Skocz do zawartości
IGNORED

Kontrowersje wokół nowej serii tv Sony W6


Krak_oN

Rekomendowane odpowiedzi

Sławku chyba nie do końca masz rację. 60 i wielokrotności są w Ameryce. W Europie mamy 50 i wielokrotności. Stąd problemy z właściwym odtworzeniem filmów 24-klatkowych, których to problemów po drugiej stronie Atlantyku nie mają.

 

Mój LG ma natywne odświeżanie 100 Hz oraz układ upłynniający ruch (MCI) 500. Tak jest napisane nie tylko w materiałach marketingowych producenta. Wiem, że obecnie LG oszukuje podając MCI w Hz jako natywne odświeżanie.

 

Odnośnie ożywionej dyskusji Krak_on z samym sobą zdania nie zmieniam. Wygląda to wielce pociesznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Nie wiem, czy to jakaś działalność misyjna z Twojej strony...

 

Nie tyle jest działalnością misyjną a jest po prostu odpowiedzią na to że na forum kikiego (ele i nie tylko tam) bardzo często zarzucają (tzw fachowcy od udzielania odpowiedzi) że model W6 nie jest na natywnej matrycy 100hz (i wyrażnie oddzielają to od tych hz od interpolacji) i twierdzą że z tego powodu jest wyraźnie widać nioodpowiednie odwzorowanie ruchu na typowych materiałach 2D, bo jak mówią że wtedy nie wszystkie klatki zawarte w materiale są wyświetlane. Moim zdaniem bardziej to się tyczy specjalnie przygotowanych nietypowych ekstremalnych materiałów dla PC gdzie matryca 3D (albo odpowiednia 2D) może lepiej sobie poradzić.

 

I tak to tam właśnie wygląda, że nonstop są tam pytania czy taki a taki tv ma matrycę 100hz albo padają odpowiedzi, nie bierz tego a tego tv bo jest tylko 50hz tj nie ma natywnej matrycy 100hz i będzie to na materiale 2D widać.

 

A najlepszy komentarz odnośnie straszenia modelem W6 czytałem na forum IXBT gdzie straszono ludzi tzw strobem i pokazem slajdów z powodu matrycy 50hz hehe.

 

No dobra skoro już mamy tu specjalistów to proszę o ostateczne rozwianie tej kwestji czy są poczytalne podstawy aby straszyć modelem W6 w odniesieniu do niemożności wyświetlenia przez niego tak w pełni płynnego obrazu tak jak z modeli 100 hz 3D z takich typowych źródeł jak blue ray czy konsole ?.

 

A, i jeszcze jedno często wspomina i wypomina się że np panasonic w modelach 2D poszedł do tyłu bo stersze modele 2D miały natywne matryce 100hz..

 

I teraz właśnie dochodzimy do kwestji odmian matryc 2D które wyświetlają wszystkie klatki z wszystkich materiałów i tych które nie wyświetlają wszystkich klatek, i o to mi się właśnie rozchodzi odnośnie modelu W6.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Sławku chyba nie do końca masz rację. 60 i wielokrotności są w Ameryce. W Europie mamy 50 i wielokrotności.

 

To o czym wyżej piszesz, a i owszem, jest prawdą, ale w odniesieniu do systemu nadawania materiału przez nadawnów telewizyjnych w Europie i w USA, ale w odniesieniu do natywnej częstotliwości odświeżania matrycy LCD.

 

To znaczy nie twierdzę, że matryca ta nie jest zdolna fizycznie pracować z takim odświeżaniem 50/100Hz, ale natywnie, czyli w trybie fabrycznym-postawowym, pracuje w 60/120Hz. Tak samo jak matryce komputerowe i to z nich wywodzi się taka dziwna zaszłość z tym natywnymi częstotliwościami pracy. A to że materiał w Europie nadawany jest w 50Hz/fpsach to właśnie pole do popisu dla układu kompensacji ruchu, który musi sobie z tym "zgryzem" poradzić.

 

Stąd problemy z właściwym odtworzeniem filmów 24-klatkowych, których to problemów po drugiej stronie Atlantyku nie mają.

 

Właśnie problem jest jeszcze bardziej złożony, elektronika obrabiająca i dostająca obraz, natywnie pracuje w 50 klatkach/sekundę, matryca w 60, a jak to wszystko dostanie sygnał 24fps, to już tylko siąść i płakać ;-).

