Skocz do zawartości
IGNORED

[HTPC audio / wideo] kilka pytań o linux'a, śmieci z PC i opłacalność budowy.


Gość cycus12

Rekomendowane odpowiedzi

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Witajcie, jestem coraz to bliżej do zakończenia budowy a co w związku z tym i pomieszczenia odsłuchowego (kina). Pomijając kwestię adaptacji pomieszczenia (akustyka, oświetlanie) muszę zakupić odtwarzacz. Niestety żyjemy w czasach gdzie byle co robi wszystko prócz kawy i wynoszenia śmieci, mamy odtwarzacze sieciowice, strumieniowe, BR z podobnymi funkcjami jakieś touchbox'y i komputery.

 

Niestety problem pojawia się gdy nie mamy kasy a chcemy mieć coś fajnego... dlatego postanowiłem zakupić 1 droższe urządzanie do wszystkiego. Kiedyś zakodowałem się na HTPC / media center ale nie wszystko jest takie proste i oczywiste... Mam kilka wątpliwości zarówno jeśli chodzi o moje pomysły jak i o opłacalność. W związku z czym mam kilka pytań.. z góry proszę o nie wypisywanie fanaberii typu grający ram, dysk czy kabelek SATA.

 

Przeznaczenie: audio (cd / flac), kino (BR / mkv). Oba stawiam na równi, oba są dla mnie tak samo ważne. Urządzenie nie ma służyć jako magazyn zasobów, z funkcji dodatkowych mile widziane VOD i możliwość ripowania (samego cd audio, nie wideo).

 

Sprzęt jaki wybrałem:

procesor: któryś z nowszych Celeronów lub niski model APU

płyta: itx / matx

wyjście audio: na chwilę obecną zintegrowany toslink, w przyszłości dla stereo DAC usb

obudowa: karton od butów, potem zakupię raczej coś większego (niższa cena i wygodniejsze w instalacji komponentów)

 

no i pytania...:

 

Oprogramowanie – najbardziej przyjazny wydał mi się XBMC, ma chyba najlepszy wygląd i żadnych problemów w konfiguracji i odtwarzaniu zwłaszcza jeśli chcemy przepuścić ścieżkę audio. Czy mamy jakąś lepszą alternatywę ?

 

system operacyjny – jestem zwolennikiem okienek ale w żadnym stopniu nie dyskwalifikuje linux'a, niestety nie mam z nim zbytnio obycia ale wolę się trochę pomęczyć i mieć 350 zł w kieszeni.

  • Czy są jakieś dystrybucje / gotowe zestawy ułatwiające start w świecie audio – wideo ?
  • Jak wygląda sprawa z obsługą sprzętu, głównie mam tu na myśli obsługę pilotów, kart dźwiękowych i DAC'ów USB ?
  • Jak wygląda sprawa z bitperfect ?
  • Czy są jakieś konkretne utrudnienia których np. nie byłoby w windowsie ?

Syfy z PC – w jakim stopniu zastosowanie PICO PSU + np. tomanek eliminuje ten problem ? Czy wystarczy to do korzystania z „czystego” coaxial'a lub HDMI ?

 

Karta grafika – pomijając element wydajnościowy / obciążeniowy akceleracji sprzętowej to czy dodatkowe technologie którymi tak się chwalą producenci coś nam dają ? (czy jest coś co warto mieć).

 

Jakość obrazu – jak się ma generowanie obrazu przez dany kodek / Player / grafikę do odtwarzacza blu ray rzędu 1500 zł i lepszych np. oppo z dedykowanymi procesorami na pokładzie ?

 

Transport surround – bazowo będę używał złącza toslink zintegrowanego na płycie głównej, amplituner niestety nie posiada HDMI, czy można za jakieś rozsądne pieniądze zakupić lepszy transport ?

