Skocz do zawartości
IGNORED

Fortune-nowa polska wytwórnia jazzowa.


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Warto może dodać, że wytwórnia p.Jarka ma już wyrobioną markę w "wielkim świecie".

 

W swoim najnowszym internetowym biuletynie Bruce Lee Gallanter z nowojorskiej Downtown Music Gallery recenzuje porcję płyt z For Tune, przeważnie mocno chwaląc.

 

Skrócona wersja jest dostępna tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pełna rozsyłana mailowo do prenumeratorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że WIMP ma płyty w swojej bibliotece.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie , że nie ma się czego wstydzić. Dla mnie np NIKOLA KOLODZIEJCZYK ORCHESTRA - Chord Nation to światowy poziom. Płyta nie wyciągana z mojego Cd od pół roku..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kolesia nie znałem jeszcze rok temu. Dostał zasłużenie Fryderyka w kat Fonograficzny debiut roku. Mam słabość do big-bandów, chociaż to co on wyprawia wykracza poza schemat tego typu grania. Podoba mi się cholernie jego nieograniczona wyobrażnia harmoniczna będąca połączeniem Carli Bley, Marii Schneider, Evansa i własnej inwencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Dawno nie pisałem o płytach z tej wytwórni a przecież ciągle kupuję.Może najpierw zaległości.

Kazimierz Jonkisz Energy-6 Hours with Ronnie.Znakomite mainstreamowe granie naszego wybitnego perkusisty z amerykańskim weteranem barytonu Ronnie Cuberem.Panowie grają w towarzystwie naszych asów czyli W.Pulcyna bas,B.Janczarskiego sax,J.Smoczyńskiego piano,T.Grzegorskiego sax i R.Murawskiego trąbka.Pyszne granie!

"High Definition Quartet-Bukoliki".Zaskakujące nagranie bo jazzmani wzięli na warsztat wczesne utwory W.Lutosławskiego z początku lat 50.A tymi jazzmanami są M.Śliwa sax,P.Orzechowski "pianohooligan" i A.Wykpisz perk.To połączenie ognia i wody sprawdza się,nie razi a nawet daje nową jakość.

Teraz coś z etno.Niezmordowana Maria Pomianowska z muzyką polsko-senegalską czyli "M.Pomianowska&Groupe Gainde Warszawa-Dakar.Pomimo różnic stylistycznych słucha się tego świetnie.

A na koniec ostatni nabytek i największe zaskoczenie Nika Lubowicz "Nica's dream".Debiut młodej wokalistki Niki Lubowicz w towarzystwie klanu Lubowiczów (Atom String Quartet) ale także innych młodych wilków.Debiut znakomity!Stylistycznie płyta odbiega od profilu labelu ale może to i dobrze.To znakomity mainstream z elementami popu.Artystka wykonuje kompozycje klasyków (tytułowy utwór H.Silvera,Giant Steps Coltrane!) ale i muzyków zespołu.Ma wszystkie atuty,muzykalność,barwę głosu,feeling,lekkość frazowania.Czyżby narodziny gwiazdy?

 

Ogólnie płyta nie tylko dla jazzfanów ale dla wszystkich miłośników damskich wokali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Koleje dwie świetne płyty z wydawnictwa.

Najpierw nasz najlepszy chyba obecnie saksofonista Adam Pierończyk w duecie z gigantem basu Mirosłavem Vitousem "Wings".To jakby przepustka dla Adama na europejskie a może światowe salony.Piękne duety równoprawnych muzyków.W ogólne nie słychać różnicy klasy czy pokolenia.Pierończyk gra na sopranie i tenorze.Grają 10 kompozycji,głównie naszego saksofonisty.

Druga pozycja to "Dys Jorgensmann Marcus Elements in candor".To fuzja jazzu i muzyki współczesnej w wykonaniu wybitnego klarnecisty Theo Jorgensmanna (znanego ze współpracy z braćmi Olesiami),pianisty K.Dysa,klarnecisty M.Marcusa,basisty A.Święsa i perkusisty K.Szmańdy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof Dys jest świetny,oprócz wspomnianej płyty,znakomite rzeczy nagrywa z trębaczem Maciejem Fortuną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Kolejna świetna płyta koncertowa Macieja Obary ( po Live at Manggha)."Obara International.Live in Mińsk Mazowiecki" zapis koncertu z 08.11.2014.Oprócz lidera Dominik Wania na fortepianie i Skandynawowie Tom Arthurs trąbka,Ole Morten Vagan bas i Gard Nilssen perk.Muzycy prezentują pełen wachlarz środków wypracowanych przez współczesną scenę improwizowaną.Mamy tu energetyczne i pulsujące free,mamy muzykę atonalną,zabawy sonorystyczne,zbiorową improwizację ale i fragmenty liryczne a nawet balladowe.Utwory mają otwartą ,swobodną formę ale czuje się,że jest w tym zamysł.Wszyscy artyści zasługują na najwyższe noty za umiejętności warsztatowe ale jednocześnie idealnie współpracują.Po prostu jest między nimi chemia.Wydawnictwo oprócz CD zawiera również DVD.Byłem do tego sceptycznie nastawiony ale po obejrzeniu zmieniłem zdanie.Koncert został bardzo dobrze sfilmowany,dynamicznie,wieloma kamerami.W odcieniach sepii.W sumie europejska muzyka improwizowana na najwyższym poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dostrzec także fakt uruchomienia przez For Tune nowej serii wydawniczej. Płyty z tej serii opatrzone są etykietą srebrną, a jej przeznaczeniem jest prezentacja muzyki dawnej. Wytwórnia tym samym wkracza na nowe dla siebie muzyczne tereny.

