Skocz do zawartości
IGNORED

Kutz, oddaj mandat polskiego parlamentarzysty!


il Dottore

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest pieśń lat ostatnich:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

"..Najstarsze teksty zawierające zapisy kaszubskie pochodzą z 1402 r., przy czym są to teksty polskojęzyczne zawierające kaszubizmy, a nie teksty zapisane w całości po kaszubsku[4]. Za najstarsze druki kaszubskie uważane są Duchowne piesnie Dra Marcina Luthera i inszich naboznich męzow Szymona Krofeya z roku 1586, jak i z roku 1643 Michała Pontanusa Mały Catechism Niemiecko Wándalski abo Slowięski. Używana obecnie forma pisana języka kaszubskiego jest ewolucją zaproponowanej w 1879 roku przez Floriana Ceynowę w wydanej w 1879 roku w Poznaniu Zarés do Grammatikj Kašébsko-Słovjnskjè Mòvé..."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

szubskiego by nie było gdyby w 1996 MEN nie zdecydował, że jednak jest i nie wymyślił mu notacji. W rzeczywiści więc dialekt podniesiono do rangi języka przez stworzenie zasad zapisu fonetycznego, których nigdy nie miał.

Ksiądz Tischner mówił, ze są trzy rodzaje prawdy: święta prawda, tyz prowda i gówno prawda. Jest jeszcze czwarty rodzaj prawdy - prawda internetowa, czyli brednie wypisywane na forum internetowym. I taka jest właśnie ta twoja prawda. Kompletny dowód kompletnej ignorancji w zakresie znajomości językoznawstwa i historii zarazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , że narażę się wielu z Was... Doktorek - zaiste dziwny człek - napisał swój post o 10:50. Nie wiem - może bezrobotny , może na emeryturce.

 

Hehehe, boli cię że mam dostęp do neta 24/24? I że nie płacą mi za katorgę a za pracę która nie wymaga wypruwania sobie flaków? :)

A tak! Mogę w necik zajrzeć, kawkę wypić... i kasować co miesiąc szanownego pracodawcę. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz w dupie to nie rozumiem, skąd to siedzenie u mnie na kartach zegarowych przy wejściu do pracy... ;)

Piłeś coś wieczorem? Chyba coś niedobrego bo wyczuwam jakąś agresję. Zmień dostawcę.

A żeby zupełnie ci popsuć humor to ci powiem, że niedługo ruszam z własnym biznesem, gdzie męczył się będzie jedynie mój wskazujący palec, pokazujący ludziom co mają robić.

Dopiero będzie laba! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hehehe, boli cię że mam dostęp do neta 24/24? I że nie płacą mi za katorgę a za pracę która nie wymaga wypruwania sobie flaków? :)

A tak! Mogę w necik zajrzeć, kawkę wypić... i kasować co miesiąc szanownego pracodawcę. :)

Ty zobacz ja pracuje fizycznie i tez mam dostep do neta. Wlasnie gapie sie na maszyne jak wycina detale i pisze tego posta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś ładnego wycina? Krzyżyk byś wyciął albo Jezuska.

 

Albo darkulowi budę dla HQ150.

Korpusy do lamp ledowych. Doctor zamowil 500szt do swojego nowego biura. Jak wol pisze na zleceniu "dla iidoctore z audiostereo do swojego biznesu"

 

Na jezuska nie mam takich narzedzi na stanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, a z czego? Z alu? Byłyby świetne budy dla DIYowców. Na narzedzia do Jezuska złożą się jacuś i Maju aczkolwiek niechętnie, bo tak naprawde wierzą w Michalika.

 

Podpowiedz szefowi, że poszłyby modeliki Tupolewa. Dla sekty smoleńskiej zamiast krzyża. Popyt gwarantowany ale trzeba odpalić działkę Capo di tutti capi Prorokowi Antoniemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki stalowy Tupolew to byłoby coś! Dokładamy łańcuszek i w dyskusji z gejami i łże-polakami byłby argument lepszy od kastetu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na narzedzia do Jezuska złożą się jacuś i Maju aczkolwiek niechętnie, bo tak naprawde wierzą w Michalika.

 

Już ci kiedyś to zalecałem - w nocy śpij i wypocznij a broń Boże nie pisz - bo zobacz co z tego potem wychodzi! :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Język śląski i język kaszubski to dialekty języka polskiego.Czyli odmiany polskiego.Ten pierwszy spokrewniony z małopolskim a drugi z pomorskim.

Kaszubskim posługuje się kilkadziesiąt tysięcy ludzi.Można zdawać nawet z niego maturę.

 

Co do tego czy to dialekty, czy osobny język to o ile wiem toczy się od lat dyskusja. W PL językoznawcy uważają, że to dialekt. Poza granicami PL od lat uznaje się kaszubski jako osobny język.

Google nie boli:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (pierwszy link z brzegu).

 

I choć jest coś takiego jak język kaszubski, to nie ma narodowości kaszubskiej bo jako naród nigdy ni epowstali ze wspólnoty plemiennej. Ten "język" został odtworzony z martwych kilkanaście lat temu. Wymyślono dla niego całą notacje bo funkcjonował jako gwara wiec nie miał własnego zapisu. był tylko regionalizmem.