 

Opłacalność – uśredniony koszt z niezbyt wypasioną obudową to 1200-1500 zł czyli cena nie najgorszego stacjonarnego BR z funkcjami sieciowymi w tym playerem flac. Gdyby była wersja oppo bez DAC'a …. w każdym razie czy ta zabawa się kalkuluje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam Ci pytanie - czy widziałeś coś takiego jak Tizzbird N1/F20? Z N1 miałbyś problem z wyjściem na toslinka, trzebaby poszukać extractora HDMI->TOSLINK, niemniej jest to możliwe. Małe, zgrabne, energooszczędne, sterowanie pilotem lub smartphonem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest moja przykładowa konfiguracja komputera do Audio:

 

obudowa Thermaltake Element Q 200W VL52021N2E. 299

płyta Intel DQ45EK Mini-ITX Mainboard (BOX) 200

chłodzenie Prolimatech Samuel 17 175

Pamięc 4GB 150

SSD 64GB 250

DVD (BR +100) 100

Procesor Intel Core 2 Duo E6600 (używany) 100

Oprogramowanie Windowa 8 + Jriver 350

1624 (BR 1724)

 

Nie wiem czy warto ...

Za 1900 zł można dostać Yamaha Cd-N500 lub Marantz NA7004. Do tego używany BR za 200-300 zł i masz to samo ale dużo lepiej bo z DAC na pokładzie. HTPC jest o tyle ciekawy, że za pomocą programu Jriver i tableta można mieć dostęp do audio i wideo jednocześnie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Z kolei używany Samsung serii E6XXX oferuje dostęp do Ipla, Iplex itp. co nie jest do pogardzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ion zotac plus obudowa plus mały dysk ssd na system plus tani nas

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest moja przykładowa konfiguracja komputera do Audio:

Zapomniałeś o najważniejszym

400zł na Jplay

 

 

Moje know how

OpenElec z XBMC i system na nano penie, wystarczy 256 MB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jplay htcp jest nieważny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

Za 1900 zł można dostać Yamaha Cd-N500 lub Marantz NA7004. Do tego używany BR za 200-300 zł i masz to samo ale dużo lepiej bo z DAC na pokładzie.

nie potrzebuje drugiego DAC'a, a sterownie ww urządzeń jest co najmniej marne dlatego nie biore ich pod uwagę (co nie znaczy że są złe). BR za 300 zł chyba do PC bo stacjonarne niebardzo..

 

HTPC jest o tyle ciekawy, że za pomocą programu Jriver i tableta można mieć dostęp do audio i wideo jednocześnie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

jak się nie ma co robić z kasą i lubi gadżety, to tak :) ale to nie mój klimat, a co do wygody to bym bardzo polemizował.

 

Z kolei używany Samsung serii E6XXX oferuje dostęp do Ipla, Iplex itp. co nie jest do pogardzenia.

jak będę kupował telewizor to dla obrazu a nie dla gadżetów.

 

Ion zotac plus obudowa plus mały dysk ssd na system plus tani nas

pomijam nas i ssd, ale ion + atom to faktycznie może być ciekawe połączenie

 

 

Moje know how

OpenElec z XBMC i system na nano penie, wystarczy 256 MB

a jak z obsługą pilotów / sprzętu ? I utylizacja zasobów. (nie ukrywam że właśnie o to mi chodziło)

 

jak rozumiem reszta pytań wykracza po za skille tego forum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj gościu ...

Zadajesz głupie pytania a potem się wymądrzasz ...i jeszcze obrażasz forumowiczów ...

 

Weźmy taki Samsung BD-C6600 ... używany kosztuje do 300 zł. Obsługuje wszelkie formaty video, ma dostęp do zasobów internetu, jakość odtwarzania wyborna. Ostatnio z kolegą porównywałem go pod względem jakości obrazu do Pioneer BD-LX91. Topowy BR. Na płytach BR nie zauważyliśmy różnicy ...

Czego chcieć więcej ? Oczywiście nie nadaje się do zastosowań audio. Ale od tego mamy inne sprzęty.

Najśmieszniejsze w wideo jest to, że różnica pomiędzy topowym BR a zwykłym na dobrym materiale źródłowym jest minimalna. Za to w audio jest przepaść ...

Po co bawić się w wypasiony HTPC skoro z BR za 300 zł możemy mieć "full wypas" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Komputer do zastosowań medialnych może mieć wiele zalet i wiele wad. Wszystko zależy od oczekiwań, umiejętności i ceny. O ile komputer audio da się zmajstrować tanio, bo maszyna nie musi być najnowszym krzykiem informatycznej mody, to z komputerem do filmów już jest inna bajka. Atom z ION na pokładzie sprosta filmowym wymaganiom i będzie jednocześnie możliwe uzyskanie maszyny bezgłośnej. Jednak oczekując na nowe formaty wideo (4K) warto pomyśleć o mocniejszym procesorze i dedykowanej grafice. XBMC jest dobrym rozwiązaniem do przeglądania zdjęć i filmów, ale już niekoniecznie do muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

Oj gościu ...

