Skocz do zawartości
IGNORED

Renowacja amplitunera UNITRA RADMOR 5102TE


Jaki102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam radmorka w dobrym stanie wizualnym ale technicznym jest juz troche gorzej. Moj pierwszy problem polega na tym ze lewy kanal gracicho.Drugi zas jest taki ze grzeje sie strasznie prawy radiator i plytka sterujaca koncowka mocy (od prawego kanalu) na szczescie nie doszlo do spalenia. Mam terz problem z potencjometrem glasnosci. I tu moje pytania:

 

1.Jak rozwiazac pierwszy i drugi problem? Od czego mam zaczac mierzenie itp.

2.Gdzie mozna dostac taki potencjometr?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Uszkodzone tranzystory sterujące. Warto sprawdzić po kolei np. multimetrem...

2. Może źle wyregulowany prąd spoczynkowy. Wyjmujesz jeden z bezpieczników na PWM, wpinasz amperomierz (mA) i kręcisz pr. R1009 do uzyskania wartości ok. 30mA.

3. Potencjometr jak trzeszczy przeczyść Kontaktem PR, a jeżeli coś poważniejszego, kup na aukcji, ale staraj się dorwać oryginalnego "dwu-beczkowego" Telpoda.

 

A i warto sprawdzić napięcia zasilania oczywiście. Powinno być 40V i 18V. Do regulacji 40V służy R1209, a 18V - R1208 na płytce zasilacza (PZS)

Mierzysz na wsuwce po prawo PZS, na pinie 2 i 6 o ile dobrze pamiętam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometr zostaw sobie na później w pierwszej kolejności musisz końcówki doprowadzić do porządku. Czy ta co się grzeje gra normalnie pomimo tego grzania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba założyć nową grupę tematyczną

bo z DIY nie ma to nic wspólnego

I nie tylko to ale wszystkie naprawy ....

Ta Sony Pionek ....

Jej znowu się zacznie a czym się różni E od B, podawaj ze znakami itd. ...

Ja tam nic do stern-a nie mam ba nawet go podziwiam za cierpliwości i wyrozumiałość ale zrobiło się tu za dużo wątków "Naprawianie sprzętu dla nie mających pojęcia o elektronice", a będzie zaraz takich nie 2-3 tylko 10 - 20 jak się zwiedzą, a Stern sam się zameczy ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty postawiłeś sobie pewnie za cel wnosić do tych wątków jedynie śmieci. A kysz!!!

 

Jak się mogłeś przekonać wbrew Twoim proroctwom pionek już chodzi, a sony będzie chodził lada chwila pomimo niewielkiej wiedzy właścicieli tych sprzętów ale dzięki temu że działali w sposób zdyscyplinowany i dokładny to się udało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już patrzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już jest taki wątek to się podłącze. Też odnawiam tego radmora, końcówki wyremontowane ale mam problem z wyregulowaniem prądu spoczynkowego w lewym kanale. Przekładając końcówki z lewej na prawo problem pozostaje. Potencjometr głośności skręcony na nim. Zauważyłem że jak wyciągnę wtyczkę z lewego kanału to mogę normalnie ustawić prąd spoczynkowy, z włożoną wtyczką końcówki pobiera około 80mA i nie da się tego zbytnio regulować. Grzebanie w płytce przedwzmacniacza nic nie pomogło, barwy nie ruszałem. Jakieś sugestie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładając końcówki z lewej na prawo problem pozostaje

Problem pozostaje w lewym kanale pomimo zamiany płytek tak?

Zauważyłem że jak wyciągnę wtyczkę z lewego kanału

Tą wtyczkę która doprowadza kable do płytki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przemianie płytek stronami problem pozostaje, problem zanika po wyjęciu wtyczki z płytki PWM doprowadzającej sygnały, dzielnik sygnału i sygnał wychodzący na wskaźniki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamiana płytek nie powoduje przeniesienia problemu razem z płytką na drugi kanał to problem będzie poza płytką. Nie bardzo mogę wymyśleć co może być powodem takiego zachowania.

Może spróbuj odłączać kolejno przewody od tej wtyczki sprawdzając za każdym razem czy się coś zmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja też nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, wygląda mi to na jakieś wzbudzenie, będę chyba musiał podłączyć oscyloskop i zobaczyć co się dzieję na wejściu na końcówkę mocy. Zmieniłem kondensatory na wyjściu wzmacniacza wstępnego i nic to nie dało, może barwa coś kaszani. Walczę już z tym wzmacniaczem dłuższy czas i kończą mi się już pomysły.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz oscyloskop to znacznie ułatwi to sprawę, ale stopniowe rozłączanie wtyczki być może wskaże który obwód zewnętrzny się do tego przyczynia. Na tym etapie trzeba poprostu zbierać informacje i w końcu któraś z nich wskaże dalsze kroki.

