Skocz do zawartości
IGNORED

SZEROKOPASMOWY projekt SONIDO - prośba o radę


Wuelem

Rekomendowane odpowiedzi

Tak to wygląda wymiarowo, przerażające rozmiary ;)

 

pozdrawiam

 

 

 

Płyty wycięła nam hurtownia meblowa, trzeba było dać rozkrój. Jedynie nie dali rady sfazować krawędzi - strasznie drogo wychodziło.

 

Najbardziej obawiałem się klejenia - czym tu kleić głośniki z MDF? Było z dziesięć propozycji, ostatecznie do surowych płyt MDF najlepszy okazał się zwykły Wikol z marketu budowlanego - 1 litr na oba głośniki. Dość długo pozwala manewrować ściankami, potem trzyma pancernie, rozwarstwia MDF przy próbie rozerwania, więc jest tylko jedna szansa. Wikol ma to do siebie, że świetnie się szlifuje razem z MDF-em, ale dopiero po kilku dniach od klejenia, dobrze pokrywa się farbą. Elementy wewnetrzne klejone płaszczyznowo lekko się poszerzyły, co spowodowało na zewnątrz pewne nierówności. Wszystko trzeba doszlifowywać - w 3 etapach, sprawdzając wymiary. Warto fazować krawędzie zamiast wypełniać klejem łączenia nie prostopadłe - są potem super szczelne.

 

Nie ma szans skleić takiego giganta idealnie równo, zadbałem wiec o szczelność w środku, fazowanie i wymiar wewnętrzny tuby. Po wszystkim na zewnątrz trzeba było zeszlifować krawędzie, aby mieć równy prostopadłościan.

- klejenie głośnika na równo po zewnętrznej powodowałoby szczeliny w środku (sumowała się grubość kleju - a dawałem dużo, żeby był szczelny)

- jeśli szczelny i dowymiarowany w środku - wystają krawędzie na płaszczyznach po 0,5 mm, które do równości warto szlifować przed malowaniem, co też zrobiłem. Oczywiście mówimy o dokładności rzędu 1 mm, autor pomysłu twierdzi, że jest znacznie większa tolerancja, ale wolałem nie ryzykować.

 

Trwało to tak długo, że następnym razem zamawiam sklejone MDF-y u stolarza ;). A potem lakiernia albo okleinowanie/fornirowanie/etc. Generalnie zakładam, że taki ustrój z litego drewna też będzie dobrze grał. MDF-y w środku nie malowane, ale nie wiem, czy to daje jakikolwiek efekt.

A jak brzemieniowo, ten projekt wyszedł (korekcja BSC istotna)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak brzemieniowo, ten projekt wyszedł (korekcja BSC istotna)

Mogę to ocenić tylko jako amator i ewentualnie doświadczony użytkownik w miarę porządnego car-audio, ale postaram się napisać o subiektywnych wrażeniach.

Istotą projektu było aby nie dokonywać korekcji dźwięku. Z resztą tak radził węgierski ekspert - żadnej korekcji, wzmacniacz wystarczy zwykły, na zwykłych kabelkach cienkich (tu moim zdaniem przesadził).

 

Po pierwsze - wymagana jest niestety dobra jakość nagrania (wrażenia spadają wykładniczo wraz ze spadkiem jakości źródła), więc obowiązkowa korekcja to upsampling przed wzmacniaczem (CA Dacmagic, pudełko Pro-Ject bez upsamplingu dawało wyraźnie gorsze efekty), dalej po stronie wzmacniacza - jest tylko wzmocnienie, obejście korektora cały czas włączone, wtedy jest najlepszy dźwięk. Potem tylko kable (2,5 albo 4 mm2, nie pamiętam teraz, plecionki, ofc, separowane, przez terminale do samych głośników (w kolumnach kable bez separacji), terminale lutowane, ale nie lutowane do głośnika jak radził ekspert - na wsuwkach) Można ustawiać głośność (najlepszy efekt 1/3 zegara), ewentualnie zmieniać tryb upsamplingu - nic więcej. Pliki z CD albo flac/mp3.

