychać bardziej. Nie mogę znaleźć porady co zrobić więc proszę o pomoc. Myślałem nad dołożeniem ekranu z folii aluminiowej lub skręcenie żył dla lepszego ekranowania ale w ogóle się na tym nie znam więc proszę o porady. Dzięki.

Link to comment
Share on other sites

Ale porada ! Przecież z treści posta jednoznacznie wynika, że autor chciałby zachowując poprawę jakości dźwięku po wymianie kabelków - zlikwidować przydźwięk, a nie wracać do poprzedniego stanu.

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Link to comment
Share on other sites

Myślałem nad dołożeniem ekranu z folii aluminiowej lub skręcenie żył dla lepszego ekranowania

Dobrze kombinujesz. Spróbuj jednego i drugiego, oraz dwóch tych rzeczy naraz.

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Link to comment
Share on other sites

Skręcenie żył to minimum. Poprowadź je w inny sposób (przesuń na boki)

Ekranowanie we własnym zakresie przynosi skutki takie sobie. Nigdy nie ułożysz tej folii w rozsądny i bezpieczny (kontakt z innymi elementami elektronicznymi) sposób.

Zobacz luty. A raczej od razu popraw, bo tutaj może być główna przyczyna.

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie, jestem już po poprawkach tzn. skręciłem żyły razem po skrętce na kanał i dołożyłem ekran z folii aluminiowej na rurce termokurczliwej i zaizolowałem żeby przypadkiem zwarcia nie zrobić. Rezultat jaki uzyskałem to prawy kanał przy potencjometrze na zero cisza, natomiast lewy bzyczy. Zastanawia mnie jeszcze fakt, że podczas przekręcenia potencjometru na max bzyczenie nie wzrasta ale tylko pod warunkiem że do wzmacniacza nie jest podłączone żadne źródło np. cd. Natomiast gdy podłączę kablem rca źródło dźwięku np. cd który nawet jak jest nie włączony do prądu, po przekręceniu potencjometru na max bzyczenie także się zgłaśnia i to na obydwóch kanałach. Zmieniałem kable rca i źródła dźwięku ale efekt jest taki sam. Sam już nie wiem co może być przyczyną, maże potencjometr? Jeśli ktoś ma jakieś sugestie to proszę o pomoc. Dodam, że oprócz tego, że wzmacniacz bzyczy to gra bardzo dobrze. Zastanawiam się czy nie oddać go do serwisu do naprawy, tylko wiem że na pewno serwis nie jest tani.

Link to comment
Share on other sites

:) zgrzebany siup do serwisu, lubie to. Pieron wie cos tam pomascił, i jaki tam pajak jest .... bzyczenie prawdopodobnie wynika z pętli masy a nie złego ekranowania to 90 % powodów bzyczenia .... i nie znania się ....

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze ekranowanie folią aluminiową nie daje praktycznie żadnej poprawy. Po drugie nie widzę sensu wymiany przewodów jeżeli nie sprawiają problemów, ponieważ jak widać problemów można sobie tylko dołożyć.

Link to comment
Share on other sites

Guest Arek__45

(Konto usunięte)

Uziemione powinno byc tylko jedno urzadzenie w systemie a nie wszystkie.Czasem po zakupie mych srebrnych kabli wychodzi ten blad.

Link to comment
Share on other sites

1. Nie wiadomo, czy wzmacniacz nie brumił przed modyfikacją.

2. Jeżeli 1. Nie miało miejsca, mogłeś nie zapamiętać jak było podłączone w oryginale. Coś źle podłączyłeś.

3. A co to w ogóle za zwyczaj aby coś wymieniać na podstawie… durnowatych opinii o kablach wymienianych przez ludzi nie ponoszących za to żadnej odpowiedzialności?

4. Co na taką wymianę konstruktor wzmacniacza? Myślisz, że on obniżył celowo jakość swojego klocka wsadzając nieodpowiedzialnie nędzny kabel?

Link to comment
Share on other sites

Pewnie taki miał pod ręką-proza życia kolego. W ogródkach zaczyna też już bzyczeć i do jesieni d..a

 

Uziemione powinno byc tylko jedno urzadzenie w systemie a nie wszystkie.Czasem po zakupie mych srebrnych kabli wychodzi ten blad.

 

Arek to się pętla masy nazywa a nie Twoje wykrywające kable :)

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś miałem pierwszą wersję tego wzmacniacza i tam były wsadzone firmowe kable ekranowane Eagle, to jest druga wersja i niestety konstruktor ciął koszty wsadzając tańsze podzespoły. W pierwszej wersji potencjometr był firmy Alps, tutaj jest telpod. Jak widać jest co poprawiać. Zaryzykowałem i wymieniłem kable gra lepiej niestety to bzyczenie. W mieszkaniu mam instalację dwużyłową bez uziemienia więc żaden klocek nie jest uziemiony. Odwracałem wtyczkę + - ale efekt ten sam. po podłączeniu bolca do minusa efekt jeszcze gorszy pojawiało się także buczenie. Kiedyś czytałem na temat Srtussa Q że miał nie najlepiej zaprojektowane podłączenie masy, może tutaj jest to samo, niestety dla mnie to wyższa szkoła jazdy. Czy pętla masy może się pojawić gdy klocki są nieuziemione?

Link to comment
Share on other sites

...

Czy pętla masy może się pojawić gdy klocki są nieuziemione?

Tak.

Pętle mas w najprostszej postaci to drogi rozpływania (zamykania się) prądów. Zamykanie obwodów następuje poprzez połączenia klocków w kilku punktach (IC, sieć). Brak uziemienia (PE) w niczym tu nie "przeszkadza". Pętle zamykają się poprzez transformatory sieciowe (najistotniejsza jest tu pojemność między uzwojeniami; sieciowym i wtórnym) urządzeń.

 

Nie rozumiem tylko, dlaczego poprzednio nie było tych zakłóceń a teraz się pojawiły.

Przegrzanie, jakieś zwarcie…

Link to comment
Share on other sites

Raczej zastanawiające, dlaczego konstruktor dał przewód 2,5mm na sygnałowy. ;)

 

Fakt że trochę grubo na potencjometrze, tym bardziej jeżeli kolega ma rację i jest to kabel głośnikowy bo jeżeli jest tak gruby z powodu ekranu to inna sprawa. Może jakieś zdjęcie tego przewodu i wnętrza wzmacniacza?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam, jednak chyba sam się zrobiłem w konia. Zmieniłem kable najpierw na te oryginalne, później na inne sygnałowe dobrze ekranowane i ciągle to samo. Wygląda na to, że to jednak nie wina kabli. Dzięki wszystkim za pomoc. Zamykam.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.