Zadajesz głupie pytania a potem się wymądrzasz ...i jeszcze obrażasz forumowiczów ...

a które z nich jest głupie ? zadałem konkretne pytania a wszyscy skupili się na zupełnie innych rzeczach. Albo świadczy to o skilu albo o problemach z czytaniem. Sorry

 

Weźmy taki Samsung BD-C6600 ... używany kosztuje do 300 zł.

jeśli udało Ci się za tyle kupić to gratulacje, ja go jakąś nigdzie nie widzę, ze sprawnym laserem oczywiście (w rodzinie wymieniałem już wiele DVD/BR bo padł laser). Mam też nadzieje że z bardzo dużymi plikami sobie radzi, bo wiele napędów (do 500 zł) ma z tym problemy albo urywa film. Po za tym warto zwrócić uwagę na to że nawet topowy starszy BR jest pod pewnymi względami słabszy niż nowe tańsze jednostki, zwłaszcza w materiałach silnie kompresowanych.

 

Oczywiście nie nadaje się do zastosowań audio. Ale od tego mamy inne sprzęty.

nie upieram się przy swoim wyborze i jestem otwarty na propozycje mimo że zamierzanie było zupełnie inne. Jeśli masz inne sprzęty godne polecenia, to słucham. Nie jestem na bieżąco z rynkiem audio.

 

Najśmieszniejsze w wideo jest to, że różnica pomiędzy topowym BR a zwykłym na dobrym materiale źródłowym jest minimalna.

i tak i nie, zawsze widać efekty kompresji, kwestia tylko jak poradzi sobie z tym filtr TV. Powyłączaj wszystkie nowoczesne ustrojstwa i obejrzyj materiał ponownie. Ale zgadzam się z Tobą jeśli chodzi o jakość audio a wideo, film zawsze przemęczysz...

 

Atom z ION na pokładzie sprosta filmowym wymaganiom i będzie jednocześnie możliwe uzyskanie maszyny bezgłośnej. Jednak oczekując na nowe formaty wideo (4K) warto pomyśleć o mocniejszym procesorze i dedykowanej grafice.

ale do 4k trzeba i TV mieć, różnica cenowa w sprzęcie komputerowym jest niewielka (co innego w stacjonarnym) ale i tak jest to jakieś ale, pobieżnie przejrzałem rynek i na pewno nie wezmę atoma bo płyta która spełnia moje oczekiwania kosztuje tyle co pełnowartościowy cpu + płytka matx, która w razie czego zawsze ma możliwość dołożenia jakiś kart.

 

No i tu przewaga HTPC nad stacjonarnym BR, jak się popsuje łatwiej naprawić i zmodernizować, nie zestarzeje się aż tak. Zawsze jest to komputer... więc zawsze się upchnie :)

 

ale już niekoniecznie do muzyki

i co byś w związku z tym proponował ?

 

win + foo ?:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzą głosy że XBMC na OpenElec nie jest biperfect...

 

a jak z obsługą pilotów / sprzętu ? I utylizacja zasobów. (nie ukrywam że właśnie o to mi chodziło)

 

u mnie działa na wszystkich telefonach z androidem, jak i na 7" najtańszym gównianym tablecie z super marketu.

Nie bedzie działać napewno KAŻDE Wifi na USB ale u mnie to co mam to działa i system zajmuje 170MB pena i 250MB Ramu :)

Co to jest utylizacja zasobów nie wiem ale między openelec a win7 starter jest przepaść w pochłanianiu zasobów

 

HTPC ma największość opłacalność i możliwośći konfiguracji.

Jeśli chodzi o Video to najtańszy proc intela z HD graphics odpala na luzie pod odpowiednim systemem i softem idealnie płynnie każde wideo do 1920x1200.