 

Jakość dźwięku opisałem parę postów wyżej - za tę cene i przy moim amatorskim Nad-zie 326 raczej rewelacja, nie znalazłem kolumn do kupienia w cenie powiedzmy do 5 tys. , które mogłyby się zbliżyć zakresem i głębią, ale prawdopodobnie ten wzmacniacz i tak nie wyciąga wszystkiego z głośników, raczej odwrotnie -głośniki wyciągają wszystko ze wzmacniacza:

- relatywnie wieloplanową scenę (na jedynym odsłuchu klepsydr z bardzo drogiego zestawu scena była jednak sporo szersza...)

- separację instrumentów, separację wokali

- głębokie zejścia basu bez wibracji

Niestety na "referencyjnych" głośnikach kilku producentów do tego NAD-a, które odsłuchałem nie ma ani sceny ani separacji, którą można porównać do projektu, to co piszę to porównanie do "referencyjnych" w kilku salonach audio i częściowo w domu. Nie porównuję do high-endu bo go po prostu nie doświadczyłem za wyjątkiem odsłuchu klepsydr bodnara na bardzo drogim lampiaku i z koszmarnie drogiego odtwarzacza cd, nie wspominając o okablowaniu i filtrach zasilania.

 

Dla miłośników rocka przyzwyczajonych do "ciężkiego brzmienia"- bez bass reflexu będzie zauważalna dziura w niskich tonach między stopą (bardzo nisko uderza, tektonicznie i głośno) a gitarą basową (gra wyraźnie wyżej niż stopa) - to miejsce 40-70Hz wydaje mi się normalnie wchodzi w rezonans z bass reflexem, którego tutaj nie ma i jakby brakuje tego bezmyślnego wibrowania na poziomie basu. Rock brzmi jakby wytrawiony z buczącego tła - dość dziwnie. Np. w starych kawałkach Metaliki - wyraźnie i głośno słychać bardzo niską stopę, separowaną perkusję, a gitara basowa zaczyna się odpowiednio wyżej, dźwięki nie chcą się zlewać i brzmi to średnio, ale takie jest prawidłowe odtworzenie dźwięku, doskonale słychać jak Urlich się męczył, żeby to zagrać, wcześniej myślałem, że to gitary dają takie efekty ;) Po włączeniu korekcji na wzmacniaczu (bas na godzinę 16) rocka dobrze się słucha, dziura się wypełnia, ale i tak nie jest to typowe "ciężkie brzmienie" - środek i góra za bardzo dominują. A w ciężkim brzmieniu środek powinien być chyba tłem? heh, nie wiem...

 

Ten sam efekt bez korekcji w jazzie, elektro, dubstepie, ambiencie, folku i muzyce klasycznej - daje rewelacyjne skutki - można zamknąć oczy i oceniać gdzie stoi który instrument, świetnie słychać basowe tło, szczególnie w folku - kotły grają jakby z 50 metrów i te basowe zejścia wyrywają z fotela, kontrabas na podobnym dole brzmi bardzo blisko.

 

Środek jest krystalicznie czysty, separowany i dość blisko słuchacza, to nie wymaga komentarza.

 

Góra ma nasycenie nieco niżej niż na gwizdkach (korekcja sopranów na wzmacniaczu niczego nie zmienia, nie używam), ale przy odpowiednim ustawieniu kierunku głośnika do słuchacza wysokie "szpilki" są mocne i głośne, wbrew temu co gadali mi "specjaliści" - silne, precyzyjne, aksamitne jednak nie nadmiernie nasycone - to nasycenie jest trochę niżej. Szpilki jak cięcia kataną, skupione, nie rozmywają się. Pisałem wcześniej - nie ma interferencji z pasmem powyżej progu słyszalności i to dla niektórych może być wada, że brakuje u góry syczącego szumu, faktycznie go nie ma.

 

Po trzecie - dźwięki się nie zasłaniają.

 

Po czwarte - by mieć więcej basu i sopranów wystarczy zrobić głośniej, pasmo przenoszenia się nie spłaszcza i nie interferuje w pomieszczeniu. U mnie najlepiej na 1/3 regulatora - jest pełnia dźwięku z w/w uwagami dot. rocka. Jeśli odtwarzamy za cicho - bas staje się mało słyszalny, podobnie cykanie jest odległe. Może to też być kwestia wzmacniacza, nie wiem.

