Skocz do zawartości
IGNORED

Klub REL subwoofer


anxion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się cały czas zastanawiam czy niemożność zgrania go z frontami w stereo nie wynikała właśnie z membrany biernej.

Gdybym miał możliwość chętnie bym porównał R-218 z R-328. Ten pierwszy też 10" ale typowa obudowa zamknięta.

 

Myślę, że to kwestia zabawy w dopasowanie charakterystyki i faz, nie zawsze to się udaje, jeśli jedyne ustawienia to te z panelu suba, czyli crossover i phase w opcjach 0 lub 180. U mnie też miałem z tym problem zrobiłem pomiar suba i kolumn w miejscu odsłuchu i tak sobie dopasowałem w equalizerze. Ostatecznie trzeba było tez fronty odciąć przy 60Hz, bo inaczej pojawiało się spore podbicie, resztę przejmuje sub, poza tym nie obyło się bez drobnych korekt częstotliwości. Jeśli myślisz o dobrym dopasowaniu bez cięcia ciężko, to tak jakby wpakować do kolumny głośniki i nie rozdzielić pasma zwrotnicą, masło maślane.

Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolek ja nic nie kupiłem ;)

RELa co prawda kupiłem, ale z możliwością zwrotu i sub pojechał dzisiaj z powrotem do sklepu i wcale się z tego nie cieszę, wręcz odwrotnie.

To dobry sub, ale czegoś mi jeszcze trochę brakowało. Po opisach wyglądało, że to sub stworzony dla mnie.

GSW12 był pożyczony od znajomego.

 

Źle Cię zrozumiałem, myślałem, że według Ciebie REL jest gorzej wykonany. Pamiętając te słowa szczególnie dokładnie go obejrzałem i nie mogłem się do niczego przyczepić, naprawdę bardzo dobra jakość.

 

Wiec potwierdzasz moje zdanie, że osobna regulacja do kina i stereo jakie oferuje REL to bardzo dobre rozwiązanie.

Jak dla mnie to dobry sub nie wiem czego ci brakowalo ale to trzeba szukac ale powyzej tego to velodyne spl jest,a ten niestety drozszy jest... ale jak Rel ci sie nie spodobal to nie wiem czy i velodyne ci sie spodoba bo to podobne suby .... pamietam bylem z 1,5 roku temu w Londynie i bylem w takim extra sklepie ( kumpel mnie zaprowadzil bo tam pracuje , ja tam nie znam Londynu ) wszedlem i popatrzylem sprzetu roznego, drogiego zawalone po sufit, patrze na suby i wiesz co usiadlem sobie bo suby byly tylko velodyna i rela i spytalem sie gdzie ma jakies inne suby innych firm, gosc mi z usmiechem powiedzial ze dla nich sa dwie firmy ktore robia suby to rel i velodyne :-) to taki niuans ale mowiacy o tym ze jednak te dwie firmy maja cos w sobie ze tak ludzie na swiecie lubia je... myslalem ze moze nbasu innego poszukujesz to moze wlasnie ten GSW 12 bylby dobry lub paradigm ale ty moze szukasz czegos co trudno bedzie zgrac razem z kolumnami tak na 100%. Ja widzialem sub dobrze zgrany z reszta systemu ale to byl DD 12 i do tego jeszcze specjalistycznym sprzetem skalibrowany przez fachowca ze sklepu tylko sama kalibracja to swoje kosztowala, a nie wspomne juz o cenie suba... takze moze byc tak ze wiesz jak to mowia wiecej za mniej nie dostanie sie... Pozdrawiam.

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się cały czas zastanawiam czy niemożność zgrania go z frontami w stereo nie wynikała właśnie z membrany biernej.

Gdybym miał możliwość chętnie bym porównał R-218 z R-328. Ten pierwszy też 10" ale typowa obudowa zamknięta.

Niekoniecznie membrama bierna to powoduje. Ja trochę inaczej - delikatnie uzupełniam subem Roth KH2 (8' i 2x 8' MB) wyższy bas (twardsze uderzenie), bo kolumny (obudowa zamknięta) schodzą niżej (27hz -2db), mają bardziej miękki, zaokrąglony bas i są dość spokojne, odrobinę brakuje tzw. puncha :)

Teraz jest idealnie. Mam też BK XXLS400, Peerlees 12' w obudowie zamkniętej z 400W wzmacniaczem i podobny efekt co w kolumnach. Brakuje odrobinę wyższego basu, za to dół bardzo mocno rozciągnięty. BK używam tylko do kina ale rozważam albo przerobienie obudowy na większą albo nawet na dodanie membram biernych, ten głośnik to niezłą pompka ale w tej obudowie nie dostarcza ekstremalnych wrażeń w kinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i miał nie grać, chyba ze masz jakieś kolumienki co schodzą do 80Hz, w co wątpię:).Stąd właśnie mógł powstać problem zgrania go z frontami. Suba najlepiej ustawiać na utworze z głębokim basem, nie twardym Rockowym.