Nawet Tytanica z pliku który waży 96GB i ma przepustowość 45MBs ( Ponad 3500 razy wiecej danych na sekunde niż mp3 128kbs)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skadałem sobie HTPC do muzyki i video pod windows 8. Kilka podpowiedzi:

 

1. Atomy nie sa wspierane przez win 8 (podobno, nie próbowałem)

2. Do video, a także oglądania zdjęć dobrze jest miec szybszy procesor: ja mam i3-3225, czyli najtańszy i3 z HD4000

3. XBMC do muzyki się nie nadaje, bo coś maja spitolone w nowym silniku audio, nie wiem co, ale sa problemy

4. Zarówno do muzyki jak i do video polecam JRivera, od początku pisany był z myślą o wysokiej jakości muzyce

5. Znam linuxa, ale i tak wygodniej jest z windowsami no i JRiver jest tu argumentem

6. Nie ma problemu z pilotem: najprostszym rozwiązaniem jest tu JRiver z pilotem Media Center, na przykład HP, wszystko działa bez żadnej konfiguracji: pilot jest z odbiornikiem USB p&p, JRiver ma tryb pełnoekranowy i wspiera to z marszu.

6. JRiver potrafi ripowac płyty i także nagrywać.

7. JRiver ma też aplikację na Androida, całkiem niezłą, można więc uruchomić wszystko bez włączania tv

 

Głowną motywacją dla mnie było to, że obecnie dobry dźwięk najtaniej wychodzi z USB.

 

Przy okazji wyszedł jeszcze odtwarzacz video. No i w razie czego można skorzystac z kompa w salonie, np, żeby puścić znajomym śmieszne video z youtube, oglądnąć cudze zdjęcia (ludzi mają to najczęściej na facebooku) lub pobawić się karaoke.

 

Jeszcze co do opłacalności: ma to sens ze względu na USB, bo w niższym pułapie cenowym USB jest lepszym źródłem niż spdif, a USB nie ma w odtwarzaczach strumieniowych oppo i tym podobnych. W high-endzie, to już sprawa jest inna, ale o tym tu nie rozmawiamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a które z nich jest głupie ? zadałem konkretne pytania a wszyscy skupili się na zupełnie innych rzeczach.

Sory ale jako stary linuksowiec wymagam od ludzi jednego skilu. Czytania ze zrozumieniem po polsku i angielsku tego co wyrzuca wyszukiwarka. Dostałeś sprzęt. Dostałeś nazwy rozwiązań programowych. Teraz jeśli ci skilu starczy musisz tylko oblukać jaki dokładnie sprzęt jest wspierany przez to oprogramowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

XBMC do muzyki się nie nadaje, bo coś maja spitolone w nowym silniku audio, nie wiem co, ale sa problemy

dasz radę sprecyzować ? nie testowałem najnowszej wersji.

 

4. Zarówno do muzyki jak i do video polecam JRivera, od początku pisany był z myślą o wysokiej jakości muzyce

5. Znam linuxa, ale i tak wygodniej jest z windowsami no i JRiver jest tu argumentem

6. Nie ma problemu z pilotem: najprostszym rozwiązaniem jest tu JRiver z pilotem Media Center, na przykład HP, wszystko działa bez żadnej konfiguracji: pilot jest z odbiornikiem USB p&p, JRiver ma tryb pełnoekranowy i wspiera to z marszu.

6. JRiver potrafi ripowac płyty i także nagrywać.

7. JRiver ma też aplikację na Androida, całkiem niezłą, można więc uruchomić wszystko bez włączania tv

oho ale reklama :P (zwolenników XMBC i foobara proszę o nie wszczynanie dyskusji)

 

Głowną motywacją dla mnie było to, że obecnie dobry dźwięk najtaniej wychodzi z USB.

ja również (chociaż aplikacja usb jest w wielu przypadkach dość kontrowersyjna) ale tu nawet zewnętrza EMU z zasilaczem liniowym nie ustępuje drogim DAC'om, dlatego taki temat a nie "co kupić" (jak niektórzy pomylili). Możliwość bezproblemowego update'u to też ważna sprawa, wymienia się jedną rzecz a nie pół systemu.

 

a USB nie ma w odtwarzaczach strumieniowych oppo i tym podobnych

i tu zonk bo ma :) no tylko pytanie co jest kompatybilne i ile kosztuje samo oppo.

