Skocz do zawartości
IGNORED

Polskie hi-fi - jak było, jak jest obecnie, dokąd zmierzają rodzimi producenci audio


Gość discomaniac71

  

158 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy polski sprzęt audio z lat 80-tych nadal jest konkurencyjny dla tanich wyrobów dużych zachodnich firm?

  2. 2. Dla jakiego przedziału cenowego wyrobów zachodnich konkurencją według Ciebie są najlepsze współczesne produkty Tonsilu?

  3. 3. Czy współcześni polscy producenci audio tworzą według Ciebie produkty na poziomie jakości dostępnym dotąd wyłącznie dla dobrych zachodnich marek?



Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie rozumiesz? Czego nie rozumiesz? To jest to samo co z vinylami. Jest spore grono osób, które zrobiło sobie z tego interes. Skupują tanio stary szrot i vinyle na wagę, myją, czyszczą i nakręcają koniunkturę na forum i w otoczeniu. Są rożne opowieści o super brzmieniu i jak to walcują ich sprzety inny high end itd i że za grosze można mieć super granie. A potencjalny kupujący mając bardziej ograniczony budżet łyka te kity bo jest mu to wygodne i w zasięgu możliwosci. Podobnie było z bitymi samochodami. Klienci tak bardzo pragnęli tych samochodów, a były one cenowo w ich zasięgu, że świadomie czy nieświadomie łykali historyjki od handlarzy, że tym 300 konnym BMW M3 to jeździł tylko emerytowany lekarz na rynek po jajka i stuknął w słupek, a tamtym 400 konnym Porsche Turbo to emerytka trąciła o bramę garażową, bo ma już słaby wzrok!! A że samochody były totalnymi złomami, często sklecanymi z kilku innych to już nikogo nie interesowało, bo prawda była niewygodna. Tak samo jest w tym vintage audio i vinylami. Trafiają się zapewne dobre sprzety z dawnych lat ale juź wcale tanie nie są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interes to interes, ma swoje prawa i reguły, nie wszystkie uczciwe, a szczególnie mam tu na myśli ludzkie motywacje. Żeby sprzedawać teraz starocie to trzeba do tego jakoś ludzi przekonać. Jednych trudniej, a innych łatwiej przekonać, szczególnie tych którzy są na to podatki i łykną kit że teraz mając to coś będą kimś lepszym. I wtedy stają się fanatykami i obrońcami jakiejś tam idei czy koncepcji w audio czy w każdej innej dziedzinie. A taka grupa ludzi jest potrzebna handlarzom, którzy brutalnie to wykorzystują, w duchu śmieją się z naiwniaków ale zarabiają na nich więc nakręcają ich dalej. Taki mamy świat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Wiecie Panowie co wg mnie jest większym wstydem niż posiadanie w domu taniego sprzętu, ale "grającego" sprzętu?

 

Większym wstydem jest oszukiwanie samego siebie. Mam okazję słuchać wielu systemów audio. Często bardzo drogich systemów. Mówię o kwotach rzędu 450 000zł nawet do 1 500 000zł za całość. Zdarza się, że system nie chce "grać". Nie chcę pisać o szczegółach na publicznym forum, bo łatwo można domyślić które systemy mam na myśli. Skończyły się czasy, że jeden pan z drugim pokaże drogi system i że ludzie zaczną piać z zachwytu. Niestety granie płaskie, bez przestrzeni i powietrza, które fundowane jest dzisiaj ludziom z różnych okazji - jak dla mnie jest nie do przyjęcia. Młody, nieosłuchany łoś czy pelikan, ale zamożny może i to łyknie i pochwali się koledze, że kupił system "X" za "Y" złotych. Osłuchany wyga śmieje się, bo wie jak dobry sprzęt potrafi zagrać.

