Skocz do zawartości
IGNORED

Polskie hi-fi - jak było, jak jest obecnie, dokąd zmierzają rodzimi producenci audio


Gość discomaniac71

  

158 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy polski sprzęt audio z lat 80-tych nadal jest konkurencyjny dla tanich wyrobów dużych zachodnich firm?

  2. 2. Dla jakiego przedziału cenowego wyrobów zachodnich konkurencją według Ciebie są najlepsze współczesne produkty Tonsilu?

  3. 3. Czy współcześni polscy producenci audio tworzą według Ciebie produkty na poziomie jakości dostępnym dotąd wyłącznie dla dobrych zachodnich marek?



Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam czasy PRL pamiętam doskonale, a te pogonie za sprzętem audio szczególnie.

Jedyne co dobrego wspominam z tych lat, że za małe pieniądze można było samemu złożyć np. wzmacniacz.

Teraz to jest niemożliwe. Za mała przebitka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiesz, żyjemy w takich czasach że najwięcej do powiedzenia o PRL mają ludzie znający ten ustrój jedynie z książek. Kumpel z liceum zrobił kiedyś szczeniacki wyskok i zwędził sukę. Dostał za to parę pał - niedawno proponowali mu status kombatanta pokrzywdzonego przez MO. Dziwny to kraj.

Co do PRL-u niechce sie wypowiadać bo wiadomo znam to z książek -masz racje .Ale temat dotyczył sprzętu nie MO i twojego kolegi co pała dostał .Ale akurat co do sprzętu mogłem sie wypowiedzieć bo to nie cała historia PRL-u .

Zmiana tematu wiąże sie z brakiem argumentów przytoczonym w moim poście wcześniej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Co do PRL-u niechce sie wypowiadać bo wiadomo znam to z książek -masz racje .Ale temat dotyczył sprzętu nie MO i twojego kolegi co pała dostał .Ale akurat co do sprzętu mogłem sie wypowiedzieć bo to nie cała historia PRL-u .

Zmiana tematu wiąże sie z brakiem argumentów przytoczonym w moim poście wcześniej .

 

A jakież to niezbite argumenty przytoczyłeś? To tylko Twój punkt widzenia do którego masz prawo.

Ten wątek służy nie tylko obaleniu pewnego mitu ale także ma uświadomić niektórym że są robieni w balona przez sieciowych handlarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt widzęnia ?!

Puknt widzenia to ja moge miec na dzisiejsza partie rzadzaca ale nie tego jak bylo w latach 80 .A powiec jaki jest twój punkt widzęnia na te sprawy .zbytnio będzie sie roznilo co ja napisałem ??

 

 

 

A jakież to niezbite argumenty przytoczyłeś? To tylko Twój punkt widzenia do którego masz prawo. Jesteś jednak jaki widać mało inteligentny bo nie potrafiłeś złapać aluzji do swojej wypowiedzi. Szkoda. Powinienem w zasadzie zapytać o to z jakim sprzętem z tamtych lat miałeś do czynienia ale nie zrobię tego bo odpowiedź znam. Ten wątek służy nie tylko obaleniu pewnego mitu ale także ma uświadomić niektórym że są robieni w balona przez sieciowych handlarzy.

Meczenikiem i wybawicielem narodu chcesz być ?!? Jakiego mitu ?? Chcesz uświadamiać ze robią nas w balona ?! A kto nas teraz nie robi każda instytucja każda partia ,myślisz ze ze sprzętem audio tylko tak jest -wiesz sam ze nie -robią nas w konia i kombinują jak ty wiecej wydrzeć albo czego dołożyć żeby taniej wyszło a drożej sprzedać -żywność tutaj chyba przoduje .

Miałem styczność ze sprzętem z tamtych lat , ale nietrzeba mieć styczności żeby stwierdzić ze sprzęt produkowany przez nas był duzo gorszy niż zachodnie marki ale pisałem dlaczego .kultowym urządzeniem jest tez frania ale nie znaczyło to ze to była topowa pralka w Europie .tutaj akurat mówimy o kultowych rzeczach nie z pryzmatu jakości a dostępności w tak trudnych czasach kiedy jak pisałem za czymś stało sie 2 dni..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówimy o robieniu w balona - proponuję przypomnieć sobie wątek o "prawie" hi-endowym CD Goldmund oraz o innych superklockach z bebechami odtwarzacza DVD Funai lub Pioneera za 300 zł.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Warto zwrócić uwagę, że w balona nie robią nas tylko sieciowi naciągacze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie bronię Unitry ale w tamtych czasach niczym wizualnie nie odstawała od zachodniej konkurencji.

