Skocz do zawartości
IGNORED

nieco większe monitory DIY


raczeqq

Rekomendowane odpowiedzi

A TO ? - może pojdzmy ta drogą...

byłbym za Etonem jakimś lub er18rnx ale to już dawki i rozmiar. ale nawet takie da się postawić na biurku...

seas-.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 185 zł - bez komentarza.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

seas-er18rnx-h1456-08.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten seas na górę i er18rnx wychodzi ekonomicznie bo żeby zachować mimi rozmiar to myślę nad etonem Głośnik Eton 5-880/25 HEX ale to już dawka ok. 500 zl sztuka albo te wavecory ale ich nie znam :( z drugiej strony one wyglądają jak mimi subwofery i rozumiem że z tych gównien uzyskamy fajny bas ale czy nie stracimy średnicy w momencie gdzy od bedzie ciezko pracował dołem... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Seasy w aktualnych cenach to znakomity wybór. Jeśli jednak musi być mniejszy monitor na 15cm to zamiast tego Etona bierz Revelatora:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Choć czytam, że to temat o DUŻYCH monitorach więc minimum 6,5" niskośredni proponuję. Co planowałeś dać do Etona na górę? Jaki budżet?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

rozumiem że z tych gównien uzyskamy fajny bas ale czy nie stracimy średnicy

 

Nie, nie rozumiesz. To, co piszesz, jest gorsze od przysłowiowego oceniania książki po okładce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie rozumiesz. To, co piszesz, jest gorsze od przysłowiowego oceniania książki po okładce.

Spokojnie, wiele osób tutaj na forum nie ma pojęcia o czym pisze;]

Jeżeli chodzi o nisko-średniotonowy to polecałbym GDN-18-140-8-AWX, ale er18rnx też jest świetny. Posiadam monitorki na obydwu i są naprawdę świetne. AWX w niczym nie ustępuje głośnikowi seasa i kosztuje o połowę mniej. Obydwa głośniki nadają się świetnie na podstawę do konstrukcji większych monitorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych Seasach z pierwszego postu jest nawet dostępny gotowy projekt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Poczekajcie jeszcze z miesiąc, to będę miał gotowe głośniki koaksjalne (dowolną ilość) oparte na 18-cm AWXie i kawałkach Vify OX-20. I będę robił na nich m.in. monitory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekajcie jeszcze z miesiąc, to będę miał gotowe głośniki koaksjalne (dowolną ilość) oparte na 18-cm AWXie i kawałkach Vify OX-20. I będę robił na nich m.in. monitory.

a czy mógłbyś napisać o nich coś więcej??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych Seasach z pierwszego postu jest nawet dostępny gotowy projekt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

 

Bardzo przyjemnie to wygląda, dla mnie jeszcze lepiej gdyby miało to forme małej podłogówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

a czy mógłbyś napisać o nich coś więcej??

 

A co konkretnie? Będzie to AWX z wbudowanym w centrum tweeterem z cewką i membraną Vify OX-20. Poskładam, pomierzę, pokażę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Ja popełniłem projekt na ER18RNX + 29TAF/W, zwrotnica cięta na ok 1,7 Khz zresztą bardzo prosta 12/12dB

 

Całość gra znakomicie, jak było by zainteresowanie mogę jakieś wykresy i zdjęcia wstawić...

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uprzejmie proszę użytkownika ---- bum1234 ---- o nie komentowanie powyższego postu, a z głuchymi o wpływie i budowie kabli nie ma sensu dyskutować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zakładałem nowego tematu :S

 

 

Nie, nie rozumiesz. To, co piszesz, jest gorsze od przysłowiowego oceniania książki po okładce.

 

Miałem zawsze wrażenie że mały głośnik pracujący od samego dołu ma cięższe warunki do reprodukcji średnicy - ale skoro tak to się nie spieram...

