Skocz do zawartości
IGNORED

2ga harmoniczna w ukladach SE


Teddy_2012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

czy ktorys z kolegow testowal taki temat jak zmniejszenie drugiej harmonicznej w ukladach triodowych SE?

Szukalem w necie i niewiele tego znalazlem,jakies uwagi co do stosowanych rozwiazań np.poprzez kompensacje w stopniu drivera,ewentualnie wskazówki,

Pozdrawiam,

TAD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste. Musisz na tą triodę podać sygnał odwrotnie zniekształcony, tak aby po jego zniekształceniu na samej triodzie wyszedł niezniekształcony :)

 

Wbrew pozorom ... mówię poważnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste. Musisz na tą triodę podać sygnał odwrotnie zniekształcony, tak aby po jego zniekształceniu na samej triodzie wyszedł niezniekształcony :)

 

Wbrew pozorom ... mówię poważnie.

zji_wwa ,dzieki za odpowiedz,czy mozna tego dokonac bez specjalnych przyrzadów ?

krecac np. biasem w stopniu wejsciowym i ewentualnie kontrolowac bias tylko na mierniku-woltomierz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie znam szczegółów tego fikołka, bo to raczej wiedza tajemna jakiś totalnie zagłębionych w tematach lampowych mistrzów, ale chodzi o to, że w stopniu poprzedzającym lampę mocy (która "zniekształca") starają się dobrać:

a). odpowiednią lampę w poprzedzającym stopniu sterującym, której charakterystyka transmitancji wygląda "odwrotnie" ( a ściślej: jak lustrzane odbicie ) względem transmitancji triody w stopniu mocy.

 

Trudno to opisać słowami, ale w matematyce można znaleźć pewną analogię:

Wyobraź sobie że masz dwie funkcje matematyczne:

 

Y = F(x), oraz

Y' = F'(x'), przy czym F' jest taką specyficzną funkcją, że F'( F(x) ) == x (tożsamościowo równa).

 

Przykładami takich funkcji jest na przykład:

 

Y = F(x) = x * x = Kwadrat(x), oraz

Y' = F'(x') = x^(0,5) = Pierwiastek(x').

 

Twoja trioda to jest (nota bene z niezłym przybliżeniem) właśnie ta "F".

Wyobraź sobie, że F' to jest np. pentoda :)

 

Wówczas masz funkcję przejścia dla takiej pary:

 

Y = F ( Y') = F ( F'(x') ) = F ( x^(0,5) = x^(0,5) * x^(0,5) = x^(0,5+0,5) .... ================ x

 

Reasumując: Y = x !!! czyli idealnie liniowa funkcja przejścia.

 

Jak widzisz sprawa nie jest banalna, nie ogranicza się do kręcenia biasem ... to o wiele bardziej wyuzdana technika, granicząca na pierwszy rzut okiem z żonglowaniem zupełnie różnymi, NIEPODOBNYMI do siebie rodzajami lamp, oraz żonglerka ich punktami pracy .... sprawa nie jest trywialna.

 

Natmiast JEST możliwe, do zadanej krzywej transmitancji Twojej charakterystyki anodowej .... poszukiwanie takiej innej krzywej, że jak wymnożysz jedną krzywą przez drugą to w wyniku uzyskasz ... linię prostą.

 

Reasumując: CELOWO ZNIEKSZTAŁCASZ sygnał muzyczny, aby uzyskać wzmacniacz bez zniekształceń.

 

Szukalem w necie i niewiele tego znalazlem

Dlaczego mnie to nie dziwi ? .... To jest wiedza tajemna. To jest wiedza, która może generować duże zyski.

 

Na rozgrzewkę - spróbuj popatrzeć jak działa "namiastka" tej techniki - np. ta stosowana we wzmacniaczach o topologii AIKIDO (tutaj brum zasilacza zwalcza się przez zabrudzenie sygnału muzycznego ... "anty-brumem" zasilacza),

czy naprzykład wzmacniacze typu CCDA - Constant Draw Current Amplifier ... czyli takie, które wykluczają zasilacz z toru sygnału, poprzez celowe wprowadzanie drugiego stopnia lampowego "do pary", którego pobór prądu (składowa zmienna) jest w dokładnej przeciwfazie do poboru ze stopnia pre-ampa ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie znam szczegółów tego fikołka, bo to raczej wiedza tajemna jakiś totalnie zagłębionych w tematach lampowych mistrzów, ale chodzi o to, że w stopniu poprzedzającym lampę mocy (która "zniekształca") starają się dobrać:

a). odpowiednią lampę w poprzedzającym stopniu sterującym, której charakterystyka transmitancji wygląda "odwrotnie" ( a ściślej: jak lustrzane odbicie ) względem transmitancji triody w stopniu mocy.