 

Samo pomieszczenie - dwie ściany w tapecie akustycznej (pianka 1cm, dedykowana, z warstwą do malowania), duża kanapa z materiału, poza tym nic więcej.

 

Podsumowując - po upsamplingu, korekcja zbędna. Słabsze nagrania bez upsamplingu brzmią niestety słabo, niektórych nie da się upsamplować.

Do rocka i metalu nie polecam, brakuje środkowego basowego tła, ratuje przekręcenie gałki basu we wzmacniaczu, ale nie o to chodzi, żeby korygować.

Do jazzu, folku, ambientu, alternatywy i elektro - nie znalazłem nic lepszego, a niestety byłem zmuszony szukać po zbudowaniu, bo gabaryty duże i kobieta miała uwagi odnośnie dekoracji pomieszczenia...koniec końców zostały głośniki projektowane, żona potwierdziła jakość na odsłuchach.

 

Ważna uwaga o wygrzewaniu - głośniki dochodziły do siebie około 40 godzin, wcześniej dźwięk był bardziej drewniany u góry i z mniejszą ilością basu.

 

Zastanawiam się jakie skutki miałoby użycie wzmacniacza z lepszej półki, to temat na przyszłość. Na razie cieszę się, że eksperyment się udał i samochód nie jest już najlepszym miejscem do odsłuchów ;)

 

pozdrowienia

 

Głośniki przyklejone do ściany frontowej? Śmiała koncepcja :). Ja mam jakoś inaczej.

Przykręcone na 6 śrubach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, oto fotki, w załączeniu efekty, budowa, bez maskownicy, z maskownicą, efekt końcowy.

 

pozdrawiam

 

Hej. Ten projekt to kis tölcsér. W sumie dobra alternatywa do "klepsydr" tym bardziej że można tu także zastosować te same dyski na froncie jak to ma miejsce w klepsydrach. Szkoda, że nie zdecydowałeś się na odpowiednie docięcie kątów - dla mnie jednak ma to znaczenie, szczególnie w bardziej wymagających projektach (fotka poniżej). Najważniejsze, że jesteś zadowolony ;-)

 

Ja niebawem (mam nadzieję) będę mógł się podzielić swoją "wariacją" na temat Hourglass :-)

 

pozdrawiam,

kvist.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę to ocenić tylko jako amator i ewentualnie doświadczony użytkownik w miarę porządnego car-audio, ale postaram się napisać o subiektywnych wrażeniach.

Istotą projektu było aby nie dokonywać korekcji dźwięku. Z resztą tak radził węgierski ekspert - żadnej korekcji, wzmacniacz wystarczy zwykły, na zwykłych kabelkach cienkich (tu moim zdaniem przesadził).

 

Po pierwsze - wymagana jest niestety dobra jakość nagrania (wrażenia spadają wykładniczo wraz ze spadkiem jakości źródła), więc obowiązkowa korekcja to upsampling przed wzmacniaczem (CA Dacmagic, pudełko Pro-Ject bez upsamplingu dawało wyraźnie gorsze efekty), dalej po stronie wzmacniacza - jest tylko wzmocnienie, obejście korektora cały czas włączone, wtedy jest najlepszy dźwięk. Potem tylko kable (2,5 albo 4 mm2, nie pamiętam teraz, plecionki, ofc, separowane, przez terminale do samych głośników (w kolumnach kable bez separacji), terminale lutowane, ale nie lutowane do głośnika jak radził ekspert - na wsuwkach) Można ustawiać głośność (najlepszy efekt 1/3 zegara), ewentualnie zmieniać tryb upsamplingu - nic więcej. Pliki z CD albo flac/mp3.

