Skocz do zawartości
IGNORED

2ga harmoniczna w ukladach SE


Teddy_2012

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

zastanów się nad odpowiedzią zanim coś chlapniesz

 

Zastanowiłem się. Odpowiedź brzmi: odczep się ode mnie. Lutuj se te swoje tranzystory, to jest wątek o lampach SE. Nic tu po tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Przecież tranzystorów nie ma w tym układzie (oślepłeś czasowo ?), jest jak najbardziej lampowy.

Musiałby mnie chyba Teddy_2012 zbanować abym więcej psora nie tykał/pytał ;-)

Ale ok nie będę bo już nawet nie muszę, wystarczyło mi że się na tym schemacie wyłożyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Przecież tranzystorów nie ma w tym układzie (oślepłeś czasowo ?), jest jak najbardziej lampowy.

 

I jest układem single-ended, w którym będziemy kasować drugą harmoniczną? Odmóżdżyło cię czasowo?

 

wystarczyło mi że się na tym schemacie wyłożyłeś.

 

Tak, wyłożyłem się i leżę. Głównie ze śmiechu :-) Prowokacja mniej-więcej na poziomie przedszkolnych starszaków.

 

A może nie powinienem się śmiać? Może powinienem nad tobą zapłakać?

 

Zapomniałem dodać - na interpunkcji się wyłożyłeś. Pani od polskiego "gryzła" w podstawówce, czy się na ciebie "uwzięła"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co koledzy powiedzą na takie rozwiązanie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Rozumiem, że to też jest układ single-ended z wysoką drugą harmoniczną? :-) Niestety, tego rodzaju układy single-ended rozumie tylko stary bej, ja się na nich "wykładam", więc musisz z nim gadać.

 

Możecie już zacząć pisać na temat, który jest tytułem wątku? Macie cokolwiek do powiedzenia na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie już zacząć pisać na temat, który jest tytułem wątku? Macie cokolwiek do powiedzenia na ten temat?

A ty masz ? Bo na razie piszesz o jakiejś wiedzy tajemnej.

No dobra idę do lektury tych 60-letnich książek bo widzę, że tutaj się niczego nie dowiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka

Ja miałem i zainteresowanemu powiedziałem. Sprawdź sobie stronę wcześniej. Masz wytłumaczone co, komu i dlaczego tak. Ty jesteś jednym z wymienionych stronę wcześniej powodów, dla których nie opisuję tego na forum, podobnie jak SB-ek (Stary Bej).

 

Warto dodać, że twoje pytanie było nie temat, więc czego niby chcesz się dowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Gość stary bej

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka

podobnie jak SB-ek (Stary Bej).

 

ty se mną mordy nie wycieraj, zaraz zgłoszę te pomówienia do moderacji.

Odnośnik do komentarza
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka

Tak, idź się wypłacz. Jak mówiłem - przedszkole. Nie napiszę z litości, na czym się wyłożyłeś tym razem.

 

Jak to mówią - ogień zwalczaj ogniem.

Odnośnik do komentarza
Gość stary bej

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka

Będziesz płakał jak założę sprawę sądową z powództwa cywilnego o zniesławienie i pomówienie.

Odnośnik do komentarza
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 1 Maja 2013 - pyskówka

Wiesz co, przestraszyłem się. Najmocniej przepraszam za to, że zrobiłem skrót od twojego nicka i wyszło SB. Proszę, nie zakładaj sprawy sądowej z powództwa cywilnego o zniesławienie i pomówienie. Proszę. Proszę. Proszę.

Odnośnik do komentarza
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 2 Maja 2013 - nie na temat
Ukryte przez misiomor, 2 Maja 2013 - nie na temat

Ponieważ ten bidulek, co go tak głęboko uraziłem, poszedł się wypłakać w rękaw moderacji i posty zniknęły, odpowiadam ci jeszcze raz: TAK, mam dużo na ten temat do powiedzenia, tak z obliczeń i rozważań teoretycznych, jak z praktyki budowy lampowych układów z kasowaniem drugiej harmonicznej. Zainteresowanej osobie powiedziałem. Twoje pytanie było zupełnie niezwiązane z tematem.

 

Ale dobrze, że chociaż potrafisz przyznać się do niewiedzy.

Odnośnik do komentarza
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Ponieważ nadal każesz usuwać moderacji moje wpisy (widać tak ciężko znieść moją odpowiedź), piszę po raz trzeci: TAK, ja mam coś do powiedzenia na ten temat i powiedziałem zainteresowanej osobie to, co wiedziałem. Teraz ta osoba też wie. Nie jest to żadna wiedza tajemna, wystarczy umieć liczyć i czytać charakterystyki, więc jest to wiedza podstawowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra panowie. ale tak z innej bajki (choć ciągle w temacie) tak jak u mnie -SET 300B sterowana 20B, podobno zjawisko kasowania 2giej harmonicznej występuje (nie wiem kto to i czy w ogóle mierzył ale szwab szpec od handlu Jac van de Walle opisał to w skrócie na swojej stronie ;/ ..... ) znów w pewnej mądrej książce czytam że to wcale nie tak (przykład na całkiem innych lampach) i ze ledwo co jest to kasowanie, jeśli już, to zysk z tego efektu jest znikomy. to cieszyć się z tego czy nie? to w ogóle ma sens poruszanie takiego zagadnienia? jak wzmak gra prawidłowo i się podoba to co odtwarza ?>(chyba to najważniejsze-choćby było mało prawdziwe itd) wypowiedzcie się panowie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś, wystarczająco skutecznie kasuje wszystko loudness war