 

Trudno to opisać słowami, ale w matematyce można znaleźć pewną analogię:

Wyobraź sobie że masz dwie funkcje matematyczne:

 

Y = F(x), oraz

Y' = F'(x'), przy czym F' jest taką specyficzną funkcją, że F'( F(x) ) == x (tożsamościowo równa).

 

Przykładami takich funkcji jest na przykład:

 

Y = F(x) = x * x = Kwadrat(x), oraz

Y' = F'(x') = x^(0,5) = Pierwiastek(x').

 

Twoja trioda to jest (nota bene z niezłym przybliżeniem) właśnie ta "F".

Wyobraź sobie, że F' to jest np. pentoda :)

 

Wówczas masz funkcję przejścia dla takiej pary:

 

Y = F ( Y') = F ( F'(x') ) = F ( x^(0,5) = x^(0,5) * x^(0,5) = x^(0,5+0,5) .... ================ x

 

Reasumując: Y = x !!! czyli idealnie liniowa funkcja przejścia.

 

Jak widzisz sprawa nie jest banalna, nie ogranicza się do kręcenia biasem ... to o wiele bardziej wyuzdana technika, granicząca na pierwszy rzut okiem z żonglowaniem zupełnie różnymi, NIEPODOBNYMI do siebie rodzajami lamp, oraz żonglerka ich punktami pracy .... sprawa nie jest trywialna.

 

Natmiast JEST możliwe, do zadanej krzywej transmitancji Twojej charakterystyki anodowej .... poszukiwanie takiej innej krzywej, że jak wymnożysz jedną krzywą przez drugą to w wyniku uzyskasz ... linię prostą.

 

Reasumując: CELOWO ZNIEKSZTAŁCASZ sygnał muzyczny, aby uzyskać wzmacniacz bez zniekształceń.

 

 

Dlaczego mnie to nie dziwi ? .... To jest wiedza tajemna. To jest wiedza, która może generować duże zyski.

 

Na rozgrzewkę - spróbuj popatrzeć jak działa "namiastka" tej techniki - np. ta stosowana we wzmacniaczach o topologii AIKIDO (tutaj brum zasilacza zwalcza się przez zabrudzenie sygnału muzycznego ... "anty-brumem" zasilacza),

czy naprzykład wzmacniacze typu CCDA - Constant Draw Current Amplifier ... czyli takie, które wykluczają zasilacz z toru sygnału, poprzez celowe wprowadzanie drugiego stopnia lampowego "do pary", którego pobór prądu (składowa zmienna) jest w dokładnej przeciwfazie do poboru ze stopnia pre-ampa ....

 

Wielkie Dzieki za wyłuszczenie" tematu ,znalazlem gdzies opis ,ze wystarczy przesunac faze o 180 ale to chyba nie wszystko ,pozostaje jeszcze charakterystyka transmitancji (liniowosci) tych dwóch lamp, no i to w warunkach domowych nie jest juz takie proste??

Jeszcze raz Wielkie Dzieki i Pozdrawiam,

TAD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się czytać całości - poniedziałek wcześnie rano;-) Może bliżej południa poczytam. Ale czy Wy nie odkrywacie tu na nowo PP? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy Wy nie odkrywacie tu na nowo PP? ;-)

Obawiam się, że to nie zupełnie o to chodzi ... no może po części masz rację ... PP rzeczywiście "częściowo" taki efekt linearyzacji lamp mocy daje, jak spojrzysz na superpozycję charakterystyk lamp mocy pracujących przeciwsobnie - ale nie jest to zupełnie skuteczne / nie załatwia całości tematu .. Taka superpozycja charakterystyk PP - dotyczy wyłącznie końcówki mocy - a co z resztą toru ?

 

Poza tym inicjator wątku pozostaje w "domenie" wzmacniacza SE ... zakładam, że z jakichś powodów woli SE a nie PP.

 

Dla zobrazowania tematu - poglądowy szkic z excell'a ...

 

Jakieś tam funkcje wykładnicze, np. X^(5/2) oraz Z^(2/5).