 

Jakość dźwięku opisałem parę postów wyżej - za tę cene i przy moim amatorskim Nad-zie 326 raczej rewelacja, nie znalazłem kolumn do kupienia w cenie powiedzmy do 5 tys. , które mogłyby się zbliżyć zakresem i głębią, ale prawdopodobnie ten wzmacniacz i tak nie wyciąga wszystkiego z głośników, raczej odwrotnie -głośniki wyciągają wszystko ze wzmacniacza:

- relatywnie wieloplanową scenę (na jedynym odsłuchu klepsydr z bardzo drogiego zestawu scena była jednak sporo szersza...)

- separację instrumentów, separację wokali

- głębokie zejścia basu bez wibracji

Niestety na "referencyjnych" głośnikach kilku producentów do tego NAD-a, które odsłuchałem nie ma ani sceny ani separacji, którą można porównać do projektu, to co piszę to porównanie do "referencyjnych" w kilku salonach audio i częściowo w domu. Nie porównuję do high-endu bo go po prostu nie doświadczyłem za wyjątkiem odsłuchu klepsydr bodnara na bardzo drogim lampiaku i z koszmarnie drogiego odtwarzacza cd, nie wspominając o okablowaniu i filtrach zasilania.

 

Dla miłośników rocka przyzwyczajonych do "ciężkiego brzmienia"- bez bass reflexu będzie zauważalna dziura w niskich tonach między stopą (bardzo nisko uderza, tektonicznie i głośno) a gitarą basową (gra wyraźnie wyżej niż stopa) - to miejsce 40-70Hz wydaje mi się normalnie wchodzi w rezonans z bass reflexem, którego tutaj nie ma i jakby brakuje tego bezmyślnego wibrowania na poziomie basu. Rock brzmi jakby wytrawiony z buczącego tła - dość dziwnie. Np. w starych kawałkach Metaliki - wyraźnie i głośno słychać bardzo niską stopę, separowaną perkusję, a gitara basowa zaczyna się odpowiednio wyżej, dźwięki nie chcą się zlewać i brzmi to średnio, ale takie jest prawidłowe odtworzenie dźwięku, doskonale słychać jak Urlich się męczył, żeby to zagrać, wcześniej myślałem, że to gitary dają takie efekty ;) Po włączeniu korekcji na wzmacniaczu (bas na godzinę 16) rocka dobrze się słucha, dziura się wypełnia, ale i tak nie jest to typowe "ciężkie brzmienie" - środek i góra za bardzo dominują. A w ciężkim brzmieniu środek powinien być chyba tłem? heh, nie wiem...

 

Ten sam efekt bez korekcji w jazzie, elektro, dubstepie, ambiencie, folku i muzyce klasycznej - daje rewelacyjne skutki - można zamknąć oczy i oceniać gdzie stoi który instrument, świetnie słychać basowe tło, szczególnie w folku - kotły grają jakby z 50 metrów i te basowe zejścia wyrywają z fotela, kontrabas na podobnym dole brzmi bardzo blisko.

 

Środek jest krystalicznie czysty, separowany i dość blisko słuchacza, to nie wymaga komentarza.

 

Góra ma nasycenie nieco niżej niż na gwizdkach (korekcja sopranów na wzmacniaczu niczego nie zmienia, nie używam), ale przy odpowiednim ustawieniu kierunku głośnika do słuchacza wysokie "szpilki" są mocne i głośne, wbrew temu co gadali mi "specjaliści" - silne, precyzyjne, aksamitne jednak nie nadmiernie nasycone - to nasycenie jest trochę niżej. Szpilki jak cięcia kataną, skupione, nie rozmywają się. Pisałem wcześniej - nie ma interferencji z pasmem powyżej progu słyszalności i to dla niektórych może być wada, że brakuje u góry syczącego szumu, faktycznie go nie ma.

 

Po trzecie - dźwięki się nie zasłaniają.

 

Po czwarte - by mieć więcej basu i sopranów wystarczy zrobić głośniej, pasmo przenoszenia się nie spłaszcza i nie interferuje w pomieszczeniu. U mnie najlepiej na 1/3 regulatora - jest pełnia dźwięku z w/w uwagami dot. rocka. Jeśli odtwarzamy za cicho - bas staje się mało słyszalny, podobnie cykanie jest odległe. Może to też być kwestia wzmacniacza, nie wiem.