A dlatego że większość toru i tak "chodzi na sygnałach" 50Hz, to producenci określają że telewizor, w domyśle matryca, pracuje na takiej częstotliwości. Ale tak nie jest. Bo po co życie ma być łatwe, jak może być trudne :-)))

 

A żeby było zabawniej, matryce natywnie pracujące na 120Hz, rzadko wykorzystują tę cechę jako benefit przy odtwarzaniu materiuału BR 24p, żeby prosto podzielić 120/24 i otrzymać 1 klatkę obrazową, na 5 klatek odświeżania matrycy.

O, tak dobrze to nie ma, bo elektronika i tak "chodzi" wstępnie na 50Hz (w USA na 60Hz) ze względu na ograniczenia sygnału wejściowego przychodzącego po HDMI. A rzecone 120Hz matrycy jest wykrozystywna wyłącznie na podwojenie obrazu na potrzeby technologii migawkowej 3D. A szkoda, bo 120Hz dzieli się idealnie przez 24.

 

W USA jest przynajmniej jedna konwersja mniej przy tym wszystkim, gdyż elektronika pracuje w 60Hz tak samo jak matryca. Stąd tam obraz 24p działa płynniej, ale to tylko dlatego, a nie z powodu innej natywnej częstotliwości pracy samej matrycy. A z powodu zgodnej z matrycą, natywnej częstotliwości pracy elektroniki.

 

Można by długo na ten temat nawijać, ale to nie czas i nie miejsce po temu. Tutaj raczej mało kogo obchodzą te zawiłości.

 

Mój LG ma natywne odświeżanie 100 Hz oraz układ upłynniający ruch (MCI) 500. Tak jest napisane nie tylko w materiałach marketingowych producenta. Wiem, że obecnie LG oszukuje podając MCI w Hz jako natywne odświeżanie.

 

To że producent tak gdzieś podaje, to niekoniecznie musi oznaczać, że tak jest. Trzeba jeszcze dokładnie poczytać to co jest drobnym drukiem po gwiazdce w dokumentacji. A jeśli chciałbyś z całą pewnością przekonać się jak pracuje matryca w Twoim TV, to musisz poszukać dokumentacji technicznej do samej matrycy. Tam będziesz miał czarno na białym i bez ściemniania, jak jest naprawdę.

 

A te wszystkie "MCI" I "XRy" to o kant tylnej części ciała można potłuc. Tak samo zresztą jak w plazmach, gdzie podaje się farmazoniaste 2500 do 6000Hz, a gdzie wlicza się do natywnego odświeżania matrycy, "migotanie" sub field drivingu, generujące barwy pośrednie. To jest tak samo jak podawanie długości penisa, mierząc go razem z kręgosłupem :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...rzecone 120Hz matrycy jest wykrozystywna wyłącznie na podwojenie obrazu na potrzeby technologii migawkowej 3D..

 

Czyli można na 100% przyjąć że w praktyce matryca 120Hz niepodważalnie nie ma jakiejkolwiek choćby i najmniejszej przewagi (oprócz funkcji podwojenia obrazu dla trybu 3D) nad matrycą 60hz czy tak ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ SławekR

 

Skąd masz te rewelacje że natywna częstotliwość maurycy zawsze musi być 60 Hz??? Nigdy i nigdzie się z taką tezą nie zetknąłem. Ciekawe jak Inni piszący na tym Forum.

 

Nie mam powodu nie wierzyć, że natywna częstotliwość maurycy w moim LG jest 100 Hz skoro tak piszą w różnych miejscach, w tym na portalach brytyjskich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

@ SławekR

 

Skąd masz te rewelacje że natywna częstotliwość maurycy zawsze musi być 60 Hz??? Nigdy i nigdzie się z taką tezą nie zetknąłem. Ciekawe jak Inni piszący na tym Forum.

 

A może stąd, że przez wiele lat zajmowałem się serwisem takich urządzeń i widziałem ich dostatecznie wiele od środka i znam je "od kuchni", a nie tylko od strony folderów reklamowych i portali brytyjskich? :-)

 

Nie mam powodu nie wierzyć, że natywna częstotliwość maurycy w moim LG jest 100 Hz skoro tak piszą w różnych miejscach, w tym na portalach brytyjskich.