No tak ale wtedy sub będzie wspomagał kolumny tylko w niektórych nagraniach. To nie chodzi o to, żeby sub grał tylko częstotliwości, których nie odtwarzają już kolumny, ale wspomógł je w większym zakresie. Przecież np. stopę perkusji słyszymy z większości kolumn bo to nie są bardzo niskie częstotliwości, ale czasami jest ona za słaba, nie ma swojej wymowy i chodzi o to, żeby sub dodał trochę tego basu.

Idąc tym tokiem myślenia, to sub będzie nieprzydatny do rocka, metalu i wielu innych.

 

Nie wiem też czy dokładnie czytałeś mój wpis, to nie do końca chodzi o to, że tego basu było za dużo w stereo razem z subem, lecz o to, ze bas z samych kolumn był precyzyjniejszy, dokładniejszy i według mnie szybszy.

 

Jak dla mnie to dobry sub nie wiem czego ci brakowalo ale to trzeba szukac ale powyzej tego to velodyne spl jest,a ten niestety drozszy jest... ale jak Rel ci sie nie spodobal to nie wiem czy i velodyne ci sie spodoba bo to podobne suby

 

Lolek to nie chodzi o to, że ten sub mi się nie spodobał, bo tak jak napisałem to jest jakościowo dobry bas w kinie. Według mnie brakowało mu tylko pary na dole. Być może model R-528 byłby akurat.

 

Druga sprawa jeśli rozmawiamy o subie do kina i stereo, to jesli tego SPLa trzeba za każdym razem z kina do stereo przestawiać, przeregulowywać to nie jest praktyczne rozwiązanie.

Dlatego napisałem, że osobna regulacja wzmocnienia kino/stereo w RELu to świetna sprawa.

 

Don

Ja też nie wiem czy winowajcą była membrana bierna, może wręcz odwrotnie, dlatego żałuję, że nie mam możliwości posłuchać obu subów, bok w bok.

Edytowane przez omen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omen nie zrozumiales mnie , to nie chodzi o jakies przestawianie skomplikowane , wszystko masz na pilocie , jednym guzikiem zmieniasz sobie z muzyki np na kino lub odwrotnie i guzikiem kolejnym zmieniasz glosnosc , nic nie musisz biegac do suba wszystko sobie zmieniasz siedzac w fotelu. Wg mnie to zero problemu jest, malo tego w zaleznosci jakiej muzy sluchasz to mozesz taka ustawic charakterystyke dla niego ze sub lepiej sobie z taka lub inna muzyka radzi. Dobrze ze cos takiego jest niz jakby nie byloby takiej mozliwosci. A jak ogladasz film naciskasz guzik do filmow i sub sie przestawia sam na charakterystyke do pracy suba w kinie... Zero komplikacji i zero latania... A to ze ustawiam volume nizej w sluchaniu niz w kinie to tez normalne , bo w muzyce az tyle basu nie potrzeba chyba ze ktos slucha takiej muzy ze mu na tym basie zalezy. Ja slucham roka i czasem cos mocniejszego , troszke popu wiec u mnie sie to sprawdza. Teraz tez wez pod uwage ze sluchajac np nightwish tego basu tam jest duzo wiecej niz np sluchajac kombii. Kolejna sprawa to fakt jak nagrana jest plyta i nie wiem ile masz plyt cd, ja mam ponad 300 i uwierz mi ze roznie sa nagrane, niektore tak tragicznie ze nawet na klockach i kolumnach za odpowiednia cene nie jest szal , wiec ciezko tez zrobic zeby na naszych sprzetach to zagralo tak jakby sie nam marzylo... I co dziwne czasem np stara plyta Toto gra lepiej jak niektore sa teraz nagrane plyty, wiec nie wiem od czego to zalezy. Czemu np dany zespol na cd plyta jest nagrana lekko mowiac tak sobie , a ten sam zespol na bluray ( koncert) juz jest dobrze.... wiec moze jest tak ze za duzo wymagamy od naszych sprzetow ..... I na koniec to mysle tez i tak ze jak komus naprawde zalezy w 100% na dobrym stereo to trzeba kupic zestaw stereo i odpowiednie kolumny i nie bawic sie w zadne suby, bo przy dobrych klockach i kolumnach jak mialem mozliwosc sobie posluchania to tam zaden sub jak dla mnie byl nie potrzebny nawet jesli bylby to velodyne DD ...Takie jest moje zdanie.

