Skocz do zawartości
IGNORED

Wenecja i jej muzyka w XVIII w.


moreno1973

Rekomendowane odpowiedzi

Wybieram się za jakiś czas do Wenecji i mam zamiar zabrać ze sobą ipoda z najpiękniejszą muzyką wenecką z XVIII w. Zwiedzanie zaułków Wenecji i jednoczesne słuchanie muzyki to coś wybornego. Może ktoś słucha tak wyrafinowanej rozrywki i może mi polecić swoje uubione ,,kawałki". Mam duże doświadczenie z opisywaną muzyką i zbieram ją od lat ale zawsze może trafić się jakaś perełka o której nie słyszałem.

 

Moje typy na dziś to nowa płyta Carmignola Vivaldi con moto - potęga i liryka w jednym. Moja płyta roku 2013 w kategorii instrumentalnego baroku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A ze starszych ale doskonałych nagrań to wspaniały i trochę zapomniany kontrtenor Michael Chance i płyta z lat 90...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Obie płyty są świetnie nagrane. Na odpowiednim sprzęcie potrafią wzruszać i zadziwiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Marcello to coś czego nie znam...chodzi o płytę oczywiście...;-)

 

Dzięki za propozycję i fajnie że są tu osoby o podobnym guście. Czasami ze swoimi upodobaniami czuję się trochę wyalienowany...

 

Ja ostatnio skompletowałem wymarzony sprzęt do słuchania Baroku i odkrywam swoje płyty, które kupowałem głównie w latach 90 i koło 2000 roku... Obecne wykonania są dla mnie dość dziwne, a czasami zbyt agresywne. Standage to coś co lubię choć to dość nowe nagrania...Carmignola to kolejny przykład super jakości w obecnych czasach.

 

Mój kolejny typ to ta płyta

Vivaldi: Vespri per l'Assunzione di Maria Vergine - Alessandrini

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie mozna trafic na koncert kameralny w kosciele. Barok live w jaskinii lwa to jest to! pozdr.

 

Tak w sezonie a to głównie latem... sam pamiętam taką sytuację, jak kiedyś byłem i przechodziłem obok jednego z kościołów, był pięknie udekorowany aksamitem!!! Taka wenecka dekadencja.

 

Niestety sprawdziłem że jak tam będę to są takie małe chałtury dla amerykańców;-)...Może usiądę pod oknem i posłucham co są warci. Ale jak się człowiek nasłucha Carmignoli to już byle smyczki radochy nie dają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też posłuchać Vivaldiego w wykonaniu Wiktorii Mułłowej

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Albo Mułłowej i Carmignoli razem.

 

To drugie mam i podoba mi się. Jednak samego Carmignoli obecnie nikt nie przebije jeśli chodzi o solo Vivaldiego na skrzypach. Ma po prostu geniusz i do tego doskonały instrument.

 

Widziałem jaki masz system, szczerze gratuluję. Dla mnie Reimyo to numer jeden w zakresie muzykalności i czystej przyjemności w obiorze muzyki. Mam znajomego posiądającego ten system i zawsze słuchanie u niego muzyki daje wyjątkowo miłe wrażenia. Czemu wybrałeś akurat te kolumny do swojego ,,Cuda"?

 

Ja polecam jeszcze tą płytę. Grają na ostro ale z klasą;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cholernie energetyczne nagranie. Daje dużo dobrej energii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość papageno

(Konto usunięte)

Mingardo jest dobra. Ja pozostaję wierny Cecylii

http://www.allmusic.com/album/the-vivaldi-album-mw0001557073

 

Kolumny Josepha miałem wcześniej, trochę się obawiałem o efekt, gdy już będę miał całą elektronikę Reimyo. Okazuje się jednak, że nic im zarzucic nie mogę. Są dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość glazior

(Konto usunięte)