 

Sory ale jako stary linuksowiec wymagam od ludzi jednego skilu. Czytania ze zrozumieniem po polsku i angielsku tego co wyrzuca wyszukiwarka. Dostałeś sprzęt. Dostałeś nazwy rozwiązań programowych. Teraz jeśli ci skilu starczy musisz tylko oblukać jaki dokładnie sprzęt jest wspierany przez to oprogramowanie.

to się zastosuj do tego co napisałeś i przeczytaj pytania ZE ZROZUMIENIEM, i zauważ że nie było tam pytania w stylu "co mam kupić".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

różnica cenowa w sprzęcie komputerowym jest niewielka (co innego w stacjonarnym) ale i tak jest to jakieś ale, pobieżnie przejrzałem rynek i na pewno nie wezmę atoma bo płyta która spełnia moje oczekiwania kosztuje tyle co pełnowartościowy cpu + płytka matx, która w razie czego zawsze ma możliwość dołożenia jakiś kart.

Po pierwsze, jeśli wybierzesz mocniejszy procesor, to wydaj też trochę kasy na chłodzenie bezwiatrakowe. Jest drogie, ale jak tego nie zrobisz, to będziesz klął, szczególnie, gdy obudowa nie będzie najwyższych lotów. W przypadku jakichś Intel i3, i5, i7 musisz mieć chłodzenie wodne, a to za darmo nie jest.

 

i co byś w związku z tym proponował ?

 

win + foo ?:P

Do muzyki musi być zdecydowanie serwer w rodzaju MPD (music player daemon), który wyprowadza sygnał bezpośrednio na wyjście cyfrowe. Wszelkie "grające" programy odwołują się do pośredników softwarowych, a to nie jest dobre. Windows odpada, to dobre do empetrójek.

System muzyczny musi odwoływać się bezpośrednio do hardware, nie może być programiku do grania z fafnastoma opcjami "poprawiania" dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

Po pierwsze, jeśli wybierzesz mocniejszy procesor, to wydaj też trochę kasy na chłodzenie bezwiatrakowe. Jest drogie, ale jak tego nie zrobisz, to będziesz klął, szczególnie, gdy obudowa nie będzie najwyższych lotów. W przypadku jakichś Intel i3, i5, i7 musisz mieć chłodzenie wodne, a to za darmo nie jest.

co do chłodzenia to mam swoje "patenty" ze studiów, na chwilę obecną nawet i3 jest zbyt mocnym procesorem jak na moje potrzeby więc o wyższych nawet nie myślę. No i wchodzimy wtedy na temat problemów z zasilaniem. Ale nawet WC dla i5 to kwestia 200-250 zł. jakbym przekopał strych pewno połowę będę miał.

 

Do muzyki musi być zdecydowanie serwer w rodzaju MPD (music player daemon), który wyprowadza sygnał bezpośrednio na wyjście cyfrowe. Wszelkie "grające" programy odwołują się do pośredników softwarowych, a to nie jest dobre. Windows odpada, to dobre do empetrójek.

System muzyczny musi odwoływać się bezpośrednio do hardware, nie może być programiku do grania z fafnastoma opcjami "poprawiania" dźwięku.

no tak z założenia bitperfect obowiązkowe, ale.. :

1 czemu Windows odpada ? przecież mamy aż 3 wersje dostępu do sprzętu w tym KS ?

2 to co proponujesz ? (zakładam że masz jakieś sprawdzone rozwiązania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

no tak z założenia bitperfect obowiązkowe, ale.. :

1 czemu Windows odpada ? przecież mamy aż 3 wersje dostępu do sprzętu w tym KS ?

2 to co proponujesz ? (zakładam że masz jakieś sprawdzone rozwiązania)

1. Nie bez przyczyny, część purystów kupuje Jplay. Windows swoimi procesami potrafi zakłócić odtwarzanie muzyki, a sterowniki do kart dźwiękowych dalekie są od doskonałości i najczęściej nie trzymają się jakiegoś jednego wspólnego standardu.

2. Gdyby to było typowe do muzyki, to Voyage-mpd byłby świetny. Ale skoro to ma być także do filmów musi to być coś z interfejsem graficznym. Najpopularniejszy jest Debian, ale jest wiele innych dystrybucji. To kwestia tego, co najlepiej znasz lub co zna najlepiej ktoś, kto będzie ci udzielał wsparcia.