 

Samo pomieszczenie - dwie ściany w tapecie akustycznej (pianka 1cm, dedykowana, z warstwą do malowania), duża kanapa z materiału, poza tym nic więcej.

 

Podsumowując - po upsamplingu, korekcja zbędna. Słabsze nagrania bez upsamplingu brzmią niestety słabo, niektórych nie da się upsamplować.

Do rocka i metalu nie polecam, brakuje środkowego basowego tła, ratuje przekręcenie gałki basu we wzmacniaczu, ale nie o to chodzi, żeby korygować.

Do jazzu, folku, ambientu, alternatywy i elektro - nie znalazłem nic lepszego, a niestety byłem zmuszony szukać po zbudowaniu, bo gabaryty duże i kobieta miała uwagi odnośnie dekoracji pomieszczenia...koniec końców zostały głośniki projektowane, żona potwierdziła jakość na odsłuchach.

 

Ważna uwaga o wygrzewaniu - głośniki dochodziły do siebie około 40 godzin, wcześniej dźwięk był bardziej drewniany u góry i z mniejszą ilością basu.

 

Zastanawiam się jakie skutki miałoby użycie wzmacniacza z lepszej półki, to temat na przyszłość. Na razie cieszę się, że eksperyment się udał i samochód nie jest już najlepszym miejscem do odsłuchów ;)

 

pozdrowienia

 

 

Przykręcone na 6 śrubach.

Wielkie dzięki za recenzje, tylko ten gabaryt (2x50kg)

Pozdrawiam

Tad

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt to kis tölcsér.

A możesz podesłać ten projekt, bo chyba kilka tak się nazywa, a tego nie kojarzę. A na jakim głośniku?

Szkoda, że nie zdecydowałeś się na odpowiednie docięcie kątów - dla mnie jednak ma to znaczenie, szczególnie w bardziej wymagających projektach (fotka poniżej)

Zamieszczone zdjęcie jest po przywiezieniu płyt przed ich fazowaniem. Kąty zostały bardzo starannie docięte, to złożenie na próbę, przed docinaniem faz - czyli tych drobnych kątów na krawędziach. Bez tego nie ma szczelności.

Czy docinałeś te krawędzie sam, czy zamówiłeś takie płyty?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, oto fotki, w załączeniu efekty, budowa, bez maskownicy, z maskownicą, efekt końcowy.

 

Elegancki projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad głośnikiem 20 cm Audio Nirvana.

Obecnie sa już dostępne np JAG z łodzi.

Ja sam złożyłem sobie na tym szerokopasmowcu i na prawdę jest ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-51138-0-56069800-1512816558_thumb.jpg

post-51138-0-48975400-1512816567_thumb.jpg

post-51138-0-97373300-1512816580_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda tak:

 

Jaki koszt? gdzie kupowałeś głośniki? Masz projekt obudowy? Sam jestem zainteresowany tymi głośnikami :) Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, oto fotki, w załączeniu efekty, budowa, bez maskownicy, z maskownicą, efekt końcowy.

 

pozdrawiam

A gdzie można kupić głośniki SONIDO?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A gdzie można kupić głośniki SONIDO?

 

Na stronie firmy. Świetny kontakt mailowy po angielsku, ale jakbyś chciał to można do nich pisać też po węgiersku ;) Doradzą, wytłumaczą, przyślą projekty kolumn.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki koszt? gdzie kupowałeś głośniki? Masz projekt obudowy? Sam jestem zainteresowany tymi głośnikami :) Pozdrawiam!

 

Głośniki do ściągnięcia że stanów niestety . Już manufaktura z łodzi JAG robi kolumny na nich.

Obudowa pod 8" prosta z otworem stratnym z przodu lub z tylu do wyboru: coś tracimy, coś zyskujemy. Wymiary 1050 mm 350 300 mm tyle. Żadnej zwrotnicy i do tego najlepiej mała lampka co z resztą robisz na kilku wacikow np ecl czy 2a3 i bajeczka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie firmy. Świetny kontakt mailowy po angielsku, ale jakbyś chciał to można do nich pisać też po węgiersku ;) Doradzą, wytłumaczą, przyślą projekty kolumn.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad głośnikiem 20 cm Audio Nirvana.