 

Oczywiście "czerwone" razy "żółte" ma dać z definicji linię prostą, czyli "niebieskie" ...

 

Załóżmy, że to "czerwone" to jakaś tam trioda mocy ...

Załóżmy, że to "niebieskie" - to jest ideał, jaki chcemy osiągnąć ... w zakresie "całego toru" - czyli od chinch'a wejściowego po zaciski głośnikowe - oczywiście BEZ stosowania ujemnego sprzężenia zwrotnego :)

 

Zatem poszukujemy możliwości ukształtowania "reszty toru" wzmacniacza (preamp, driver, ...) w taki sposób, aby jej transmitancja wyglądała jak to to żółte ...

 

Trudne, zaiste, acz nie jest to niemożliwe ...

Osobiście "to to" żółte to mi ... chwilami pentodę przypomina ... acz nie twierdzę, że akurat tak to trzeba załatwić ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że to nie zupełnie o to chodzi ... no może po części masz rację ... PP rzeczywiście "częściowo" taki efekt linearyzacji lamp mocy daje, jak spojrzysz na superpozycję charakterystyk lamp mocy pracujących przeciwsobnie - ale nie jest to zupełnie skuteczne / nie załatwia całości tematu .. Taka superpozycja charakterystyk PP - dotyczy wyłącznie końcówki mocy - a co z resztą toru ?

 

Poza tym inicjator wątku pozostaje w "domenie" wzmacniacza SE ... zakładam, że z jakichś powodów woli SE a nie PP.

 

Dla zobrazowania tematu - poglądowy szkic z excell'a ...

 

Jakieś tam funkcje wykładnicze, np. X^(5/2) oraz Z^(2/5).

 

Oczywiście "czerwone" razy "żółte" ma dać z definicji linię prostą, czyli "niebieskie" ...

 

Załóżmy, że to "czerwone" to jakaś tam trioda mocy ...

Załóżmy, że to "niebieskie" - to jest ideał, jaki chcemy osiągnąć ... w zakresie "całego toru" - czyli od chinch'a wejściowego po zaciski głośnikowe - oczywiście BEZ stosowania ujemnego sprzężenia zwrotnego :)

 

Zatem poszukujemy możliwości ukształtowania "reszty toru" wzmacniacza (preamp, driver, ...) w taki sposób, aby jej transmitancja wyglądała jak to to żółte ...

 

Trudne, zaiste, acz nie jest to niemożliwe ...

Osobiście "to to" żółte to mi ... chwilami pentodę przypomina ... acz nie twierdzę, że akurat tak to trzeba załatwić ..

Tak ,

oczywiscie chodzi o uklad w SE a nie w PP (2ga harm sie znosi przy dobranym pradzie symetryzacji)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

czy ktorys z kolegow testowal taki temat jak zmniejszenie drugiej harmonicznej w ukladach triodowych SE?

 

Ja.

 

 

zji_wwa ,dzieki za odpowiedz,czy mozna tego dokonac bez specjalnych przyrzadów ?

krecac np. biasem w stopniu wejsciowym i ewentualnie kontrolowac bias tylko na mierniku-woltomierz.

 

Jak chcesz precyzyjnie, to potrzebujesz miernika zniekształceń (np. program do kompa), banalna sprawa.

 

odpowiednią lampę w poprzedzającym stopniu sterującym, której charakterystyka transmitancji wygląda "odwrotnie" ( a ściślej: jak lustrzane odbicie ) względem transmitancji triody w stopniu mocy.

 

Nie, nie tak!! Charakterystyka przejściowa ma być TAKA SAMA, tylko przeskalowana o wzmocnienie na danej prostej pracy! Przecież WK odwraca fazę!

 

to o wiele bardziej wyuzdana technika, granicząca na pierwszy rzut okiem z żonglowaniem zupełnie różnymi, NIEPODOBNYMI do siebie rodzajami lamp, oraz żonglerka ich punktami pracy .... sprawa nie jest trywialna

 

Przesadzasz. To całkiem proste.

 

To jest wiedza tajemna. To jest wiedza, która może generować duże zyski.

 

A skąd. Każdy se to może zrobić. I DIYowcy to robią. Tylko nie każdy umie i nie każdemu się chce. 99% DIYowców to klonerzy, którzy nic nie wymyślają, tylko klepią to, co znajdą na jakimś schemacie. A ci, co wymyślają - wiedzą, jak to działa.