1.Gabrieli Consort & Players / Paul McCreesh A Venetian Coronation 1595

http://www.allmusic.com/album/a-venetian-coronation-1595-mw0001415623

2.Gabrieli Consort & Players / Paul McCreesh Venetian Vespers: Monteverdi, Rigatti, Grandi,

http://www.allmusic.com/album/venetian-vespers-monteverdi-rigatti-grandi-cavalli-mw0001939850

3.1635-36 Rinaldo Alessandrini Frescobaldi: Fiori Musicali

http://www.allmusic.com/album/frescobaldi-fiori-musicali-mw0001829857

4. 150 Anni di Musici Italiana Rinaldo Alessandrini

http://www.allmusic.com/album/150-anni-di-musici-italiana-mw0001816935

z naciskiem na vol.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galuppi - Motets - Gérard Lesne / Il Seminario Musicale / Peter Harvey / Véronique Gens

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kolejna do listy. Stare ale jare. Wybitna płyta Lesne z jego njlepszych czasów. Szczególnie warte uwagi ,,Arripe Alpestri ad Vallem", ,,Ah! Quo fugio, quo vado?", ,,Sereni affectus mei", ,,Alleluia" TO prawdziwa muzyka niebios. Ekstaza w czystej postaci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam box Vivaldiego z najnowszymi wykonaniami operowymi (27CD) :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drugie mam i podoba mi się. Jednak samego Carmignoli obecnie nikt nie przebije jeśli chodzi o solo Vivaldiego na skrzypach. Ma po prostu geniusz i do tego doskonały instrument.

 

 

U mnie póki co "prowadzi" Fabio Biondi, który grając Vivaldiego daje wyjątkowo miłe wrażenia:)

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam box Vivaldiego z najnowszymi wykonaniami operowymi (27CD) :).

 

Dzięki za info. Ciekawa wiadomość.

 

A co poza Vivaldim? W końcu Wenecja to nie tylko on...

 

Ja pamiętam jaki kiedyś był HIT wśród miłośników baroku

 

Caldara i jego Maddalena ai piedi di Cristo - w latach 90 prawdziwy przełom w odkrywaniu zapomnianych kompozytorów i w jakości realizacji. Początek kariery dla wielu wykonawców z tego nagrania.

 

Mój ulubiony kawałek to...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />A co poza Vivaldim? W końcu Wenecja to nie tylko on...<br />

 

Ponieważ cenisz Carmigniolę i muzykę weneckiego baroku to warto wspomnieć o innym kompozytorze związanym jak mało kto z Wenecją, który pozostał w cieniu Vivaldiego a i nagrania Carmignioli są dostępne. Myślę o Tomaso Albinonim. Co ciekawe kompozytor głównie znany jest z utworu którego nigdy nie napisał (słynne Adagio g-moll) (sic !). Był bardzo ceniony przez Bacha. Ja osobiście lubię najbardziej jego kompozycje obojowe.

 

Ograniczyłeś temat tylko do XVIII wieku a muzyka Wenecji to także późny renesans i wczesny barok. Aż mnie korci aby wspomnieć Monteverdiego czy polichóralność i szkołę wenecką ale niestety to inne czasy niż w temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczyłeś temat tylko do XVIII wieku a muzyka Wenecji to także późny renesans i wczesny barok. Aż mnie korci aby wspomnieć Monteverdiego czy polichóralność i szkołę wenecką ale niestety to inne czasy niż w temacie.

 

Ograniczyłem bo po prostu mniej gustuję w muzyce z XVII w. Ale Monteverdi i jego działalność jest jak najbardziej ok;-) Słynne Si dolce è il tormento to utwór jedyny w swoim rodzaju. Wspaniały do stosowania różnych aranżacji. Moją ulubioną jest ta

 

Si dolce è il tormento - Paolo Fresu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moreno,

pomysł wspaniały, tylko zważywszy na panujący tam tłok, to weź ze sobą słuchawki zamknięte:)

Ze swej strony gorąco polecam popełnienia Simony Kermes oraz Philippe Jarroussky.

Miłego Tripu życzę:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Ludzie bardziej dbają o swoją dumę niż o to, co jest prawdą." - T. Pratchett/S. Baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.