Obecnie sa już dostępne np JAG z łodzi.

A gdzie można kupić głośniki SONIDO?

 

Kwestia jest taka - czy te projekty tub są idealnie zamienne między różnymi głośnikami? Mam program do liczenia parametrów kolumny (ale akurat nieprzydatny bo nie ma tam hornów ani TL) i w zasadzie wszystkie parametry głośnika są istotne, wszystko trzeba skrupulatnie wprowadzić do systemu przed wykonaniem obliczeń.

 

Inaczej mówiąc - dla każdego producenta głośnika, dobrze wykonany horn, mający za zadanie eksponować odpowiednie cechy dźwięku, będzie się nieznacznie różnić po wprowadzeniu konkretnych parametrów głośnika. Stąd - czy dla Audio Nirvany nie należy wziąć projektu specjalnie przygotowanego pod te głośniki, dla SONIDO - innego? Już same obudowy projektu SONIDO dają zróżnicowane efekty dźwiękowe, o czym można pogadać z producentem, ale z tego co czytałem, horny są bardziej tolerancyjne w tym zakresie - niż BR lub TL. Jak to jest?

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Kwestia jest taka - czy te projekty tub są idealnie zamienne między różnymi głośnikami? Mam program do liczenia parametrów kolumny (ale akurat nieprzydatny bo nie ma tam hornów ani TL) i w zasadzie wszystkie parametry głośnika są istotne, wszystko trzeba skrupulatnie wprowadzić do systemu przed wykonaniem obliczeń.

 

Inaczej mówiąc - dla każdego producenta głośnika, dobrze wykonany horn, mający za zadanie eksponować odpowiednie cechy dźwięku, będzie się nieznacznie różnić po wprowadzeniu konkretnych parametrów głośnika. Stąd - czy dla Audio Nirvany nie należy wziąć projektu specjalnie przygotowanego pod te głośniki, dla SONIDO - innego? Już same obudowy projektu SONIDO dają zróżnicowane efekty dźwiękowe, o czym można pogadać z producentem, ale z tego co czytałem, horny są bardziej tolerancyjne w tym zakresie - niż BR lub TL. Jak to jest?

 

pozdrawiam

 

Projekty nie są zamienne do różnych głośników. Każdy głośnik ma swoje obudowy. Część producentów głośników podaje przykłady skrzynek do swoich produktów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojciech_68958 może jest nieco zabawy ale...

do 8" AN skrzynie Ci podałem. Robisz ze zwykłej najtańszej płyty z Cstorama i składasz sprawdzając dźwięk. Możesz modyfikować podnosząc opuszczając górną i dolną ściankę oraz otwór stratny - dopasujesz nieco do pomieszczenia - cała filozofia. jak już jesteś pewien wymiarów skrzynki całość składasz wstępnie (byleby nie wygłuszyć za mocno - ja właśnie przegłuszyłem ale rezygnacja z pianki na górnej i dolnej części na rzecz filcu wystarczyła ) .

 

Jeśli nie chce Ci się barować masz gotowe rozwiązanie - nazwę firmy podałem (żeby rozwiać wątpliwości nie mam nic wspólnego z producentem kolumn na AN gdyż zrobiłem sobie wszystko sam)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojciech_68958 może jest nieco zabawy ale...

Jasna sprawa, dzięki :) Czy możesz dać jakiś rysunek techniczny tych głośników, albo go przeoczyłem?

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze jedno....wazne!

8" ma tendencję do grania sporą ilością górnych rejestrów (takiej maniery najprawdiopodobniej nie ma 10")... góry to w nim nie brakuje! co niestety w innych szerokopasmowcach nie jest standardem. Moim zdaniem to jest typowy głośnik pełnozakresowy a nie szerokopasmowy....