 

Zaprzeczasz sam sobie: regionalizm to nie język, język to nie gwara. To, że dany język nie ma swojej notacji nie świadczy, że nie jest językiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Są pewne przyjęte, nie od dziś, zasady pozwalające odróżnić język od dialektu.

1. Być skodyfikowana, czyli mieć swoją gramatykę, ortografię, słowniki itd. (Rada Języka Kaszubskiego, liczne słowniki, publikacje dotyczące kodyfikcji).

Pierwsze kaszubskie słowniki powstały dawno temu, zanim komukolwiek przyszła do głowy Unia Europejska, a nawet zanim urodził się tuskowy dziadek z Wermachtu.

2. Mieć przekłady Pisma Świętego (kaszubski dotychczas ma 3 translacje Nowego Testamentu, z łaciny, polskiego i greki/hebrajskiego oraz fragmenty Starego Testamentu).

Kaszubski język pisany pojawił się najwcześniej właśnie w publikacjach o charakterze religijnym, co jest oczywiste, bo tak było z większością języków europejskich.

3. Posiadać literaturę piękną w swoim języku (w języku kaszubskim powstały i powstają utwory epickie, liryczne i dramaty).

Bardzo istotną sprawą w przypadku odrębności etnicznych jest samoświadomość danej grupy etnicznej. W przypadku Kaszubów skrystalizowanie się tej samoświadomości nastąpiło w drugiej połowie wieku XIX.

W 1850 dr Florian Ceynowa opublikował swoje polityczne credo zatytułowane Kaszëbi do Pòlôchów, w którym skrystalizował swój pogląd – wybór samodzielnej drogi odrodzenia etnicznego Kaszubów. Inicjator „sprawy kaszubskiej” podkreślał odrębność kaszubszczyzny i widział jej nobilitację i rozwój w realizacji idei ogólnosłowiańskiego odrodzenia narodów. Wprowadził kaszubszczyznę na szeroką europejską płaszczyznę badań naukowych i dał podwaliny literaturze kaszubskiej.

Florian Ceynowa opracował też kaszubski alfabet, czyli coś co Arku nazywa "notacją" i twierdzi, że to powstało niedawno. Cóż - XIX wiek to niedawno.

Padło też pytanie, gdzie kaszubski jest językiem urzędowym. Pytanie retoryczne, bo Arku błędnie zakładał, że nie ma takiego miejsca.

W Polsce za język regionalny uznawany jest język kaszubski, co reguluje ustawa z dnia 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. W niektórych gminach: Gmina Linia, Gmina Parchowo i Gmina Sierakowice urzędnicy są zobowiązani ustawowo, aby na pisma interesantów w języku kaszubskim odpowiadać również po kaszubsku, gdy interesanci sobie tego życzą.

Język kaszubski jest językiem uznanym na świecie, co już mój "przedpiśca" zauważył, a ponadto warto wiedzieć, że:

1. W 2003 r. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych nadała językowi kaszubskiemu międzynarodowy skrót "CSB".

2. W 2005 r. Polska uznała odrębność języka kaszubskiego wpisując go do Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, nadając kaszubszczyźnie status języka regionalnego.

Językoznawstwo uznaje język za odrębny (a nie za dialekt lub gwarę) po spełnieniu pewnych kryteriów. I nie ma to nic wspólnego z samym kaszubskim - to są kryteria ogólne i obowiązujące od lat. Brane są pod uwagę kryteria fonologiczno-fonetyczne, morfologiczne i syntaktyczne. Z tego też powodu język fryzyjski nie jest odmianą holenderskiego, a kataloński nie jest odmianą hiszpańskiego.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, to najlepiej niech przyjedzie na Pomorze i pogada z Kaszubem, ręczę, że zrozumie... nic. ;) I wtedy będzie wiedział, że ma do czynienia z językiem dla siebie obcym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka

I czego to dowodzi?

Tego, że są prymitywne dupki, które w imię swojej prymitywnej walki politycznej, fałszują historię, negują kryteria naukowe i pieprzą bzdury na forum.

Odnośnik do komentarza
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
<br />Język przestępców tzw. grypsera jest niezrozumiały dla 99 procent Polaków.<br />

Ty jesteś w tym jednym procencie, prawda, dupniku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Gość StaryM

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka

Język przestępców tzw. grypsera jest niezrozumiały dla 99 procent Polaków.

Zapisz się na jakiś uniwerek, o ile masz maturę i postudiuj filologię ze szczególnym uwzględnieniem dialektologii. Może wtedy nie będziesz wysrywał takich głupot z siebie.

Odnośnik do komentarza
Gość dziadekwłodek

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka

Tego, że są prymitywne dupki, które w imię swojej prymitywnej walki politycznej, fałszują historię, negują kryteria naukowe i pieprzą bzdury na forum.

 

Zapisz się na jakiś uniwerek, o ile masz maturę i postudiuj filologię ze szczególnym uwzględnieniem dialektologii. Może wtedy nie będziesz wysrywał takich głupot z siebie.

