Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny do Primare I21


goofer1980

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W temacie sprzętu hi-fi jestem nowicjuszem, póki co, zdążyłem kupić w/w wzmacniacz oraz dac'a nad dac 1. Do tego kupiłem na szybko kolumienki mission 760se i chciałbym je teraz wymienić....

Słucham głównie rocka od spokojnego do czasami dość ostrego, pokój mam wielkości 12,5 m2 , podłoga to wykładzina dywanowa czy coś takiego, no i generalnie jest dużo drewna. Coś tam próbowałem znaleźć na interesujący mnie temat jak np -->

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale warunki zawsze inne, inny rodzaj muzyki, inna powierzchnia , czy inny zakres cenowy, aha, tak maksymalnie chciałbym wydać do 4-4,5 tys. Preferował bym używane, ale mogą być i nowe, no i zastanawiałem się czy na taki mały pokój to podłogowe nie są za duże?

 

Pozdrawiam, i z góry dziękuje,

 

 

Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory Dynaudio 52 SE. Na audio-markt za 950 euro ze standami. Pewno jeszcze do negocjacji.

 

PS.

Mogą być jeszcze VA Haydn. Ale S-H to raczej rarytas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Łukaszu,

wybór oczywiście należy do Ciebie, zdecydowanie polecam odsłuchy,

zaryzykowałbym do Twojego systemu kolumny ATC SCM 7 lub SCM11, natomiast bezpiecznym rozwiązaniem będą monitory KEF R300.

 

Jeśli masz możliwość, serdecznie zapraszam do nas na odsłuchy. Dajemy także możliwość odsłuchu kolumn w Twoim systemie czyli wypożyczenie do testów.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym do tego Primare podłączył Triangle Comete Ex - do tego metrażu i w tej cenie to chyba najlepszy wybór. Triangle świetnie się zgrywają z elektroniką Primare co można było już kilkukrotnie usłyszeć na Audio Show.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zdecydowanie polecam na taki metraż Triangle Titus Ex - nieco mniejsze od Cometek.Miałem PrimareI21/A21 na 18 metrach grało to z Titusami EX , do tego kable DNM Reson i koniecznie bi-wire oraz interkonekt Resona na Bulettach - dużo radość z dźwięku.

Bardzo słabo Primare zagrało z Dynaudio Exite X12 - powolny,bułowaty i wogóle zaburzony dźwięk - (szybko je sprzedalem).Po drodze były ATC SCM7 - nieżle ale jednak mała skala dźwięku (Titusy grały jak dwa razy większe głośniki) ,poza tym ATC maja jedna wadę - nie graja po cichu ,trzeba je odkręcić aby "zaśpiewały" (późno w nocy słuchanie odpada a z trianglem jak najbardziej). ATC dopiero przy odpowiednio głośnym odsłuchu zaczynają "żyć" , choć to napewno udane głośniki. Ze swojej strony dodam tez Eposy ES12.2 - koniecznie ten model bo sprawdziłem , gram na nich w tej chwili.Primare ma potencjał i warto pobawić się w dobór odpowiednich głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable DNM Reson i koniecznie bi-wire oraz interkonekt Resona na Bulettach - dużo radość z dźwięku

TAK !! Potwierdzam to rozwiązanie i te kabelki - to strzał w 10-tkę i właśnie najlepsze są w komplecie - interkonekt DNM'a na bullet'ach + Głośnikowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zdecydowanie polecam na taki metraż Triangle Titus Ex - nieco mniejsze od Cometek.Miałem PrimareI21/A21 na 18 metrach grało to z Titusami EX , do tego kable DNM Reson i koniecznie bi-wire oraz interkonekt Resona na Bulettach - dużo radość z dźwięku.

Bardzo słabo Primare zagrało z Dynaudio Exite X12 - powolny,bułowaty i wogóle zaburzony dźwięk - (szybko je sprzedalem).Po drodze były ATC SCM7 - nieżle ale jednak mała skala dźwięku (Titusy grały jak dwa razy większe głośniki) ,poza tym ATC maja jedna wadę - nie graja po cichu ,trzeba je odkręcić aby "zaśpiewały" (późno w nocy słuchanie odpada a z trianglem jak najbardziej). ATC dopiero przy odpowiednio głośnym odsłuchu zaczynają "żyć" , choć to napewno udane głośniki. Ze swojej strony dodam tez Eposy ES12.2 - koniecznie ten model bo sprawdziłem , gram na nich w tej chwili.Primare ma potencjał i warto pobawić się w dobór odpowiednich głośników.

 

Dzieki :) mam tylko jedno pytanie, chodzi o eposy m12.2 czy o es12 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja słuchałem kiedyś dawno temu wzmacniacza Primare z kolumnami Esa contiunum2. Dźwięk był niesłychanie spójny, kontrolowany i eteryczny. Może warto by było sprawdzić konfiguracje Primare z kolumnami Esa z nowej serii.