 

warunkach domowych nie jest juz takie proste??

 

Jest proste. Napisz na PW, to Ci pokażę symulacyjnie. A jak złożysz, to sobie zrobisz pomiary.

 

Osobiście "to to" żółte to mi ... chwilami pentodę przypomina ... acz nie twierdzę, że akurat tak to trzeba załatwić ..

 

Przypomina, ale tu nie o to chodzi. Triodę bardzo dobrze się kompensuje triodą. Nie chce mi się wklejać schematów, opisów, itd., ale wierzcie na słowo, że robiłem i działa. I to bardzo dobrze, z różnymi lampami. Przykład: w necie jest kupa wzmacniaczyków SE na EL34 albo 6L6 (25W admisyjnej), które mają 3-3,5W mocy. Ja użyłem 1625 (super militarna wersja 6L6 z heizungiem na 12,6V) i PSpice podaje 6,5-7 W mocy. Wierzę mu. Spice nie okłamał mnie jeszcze ani razu. To, co wylicza, sprawdza się w realu i to dość dokładnie. Przykład 2: Borbely albo traxman walą sprzężenie do 6S33S w SE, żeby wyciągnąć te 15-18 W mocy. Niepotrzebnie :-) To samo da się uzyskać w układzie zero-feedback.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja.

 

 

 

 

Jak chcesz precyzyjnie, to potrzebujesz miernika zniekształceń (np. program do kompa), banalna sprawa.

 

 

 

Nie, nie tak!! Charakterystyka przejściowa ma być TAKA SAMA, tylko przeskalowana o wzmocnienie na danej prostej pracy! Przecież WK odwraca fazę!

 

 

 

Przesadzasz. To całkiem proste.

 

 

 

A skąd. Każdy se to może zrobić. I DIYowcy to robią. Tylko nie każdy umie i nie każdemu się chce. 99% DIYowców to klonerzy, którzy nic nie wymyślają, tylko klepią to, co znajdą na jakimś schemacie. A ci, co wymyślają - wiedzą, jak to działa.

 

 

 

Jest proste. Napisz na PW, to Ci pokażę symulacyjnie. A jak złożysz, to sobie zrobisz pomiary.

 

 

 

Przypomina, ale tu nie o to chodzi. Triodę bardzo dobrze się kompensuje triodą. Nie chce mi się wklejać schematów, opisów, itd., ale wierzcie na słowo, że robiłem i działa. I to bardzo dobrze, z różnymi lampami. Przykład: w necie jest kupa wzmacniaczyków SE na EL34 albo 6L6 (25W admisyjnej), które mają 3-3,5W mocy. Ja użyłem 1625 (super militarna wersja 6L6 z heizungiem na 12,6V) i PSpice podaje 6,5-7 W mocy. Wierzę mu. Spice nie okłamał mnie jeszcze ani razu. To, co wylicza, sprawdza się w realu i to dość dokładnie. Przykład 2: Borbely albo traxman walą sprzężenie do 6S33S w SE, żeby wyciągnąć te 15-18 W mocy. Niepotrzebnie :-) To samo da się uzyskać w układzie zero-feedback.

O.K ,

napisze na PW

Pozdrawiam,

TAD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie tak!! Charakterystyka przejściowa ma być TAKA SAMA, tylko przeskalowana o wzmocnienie na danej prostej pracy! Przecież WK odwraca fazę!

No jasne, że odwraca ... starałem się bardziej ogólnie to opisać, trochę za koncepcją matematycznego "wymnażania" transmitancji poszczególnych bloków wchodzących w skład członów toru ...

 

WK jest jednym z wielu możliwych scenariuszy przecież ... Samo 'odwrócenie fazy' też można próbować opisać jako jakąś "funkcję przejścia" - która de facto będzie w pewnym sensie 'odwrotna'.

 

Wydaje mi się, że myśleliśmy o tym samym. Cieszę się, że Teddy ma rozwiązany problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

No jasne, że odwraca ... starałem się bardziej ogólnie to opisać

 

Nieprawda. Napisałeś:

 

w stopniu poprzedzającym lampę mocy (która "zniekształca") starają się dobrać:odpowiednią lampę w poprzedzającym stopniu sterującym, której charakterystyka transmitancji wygląda "odwrotnie" ( a ściślej: jak lustrzane odbicie ) względem transmitancji triody w stopniu mocy.

 

A ma być taka sama, bo WK odwraca fazę.