 

kenwood

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

unitra

post-23451-0-40377000-1369345560_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co było, to było... Lepiej się zastanówmy, co zrobić aby polscy wytwórcy sprzętu Hi-Fi produkowali zabawki na światowym poziomie TU I TERAZ?

Dlaczego nie ma w Polsce firmy, która byłaby w stanie nawiązać walkę z najlepszymi i odnieść choćby skromny (ale światowy) sukces na miarę np. bułgarskiej Antelope Audio czy Heed'a z Węgier albo też ProJect'a?

Przecież mamy zdolnych inżynierów, tak naprawdę zrobić dobry wzmak czy paczki to nie jest "rocket science". Mamy dostęp do programów komputerowych wspomagających projektowanie, mamy dostęp do wszelkich materiałów czy komponentów.

Więc o co chodzi?

Dlaczego ludożerka na świecie się nie chlasta i nie ślini do polskich produktów?

Ja mam w systemie polskie komponenty - zasilacze Tomanka i interkonekt by Henryk Kwinto. Mam je nie dlatego, że wolę polskie... mam je dlatego, że za swoją cenę są to obłędnie dobre wyroby na najwyższym światowym poziomie.

I chcę więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Przyznam szczerze, że z polskiego sprzętu miałem do niedawna piec gitarowy od Adama Labogi, obecnie mam Black Doga - manufaktury łódzkiej, która zniknęła z rynku :( I mam kilka zasliaczy sieciowych 9V wrocławskiej firmy Tatarek - do efektów gitarowych, kaczki. Z HiFi tylko Daniel pozostał. Pozostały sprzęt mojego taty rozdany po rodzinie (Amator Stereo, magnetofon Unitry i 2-drożne kolumny Tonsila 15W).

 

Na ostatnim wrocławskich Audiofilu prezentowano dwa modele nowej Foniki. Pierwszy za 8000zł, drugi za 14000zł. Szczerze przyznam, że nie zrobiły na mnie ogromnego wrażenia. Grały przyzwoicie.

 

Moim zdaniem problem tkwi w tradycji. Prawdziwi polscy fachowcy od sprzętu audio (konstruktorzy i technolodzy) kiedyś umrą. Młodzi nie będą mieli od kogo się uczyć. Z książek nie da się tego nauczyć. Pozostanie rozbierać i kopiować "obcy" sprzęt, tak jak kiedyś Japończycy robili z europejskimi motocyklami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w systemie polskie komponenty - zasilacze Tomanka

Zasilacz za 600 zł mający w sobie trafo i klika dyskretnych elementów. Nie rozśmieszaj mnie tylko pochwałami. To ja już wolę tego Radmora za 1200 zł, bo jestem stanie zrozumieć tych, którzy mają do tych urządzeń pewien sentyment. Wybacz ale zasilacz Tomanek to robienie ludzi w balona tym bardziej, że dedykowany jest do urządzenia wartego 1400 zł i jeśli posumować te koszty to można sobie za to kupić jakiegoś lepszego DAC’a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby masowa produkcja tanich, ale bardzo dobrych (na poziomie oryginałów) podróbek, które byłyby osiągalne nawet dla mniej zamożnych Melomanów/Audiofilów.

Należy korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i wdrażać nowe, "podpatrzone" technologie, a do tego "mieć w dupie" wszelkie patenty i inne tego typu ograniczenia.

Właściwą drogę do szybkiego rozwoju na tym polu światu pokazały Chiny - myślę, że u nas też należałoby pójść w tym kierunku.

Należy postawić na jakość, ilość i jak najniższą cenę - dopóki polscy Manufakturzyści będą "lepili w garażu" swoje drogie gadżety dla niewielkiego grona bogatych Snobów nadal będzie kicha...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony Radul masz rację, z drugiej strony nie. Ostatnio zauważyłem, że w cenie 2tysięcy mamy kilka zestawów, które potrafią grać lepiej niż wypromowane w czasopismach kolumny za 3-4kzł a i tak nie sprzedają się w takim stopniu jak te w wyższej cenie tylko dlatego, że są zbyt tanie :) A nie da się zrobić kolumn na Scanach czy nawet ich podróbkach, których nie ma za połowę ceny, biorąc pod uwagę marżę pośredników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to zestawy?

Jeżeli w tym wątku napiszesz, że to jakieś Tonsile lub STXy - Koledzy Cię wyśmieją i zlinczują i dostaniesz bana od Założyciela...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby masowa produkcja tanich, ale bardzo dobrych (na poziomie oryginałów) podróbek, (...)