 

Akurat producenci telewizorów królują w marketingowym relatywiźmie parametrów. LG nie jest tu żadnym wyjątkiem. Dla producentów telewizorów, to "100Hz" już zaczyna być matryca ze zwykłem odświeżaniem i z dodatkową funkcjonalnością backlight scanningu, albo jeszcze bardziej kuriozalnie, najzwyklejsza matryca, z doklejonym filtrem polaryzacyjnym, na potrzebny technologii pasywnej 3D. A jak już nie daj Boże, ma obie te cechy, to nagle staje się marketingowo matrycą 200Hz. A jak dostanie do kompletu układ kompensacji ruchu, to robi się im z telewizora 400Hz. A jak ten układ jest od dwukrotnej wydajności obliczeniowej, to mamy śliczne 800Hz, ech....

 

Może inaczej, jaki masz dokładnie model telewizora?

 

EDIT

A jak chcesz samodzielnie przekonać się jak jest w rzeczywistości, podłącz telewizor do komputera jako źródła i pokombinuj z różnymi trybami pracy, zobaczysz co i jak...

 

Czyli można na 100% przyjąć że w praktyce matryca 120Hz niepodważalnie nie ma jakiejkolwiek choćby i najmniejszej przewagi (oprócz funkcji podwojenia obrazu dla trybu 3D) nad matrycą 60hz czy tak ?.

 

 

I tak i nie, Do czasu aż elektronika nie przestanie być wąskim gardłem w tandemie elektronika-matryca, tak właśnie będzie w kwestiach formalnych, odnośnie obróbki sygnału przychodzącego.

 

Ale z drugiej strony, matryca o natywnym odświeżaniu dwukrotnie większym musi być znacznie szybsza, to znaczy musi być zdolna do wyświetlenia kolejnego obrazu dwukrotnie szybciej. W matrycy o odświeżaniu 60Hz kolejny obraz musi zostać wyświetlony po około 16,66 ms, a w matrycy 120Hz już po 8,33 ms. Czyli reżim konstrukcyjny matrycy 120Hz powoduje, że musi być sporo szybsza i to w całym spektrum kolorów. A co dla matryc PVA/MVA jest niezwykle trudne do spełnienia, gdyż jest na granicy możliwości technicznych ekranów w tej technologii. W tym zresztą tkwi główna przyczyna zjawiska zwanego crosstalkiem podczas wyświetlania obrazu 3D w technice migawkowej, w telewizorach LCD. Matryce nie są wystarczająco szybkie, dla niektórych przejść tonalnych.

 

Tutaj plazmy są zdecydowanie lepsze, mało tego, ich elektronika potrafi wykorzystywać natywną zdolność do doboru całkowitych mnożników częstotliwości sygnału przychodzącego. Już od lat większość takich telewizorów z pełną swobodą potrafi pracować w odświeżaniu zależnym od materiału na wejściu, na przykład 96Hz dla materiałów 24p. W trybie monitora komputerowego wiele plazm potrafi natywnie pracować praktycznie od 50,60,72,75,96,100,120 itd. Chociaż tych dolnych wartości się nie stosuje już dziś, tylko ich krotności, ze względu na migotanie. A co w telewizorach LCD nadal jest praktycznie nie do pomyślenia. Tam układy kompensacji ruchu kombinują jak koń pod górę, żeby pogodzić częstotliwości i wpasować je w jedną natywną częstotliwość pracy matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dla producentów telewizorów, to "100Hz" już zaczyna być matryca...

 

I dla tego właśnie zamiast czytania wyłącznie ulotki z danymi producenta telewizora zawsze dodatkowo należy szukać oryginalnej specyfikacji producenta matrycy (a symbolu matrycy należy szukać w menu serwisowym), a jeszcze lepiej jak w takiej specyfikacji producenta matrycy pisze dla jakiego producenta telewizorów i do jakiego konkretnego modelu jest ona produkowana, tak jak w przykładzie poniżej wyraźnie jest napisane '' for SONY KDL-KDL42W650A'' 120hz AMVA :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

EDIT:

 

I na cholerę podawałem wam wcześniej przepis jak wejść do menu serwisowego skoro nikomu do tej pory się nie chciało sprawdzić jakie matryce siedzą w polskich modelach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

I na cholerę podawałem wam wcześniej przepis jak wejść do menu serwisowego skoro nikomu do tej pory się nie chciało sprawdzić jakie matryce siedzą w polskich modelach.