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale wtedy sub będzie wspomagał kolumny tylko w niektórych nagraniach. To nie chodzi o to, żeby sub grał tylko częstotliwości, których nie odtwarzają już kolumny, ale wspomógł je w większym zakresie. Przecież np. stopę perkusji słyszymy z większości kolumn bo to nie są bardzo niskie częstotliwości, ale czasami jest ona za słaba, nie ma swojej wymowy i chodzi o to, żeby sub dodał trochę tego basu.

Idąc tym tokiem myślenia, to sub będzie nieprzydatny do rocka, metalu i wielu innych.

 

Nie wiem też czy dokładnie czytałeś mój wpis, to nie do końca chodzi o to, że tego basu było za dużo w stereo razem z subem, lecz o to, ze bas z samych kolumn był precyzyjniejszy, dokładniejszy i według mnie szybszy.

 

Hmmm, ciężka sprawa ci powiem. U mnie siedzi już T9 i jestem bardzo zadowolony, tyle że ja odcinam go na 30 Hz, no ale wiadomo że on gra dalej tylko że ze spadkiem i ładnie się skomponował, 20 minut ustawiania i załatwione.I powiem szczerze ze tak szybkiego suba to jeszcze nie słyszałem, nie słuchałem ich dużo ale ten jest najszybszy (jest tak szybki że go nie słychać, a czasem odtwarza następny utwór hehehe żart oczywiście)

Edytowane przez TRIBUL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak u siebie ze czasami wydaje mi sie ze suba nie slychac ale gdy go wylacze to zaczyna czegos brakowac w muzyce. Jest jakos tak plytko brakuje dociazenia w pewnych momentach...

Edytowane przez stecko

[center]Studio 16hz * Karan Acoustics * Audio Research * Lumin * Transparent Reference XL & Ultra[/center]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to świadczy o tym że masz go dobrze zestrojonego. Moim zdaniem choćby sub był za miliard, głośnik mial 78,2 cala a obudowa była 12 razy zamknięta to zbyt wysoko i zbyt głośno ustawiony zrobi kichę a nie bas. Dużym błędem jest to, że niektórzy ustawiają suba do muzyki tak jak w kinie, oczywiście nie mówię że zrobił tak kolega omen.

Edytowane przez TRIBUL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam panowie "Relowcy"

Wpadłem w posiadanie Rel Q200E ktoś kiedyś dość zabawnie napisał "Mały awanturnik".

 

Jak najlepiej go połączyć z Arcamem AVR 300? Z tego co się domyślam to po przez Lo-Level ale jest R i L czy oba muszą być podłączone jakimś specjalnym kablem czy też podpina kablem 1-1 chinch albo pod lewy albo pod prawy.

 

Druga sprawa są 4 pokrętła,

Prosze o dokładne wyjaśnienia co i jak z nimi ponieważ nie mam instrukcji.

 

Pierwsze - Lo-Level

Drugie - Hi-Level

Trzeci - Rolloff

Czwarte - Mode (są 4 cyferki lecz moge nim kręcić prawie o 360 i przeskakuje jak przełącznik)

 

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peso310 Tobie RACZEJ potrzebny jest kabel "Y" 2 rca w subwooferze (wejście) kanały L i R, 1 rca w amplitunerze (wyjście) np:

http://sklep.rms.pl/melodika-mdswy15-kabel-do-subwoofera-typu-y-rca-2xrca-purple-rain-1-5m

nie szalej z kasą na kabel do wofera, przede wszystkim ma być porządnie ekranowany

 

 

strona 11 w manualu

 

kalel "Y" jak korzystasz z wyjścia LFE w amplitunerze. lub dwa kable 1rca-1rca (L i R). ja tak to rozumiem.

ContentsFiles-Q-Series-Manual(0).pdf

Edytowane przez evenementus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peso310 Tobie RACZEJ potrzebny jest kabel "Y" 2 rca w subwooferze (wejście) kanały L i R, 1 rca w amplitunerze (wyjście) np:

http://sklep.rms.pl/melodika-mdswy15-kabel-do-subwoofera-typu-y-rca-2xrca-purple-rain-1-5m

nie szalej z kasą na kabel do wofera, przede wszystkim ma być porządnie ekranowany

 

 

strona 11 w manualu

 

kalel "Y" jak korzystasz z wyjścia LFE w amplitunerze. lub dwa kable 1rca-1rca (L i R). ja tak to rozumiem.

Bardzo dziękuję za informacje i tą instrukcje, tyle się jej naszukałem.

 

Właśnie wgłębiłem się troszkę w temat kabla i Rel'e firma zaleca po przez podłączenie przez Hi-Level pod wejscia głośnikowe, przez takie podłączenie firma Rel zaszła podobno tak wysoko gdyż sub dostaje ten sam impuls co kolumny frontowe.