Poza tym tam był znak zapytania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczeqq

Przeniesiono twoje propozycje z małych monitorów do nieco większych :) - i dobrze

 

gucio

Wstawiaj koniecznie

 

Father PiO

Jestem bardzo zainteresowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Miałem zawsze wrażenie że mały głośnik pracujący od samego dołu ma cięższe warunki do reprodukcji średnicy

Nie jest to całkiem prawda, bo to, o czym piszesz, zależy od wychylenia, a więc i głośności słuchania, a przewijało się o głośnikach stojących koło monitora komputerowego - tam się głośno nie gra. A ja się czepiłem o to, że wyraziłeś kategoryczną opinię ("mini subwoofery", "gówna") bez sprawdzania.

 

Jestem bardzo zainteresowany

Mam na razie problemy z toczeniem. Jak zrobię, to na 100% napiszę o tym na forum, może w wątku o AWXach, może założę swój.

 

Dodam jeszcze coś od siebie. Jak większość z nas, też chciałem mieć dobrze grające głośniki przy kompie, a nie tylko jakieś charczki. Zrobiłem 2-way na Fountekach FW146 + CD3.5H. Głośniki tanie, ale godne. Grało dobrze. Potem kupiłem FR135EX, ustawiłem dokładnie korektor parametryczny i w tym momencie stało się oczywiste, że przy tak małych odległościach od kolumny do ucha, punktowość dźwięku jest kluczowa, najważniejsza. FR135EX ma bas i ma górę. Nie gra bardzo głośno, ale przy kompie to bez znaczenia. Natomiast to, że jest pojedynczym źródłem - dla mnie jest nie do przecenienia. To jest prawdziwy monitor pola bliskiego, według definicji monitora. Ja 2-way przy kompie odrzucam całkowicie. Albo fullrange, albo koaksjal.

 

I tu apel: jeśli ktoś wie o głośniku mniejszym niż 18cm, z cewką co najmniej 36mm, PISAĆ!! Głośnik może być właściwie dowolny, nie musi grać basem, cokolwiek, byle miało cewkę co najmniej 36 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja popełniłem projekt na ER18RNX + 29TAF/W, zwrotnica cięta na ok 1,7 Khz zresztą bardzo prosta 12/12dB

 

Oj oj, dość nisko jak na 12dB. Masz możliwość zrobienia pomiaru zniekształceń h?

 

Co do tanich i dobrych przetworników to wkrótce ukończę projekt na Fountek FW168 i Wavecor TW030WA07. Duży monitor 17L będzie optymalny dla FW168. Wysokotonówka w offsecie. Mam nadzieję, że za miesiąc je ukończę i prawdopodobnie udostępnię schemat zwrotnicy. To będzie prawdziwa, lepsza alternatywa dla STX AWX.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile FW146 jest bardzo fajny na średnicy to już FW168 już nie jest taki fajny a na basie też nie będzie demonem. Po mimo swojej niskiej ceny wydaje mi się, że nie do końca ciekawy głośnik..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary niestety zaginęły, dziś postaram się część wykonać na nowo żeby coś pokazać ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uprzejmie proszę użytkownika ---- bum1234 ---- o nie komentowanie powyższego postu, a z głuchymi o wpływie i budowie kabli nie ma sensu dyskutować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepszy czy gorszy to ocenią słuchacze. Ja lubię aluminiowe na średnicy. Jeśli ktoś słuchał w dobrych aplikacjach Daytona RS180, Visatona AL170 czy Prestige L18 to z tego połączenia też będzie zadowolony. Chodzi o to, że w cenie STX AWX nie było żadnej konkurencji. Teraz jest. Ludzie którzy nie mogą sobie pozwolić na b.dobre przetworniki inwestując niewielkie fundusze mogą słuchać muzyki na dobrych kolumnach.

Do średnicy z FW146 nie ma co porównywać - wiadomo. Bas FW168 nie schodzi zbyt nisko ale nadrabia szybkością i trochę oszukuje (podbija) :) w zakresie średniego basu - może się podobać.