Co do wysokich.Fakt nie do końca wiem czy to maniera nakładająca się na jasność i szczegółowość mojego wzmacniacza sumująca się z na prawdę dużą szczegolowoscia AN 8" ale ja sobie poradziłem. Zagrałem wszystko razem i jest oki (Nawet czasami slychać sample w elektronice ).Dodam jedynie, że basu nie brakuje jest go akuracik... ogólnie trudno uwierzyć że to jest rozwiązanie na jednym głośniku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - gram na 10" AN i potwierdzam to samo, tzn. że góry nie brakuje, a w moim przypadku (z lampą 300b) było jej aż nadto. Po podłączeniu wzmacniacza na 6c33c, na góra się uspokoiła.

Miałem wcześniej 6,5" AN w obudowie TL i to też grało bardzo dobrze.

 

 

Aha jeszcze jedno....wazne!

8" ma tendencję do grania sporą ilością górnych rejestrów (takiej maniery najprawdiopodobniej nie ma 10")... góry to w nim nie brakuje! co niestety w innych szerokopasmowcach nie jest standardem. Moim zdaniem to jest typowy głośnik pełnozakresowy a nie szerokopasmowy....

Co do wysokich.Fakt nie do końca wiem czy to maniera nakładająca się na jasność i szczegółowość mojego wzmacniacza sumująca się z na prawdę dużą szczegolowoscia AN 8" ale ja sobie poradziłem. Zagrałem wszystko razem i jest oki (Nawet czasami slychać sample w elektronice ).Dodam jedynie, że basu nie brakuje jest go akuracik... ogólnie trudno uwierzyć że to jest rozwiązanie na jednym głośniku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monobloki DIY SET 300B/6SN7 kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS CD Fonica CDF 002R Lenco L-75 - ART DJ II

PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8 + Raspberry pi 2 lub konwerter JarkaC -> DAC NOS Muse 4xTDA1543,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem juz wielokrotnie, do Sonido potrzebna jest wyskotonowka bo ten glosnik sobie nie radzi juz tak wysoko. Najlepiej podzial zrobic w okolicy 6-8Khz.

No tego bym nie robił bo zepsujemy dobrze grający zakres, chyba, że sonido w obudowie BR. Jak tylko dokończę pewną sprawę to podzielę się kilkoma spostrzeżeniami...

Tak wysoko to znaczy jak wysoko?

Sonido wypuściło teraz nowe głośniki z cewką nawijaną płaskim drutem i rzekomo odtwarzanie wysokich tonów się poprawiło tzn. radzi sobie gdzieś do 16-18kHz.

Teraz używam starego głośnika sprzed zmiany i nie narzekam, ale może jestem głuchy ;)

Potwierdzam, nowe (2017 rocznik alnico) grają wysoko, ale to inna gra niż agresywne cykacze.

Moim zdaniem to jest typowy głośnik pełnozakresowy a nie szerokopasmowy....

A nie jest to raczej kwestia nazewnictwa - jeśli występuje samodzielnie jest "pełnozakresowy", jeśli go wspomożemy w kolumnie z góry i z dołu będzie "szerokopasmowy"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to raczej kwestia nazewnictwa - jeśli występuje samodzielnie jest "pełnozakresowy", jeśli go wspomożemy w kolumnie z góry i z dołu będzie "szerokopasmowy"?

 

Dla mnie głośnik pełnozakresowy nie potrzebuje żadnego wsparcia a szerokopasmowy zapewne będzie takiej pomocy potrzebować. Przynajmniej ja tak to rozumiem, spierać się nie ma o co.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obiecałem dodać kilka słów w pewnej sprawie, tj. odnośnie porównania brzmienia szerokopasmowych kis-tolcser'ów zasialnych sonido sfr200/A z Dali Zensor 7 na tym samym sprzęcie.

Udało mi się wreszcie pozbyć tej pomyłki (DZ7) więc spokojnie opiszę o co chodzi.