Ja przygotowywałem sobie tylko komputer do muzyki i wolałem popracować nad swoją własną wersją systemu.

 

Co do pilotów, o które pytałeś, a jakoś to pytanie wszystkim umknęło. Większość pilotów system widzi jako dodatkową klawiaturę. Przyciski łatwo zmapować, więc nie jest to jakiś szczególny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

no dobre ale z tego co się orientuje to wymieniłeś dystrybucje linuxa a jak z odtwarzaczami ? po za tym nie problem kupić drugiego pena pod drugi system ;] albo nawet zrobić to na jednym (jakbyś wskazał palcem... to bym się nie obraził).

 

Z tego co widzę XBMC z Debianem ma problem ale ogólnie da się zrobić, pod co konkretnie mam szukać w sprawie audio ?

 

Co do jplya to akurat jestem sceptyczny uważam że foobar + kernel streaming są tanim i dobrym rozwiązaniem, problem w tym że KS nie działa z kartami z HD w nazwie a takie przeważnie są na płytach.

 

eh "aplikacja gra" gr...no dobrze a co z pozostałymi problemami ? zasilanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do USB w Oppo: jasne że USB jest, ale da się do niego podłączyć DAC'a w trybie asynchronicznym Audio Class 2 ? Ja o tym nie słyszałem, ale nie chce mi się teraz sprawdzać.

 

Zasadniczo nie ma powodów, dla których linux lub mpd miałby być lepszy. mpd to też nie jest system czasu rzeczywistego i nie ma tu jakiejś ewidentnej przewagi nad windowsami. To taka dygresja zawodowego informatyka.

 

Co do chłodzenia, to w zupełności wystarczy duży pasywny radiator (100-150PLN): mam Thermalright HR-02 w innym kompie do i5 i widać jeszcze dużą rezerwę. Tylko obudowa musi mieć dużo otworów. Jedyny problem to to, że do małej obudowy HTPC się nie zmieści. Dla tego kupiłem obudowę streacom z heat pipami i w cale to nie musi być chłodzenie wodne. Najtańszy taki streacom kosztuje jednak już chyba 600 PLN.

 

Co do zasilacza, to jeśli zmieści się w obudowie, to nie ma to jak pasywny seasonic (500 PLN), jak się nie zmieści to pozostaje Pico PSU i też nie jest tanie. Ogólnie nie jest tak łatwo zrobić bezgłośny komputer tanio. Przy mniejszych funduszach z wiatraków zrezygnować się nie da. Chłodzenie wodne też potrafi trochę hałasować tak nawiasem mówiąc.

 

Jeszcze raz powtarzam, że XBMC się do audio na razie nie nadaje. Gdyby nie to, to może faktycznie linux byłby dobry? Ale czy jest jakaś inna sensowna kompleksowa aplikacja HTPC pod linuxa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

Co do USB w Oppo: jasne że USB jest, ale da się do niego podłączyć DAC'a w trybie asynchronicznym Audio Class 2 ? Ja o tym nie słyszałem, ale nie chce mi się teraz sprawdzać.

 

USB Asynchronous DAC – By bypassing the low fidelity, poor quality DAC of traditional computer soundcards, the BDP-105 turn any computer into a high performing multi-media source by converting digital audio to analog through the ESS Sabre32 Reference DAC.

 

nie doczytałem, to jest USB dla PC, mój stary amplituner też tak ma.

 

Co do zasilacza, to jeśli zmieści się w obudowie, to nie ma to jak pasywny seasonic (500 PLN), jak się nie zmieści to pozostaje Pico PSU i też nie jest tanie. Ogólnie nie jest tak łatwo zrobić bezgłośny komputer tanio. Przy mniejszych funduszach z wiatraków zrezygnować się nie da. Chłodzenie wodne też potrafi trochę hałasować tak nawiasem mówiąc.

 

zgadzam w 100% a Pico psu wychodzi taniej niż 500 zł ;] zasilanie w pc do audio to baaardzo ważna sprawa ale o tym pisałem zaraz na początku, jestem świadomy ;] pytanie czy to wystarczy by korzystać ze złącz elektrycznych ?