 

Często się przydaje przy sprzęcie takie coś: Jak nie wiesz co zrobić, zbieraj informacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometr zostaw sobie na później w pierwszej kolejności musisz końcówki doprowadzić do porządku. Czy ta co się grzeje gra normalnie pomimo tego grzania?

 

Pomimo grzania gra to bardzo cicho.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić tranzystory końcowe, bo nie dowiedziałem się czy problem jest na PWM czy PTM. Tam gdzie masz 2N3055 jak porozkręcasz płytkę od radiatora, ... czy jak to tam było... jest jeszcze jeden mały tranzystorek, sprawdź go.

Może masz nie oryginalne końcówki i tranzystory 2N3055 nie są sparowane po prostu?

Dla przypomnienia oryginalnie były Toshiby lub Tungsramy.

P.S.

Jeżeli jednak wada jest na PWM, bywają upierdliwe uszkodzenia tranzystorów które ciężko wykryć. Niestety najlepszą opcją jest podmienić je na 100% pewne/nowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić tranzystory końcowe, bo nie dowiedziałem się czy problem jest na PWM czy PTM. Tam gdzie masz 2N3055 jak porozkręcasz płytkę od radiatora, ... czy jak to tam było... jest jeszcze jeden mały tranzystorek, sprawdź go.

Może masz nie oryginalne końcówki i tranzystory 2N3055 nie są sparowane po prostu?

Dla przypomnienia oryginalnie były Toshiby lub Tungsramy.

P.S.

Jeżeli jednak wada jest na PWM, bywają upierdliwe uszkodzenia tranzystorów które ciężko wykryć. Niestety najlepszą opcją jest podmienić je na 100% pewne/nowe.

 

Raczej radmor jest oryginalny w 100% wujek mial go na szafie przez 15 lat i czasem podlacza ddo niego tube.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamień płytki miejscami i sprawdź który kanał będzie się grzał po tej zamianie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy które z nich nazywasz sterującymi. To określenie jest niejednoznaczne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T1001 b=1.3V , k=+zasilania , e=0,65V

T1005 b=-0.6V , k=-21,8(- napięcie zasilania - złącze eb T1103) , e=0,03V

T1101 (w radiatorze) b=0.03V , k=1.3V , e=-0.6V

 

ściągnij sobie schemat radmora, tam masz podane wszystko.

Posprawdzaj te sterujące i jeżeli wszystko ok z nimi, to na 90% ten w radiatorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy ten potencjometr jest dobry?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginalnych telpodach oznaczenie A miały poterncjometry liniowe. Do regulacji głosności (charakterystyka logarytmiczna) miały oznaczenie B.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki102 - z Łodzi jesteś że patrzysz na aphelektra?

Do 5102/5102t/5102te potrzebujesz z odczepem na kontur! 5100 nie miał konturu i były podobne do tych z linka, albo w pierwszych były japońskie Alpsy.

Podrzucam zdjęcie tego co znalazłem u siebie, jakiś leżak z zapasów. Jak chcesz to daj znać.

Widać na zdjęciu różnicę tych dwóch potencjometrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki102 - z Łodzi jesteś że patrzysz na aphelektra?

Do 5102/5102t/5102te potrzebujesz z odczepem na kontur! 5100 nie miał konturu i były podobne do tych z linka, albo w pierwszych były japońskie Alpsy.

Podrzucam zdjęcie tego co znalazłem u siebie, jakiś leżak z zapasów. Jak chcesz to daj znać.

Widać na zdjęciu różnicę tych dwóch potencjometrów.

 

Nie, nie jestem z lodzi jestem z piekar slaskich. A ile mialby mnie kosztowac twoj potencjometr?

A no i czy jest sprawny?

 

W tom sobote zaczynam prace. Narazie zbieralem informacje, shematy itp. Po wszystkim napisze co i jak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myslcie o tych quadralach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wiem ze do radmora pasuja altusy ale nie mam poprostu tyle kasy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altusy???!!! NIE! Bardzo zły pomysł, bardzo, bardzo!

Do Radmora 51XX był przeznaczone na przód: zg-40c, zg-30c114, zg-25c, a na tył: zg-15, zg-20. Wszystkie kolumny są 4ohm. Patrz instrukcja obsługi!

Oczywiście możemy zapiąć także 6 czy 8ohm.

O tych quadralach nie myślę nic. Po prostu nie znam, a wcale nie podobają mnie się z wyglądu:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.