niestety

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Jak się źle dobierze, to jest "ledwo co kasowanie", a jak dobrze, to można skasować drugą tak dokładnie, że w spektrum harmonicznym SETa zaczyna dominować trzecia - kuriozum (ale sprawdzone). Przy takim koślawcu, jak 6L6/807 w triodzie, to kasowanie musi być "bardzo mocne", tzn. driver musi być mocno nieliniowy, a przy 300B, która jest bardzo liniowa, to potrzebne kasowanie faktycznie jest bardzo małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to chwyt marketingowy jak mniemam ? bo wzmak gra znakomicie, nie powiem, ale czy to zjawisko coś wnosi? Może trzeba by było pomierzyć. Niemniej jednak przy takich liniowych triodach jestem prawie pewien, że masz racje Piotrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwyt marketingowy ? niekoniecznie. Na pewno efekt wyrównywania nieliniowości nastąpi, jeśli zachowa się stosowne zależności fazowe między sygnałami w poszczególnych stopniach wzmacniacza (założywszy, że w torze sygnału są same triody).

Niech ktoś spróbuje zrobić następujący eksperyment:

Wziąć (lub na szybko zbudować) wzmacniacz dwustopniowy na identycznych triodach sprzężony trafo międzystopniowym (w literaturze jest parę takich schematów np. na 300B - ale można spróbować na tańszych triodach). I sprawdzić, jaka jest zawartość 2-giej harmonicznej przy każdym z dwóch możliwych połączeń uzwojenia sterującego siatką lampy końcowej. Zgodnie z dyskutowaną tu teorią w jednym z położeń zawartość harmonicznych powinna wydatnie spaść.

 

pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Niestety nie spadnie wydatnie. Z prostej przyczyny: wzmocnienie stopni i proste pracy.

 

1. Trafo międzystopniowe z założenia nie jest obciążane, więc prosta pracy jest praktycznie pozioma, a więc zgoła inaczej, niż w stopniu mocy.

2. Trafa międzystopniowe mają przełożenie 1:1 lub tego rzędu, a trafa wyjściowe rzędu np. 20:1 - 35:1. Z tego wniosek, że lampa sterująca z IT pracuje na krótkim, w stosunku do lampy mocy, odcinku prostej pracy, a więc generuje bardzo niskie, w porównaniu z lampą mocy, zniekształcenia, w przypadku triod tak liniowych, jak 300B, mogą to być setne procenta, niemożliwe do uchwycenia w pomiarze dwustopniowego wzmacniacza.

 

Żeby Twój pomysł zadziałał, musiałbyś obliczyć i zbudować własne IT oraz obciążyć je (rezystor siatkowy lampy mocy) tak, żeby warunki pracy obu lamp były takie same.

 

Na szybko wstawiłem do Spice'a SPUDa na 6S45P do słuchawek, dokładniej dwa, jeden sterujący drugi. Nie chciało mi się dobierać parametrów, ale i tak w jednej polaryzacji trafa pierwszego stopnia cały układ ma 0,24% THD, a w drugiej 0,55% THD.

 

To nie jest teoria! To sprawdzona od dziesiątek lat praktyka! A to, że klonerzy lepią bezmyślnie schematy z internetu, nie mając o kasowaniu zniekształceń pojęcia, to całkiem inna kwestia. No bo kto by się zastanawiał nad polaryzacją IT? Trafo to przecież trafo, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Na szybko wstawiłem do Spice'a SPUDa na 6S45P do słuchawek, dokładniej dwa, jeden sterujący drugi. Nie chciało mi się dobierać parametrów, ale i tak w jednej polaryzacji trafa pierwszego stopnia cały układ ma 0,24% THD, a w drugiej 0,55% THD.

[...]

 

No, jednak THD różni się dwukrotnie, to nie jest mało !

Oczywiście nie będzie aż tak dobrze w każdym układzie, lecz generalnie idea, o której teraz mówimy, ma sens i konkretne podstawy, i tylko o to mi chodziło w moim wpisie. Szczegóły oczywiście będą różne w konkretnych układach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

No tak, dwukrotnie to nie jest mało, ale można dziesięciokrotnie (sprawdzałem). W przypadku diabełka 6S33S - dużo więcej, niż dziesięciokrotnie. Trzeba tylko zadbać o driver z możliwie niską h3. W symulacjach niesamowite wyniki daje E92CC, diabeł swobodnie przekracza 10W przy 1% THD. Przydałoby się zbudować ten układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.