 

Trzy uwagi:

 

1. Wejście w menu serwisowe jest podstawą do odmówienia naprawy gwanracnyjnej, jeśli serwis wykryje w jakiś sposób tego ślad.

2. Wejście w menu serwisowe, w 90% przypadków, spowoduje reset nastaw telewizora do ustawień fabrycznych, a który mogliśmy pieczołowicie wykonywać i dopieszczać w procesie kalibracji telewizora.

3. To co można odczytać w menu serwisowym, nie zawsze odpowiada stanowi faktycznemu, z racji na dużą unifikację konstrukcji różnych modeli telewizorów danej firmy.

 

Więc nie rozpędzałbym się tak z tym menu serwisowym :)

 

I dla tego właśnie zamiast czytania wyłącznie ulotki z danymi producenta telewizora zawsze dodatkowo należy szukać oryginalnej specyfikacji producenta matrycy (a symbolu matrycy należy szukać w menu serwisowym), a jeszcze lepiej jak w takiej specyfikacji producenta matrycy pisze dla jakiego producenta telewizorów i do jakiego konkretnego modelu jest ona produkowana, tak jak w przykładzie poniżej wyraźnie jest napisane '' for SONY KDL-KDL42W650A'' 120hz AMVA :

 

http://www.panelook.com/T420HVF04.0_AUO_42_LCM_overview_19598.html

 

EDIT:

 

Oczywiście masz rację, że najlepszą metodą na dojście prawdy jest posiadanie jakiejkolwiek dokumetnacji technicznej serwisowej do zastosowanej w danym telewizorze konkretnej matrycy.

 

Przyjrzyjmy się więc zacytowanemu przykładowi.

 

Jak najedziesz tam na pytajnik, to masz okienko z wyjaśnieniem co w tym przypadku oznacza "120Hz" według oznaczeń stosowanych przez panelook.com: 120Hz (60Hz Input) Embedded MEMC Circuit

Jak widać matryca operuje na sygnałach 60Hz, czyli nie ma szans na jakąkolwiek korzyść z elektroniki pracującej w domenie czasowej 120Hz. Jak widać trzeba to wszystko czytać bardzo dokładnie, także te rzeczy "między wierszami", po gwiazdkach, pytajnikach i w okienkach wyskakujących :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ SławekR

 

Z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy i doświadczenia, ale sam używasz czasu przeszłego: "zajmowałem się serwisem". Może więc nie wiesz jak jest w modelach z bieżącej produkcji?

 

Informacje podawane przez producenta w reklamowych folderach, czy nawet w Instrukcji Obsługi lub na stronie Internetowej można traktować z rezerwą, jako marketingową ściemę. Ale ostrożny byłbym w w takim ocenianiu niezależnych i znanych z obiektywizmu portali brytyjskich.

 

Mój sprzęt jest w "O Mnie". LG to 42LV5500. Z tego co się doczytałem ma Screen Refreshment Rate 100 Hz oraz Motion Clarity Index 500. Na infolinii LG Poland osoba odpowiadająca na pytania techniczne potwierdziła to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

@ SławekR

 

Z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy i doświadczenia, ale sam używasz czasu przeszłego: "zajmowałem się serwisem". Może więc nie wiesz jak jest w modelach z bieżącej produkcji?

 

Uściślę więc, "zajmowałem się serwisem" oznacza, że ostatnio matrycę w telewizorze wymieniałem miesiąc temu. Był to telewizor Philipsa 32 cale, matryca była Sharpa, a wymagała wymiany z powodu zalania złącza podczas czyszczenia. Gdyż producenci montują teraz matryce w cwany sposób, do góry nogami i wszelkie wrażliwe elementy połączeniowe, są w nich na dole. I grawitacja powoduje, że podczas zbyt obfitego i nieuważnego mycia matrycy, następuje uszkodzenie tych złącz z powodu zalania ich cieczą.