 

Na razie ukazały się dwie pozycje: Jolanta Sosnowska & Friends "Barock & Vienna" (utwory na skrzypce i b.c. autorstwa mniej znanych kompozytorów związanych z przedklasycznym Wiedniem) oraz Trombastic "Tutti Virtuosi" (zespół puzonów historycznych plus goście, kompozycje od średniowiecza do baroku z wielu krajów Europy). Tę drugą zakupiłem, ale jeszcze nie słuchałem, więc na temat wartości nie będę się na razie wypowiadał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Posłuchałem już Trombastików. Wykonawczo nie jest to mistrzostwo świata, ale program płyty skomponowany ciekawie, więc całość słuchalna. Pierwsze koty za płoty.

 

Bardzo mi się natomiast podobają Bukoliki High Definition Quartet - Wojciech pisał jakiś czas temu o tej płycie. Tu podpisuję się pod rekomendacją bez zastrzeżeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

Ostatnie nabytki to dwie płyty dwóch młodych ale już uznanych pianistów.Michał Wierba "Body language" i Krzysztof Dys trio "Toys".

Płyta Wierby nagrana w składzie lider piano,Maciej Sikała sax,Jakub Dworak bas,Arek Skolik perk. i Bogusz Wekka perk.To kompozycje własne lidera oraz P.Metheny i G.Gerschwina utrzymana w konwencji nowoczesnego mainstreamu.

Płyta Dysa w składzie lider piano,Andrzej Święs bas i Krzysztof Szmańda perk. bardziej progresywna,ocierająca się o free.To kompozycje Hancocka,Monka,Davisa,Evansa,Coltrane'a i Jobima.Oba nagrania na wysokim poziomie,

przemyślane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem i słuchałem Wierby na ostatnich Zaduszkach Jazzowych - dosłownie dwa tygodnie temu. Grał w trio z nowojorskim drummerem Ronnie Burage, zresztą świetnym, i z prominentną chicagowską kompozytorką i kontrabasistką Marlenne Rosenberg. Całkiem udany występ i nawet mi się podobało.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty wydawane przez For Tune kupuję przede wszystkim na/po koncertach, prosto od artystów.

Wytwórnia wydaje dużo dobrych rzeczy ale też takie, które są kompletnie nietrafione, za co zresztą otrzymała w zeszłym roku Złotą Malinę od Jazzarium :)

 

Mogę polecić płytę Minim Experiment - Dark Matter. Kupiłem ją właśnie po świetnym koncercie i płyta też robi dobrze.

 

Kuba Wójcik - gitara

Kamil Piotrowicz - fortepian

Luca Curcio - kontrabas

Albert Karch - perkusja

 

O tych młodych chłopakach jest już dosyć głośno a niedługo będzie jeszcze głośniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto kupować płyty od artystów jeszcze z innych powodów.W naszym systemie muzycy wynagrodzenie za nagranie otrzymują w postaci płyt a nie gotówki.Tak więc to co zarobią po koncercie to jest ich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Kolejna perełka z udziałem braci Olesiów.Tym razem dobrali sobie wyśmienitego trębacza Antoniego Gralaka,zagrali serię koncertów w kraju i nagrali płytę "Primitivo" 2016.Sam byłem na jednym z koncertów i byłem zachwycony.To oczywiście muzyka imrowizowana,intuicyjna odwołująca się do początków muzyki w ogóle,do podstawowych emocji.Do muzyki Afryki czy Azji ale i do kompozycji R.Mitchela.Płyta znakomita ale koncerty jeszcze lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Następna piękna płyta polskich muzyków.NAK Trio & Arcos "Ambush".Trio to Jacek Kochan perk.,Dominik Wania wurlitzer i piano elc. oraz Michał Kapczuk bas.To zaskakujące ale wcale nie słychać ,że to płyta perkusisty (kompozycje i aranżacje).

Triu towarzyszy cała grupa muzyków.M.Smoczyński skrzypce,B.Staniak i J.Konaszewska skrzypce,M.Czepielewska altówka,M.Mączyński wiolonczela i inni.Dominują dynamiczne,kolorowe kompozycje bazujące na mainstreamie,jazz rocku,muzyce współczesnej i etnicznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Dzisiejszy zakup "Not bound" to płyta samych tuzów amerykańskiego freejazzu.Nagranie z 2016r. a grają Matthew Shipp piano,Daniel Carter saksofony,flet,trąbka,Michael Bisio bas i Whit Dickey perk.!To pięć kompozycji Shippa utrzymanych w konwencji free z elementami muzyki współczesnej.Imponuje swoboda improwizatorska i wzajemne zrozumienie.Free na najwyższym poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Dąbrowski Sorey Duo - Steps. Chyba nie wspominano jeszcze o tej płycie.

Tomasz Dąbrowski i Tyshawn Sorey. Pól roku temu dopiero polubiłem trąbkę, a już zachwycam się duetem: trąbka i perkusja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Pierwsza autorska płyta znakomitego basisty Wojciecha Pulcyna zadedykowana Charliemu Hadenowi "Tribute to..".Na krążku dziewięć utworów,m.in. Lonely Women,First Song,Waltz for Ruth,Broken Shadows i inne.W składzie G.Auguścik,P.Pulcyn,T.Dąbrowski,M.Śliwa,K.Stankiewicz,S.Frankiewicz i lider.Piękna płyta basisty poświęcona innemu basiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.