 

Przykład kolegi, który gra na codzień w domu na Eltrze - jest jak najbardziej przykładem prawdziwym. Co więcej, kolega Bald zna dobrze tego człowieka. Nie twierdzę, że Eltra = Accuphase. Ale twierdzę, że można tak złożyć system zbudowany z niedrogich komponentów, że te drogie dzisiejsze składane przez przypadkowe osoby - nie mają startu.

 

Jak nie rozumiesz? Czego nie rozumiesz? To jest to samo co z vinylami. Jest spore grono osób, które zrobiło sobie z tego interes. Skupują tanio stary szrot i vinyle na wagę, myją, czyszczą i nakręcają koniunkturę na forum i w otoczeniu. Są rożne opowieści o super brzmieniu i jak to walcują ich sprzety inny high end itd i że za grosze można mieć super granie.

Sly30, nadal uważam, że najprawdopodobniej nie miałeś okazji posłuchać dobrze zrobionego systemu opartego o gramofon. Umów się z Rogerem Adamkiem w Katowicach w jego salonie. Niech puści Ci coś z winyla, np. "Hey You" Pink Floyd, Stevie Ray Vaughana, zresztą cokolwiek niech Ci puści, bo u Rogera każdy analog "gra".. Jeśli wtedy stwierdzisz, że to nie jest to, to będzie dla mnie oznaczać, że albo kłamiesz albo masz coś ze słuchem. Naprawdę, polecam wizytę u fachowca od analogu, a nie zwykłego posiadacza analogu, który jeszcze nie wie co w trawie piszczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdy oczywiste.Wydanie dużej kasy nie gwarantuje dobrego dźwięku, a mądre złożenie systemu z tańszych klocków może dać dobre efekty ale niestety najczęściej dobre klocki nie są tanie i łudzenie się, że można złożyć super system ze starych klocków niskiej klasy to naiwność. Kiepski wzmacniacz niskiej klasy, stary czy nowy będzie ograniczeniem dla systemu podobnie jak kiepskiej klasy źródło i nawet najmądrzejsze zestawianie systemu z takich elementów nie da wybitnych rezultatów podobnie jak gotowanie z użyciem kiepskiej jakości składników.Kucharz może być najlepszy ale do świetnych potraw muszą być świeże składniki wysokiej jakości. W rękach złego kucharza nawet najlepsze składniki nie pomogą ale kiepskie składniki nawet w rękach kulinarnego cudotwórcy nie dadzą cudownych potraw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Zgadzam się z tym co napisałeś. Jednak jestem przekonany, że obaj z Baldem (nie widząc co gra) mielibyście nie lada zagwozdkę gdybyście posłuchali systemu kolegi, który ma wpiętą Eltrę R8040 do systemu. Ale to tylko moje przypuszczenia, które nie muszą mieć znaczenia na tym zacnym forum.

 

P.S. Sam mam system o wartości dobrego używanego samochodu, ale mniejsza z tym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam człowieka który w samym tylko salonie ma sprzęt za 1.200.000 PLN (milion dwieście tysięcy nowych złotych) i ten sprzęt nie brzmi dobrze. Na pewnym poziomie jakościowym najważniejsza staję się konfiguracja i dokładne zgranie wszystkich elementów. Poza tym są jakieś granice przyzwoitości jeśli chodzi o wydatki na audio. Powyżej pewnej kwoty przyrost jakościowy staje się nieadekwatny do ponoszonych nakładów. Urządzenia różnią się pewnymi niuansami za które niektórzy gotowi są zapłacić. W przypadku starego polskiego audio mamy do czynienia z tak ogromnymi ograniczeniami jakościowymi (od topologii przez użyte komponenty aż po sam proces produkcji) że żadne z popularnych wówczas urządzeń nie było i nie jest w stanie zagrać nawet na średnim poziomie reprezentowanym przez popularne urządzenia japońskie. Nie zmieni tego czyjeś widzimisię a nawet teorie spiskowe snute przez handlarzy z Allegro na użytek trwających aukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Być może ten kolega dobrze sobie dobrał zestaw i Ok. To jest możliwe. W audio czasem dzieją się zaskakujące rzeczy.