Dali Zensor 7 to jedne z referencyjnych kolumn dla NAD 326. W praktyce, w dużym pomieszczeniu brzmi to następująco:

- tweetery DZ7 syczą tak głośno i niezrozumiale, że zasłaniają górny środek pasma, są niewyraźne i nieprecyzyjne, przeładowane, w praktyce pojawiają się dźwięki których nie ma w zapisie i to w przerażającej ilości, tweetery to najsłabsze ogniwo DZ7

- bas jest silny, ale nie całkiem niski - jak to w bass-refleksach, jest też płaski, uderza "po pysku" i rozlewa się po pomieszczeniu, dudni i lekko się zagłusza, nie ma kontroli i dynamiki w porównaniu z Sonido, kończy się słyszalnie na 50Hz (czyli niezgodnie ze strojeniem) - nie ma tektonicznych zejść w głębi sceny (ups, zaraz, tutaj nie ma żadnej sceny),

- środek DZ7 jest wycofany, daleko w tyle, niesłyszalny, scena zupełnie płaska, ale to zrozumiałe bo kolumna nie ma czym zagrać środka: część środka pochodzi z nieszczęsnego tweetera, a część z midbasu

- brzmienie stereo DZ7: nie całkiem radzą sobie z dynamicznym dźwiękiem: bardzo szybka perkusja się zlewa w jeden szum, skrzypce zlewają się z wokalem, dźwięk - szczególnie środka i góry jest niewyraźny.

- filmy: całkiem przyzwoicie zastępuje głośniki telewizora

 

Ogólnie rzecz biorąc Dali Zensor 7 to bardzo dobrej klasy sprzęt typu bum-cyk (drogi), doskonała górna półka w supermarkecie, nadaje się do filmów, będzie świetnym tłem na domowej imprezie oraz dobrze zagra Vadera, Behemota, Kata, elektro już nie tak dobrze. Poza tym - uciekać.... !

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując: tańszy projekt szerokopasmowy na dobrej klasy speakerach będzie lepszy niż kolumny w przedziale cenowym/klasowym DZ7.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

- czy ktoś wie o co chodzi z tym stożkiem na środku głośnika i jak to coś dobrego to czy można cos takiego zamontować w fostexach :) ?

- co sądzicie i czy ktoś próbował w sumie małych modyfikacji głośników chodzi mi o to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) oraz łączenie - głośnika z korpusem (na zdjęciu te dwie modyfikacje razem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

post-39594-0-60931100-1515578996_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsze głośniki szerokopasmowe (miałem kilka Philips-ów np) miały specjalne, trzecie złącze na koszu, takie GND dla głośnika. Przy obudowach otwartych, które kiedyś "rządziły" i w radiolach i innych konstrukcjach takie rozwiązanie musiało coś dawać in +, pewnie mniej "brumu" (przydźwięku) ze starych lampowców. Pewnie transformatory głośnikowe też miały taki "odczep".

 

Co do wytłumiania materiałami tłumiącymi magnesu (napędu głośnika) ma to sens przy obudowach tubowych, bo one "wzmacniają" dźwięki wydobywające się z tyłu głośnika, więc głośny napęd to samo zło. Podobnie przy np "open baffle". Warto też wykleić kosz matami bitumicznymi, tyczy się to oczywiście głośników, wytłoczek z blachy.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

"Odczep", czyli uziemienie kosza znane jest w branży audio od dawna. Przez jakiś czas stosował to nawet Tannoy (być może nadal stosuje np. w wyższych modelach) - wyprowadzając piąty zacisk głośnikowy.

Jeżeli chodzi o kosze głośników Audio Nirvana, to są już one przygotowane do takiego zabiegu, wystarczy spojrzeć na kosz po przeciwnej stronie zacisków (przykładowe foto):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Znajdziemy tam gwintowany otwór, o średnicy M2.5, gotowy do użycia.

Można zatem wyprowadzić dodatkowy przewód, bądź połączyć z minusem. Czy daje efekty? Ja podłączyłem z minusem w AN Classic 10" i zmiany wprawiły mnie w osłupienie - warto spróbować, zwłaszcza, że kosztuje nas to chwilę czasu i kawałek przewodu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zmiany wprawiły mnie w osłupienie - warto spróbować, zwłaszcza, że kosztuje nas to chwilę czasu i kawałek przewodu ;)

 

 

Tzn. jakie dokładnie zmiany tak Cię zaskoczyły i czy dobrze zrozumiałem, że zmostkowałeś kosz z "minusem" kabla głośnikowego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 25

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.