 

Problem jest w tym że nigdzie nie moge znaleźć tego kabla, ma ktoś namiary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, jak byście ustawili subwoofer (z przodu głośnik 12", bok lewy membrana bierna 10", bok prawy membrana bierna 10") Wofer do kąta? czy między kolumny koło stolika? a wtedy wofer w strone kolumny bliższej w rogu, czy tej bliżej drzwi-otwartej przestrzeni? teraz mam tak:kąt - kolumna - stolik - subwoofer - kolumna - skrzydło drzwiowe i otwarta przestrzeń.Ustawione na prostokącie o wymiarach 250x88 cm. Jest na to jakaś recepta? Wiem że nie zawsze lekarstwo musi zadziałać.Dziękuje za sugestie.

 

peso310 proszę bardzo

Edytowane przez evenementus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dziękuję za informacje i tą instrukcje, tyle się jej naszukałem.

 

Właśnie wgłębiłem się troszkę w temat kabla i Rel'e firma zaleca po przez podłączenie przez Hi-Level pod wejscia głośnikowe, przez takie podłączenie firma Rel zaszła podobno tak wysoko gdyż sub dostaje ten sam impuls co kolumny frontowe.

 

Problem jest w tym że nigdzie nie moge znaleźć tego kabla, ma ktoś namiary?

 

Witaj

 

Tutaj kabelek do sprzedania http://item.mobileweb.ebay.co.uk/viewitem?itemId=370663550208

 

ew mozesz zrobic sobie sam taki kabelek. Powinno wyjsc taniej niz w sklepie.

 

pozdr

[center]Studio 16hz * Karan Acoustics * Audio Research * Lumin * Transparent Reference XL & Ultra[/center]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Co do BK XXLS400 to ja taki mam i sprawuje się świetnie w kinie i bardzo dobrze w muzyce. Na pewno w muzyce może być jeszcze ciut lepiej, bas mógłby być bardziej "ostry" i twardy, jest dość szybki ale jednak najlepiej się spisuje przy najniższych częstotliwościach. W samym kinie jakość jest super, bas schodzi bardzo nisko przy dobrej kontroli, jednak to konstrukcja zamknięta, więc pomimo 12' nie jest to aż tak potężny subwoofer jak może się wydawać po parametrach. Bardziej odpowiada dobremu modelowi z 10' przetwornikiem i z bas refleksem. Ale w kwestii ceny do jakości na pewno wypada lepiej niż REL (na pewno jego odpowiednikiem nie są T5 czy T7). Jeszcze jest mniejszy model BK XLS300, to bardziej odpowiednik T7 a sporo tańszy, myślę że będzie jeszcze lepszy w stereo niż model 400. W razie czego nawet można dokupić drugi i wyjdzie w granicach Rela T9 (ale to już dylematy, do stereo jednak moim zdaniem lepsze są dwa suby).

 

Rel T5 starczy do pokoju 25mkw? Nie bedzie za maly?

Zależy do czego, do muzyki wystarczy. Natomiast do kina to zdecydowanie za słaby sprzęt, chyba że nie lubisz być w centrum akcji i poczuć jak np idzie Godzilla :)

Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

E tam, T7 wystarczy :)

 

Nie wiem czy pamiętasz ale T7 po tygodniu zmieniłem na T9 :) T9 oczywiście że wystarcza, no ale zawsze można jeszcze lepiej:):):) Do R528 będę się przymierzał jak będę miał "zbędną" gotówkę, czyli niezbyt szybko :) Nie wiem też czy jest do końca sens bo T9 mam ustawiony na minimum głośności ( pierwszy klik na pokrętle na którym zaczyna wogóle pracowac głośnik) i aktualne odcięcie to 40Hz. R528 to raczej taki szczeniacki kaprys :)

Edytowane przez TRIBUL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja wkrotce uderze basem z br czysto do kina, przymierzam sie do 2x DIY, ktore robi na zamowienia moj kolega. Jakosc hmmm ten tego :) jest mniej wiecej ok, za to duzy faktor wow! ekrany projektorow faluja zabawa jest przednia :)) i byc moze wtedy SE opusci moje kino :(

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do R528 będę się przymierzał jak będę miał "zbędną" gotówkę, czyli niezbyt szybko :) Nie wiem też czy jest do końca sens bo T9 mam ustawiony na minimum głośności ( pierwszy klik na pokrętle na którym zaczyna wogóle pracowac głośnik) i aktualne odcięcie to 40Hz. R528 to raczej taki szczeniacki kaprys :)

 

Jeśli stosujesz tylko do stereo to nie ma sensu inwestować w 528.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.