Zawsze człowiek zdobędzie nowe doświadczenie, a może nawet znajdzie dla siebie interesujący produkt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Miałem okazje słuchać zestawu i21/d21 z ProAc studio 130 i grało to naprawdę wyśmienice. Bardzo kulturalny i poukładany dzwięk z piękną średnicą i dobrym zejściem. To był ten typ grania, w którym żaden zakres jakoś szczególnie się nie wyróżnia, ale spójna całość sprawia, że trudno sie od tego oderwać. Odsłuch był zbyt krótki, zeby mówić tu już o synergii, ale coś na rzeczy ewidentnie jest, bo takim dzwiekiem mozna sie cieszyć długi czas bez potrzeby zmian czegokolwiek. Nie jestem tylko pewien czy aby te kolumny nie są za duże do 12m. Pewnym plusem jest to, że br BR dmucha w podłogę, więc nie jest potrzebna duża odległość od tylnej ściany. Spróbować na pewno warto, bo może to byc przysłowiowy strzał w 10 i koniec poszukiwań na długi czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej odpowiedzi oczekwialem ;)) bo kolumny bede mial w niedziele. A co do 12 m2 to podloga jest drewniana, a za kolumani jest scianka dzialowa, rowniez drewniana. Pokoj jest generalnie bardzo dobrze wytlumiony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitem jest, iż kolumny które mają bassreflex z tyłu potrzebują dużego odstawienia od ściany za kolumnami.

W kwestii samego wylotu powietrza to wystarcza już 10cm a nawet 5cm. Powyżej tej odległości i tak już nie dochodzi powietrze

wydmuchiwane z otworu BR.

Są kolumny które mają wyloty w dół do podstawy kolumny i wystarcza im odległość od podłogi rzędu 4cm bo tyle zwykle

mają kolce czy też nóżki kolumn.

W otworach BR nie ma silnika odrzutowego ani wielkiej pompy, która generuje potężne ciśnienia i wyrzuca

setki metrów sześciennych powietrza.

Oczywiście większe odstawienie ma sens ale z zupełnie innych przyczyn i dotyczy wszystkich typów kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rydz

(Konto usunięte)
<br />Mitem jest, iż kolumny które mają bassreflex z tyłu potrzebują dużego odstawienia od ściany za kolumnami.<br />W kwestii samego wylotu powietrza to wystarcza już 10cm a nawet 5cm. Powyżej tej odległości i tak już nie dochodzi powietrze<br />wydmuchiwane z otworu BR.<br />

 

Po pierwsze,chyba nikt komu zależy na kreowaniu sceny muzycznej nie ustawi kolumn 5-10cm od ściany.

Po drugie,zależy od kolumn na ile może dmuchnąć bass-refleks,a może !! nawet do 2-3 metrów,

więc jakieś po raz kolejny pierdołki piszesz sly :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3m z bass refleksu? Ty chyba coś popalasz!! Nie rozśmieszaj mnie a siebie nie ośmieszaj.

Widziałem wiele kolumn tego typu. Oddalając rękę 20cm od otworu z żadnej nie było już czuć podmuchu.

Zresztą coraz częściej używane twarde membrany przetworników basowych najczęściej bardzo mało się

wychylają więc nie tłoczą dużych ilości powietrza.

16 calowiec Focala jest potęgą na basie i w ogóle nie czuć wydmuchu nawet 10cm od otworu.

2-3m....hehehe....ale jazda....chcę wziąć to samo co ty ale podwójnie.

 

Pewnie w twoich super kolumnach są jakieś turbiny powietrzne....hehe

 

Uważaj rydz żeby podmuch z BR nie przewrócił kolumn na ciebie albo kogoś z domowników!!... :-)

One mogę odlecieć jak na silnikach odrzutowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rydz

(Konto usunięte)

Sly,słuchasz muzyki szeptem :)) banialuki wypisujesz,przeczytaj ten fragment mojego wpisu.

 

<br />,zależy od kolumn na ile może dmuchnąć bass-refleks,a może !! nawet do 2-3 metrów,<br />

 

Teraz podam Ci kolumny / Amplituner i CD, Polaris-120 /Technics SA-EX- 120 /SL-PG-590,możesz to kupić za grosze i sprawdzić siadając 2-2,5 metra przed kolumnami podkręcając potek ,kolumny mają wyloty z przodu,możemy też zrobić zakład o większą kasę :)

 

<br />Pewnie w twoich super kolumnach są jakieś turbiny powietrzne<br />
<br />Pewnie w twoich super kolumnach są jakieś turbiny powietrzne<br />

 

W Chario turbin brak:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój. Słucham czasem dość głośno ale to nie dyskoteka i estradowe, chamsko grające kolumny.

2-3m podmuch z otworu BR? Wiesz ile to jest 2-3m?