 

 

Informacje podawane przez producenta w reklamowych folderach, czy nawet w Instrukcji Obsługi lub na stronie Internetowej można traktować z rezerwą, jako marketingową ściemę. Ale ostrożny byłbym w w takim ocenianiu niezależnych i znanych z obiektywizmu portali brytyjskich.

 

Niezależne i znane portale brytyjskie, skądinąd uważam, że bardzo dobre, w szczególności http://www.hdtvtest.co.uk/ bazują na informacjach jakie mają dostępne od producentów, a te informacje już są średnio "niezależne" :).

 

Mój sprzęt jest w "O Mnie". LG to 42LV5500. Z tego co się doczytałem ma Screen Refreshment Rate 100 Hz oraz Motion Clarity Index 500.

 

Więc możesz zaufać tym niezależnym brytyjskim portalom i uważać że posiadasz matrycę o odświeżaniu 100Hz.

 

Na infolinii LG Poland osoba odpowiadająca na pytania techniczne potwierdziła to.

 

A to już pozwolisz, że nie skomentuję, bo tu komentarz jest równie zbędny a sytuacja oczywista. Infolinia, co oczywiste, posługuje się tymi samymi informacjami, które są dostępne "po linii" i wedle polityki producenta.

 

A ja osobiście, wcale jakoś nie mam ambicji udowadniania Ci, że "ta żaba jednak nie ma sierści" i że w Twoim telewizorze siedzi matryca LC420EUF-SDA1 będąca wynikiem kooperacji LG/Hynix. Matryca o natywnym odświeżaniu 120Hz, wyposażona w czterokanałowy interfejs/złącze LVDS o częstotliwości roboczej sygnału również 120Hz, o głębi 10 bit. A elektronika telewizora pracuje na natywnym sygnale 60Hz.

 

Nie musisz mi absolutnie wierzyć na słowo. Ale możesz ewentualnie uwierzyć instrukcji serwisowej do Twojego telewizora, szczególnie polecam Twojej uwadze strony nr 3 i nr 18. Link do instrukcji otrzymasz za moment w wiadomości prywatnej, bo w zasadzie nie są to dokumenty "public".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buha ha!, czyli co, twierdzisz że w takim razie mamy nowy skandal że masowo przekonuje się ludzi na forach że matryce 120hz coś im wniosą (poza trybem podwajania w modelach 3D) a tymczasem telewizory pracują i tak na elektronice 60hz ?. To w takim razie jakie modele wykorzystują elektronikę wykorzystującą potencjał matryc 120hz?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Buha ha!, czyli co, twierdzisz że w takim razie mamy nowy skandal że masowo przekonuje się ludzi na forach że matryce 120hz coś im wniosą (poza trybem podwajania w modelach 3D) a tymczasem telewizory pracują i tak na elektronice 60hz ?. To w takim razie jakie modele wykorzystują elektronikę wykorzystującą potencjał matryc 120hz?.

 

 

Ale jaki skandal? Co to znaczy "masowo przekonuje się". Kto, kogo i do czego przekonuje. Producenci nic takiego nie robią, nie posunęliby się do tego. Ale za to całymi garściami czerpią z dowolności nazewnictwa określonych cech i funkcji sprzętów przez siebie produkowanych. Stąd przytoczony przeze mnie przykład nazwania układów MCI (kompensacji ruchu) układami 100Hz. A który nijak nie ma nic wspólnego z prawdziwym odświeżaniem matryc.

 

A to już użytkownik końcowy sam sobie dopowiada co mu pasuje i po swojemu interpretuje te cechy, na zasadzie analogii do znanych mu prawdziwych układów 100Hz znanych z wysokiej klasy telewizorów kineskopowych. W Polsce i Europie układ MCI zostanie nazwany 100Hz, bo tak wynika z tradycji kineskopówek i tak się dobrze kojarzy europejczykom z opcją "premium". W USA ten sam układ, zostanie nazwany 120Hz, bo tam telewizory kineskopowe od zawsze pracowały na 60Hz, a 120Hz to był właśnie ich "premium" odpowiednik. A w jednym i drugim przypadku, matryca będzie ta sama, 120Hz albo i nawet 60Hz + MCI.