 

WK jest jednym z wielu możliwych scenariuszy przecież

 

Tak, ale ZAWSZE musi to być stopień odwracający fazę, na nieodwracającym test to niemożliwe, bo nie istnieją lampy o charakterystyce przejściowej "odwrotnej" do np. 6S33S. Ewentualnie pomiędzy stopniem, który celowo zniekształca, a lampą mocy może być wtórnik, który nic nie zmienia w układzie.

 

gdyby tak duecik: pentoda + trioda WA ?

 

Bardzo dobre rozwiązanie, ale wymaga trochę zachodu z budową odpowiedniego zasilacza (o bardzo szerokim zakresie regulacji napięcia). Jest klasa pentod, jak np. 408A Western Electric, która nadaje się do takiego rozwiązania wybornie.

WA potrafi dać bardzo dużo. 807 świetnie przechodzi w klasę A2 z odpowiednio "soczystym" driverem, osiągając bardzo dobrą sprawność. Np. 6S33S (która i tak ma sprawność całkiem dobrą) pożera 96W na lampę i produkuje z tego 18W mocy przy 5% THD (18,75% sprawności). 807 zjada 28W i produkuje 7W przy 5% THD (25% sprawności) przy lepszym spektrum zniekształceń. Dla porównania rozsądnie spolaryzowana GM70 (950V/85mA) zużyje 140W mocy, a wyprodukuje 21W (15% sprawności) bez przejścia w klasę A2. W klasie A2 można zwiększyć jej sprawność nawet do 20%.

 

 

EDIT: Gdzie to moje piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to moje piwo?

masz ode mnie :)

i wrzuć na PW ten patent please,

pewnie zrobiłeś już gotowca do wysyłki ;D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

i wrzuć na PW ten patent please,

 

A dlaczego na PW a nie na forum ?

To faktycznie jakiś patent jest czy może wiekopomne odkrycie ?

Sam jestem ciekaw jak tą sprawę Father_PIO rozwiązał, choć nie grzebię już w lampach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obaj wyznajecie tą samą zasadę, Mirek też o siatkach gadał jak enigma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Napisałeś:

No dobra. Z odwracaniem stopnia WK - masz oczywiście rację.

 

Generalnie szanuję Twoję wiedzę, która jest większa od mojej,

a od czasu do czasu próbuję się czegoś od Ciebie nauczyć.

(jak nic nie będziesz mówić, to się niczego nie nauczę ...)

 

Ale z drugiej strony zgodzisz się ze mną chyba, że tak czysto matematycznie patrząc na dwie funkcje "przejścia", np. :

Y = F(X) = X ^ (1/3) oraz

Y' = F'(X') = X ^ (3/1), wówczas

 

Y = F ( F'(X') jest tożsamościowo równe X ?

 

Może po prostu niefortunnie tą semantykę w słowa ubrałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Oczywiście, że się zgadzam z równaniami, tylko we wzmaku jest funkcja razy odwrócenie fazy, dlatego kasują sie dwie takie same funkcje i musiałem to uwydatnić. Bo jeszcze by ktoś szukał lampy o nieistniejącej charakterystyce :-)

 

obaj wyznajecie tą samą zasadę, Mirek też o siatkach gadał jak enigma

 

To spytaj Teda, czy gadałem do niego "jak enigma". Trole i debile, występujące masowo na tym forum, skutecznie zniechęciły mnie do opisywania moich rozwiązań. Ted chciał wiedzieć, napisał na PW, teraz wie i jest zadowolony. Kawałek dalej, w zakładce diy, zostałem zbanowany w wątku o "wzmacniaczu słuchawkowym", w którym 12AU7 ma na anodzie 9V (bo układ jest zasilany na 12V), bo napisałem dzieciom, że to kpina, a nie wzmacniacz. I co? I gucio. Dalej trzepią kapucyna nad tą karykaturą, a koronnym argumentem jest jego popularność internetowa (no bo przecież 100 miliardów much jedzących gówno nie może się mylić). Cóż, zawsze gardziłem klonerami. Zawsze rozwalały mnie pytania typu "ej znalazłem schemat w internecie, dobry jest? a jak to złożyć?".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też jestem zdania, że gdyby nie PW, zaglądanie w zakładki nie miało by sensu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dla wszystkich zainteresowanych? - link do strony KEN_RAD ,który mnie zainspirował 2gą harmoniczną (strona 15)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam,

Tad

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.