Skocz do zawartości
jarkog

Zobaczyć akustykę, czyli trochę teorii

Rekomendowane odpowiedzi

Jarkog,... próbowałeś wiązać rozpraszacze z pochłaniaczami? łączyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skosy w pomieszczeniu za kolumnami:

post-17560-0-13467900-1358080039_thumb.png post-17560-0-20482800-1358080071_thumb.png

Tu widac jak te dwa strumienie fal się zaczynają nakładać. Te bezpośrednie i odbite od skosu (SBIR)

post-17560-0-06412700-1358080075_thumb.jpg post-17560-0-22103600-1358080081_thumb.jpg

A tu bardziej uwidocznione są same fale odbite od skosu skierowane na słuchacza. Bezpośrednie "zbiera" przeszkoda.

Azus...

Częściowo mam wygłuszenie za rozpraszaczami ale nie za wszystkimi. Planuję jednak to zmienić :).

Po za tym gęsta pianka w samych ustrojach siedzi. Zawsze to coś pochłania.

Edytowane przez jarkog

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zbyniu 360

Co warto zrobić na tym skosie.. Tlumienie.czy rozpraszanie...a może takie. Belki rustikalne z wełny pt 80 na całej szerokości bazy stereo kolumn...

Pokaz mi gdzie te fale od skosu się nakładają zaznacz strzałeczką .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pokaz mi gdzie te fale od skosu się nakładają zaznacz strzałeczką .

Nakładają się w całej przestrzeni między tobą a kolumnami. A kąty odbić od skosów w twoim kierunku musisz znaleźć sam, bo zależą od kąta nachylenia skosu i położenia kolumn, jak i miejsca odsłuchowego. Podobnie jak przy bocznych odbiciach.

Czy wygłuszać czy rozpraszać to kwestia co bardziej ci się sprawdzi.

post-17560-0-52841100-1358096865_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co to jest przeszkoda fali bezpośredniej,...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeszkoda jest po to aby było by widać lepiej same fale odbite zamiast mieszanki bezpośrednich i odbitych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

post-17560-0-20258600-1358282389_thumb.gif

Trzeba kliknąć w obrazek aby zobaczyć animację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozchodzenie się fal bez ścian:

i fale ograniczone ścianami:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zbyniu 360

A jak wygląda fala dźwiękowa w rogach pokoju i pod sufitem...?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zbyniu 360

Ja tam mieszam, za dyfuzorami mam wełnę, bo i tak basior przejdzie przez te dyfuzory. Mnie to odpowiada, ale ja mogę być już głuchy bom stary :)

przez moje nie bardzo ,bo troche grubsza sklejka....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A kąty odbić od skosów w twoim kierunku musisz znaleźć sam, bo zależą od kąta nachylenia skosu i położenia kolumn, jak i miejsca odsłuchowego

Rozumiem, że na skosie zasadniczo najlepiej umocować absorbery na długości bazy. Natomiast szerokość absorbera to raczej zgaduj zgadula? Metoda na lusterko chyba nie wchodzi w grę.. Można policzyć na zasadzie kąt padania=kątowi odbicia, ale nie jestem przekonany czy będzie to poprawne.

Myślę, że można również przygotować rysunek w odpowiedniej skali z płaskim sufitem. Zaznaczyć miejsca pierwszych odbić na iluzorycznym suficie, wrysować skos i zaznaczyć miejsca w którym skos będzie "przecięty" liniami ograniczającymi miejsca pierwszych odbić na tymże suficie. Może błądzę... ale pewnie zaraz Koledzy Akustycy wyprowadzą mnie z błędu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że można również przygotować rysunek w odpowiedniej skali z płaskim sufitem. Zaznaczyć miejsca pierwszych odbić na iluzorycznym suficie, wrysować skos i zaznaczyć miejsca w którym skos będzie "przecięty" liniami ograniczającymi miejsca pierwszych odbić na tymże suficie.

Przy odpowiednim zaparciu się :) można to sobie powyliczać. Kiedyś Forumowicz r47 to pokazywał - ( z tego miejsca serdecznie go pozdrawiam, oczywiście jak tylko czyta jeszcze Forum)

post-11945-0-58066000-1358590435_thumb.jpg

post-11945-0-96393500-1358590448_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zbyniu 360

a to wazne jak by mial wygladac taki sufit na szerokosci bazy stereo,i jakiej szerokosci panele,z od stepami taki skos zdal by egzamin na odbicia sibir

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

odbicia sibir

SBIR (Speaker Boundary Interference Response)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
<br />Rozumiem, że na skosie zasadniczo najlepiej umocować absorbery <br />

Tu przykład na rozpraszacze jakiś jest. Ale to chyba boczne skosy :).

post-17560-0-02912100-1358629529_thumb.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jarek,..rzeczywiście,...jak na to się patrzy to oczopląsu można dostać, i to co się dzieje z oczami,... to bez adaptacji, można sobie słuch zdegradować,...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
<br />Jarek,..rzeczywiście,...jak na to się patrzy to oczopląsu można dostać, i to co się dzieje z oczami,... to bez adaptacji, można sobie słuch zdegradować,... <br />

A to jest tylko jedna częstotliwość.

<br /> A jak wygląda fala dźwiękowa w rogach pokoju i pod sufitem...? <br />

Jak przejrzysz dokładnie filmiki z pierwszej strony, to jakieś tam 3D nawet zobrazowanie tego dojrzysz.