Kolejna korzyść jest taka, że jak ktoś będzie chciał przejść z tych kolumn na wyższy poziom z pewnością łatwiej sprzeda Wavecora i Founteka niż STX'a.

P.S. W małym pokoju słucham FW168 z 9950-20...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. W małym pokoju słucham FW168 z 9950-20...

Jak ma to grac na basie chociaz trochę to bardzo fajna konstrukcja.

Nie mniej jesli chodzi o średnicę to FW146 jest na pewno lepszy na niej. Tak samo jest z 18AWX i 15AWX, miałem oba. Mniejszy woofer grał lepiej, lżej w ogólnym pojęciu nie wchodząc w szczegóły.

 

RS180 nie jest za bardzo znany w Polsce a może się okazać czarnym koniem w konstrukcjach DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to całkiem prawda, bo to, o czym piszesz, zależy od wychylenia, a więc i głośności słuchania, a przewijało się o głośnikach stojących koło monitora komputerowego - tam się głośno nie gra. A ja się czepiłem o to, że wyraziłeś kategoryczną opinię ("mini subwoofery", "gówna") bez sprawdzania.

 

Przepraszam było już późno i nie rozwinąłem mysli do końca - już prostuję: co do nazwania głośnika "gównem" miałem na myśli mały rozmiar no i nie ma cudów, sam w tej chwili mam monitory na hds134 i czasem brakuje wykopu i dołu (i to nie tylko moja opinia)... i albo umiarkowanie albo głośno z gubieniem się w akcji, a są takie kawałki gdzie świerzbi żeby dać czadu - na biurku może i nie trzeba ale ja je zlikwidowałem na rzecz TV :S ( mały pokój - albo/albo) - mam na mysli raczej klasyczne pozycje odsłuchu, u mnie jakieś 2-2,5 m stąd zestawienie zaproponowane w pierwszym poście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

RS180 jest chimeryczny i paskudny w aplikacji. Jego membrana się wyraźnie ugina w palcach, czego nie ma na innych blaszakach. Odstępstwa parametrów od podawanych przez producenta są bardzo duże. Wszystko to wiem z doświadczenia Nie lubię blaszaków jako takich, a RS180 z pewnością nie jest w stanie zmienić mojego nastawienia. Nie polecam. Jest tylko ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolphin masz doświadczenie w TL, wykombinuj coś dla FW168. Predyspozycje ma więc problem niskiego basu można rozwiązać.

Każda 15cm danej serii zagra na średnicy znacznie lepiej. Ja zbieram kasę na kolejny projekt tam na średnicy zagra ciekawy 12cm przetwornik...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

mam na mysli raczej klasyczne pozycje odsłuchu

 

To głośników 12 cm w ogóle nie ma co rozważać. 15cm - tylko dobre i właśnie takie "mini subwoofery", bo inaczej nie wydolą na basie i wszystko się rozsypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu apel: jeśli ktoś wie o głośniku mniejszym niż 18cm, z cewką co najmniej 36mm, PISAĆ!! Głośnik może być właściwie dowolny, nie musi grać basem, cokolwiek, byle miało cewkę co najmniej 36 mm.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Myślałem też nad budową monitora na bazie głośnika PA 8" - beyma, eminence lub podobne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

 

No myślałem raczej o czymś "normalnym", nieestradowym. Poza tym, 167mm średnicy to postęp minimalny w stosunku do AWXa...

 

Myślałem też nad budową monitora na bazie głośnika PA 8" - beyma, eminence lub podobne

 

A ja zrobiłem i ileś par już sprzedałem :-) Wziąlem 8-calowego 18SOUNDa i dodałem wstęgę. Wyszło naprawdę fajnie. Opracowałem też wersję aktywną, to będzie jeszcze fajniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu apel: jeśli ktoś wie o głośniku mniejszym niż 18cm, z cewką co najmniej 36mm, PISAĆ!! Głośnik może być właściwie dowolny, nie musi grać basem, cokolwiek, byle miało cewkę co najmniej 36 mm.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

moze byc?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cadam

(Konto usunięte)
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.