 

I tutaj masz całkowitą rację. 100% racji Ci przyznaję i stawiam szklaneczkę. A już myślałem, że po ostatnim zajściu nie mamy o czym rozmawiać.

 

Kolega doskonale wie, że istnieją sytemy urywające jaja. Też słyszał nie jedno i miełe nie jedno w domu. Ale najpiękniejsze jest to, że uzyskał brzmienie naprawdę dobre niedużym kosztem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jestem przekonany, że obaj z Baldem (nie widząc co gra) mielibyście nie lada zagwozdkę gdybyście posłuchali systemu kolegi, który ma wpiętą Eltrę R8040 do systemu.

 

Nie sądzę. Jeśli dobrze zna się prezentowany materiał ograniczenia wnoszone przez kiepski sprzęt są słyszalne od razu.

 

PS Czy ta Eltra nie jest przypadkiem na sprzedaż że tak ją lansujesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

W przypadku starego polskiego audio mamy do czynienia z tak ogromnymi ograniczeniami jakościowymi (od topologii przez użyte komponenty aż po sam proces produkcji) że żadne z popularnych wówczas urządzeń nie było i nie jest w stanie zagrać nawet na średnim poziomie reprezentowanym przez popularne urządzenia japońskie. Nie zmieni tego czyjeś widzimisię a nawet teorie spiskowe snute przez handlarzy z Allegro na użytek trwających aukcji.

Nie twierdzę, że Eltra jest super hiper wzmacniaczem. Wiele jest znacznie lepszych od niej. Ale twierdzę, że ta Eltra nieźle potrafi namieszać w głowach audiofili i melomanów, ale wiedzą to Ci którzy byli u kolegi w domu i posłuchali jak gra. Ja miałem tę przyjemność tam być kilkakrotnie i zawsze leciała muzyka dobrej jakości.

 

PS Czy ta Eltra nie jest przypadkiem na sprzedaż że tak ją lansujesz?

Nie, pomyliłeś mnie z kimś. Nie jestem handlarzem. Audio traktuję jako nowe, kolejne hobby. I bardzo mnie wciągnęło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. Jeśli dobrze zna się prezentowany materiał ograniczenia wnoszone przez kiepski sprzęt są słyszalne od razu.

 

PS Czy ta Eltra nie jest przypadkiem na sprzedaż że tak ją lansujesz?

Disco, kiedy wresczie przestaniesz udawać kogoś innego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że Eltra jest super hiper wzmacniaczem. Wiele jest znacznie lepszych od niej. Ale twierdzę, że ta Eltra nieźle potrafi namieszać w głowach audiofili i melomanów, ale wiedzą to Ci którzy byli u kolegi w domu i posłuchali jak gra. Ja miałem tę przyjemność tam być kilkakrotnie i zawsze leciała muzyka dobrej jakości.

 

Daj już spokój temu czemuś. Bo to naprawdę jest śmieszne i wygląda na lans przed sprzedażą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Nie wierzysz mi? Ja calkiem powaznie pisze. No, ale mozemy skonczyc. Nie ma problemu. To znaczy jest, ale zostawmy go w spokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przyznaję się, to ja sprzedaję tą Eltrę. Obiecałem kolegom pomagającym mi w promocji, że jak pójdzie za 100PLN to zabieram ich na obiat do Wierzynka a potem do klubu Go Go. Jak szaleć to szaleć przepuścimy całą stówę!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada bezwzgęldna tego forum to że Bald ma rację i wie wszystko.. I proszę Panowie tej zasady nie łamać :)

Tak może mówić wyłącznie osoba która nie zna omawianych sprzętów. Jeżeli zna omawiane urządzenia - to wie że to wyłącznie poza za którą zupełnie nic nie stoi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.