 

no dobrze a już zakładająć że mam tego windowsa (wykopałem w7 32bit którego nie używam), to jedynym all in one w dobrej formie jest chyba jriver ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

no dobre ale z tego co się orientuje to wymieniłeś dystrybucje linuxa a jak z odtwarzaczami

 

Masz na myśli odtwarzacze programowe? Przy zastosowaniu MPD nie ma tego problemu. Są po prostu interfejsy do mpd. Może to być prosty tekstowy mpc. Może być działający w ncurses nmpc lub okienkowy gmpc. Są też aplikacje webowe, na androida, na Maca i Windows.

 

Zasadniczo nie ma powodów, dla których linux lub mpd miałby być lepszy. mpd to też nie jest system czasu rzeczywistego i nie ma tu jakiejś ewidentnej przewagi nad windowsami. To taka dygresja zawodowego informatyka.

 

No jak na zawodowego informatyka, to powinieneś wiedzieć, że MPD to aplikacja, a nie system. Do Voyage jest jądro czasu rzeczywistego, jeśli ktoś chce je zastosować. Poza tym nice w Linuksie robi czary lepsze niz Jplay w Windowsie. ;)

 

Co do zasilacza, to jeśli zmieści się w obudowie, to nie ma to jak pasywny seasonic (500 PLN), jak się nie zmieści to pozostaje Pico PSU i też nie jest tanie.

 

A pod tym podpisuje się wszystkimi rękami i nogami.

 

Jeszcze raz powtarzam, że XBMC się do audio na razie nie nadaje. Gdyby nie to, to może faktycznie linux byłby dobry?

 

A kto każe używać XBMC do audio? Pomijając już to, że takich nakładek jest więcej w Linuksie - ot choćby MythTV. Poza tym nakładki są konfigurowalne na pewno bardziej niż Windows Media Center, które do audio nadaje się jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cycus12

(Konto usunięte)

Co do chłodzenia, to w zupełności wystarczy duży pasywny radiator (100-150PLN): mam Thermalright HR-02 w innym kompie do i5 i widać jeszcze dużą rezerwę. Tylko obudowa musi mieć dużo otworów. Jedyny problem to to, że do małej obudowy HTPC się nie zmieści. Dla tego kupiłem obudowę streacom z heat pipami i w cale to nie musi być chłodzenie wodne. Najtańszy taki streacom kosztuje jednak już chyba 600 PLN.

 

ja sobie znalazłem taką za 220...nie wiem, ale chłodzie nie wydaje mi się tu w żadnym stopniu problemem. A i racja wodne to też problem -> pompa hałasuje.

 

e dobra ;] to może inaczej, bo dla mnie zagadnienia z liuxa są niejasne i to bardzo ale fajnie wiedzieć i fajnie nie wydawać zbędnej kasy. To konkretnie jaką dystrybucją mam się zainteresować i jakimi składnikami by:

- latało np XBMC dla wideo

- było audio bit perfect z sensowną nakładką graficzną

- nie było problemu że karta dźwiękowa czy coś innego nie chodzi.

 

Gdyby do całości starczył pen drive byłoby super, chciałbym uniknąć kupowania dysku. Prosiłbym po prostu o konkretną listę co jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze a już zakładająć że mam tego windowsa (wykopałem w7 32bit którego nie używam), to jedynym all in one w dobrej formie jest chyba jriver ?

 

Powiem Ci, że początkowo chciałem użyć XBMC. Coś mi jednak przeszkadzało w dźwięku, był gorszy niż ze Squeezeboxa po spdif, a tak być nie powinno. Spróbowałem foobara po wasapi: od razy lepiej. Na forum XBMC piszą o wielu problemach z jakością audio.

 

Teraz używam JRivera i jest super, trochę mniej opcji, ale za to prostsza obsługa co nie jest dla mne bez znaczenia, bo moja żona dużo słucha muzyki a jest kompletnie atechniczna. Cena też umiarkowana, można zrobić w ramach jednej licencji instalację na kilku komputerach. Niemniej JRiver jest niezbędny tylko jeśli całość ma działać z pilota. W przeciwnym razie może być foobar, czemu nie?