 

Widać, że już po ZDZ - sprawiam ci już zbyt duży wysiłek intelektualny. Jeden mój wpis rozbierasz dwukrotnie. Od razu nie możesz? Co? Przegrzewasz się?

 

 

Ty jesteś w tym jednym procencie, prawda, dupniku?

 

Gębę umyj jak do mnie mówisz. Obciągaczu.

Odnośnik do komentarza
Gość StaryM

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka

Jeden mój wpis rozbierasz dwukrotnie. Od razu nie możesz? Co? Przegrzewasz się?

Cienka i prymitywna manipulacja.

Napisano dziś, 11:59 - twój post

Napisano dziś, 12:01 - mój post

Użytkownik dziadekwłodek edytował ten post dziś, 12:01

Jasne, że publikując post nie moglem ustosunkować się do zdania, które w tym samym czasie ty dodawałeś.

A może to nie manipulacja tylko zwyczajna głupota? ;)

Odnośnik do komentarza
Gość dziadekwłodek

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka

Cienka i prymitywna manipulacja.

Napisano dziś, 11:59 - twój post

Napisano dziś, 12:01 - mój post

Użytkownik dziadekwłodek edytował ten post dziś, 12:01

Jasne, że publikując post nie moglem ustosunkować się do zdania, które w tym samym czasie ty dodawałeś.

A może to nie manipulacja tylko zwyczajna głupota? ;)

 

Teraz rozumiem masz ograniczoną zdolność myślenia. Jak to się teraz mówi? Zamulasz.

 

Może dopowiadałem - bo wyczułem, że mam do czynienia z niedorozwojem - a może tylko poprawiałem szatę graficzna, co zwykle robię.

Odnośnik do komentarza
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
<br />bo wyczułem, że mam do czynienia z niedorozwojem<br />

Na drugi raz nie patrz w lustro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka

a może tylko poprawiałem szatę graficzna, co zwykle robię.

]to moze najpierw popraw krawat.... nie nosi sie go na uszach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Gość dziadekwłodek

(Konto usunięte)
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka

Na drugi raz nie patrz w lustro.

 

Patrzę, bo sprawdzam czy języka w dupę mi nie wsadzasz.

 

 

]to moze najpierw popraw krawat.... nie nosi sie go na uszach.

 

 

Ja do krawata nie pasuję, ani on do mnie, ale ty zawsze możesz się na nim powiesić. Jak ci się na na Bocznicy nie powiedzie.

Odnośnik do komentarza
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 22 Maja 2013 - pyskówka
<br />Patrzę, bo sprawdzam czy języka w dupę mi nie wsadzasz.<br /><br /><br />Użytkownik muls dnia 22.05.2013 - 14:44 napisał<br />

Najpierw się podmyj, a potem dopiero wypinaj, brudasku. Masz jeszcze ten bidecik?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza

Na narzedzia do Jezuska złożą się jacuś i Maju aczkolwiek niechętnie, bo tak naprawde wierzą w Michalika.

Ale to nie som tanie rzeczy. Trzeba by kilknascie tysiecy wydac i czekac z miesiac. Potem jeszcze program napisac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

I czego to dowodzi? Język przestępców tzw. grypsera jest niezrozumiały dla 99 procent Polaków.

No to jeszcze raz. Skoro wpisy poznikały. Zrozumiałość nie jest kryterium naukowym i ja takiego kryterium nie podawałem. Z punktu widzenie naukowego slang, żargon (bo takie nazwy są prawidłowe) przestępczy nie jest językiem tylko szyfrem.

A moje słowa o zrozumieniu były końcowym i żartobliwym zakończeniem całości wypowiedzi: Jeśli ktoś ma wątpliwości, to najlepiej niech przyjedzie na Pomorze i pogada z Kaszubem, ręczę, że zrozumie... nic. ;) I wtedy będzie wiedział, że ma do czynienia z językiem dla siebie obcym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzygnij sobie tam u siebie.

 

Ban w tym temacie za zaprezentowane chamstwo

 

Patriota psiakrew.

 

Ban w tym temacie - powód jw

 

Czy to ten sam Idiottore, który wierzy w zamach? A, to wszystko jasne.

 

Ban w tym temacie, wypowiedź ad personam

 

Całej reszcie co sp***doliła morda w kubeł i słuchać radia niemieckiego

 

Ban w tym temacie - żenujący poziom wypowiedzi

 

Siedź sobie w tej Irlandii i opijaj się się miejscowym piwskiem( czyli sikami).

 

Ban w tym temacie. Powód jw + nie zna się na piwie ;)

 

il Dottore

Zgłoś się na leczenie !

 

Ban w tym temacie- powód: chamska wypowiedź. Chamów w tym temacie nie chcemy.

 

Jako polaczek sraczek pisz co chcesz

 

Ban w tym temacie - powód: jw

 

Ludzie po prostu pamiętają, co dottore wypisuje. Jak się to złoży do kupy, to i tak lekkie baty dostaje.

 

Ban w tym temacie - wypowiedź nie na temat, jątrząca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.