A sufit, to podobnie tak jak ściana, tylko wyżej i w poziomie:).

Aaaa i jakby ktoś o podłogę się pytał to podobnie :).

Edytowane przez jarkog
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zbyniu 360

No widziałem ale porażka te rogi pomieszczenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tu przykład na rozpraszacze jakiś jest. Ale to chyba boczne skosy :).

post-17560-0-02912100-1358629529_thumb.gif

Ale przecież to zadziała na każdej płaszczyźnie - masz je i na skosach i na prostej ścianie za miejscem odsłuchowym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogolnie to racja. Ale skosy na bocznych ścianach są mniej szkodliwe dla odsłuchu niż te za kolumnami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zbyniu 360

no to w takim razie przednia sciana ,bedzie wygladac w ksztalcie trapeza, i tam fale dzwiekowe tez nie beda mialy pelnej swobody ,chyba pojedynczy skos,wypadnie lepiej,a albo nie....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy odpowiednim zaparciu się :) można to sobie powyliczać.

Cytat odnosi się do możliwości obliczenia pierwszych odbić. Rzeczywiście, nie ma problemu, kłania się geometria analityczna. Obliczyłem miejsca pierwszych odbić i porównałem w kalkulatorze, wszystko ok. Sprawa się komplikuje w przypadku odbić na ścianie skośnej... ale i w tym przypadku można skorzystać z dobrodziejstwa geometrii analitycznej zakładając, że kąt padania równy kątowi odbicia (duże uproszczenie). Tak czy inaczej można wszystko policzyć...

Wracając do ściany ze skosem

,chyba pojedynczy skos,wypadnie lepiej

wnioskuję, że rzeczywiście pojedynczy skos to mniejszy problem. Myślę, na podstawie załączonej grafiki w pdf, że w przypadku pojedynczego skosu kluczowym miejscem jest absorber na skosie osłabiający odbicia w kierunku słuchacza oraz część płaska sufitu gdzie panuje totalny "bałagan akustyczny". Ściana tylna też dokłada swoje, szczególnie górną częścią. To tyle przemyśleń wynikających z może niesłusznego, a może słusznego założenia, że kąt padania równa się kątowi odbicia.

ODBICIA.PDF

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo przepraszam za jakość skanu w pdf (pixele się pogubiły). W załączeniu jeszcze raz, bardziej czytelna wersja w bmapie. Dodam tylko, że odbicie no6 praktycznie jest odbiciem teoretycznym (kolumna nie promieniuje do tyłu)

post-43178-0-34488900-1359544761_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

(kolumna nie promieniuje do tyłu)

To nie tak do końca, - powstaje fala która dochodzi do ściany, czasami tworzy się efekt SBIR.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam tylko, że odbicie no6 praktycznie jest odbiciem teoretycznym (kolumna nie promieniuje do tyłu)

Gdyby to była prawda to nie trzeba byłoby zagospodarowywać tylnych ścian w ogóle :). Prawda jest taka, że dla jednych fal taka kolumna jest przeszkodą dla innych już niezupełnie :). Fale rozchodzą się sferycznie. Taka kolumna zrobi za sobą faktycznie cień akustyczny dla jednych częstotliwości ale nie zrobi go dla innych. Wszystko zależy od długości samej fali i wielkości przedmiotu. Ale mimo to i tak najbardziej szkodliwe są te miejsca w których z fotela zobaczyłbyś kolumny za pomocą lustra. A te faktycznie będą zawsze wewnątrz bazy a nie wprost za samą kolumną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie tak do końca, - powstaje fala która dochodzi do ściany, czasami tworzy się efekt SBIR.

Oczywiście, że tak. Ja przyjąłem duże uproszczenie do moich rozważań. Nie byłem jednoznaczny w artykulacji tych założeń... Przyjmuję jednak, że głównym moim celem jest skupienie się na pierwszych odbiciach, które mają bezpośredni i chyba największy wpływ na to co słyszymy. W innym przypadku nie mógłbym wykonać nawet przybliżonego projektu. Z drugiej strony czy warto skupiać się na absorbcji fal odbitych wynikających z promieniowania kolumny do tyłu? (na rysunku promień no6). Na pewno tak, jeżeli dążymy do ideału... Tylko w akustyce do zastosowań, nazwijmy to "domowych", ideału nie ma. Każdy inaczej słyszy, jesteśmy w różnym wieku z różnymi ułomnościami "aparatu odbioru dźwięków" itp., itd. Ja, tak czy inaczej będę dalej walczył z tym skosem. Dodam tylko, że zamiana miejsc słuchacza z kolumnami (było wiele sugestii, że zagra lepiej) spowodowała pogorszenie odbioru detali. W moim odczuciu fale odbite od skosu miały stosunkowo niewiele dłuższą drogę w porównaniu do fal bezpośrednich i wpływała w sposób bezpośredni na detaliczność brzmienia.

W odniesieniu do dyskutowanego odbicia z tyłu kolumny (patrz rys. odbicie no6), które pod odbiciu kierowane bezpośrednio na słuchacza może również warto rozważyć montaż absorbera...

Tak czy inaczej dziękuję Imacman za wskazanie tego newralgicznego punktu moich przemyśleń.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piotr

Dodam może jeszcze do tego co napisałem wcześniej, ze twój rysunek i wniosek jest prawdziwy w zasadzie tylko dla sytuacji gdybyś sam siedział dokładnie na wprost tej jednej kolumny.

Edytowane przez jarkog

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi