Skocz do zawartości
IGNORED

Bzyczenie po wymianie kabli sygnałowych we wzmacniaczu


alien2004

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio zachciało mi się lekko zmodyfikować mojego Strussa 140-2 poprzez wymianę kabelków sygnałowych wewnątrz idących od gniazd rca do potencjometru i końcówek mocy. Oryginalnie był tam zamontowany kabel chyba głośnikowy Rocar 2.5mm2. Zgodnie z tym co przeczytałem na tym forum wymieniłem go na drut srebrny 0.4mm w izolacji teflonowej o średnicy chyba 0.6mm. Po wymianie i wygrzaniu dźwięk znacząco się poprawił, lecz niestety pojawił się także przyźwięk takie lekkie bzyczenie. Bzyczenie to słychać przy potencjometrze ustawionym na zero, a po zgłośnieniu także się lekko zgłaśnia. Trochę mnie to denerwuje bo wzmacniacza używam także jako końcówkę mocy do kina domowego i wtedy ten przydźwięk słychać bardziej. Nie mogę znaleźć porady co zrobić więc proszę o pomoc. Myślałem nad dołożeniem ekranu z folii aluminiowej lub skręcenie żył dla lepszego ekranowania ale w ogóle się na tym nie znam więc proszę o porady. Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />w ogóle się na tym nie znam <br />

Więc po co się zabierać za modyfikacje.?

Wróć do poprzedniego stanu- najbardziej prosta recepta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale porada ! Przecież z treści posta jednoznacznie wynika, że autor chciałby zachowując poprawę jakości dźwięku po wymianie kabelków - zlikwidować przydźwięk, a nie wracać do poprzedniego stanu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad dołożeniem ekranu z folii aluminiowej lub skręcenie żył dla lepszego ekranowania

Dobrze kombinujesz. Spróbuj jednego i drugiego, oraz dwóch tych rzeczy naraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręcenie żył to minimum. Poprowadź je w inny sposób (przesuń na boki)

Ekranowanie we własnym zakresie przynosi skutki takie sobie. Nigdy nie ułożysz tej folii w rozsądny i bezpieczny (kontakt z innymi elementami elektronicznymi) sposób.

Zobacz luty. A raczej od razu popraw, bo tutaj może być główna przyczyna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jestem już po poprawkach tzn. skręciłem żyły razem po skrętce na kanał i dołożyłem ekran z folii aluminiowej na rurce termokurczliwej i zaizolowałem żeby przypadkiem zwarcia nie zrobić. Rezultat jaki uzyskałem to prawy kanał przy potencjometrze na zero cisza, natomiast lewy bzyczy. Zastanawia mnie jeszcze fakt, że podczas przekręcenia potencjometru na max bzyczenie nie wzrasta ale tylko pod warunkiem że do wzmacniacza nie jest podłączone żadne źródło np. cd. Natomiast gdy podłączę kablem rca źródło dźwięku np. cd który nawet jak jest nie włączony do prądu, po przekręceniu potencjometru na max bzyczenie także się zgłaśnia i to na obydwóch kanałach. Zmieniałem kable rca i źródła dźwięku ale efekt jest taki sam. Sam już nie wiem co może być przyczyną, maże potencjometr? Jeśli ktoś ma jakieś sugestie to proszę o pomoc. Dodam, że oprócz tego, że wzmacniacz bzyczy to gra bardzo dobrze. Zastanawiam się czy nie oddać go do serwisu do naprawy, tylko wiem że na pewno serwis nie jest tani.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) zgrzebany siup do serwisu, lubie to. Pieron wie cos tam pomascił, i jaki tam pajak jest .... bzyczenie prawdopodobnie wynika z pętli masy a nie złego ekranowania to 90 % powodów bzyczenia .... i nie znania się ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ekranowanie folią aluminiową nie daje praktycznie żadnej poprawy. Po drugie nie widzę sensu wymiany przewodów jeżeli nie sprawiają problemów, ponieważ jak widać problemów można sobie tylko dołożyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wiadomo, czy wzmacniacz nie brumił przed modyfikacją.

2. Jeżeli 1. Nie miało miejsca, mogłeś nie zapamiętać jak było podłączone w oryginale. Coś źle podłączyłeś.

3. A co to w ogóle za zwyczaj aby coś wymieniać na podstawie… durnowatych opinii o kablach wymienianych przez ludzi nie ponoszących za to żadnej odpowiedzialności?

4. Co na taką wymianę konstruktor wzmacniacza? Myślisz, że on obniżył celowo jakość swojego klocka wsadzając nieodpowiedzialnie nędzny kabel?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie taki miał pod ręką-proza życia kolego. W ogródkach zaczyna też już bzyczeć i do jesieni d..a

 

Uziemione powinno byc tylko jedno urzadzenie w systemie a nie wszystkie.Czasem po zakupie mych srebrnych kabli wychodzi ten blad.

 

Arek to się pętla masy nazywa a nie Twoje wykrywające kable :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku Autor wątku wspomniał o kablu 2.5 mm2...może to jest odpowiedź czemu bzęczy.

 

Co to ma do brzęczenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem pierwszą wersję tego wzmacniacza i tam były wsadzone firmowe kable ekranowane Eagle, to jest druga wersja i niestety konstruktor ciął koszty wsadzając tańsze podzespoły. W pierwszej wersji potencjometr był firmy Alps, tutaj jest telpod. Jak widać jest co poprawiać. Zaryzykowałem i wymieniłem kable gra lepiej niestety to bzyczenie. W mieszkaniu mam instalację dwużyłową bez uziemienia więc żaden klocek nie jest uziemiony. Odwracałem wtyczkę + - ale efekt ten sam. po podłączeniu bolca do minusa efekt jeszcze gorszy pojawiało się także buczenie. Kiedyś czytałem na temat Srtussa Q że miał nie najlepiej zaprojektowane podłączenie masy, może tutaj jest to samo, niestety dla mnie to wyższa szkoła jazdy. Czy pętla masy może się pojawić gdy klocki są nieuziemione?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czy pętla masy może się pojawić gdy klocki są nieuziemione?

Tak.

Pętle mas w najprostszej postaci to drogi rozpływania (zamykania się) prądów. Zamykanie obwodów następuje poprzez połączenia klocków w kilku punktach (IC, sieć). Brak uziemienia (PE) w niczym tu nie "przeszkadza". Pętle zamykają się poprzez transformatory sieciowe (najistotniejsza jest tu pojemność między uzwojeniami; sieciowym i wtórnym) urządzeń.

 

Nie rozumiem tylko, dlaczego poprzednio nie było tych zakłóceń a teraz się pojawiły.

Przegrzanie, jakieś zwarcie…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zastanawiające, dlaczego konstruktor dał przewód 2,5mm na sygnałowy. ;)

 

Fakt że trochę grubo na potencjometrze, tym bardziej jeżeli kolega ma rację i jest to kabel głośnikowy bo jeżeli jest tak gruby z powodu ekranu to inna sprawa. Może jakieś zdjęcie tego przewodu i wnętrza wzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, jednak chyba sam się zrobiłem w konia. Zmieniłem kable najpierw na te oryginalne, później na inne sygnałowe dobrze ekranowane i ciągle to samo. Wygląda na to, że to jednak nie wina kabli. Dzięki wszystkim za pomoc. Zamykam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 30

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.