Musisz mieć sprzęt super odrzutowy.... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przeczytać artykuł A. Kisiela "W głośnikowym żywiole, część 13":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , w którym m.in. odnośni się do problemu położenia otworów bas-refleks.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nigdzie nie jest napisane że ze względu na wylot BR z tyłu kolumny muszą być mocno odstawione od ściany.

Ale Rydz ma turboodrzutowe kolumny więc musi uważać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Rydz, masz racje , z otworu BR wali podmuch na 3m i dlatego 99% kolumn z BR z tylu nie można używać w domu bo nikt

nie odstawi tak daleko kolumn od ściany. Pan Kisiel pewnie teź nie ma pojęcia o czym pisze za to rydz wie lepiej.

Nie wiedziałem że rydz może działać jak grzybki-halucypki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rydz

(Konto usunięte)
<br />Nie wiedziałem że rydz może działać jak grzybki-halucypki<br />

Na ten wpis mógłbym napisać że skamlesz jak szczeniak.

 

Nie dziwi mnie twoje zdenerwowanie,bo to nie pierwszy raz kiedy bzdury wypisujesz.

Jak już coś będziesz chciał napisać to POMYŚL! 10 razy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większych bzdur niż twoje wpisy to nawet nie sposób sobie wyobrazić!!

Uważaj na gramofon bo wytwarza prądy wirowe i mogą ciebie przewrócić podobnie jak te

3 metrowe podmuchy z otworu BR!!... :-)

Zapinaj się w pasy na fotelu odsłuchowym...tak dla bezpieczeństwa.

Na wannę też uważaj żeby tsunami nie zalało wam chaty.

 

Domyślam się jak wygląda ten twój high end.... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co ty napisałeś to twoje opinie nie mają dla mnie żadnego znaczenia.

Co najwyżej można się pośmiać. Twoje rady to wiesz co z nimi możesz sobie zrobić.... :-)

Uważaj na siebie bo to już poważne stadium głupoty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitem jest, iż kolumny które mają bassreflex z tyłu potrzebują dużego odstawienia od ściany za kolumnami.

W kwestii samego wylotu powietrza to wystarcza już 10cm a nawet 5cm. Powyżej tej odległości i tak już nie dochodzi powietrze

wydmuchiwane z otworu BR.

Są kolumny które mają wyloty w dół do podstawy kolumny i wystarcza im odległość od podłogi rzędu 4cm bo tyle zwykle

mają kolce czy też nóżki kolumn.

 

Kolumny z br w dolnej ściance nie są tu dobrym przykładem bo nie jest tak że bas nie jest wzmacniany przez bliskość podłogi - jest tylko to wzmocnienie jest uwzględnione w strojeniu kolumny ponieważ ta odległość jest stała w odróżnieniu od odległości wylotu br od ściany pomieszczenia gdy wylot jest z tyłu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem i to jest w tym przypadku bardzo mała odległość bo rzędu 4-5cm.

Ale gdy otwór jest z tyłu i przyłożysz rękę to po ok 10cm prawie nie dmucha a po 20cm to już na pewno.

A mówię tu o poważnych, dużych kolumnach które mają duże przetworniki basowe po 12-16 cali!!!

 

Ze względu na budowane sceny, przestrzeń, lokalizację na scenie itd zawsze lepiej kolumny odstawić nieco dalej

od ściany, która jest za nimi ale nie ma tu żadnego znaczenia gdzie jest wylot BR.

Poza tym ową odległości liczy się od frontu kolumn czyli od osi tweetera.

Np gdy kolumna ma 50cm głębokość a za kolumną zostawisz np 40cm to łączna odległość

jest już 90cm a to już nie jest bardzo mało.

 

Nie zawsze się jednak da odstawić kolumny odpowiednio daleko od ściany.

Jeśli się nie da to pomóc mogą specjalne ustroje akustyczne umieszczone za kolumną.

One mogą mieć nawet tylko 5cm głębokości, gdy są oparte o tzw siatkę binarną a są bardzo skuteczne i bardzo dobrze rozpraszają

fale dźwiękowe która uderzają w tą ścianę. Efekt jest zbliżony do tego jakby ta odległość między ścianą a wylotem z kolumn

była znacznie większa.

 

A to co wypisuje rydz, że jemu dmucha z wylotów BR nawet do 3m to już taki absurd, że w głowie się nie mieści!!

To w kolumnie musiałyby być przetworniki chyba po 40 cali z potężnymi wychyłami membran ale tak nie dzieje się nawet

na wielkich koncertach. To budynek by się rozpadł od tego basu nie mówiąc o wszystkich oknach.

Kretyństwo i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ źe podają iż za kolumną może być min 0.5m.

Tak mała odległość nie mogłaby być podana od frontu bo same kolumny

mają ok tyle głębokości.

Czyli do prawidłowego ustawienia oś tweetera powinna być ok min 1m od ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 22

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.