 

Do XBMC straciłem zaufanie. Zaimplementowali nowy silnik audio, który miał być bitperfect a nie jest. Dla XBMC to nie jest priorytet, może naprawią, ale czy potem znowu nie popsują? JRiver od początku koncentrował się na dobrym dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak na zawodowego informatyka, to powinieneś wiedzieć, że MPD to aplikacja, a nie system. Do Voyage jest jądro czasu rzeczywistego, jeśli ktoś chce je zastosować. Poza tym nice w Linuksie robi czary lepsze niz Jplay w Windowsie. ;)

Pytanie czy jądro czasu rzeczywistego coś tu faktycznie zmienia? Ogólna zasada działania trybu asynchronicznego do audio jest taka, że komputer wysyła dane, dac wysyła komendy: wolniej/szybciej tak żeby dopasować prędkość do swojego zegara z tym że i tak ma aynchroniczny bufor. Jak na mój gust nie ma tu miejsca na powstanie jakiegoś problemu chyba, że ogólnie komp nie wyrabia.

 

Realnym problemem są natomiast zakłócenia, ale to nie kwestia samej transmisji tylko tego że komp jest źródłem ogromnych zakłóceń elektrycznych. Dobry DAC ma separację galwaniczną i to właśnie jakości tej separacji jest ważna. Jittera z sygału źródłowego nie ma, ale jest ten który powodują zakłócenia przeniesione z kompa do DAC'a: zakłócają one pracę układów tam się znajdujących.

 

 

Realne pytanie powinno więc brzmieć, czy zastosowanie linuxa zmniejsza ilość zakłóceń na porcie USB. Prawdę mówiąc nie wydaje mi się, a w każdym razie nie wierzę, że różnice mogłyby być na tyle duże, aby miało to znaczenie poza faktycznie high-endowymi zestawami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to się zastosuj do tego co napisałeś i przeczytaj pytania ZE ZROZUMIENIEM, i zauważ że nie było tam pytania w stylu "co mam kupić".

 

Sory ale to ty masz problem ale nie masz skilu by go rozwiązać. Ja mam skil aby rozwiązywać swoje problemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Pytanie czy jądro czasu rzeczywistego coś tu faktycznie zmienia?

 

Nie, ale skoro rzuciłeś to hasło, to ci odpowiedziałem. Jądro RT nie jest tu niezbędne. Może być potrzebne zastosowanie nice, jeśli maszyna będzie dość słaba. Chodzi jednak o to, że w Linuksie zarządzanie procesami jest dużo lepsze i w standardowym systemie nie będziemy mieli do czynienia z zaburzeniami odtwarzania muzyki z powodu działania innych procesów.

W przypadku mojego muzycznego komputera na 1GHz procesorze i 1GB pamięci - obciążenie serwera muzycznego to zwykle 5%, a nigdy nie przekracza 10%.

A teraz sobie wyobraź na tym sprzęcie Windows 7 (o tym, że XP się do muzyki nie nadaje napisano to na forum dziesiątki stron).

Tak, oczywiście wiem, ze dobry informatyk będzie w stanie wykrzesać z Windows wielki potencjał, uporządkować działanie, nie dopuścić do zagnieżdżenia się wirusów i innych paskudztw. Ale większość ludzi ledwo sobie radzi z wklejeniem obrazka tu na forum, mają podstawowe problemy komputerowe i nie są dobrymi informatykami.

 

Realne pytanie powinno więc brzmieć, czy zastosowanie linuxa zmniejsza ilość zakłóceń na porcie USB. Prawdę mówiąc nie wydaje mi się, a w każdym razie nie wierzę, że różnice mogłyby być na tyle duże, aby miało to znaczenie poza faktycznie high-endowymi zestawami.

 

Odpowiedź jest wyżej. Na standardowym Linuksie po prostu będzie grała muzyka. Na Windows niekoniecznie będzie to przebiegać gładko. Mityczne zakłócenia USB słyszalne rzekomo na hajendowych zestawach zostawmy bajkopisarzom z innego działu. Jedyne zakłócenia, które mogą być słyszalne, to te związane z zasilaniem. A przecież jest też wyjście optyczne. ;)

 

Sory ale to ty masz problem ale nie masz skilu by go rozwiązać. Ja mam skil aby rozwiązywać swoje problemy.

 

Skill skillem, ale o levelu nie można zapomnieć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za OT

(o tym, że XP się do muzyki nie nadaje napisano to na forum dziesiątki stron).

 

A to niby dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.