Mało szlachetne to. Świadczy o "maleńkości". Ale tonący często brzytwy się chwyta...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest Produkcja i odpowiednie wdrożenie "już dobrych" technologii.

W ten sposób od "maleńkości" szybko można przejść do "Wielkości", a potem to już...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Masz rację. Japończycy zrzynali rozwiązania konstukcyjne motocykli europejskich i amerykańskich, poprawiali je do bólu i w latach 70-tych przewyższyli w/w konstrukcje by dziś być w czołówce sportowych motocykli i nie tylko sportowych. Grunt to dobrze zacząć i nie poddać się po drodze. Niestety Polacy to inny naród.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne życzę Ci bankructwa - tylko uważam, że zamiast produkować więcej i taniej, po prostu przeginasz z cenami.

 

Obudź się i zobacz co teraz w cenie Twoich kolumn oferuje konkurencja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej cenie nie mam konkurencji, a ty, żeby być obiektywnym, może byś choć raz posłuchał Phoebe III lub Hyperiona IV.

 

Jeżeli zejdę z cenami niżej, to już teraz mogę zamykać firmę. Gigawatt sukcesywnie podnosi swoje ceny i sukcesywnie się rozwija, zwłaszcza na rynkach zagranicznych. Przykro mi, ale nie masz o tym w ogóle pojęcia i pisanie, że >>Należy postawić na jakość, ilość i jak najniższą cenę<< jest bez sensu, no chyba, że miałeś na myśli słabą jakość....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej cenie nie mam konkurencji, a ty, żeby być obiektywnym, może byś choć raz posłuchał Phoebe III lub Hyperiona IV.

 

O, dobre - teraz większość konstrukcji w cenie Twoich zbudowana jest na znacznie lepszych i droższych komponentach, więc...

 

"jakość"???

 

Takie Hyperiony na słabych i mocno przestarzałych Visatonach, które zagrają przyzwoicie tylko przy średnim poziomie głośności i to tylko określony rodzaj muzyki z kilkoma instrumentami (przy większych składach już jest "bałagan") w cenie 5 tysiaków to już nawet nie Przeciętniaki tylko...

 

Widzę, że zapatrzyłeś się w Gigawatt - ale to juz jest całkowita "szarlataneria" i naciąganie bogatych Snobów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, Twoje paczki nie są ani ekskluzywne (co by tłumaczyło pominięcie w kalkulacji ceny finalnej stosunku ceny do jakości) - ani tanie (za podobne pieniądze można kupić już nawet nie tylko chińskie i polskie ale i "markowe" kolumny na lepszych komponentach).

Więc dla kogo przeznaczone te są kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Radul, może załóż własną firmę ze sprzętem audio i zacznij przygodę ze sprzedażą. Miałeś kiedyś swój interes? Ciężki kawałek chleba. Każdy chce dobrze i tanio. Nie każdy rozumie co to jest przychód, koszty i zysk. Wszyscy chcieliby wręcz za darmo. Z ludzi kupujących nowe klocki robi się baranów i promuje się zakupy z drugiej ręki. Wg mnie to nie jest takie proste jak ludziom się wydaje. Zwłaszcza w Polsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to nie jest takie proste jak ludziom się wydaje. Zwłaszcza w Polsce.

To jest bardzo proste. Zwłaszcza w Polsce.

Wystarczy się zaprzyjaźnić z jednym czy drugim Panem Redaktorem i hulaj dusza już można dowolne ceny sobie wymyślać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polscy "Manufakturzyści" od jakiegoś czasu tylko podnoszą ceny - chociaż mamy "kryzys", coraz większą i tańszą konkurencję, nasycenie rynku, promocje, wyprzedaże i tp.- czyli szereg czynników, które jednak powinny "wymusić" obniżki cen, ale...

 

No i widzisz RADUL, wyszło szydło z worka. I jak tu z tobą rozmawiać....

 

O widzę, że jednak ze mną rozmawiasz....

...w taki sam sposób i z takim samym "argumentem" jak z innymi np. w klubie ateistów AUDIO-VOODOO...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest też druga strona medalu.

Wielu polskich producentów uczciwie wycenia swoje produkty np. AkustyK, ESA, QBA, Audiowave itd.

a mimo to furory na świecie jakoś nie robią, pomimo faktu, że sprzedają te swoje kolumny prawie po kosztach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie chodzi o oszałamiającą karierę, ale jakąkolwiek sprzedaż poza granicami RP.

Podejrzewam, że taki czeski Xavian sprzedał więcej kolumn w samej Polsce niż ci wyżej wymienieni

razem wzięci sprzedali w całej Europie z Polską włącznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.