 

Ale czasem i ten marketing sam siebie zapędza w kozi róg. Wyobraź sobie jaki był Zonk i zgryz, jak najpierw producenci nazwali "100/120Hz" układy kompensacji ruchu w telewizorach z normalnymi matrycami, a po dwóch latach pojawiły się prawdziwe natywne matryce z odświeżaniem 120Hz, na potrzeby 3D. I jak to kurcze nazwać wtedy, żeby jedno nie kłóciło się z drugim? :-)

 

Teraz więc funkcjonuje dualność nazewnictwa.

 

A co do Twojego pytania... elektronika telewizora będzie w pełni zdolna wykorzystać benefity matrycy 120Hz, jeśli będzie zdolna "w przeźroczysty sposób" przyjąć i operować także na natywnym sygnale wejściowym 120Hz, tak jak to ma miejsce w niektórych monitorach komputerowych ze złączem DVI Dual Link. Takie monitory potrafią w pełni wykorzystać zalety matrycy 120Hz, na przykład podczas wyświetlania filmu 24p. Odpowiem więc pytaniem na pytanie, znasz taki telewizor, który coś takiego potrafi? Bo ja, jak na razie, nie znam. Co nie znaczy, że taki się nie pojawi kiedyś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale jaki skandal? Co to znaczy "masowo przekonuje się". Kto, kogo i do czego przekonuje. Producenci nic takiego nie robią, nie posunęliby się do tego...

 

Mnie nie chodzi nawet o producentów, ale o bardzo częste posty tzw specjalistów na różnych forach, którzy bardzo często mówią że jak jakiś tw jest 50hz, to oni to od razu bardzo wyraźnie widzą że taki tv nie wyrabia się z klaltkami i płynnością ruchu, a tak w ogóle to strasznie straszą wszystkich tymi 50hz telewizorami i że na pewno nie wykorzystają one pełnego potencjału ps4, tyle tylko że zdaje się że większość matryc w modelach 2D jest 60hz co pozwala wyświetlić wszystkie klatki z tego co będzie oferowało w maksymalnej jakości ps4. Czy dobrze mówię ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ SławekR

 

Sorry, ale to co piszesz brzmi nieprzekonująco, przynajmniej dla mnie.

 

Portale europejskie nie tylko bazują na informacji od producentów. Są również całkiem niezlależne, które same próbują ustalać stan faktyczny metodą własnych pomiarów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden LCD nie wyświetla ani nie wyświetli pełnej jakości ani PS4 ani PS3. Za wolny czas reakcji, żebyś widział tą jakość w ruchu nawet przy 30 klatkach. Tutaj nieistotne czy LCD będzie 50/100hz czy 200/400/800, nie da się grać na konsoli korzystając z włączonego procesora ruchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Mnie nie chodzi nawet o producentów, ale o bardzo częste posty tzw specjalistów na różnych forach, którzy bardzo często mówią że jak jakiś tw jest 50hz, to oni to od razu bardzo wyraźnie widzą że taki tv nie wyrabia się z klaltkami i płynnością ruchu, a tak w ogóle to strasznie straszą wszystkich tymi 50hz telewizorami i że na pewno nie wykorzystają one pełnego potencjału ps4, tyle tylko że zdaje się że większość matryc w modelach 2D jest 60hz co pozwala wyświetlić wszystkie klatki z tego co będzie oferowało w maksymalnej jakości ps4. Czy dobrze mówię ?.

 

 

Materiał 50Hz podany na matrycę 60Hz, bez udziału układu kompensacji ruchu, powoduje efekt stroboskopowy, bo gdzieś te 10 klatek pustych musi się pojawić. Układy kompensacji ruchu, tzw. "100Hz" pierwotnie oznaczały układy scalone, które starały się przeciwdziałać między innymi temu zjawisku właśnie. Ale absolutnie nie odbywało się to za pomocą jakiejś magicznej matrycy o odświeżaniu 100Hz, a za pomocą cwanego procesora obrazowego DSP, który potrafił dorobić brakujące klatki na podstawie sąsiadujących, niwelując tym samym efekt stroboskopu. To była i jest funkcja tzw. "dejudder". Efekt uboczny tzw. efekt teatru - płynący obraz.

 

Drugą funkcją tych samych układów, było detektować ruchome elementy obrazu i w równie cwany sposób, robić holda co którąś klatkę, w samej sekcji w której zdetektowano ruch, oszukując tym samym oko i powodując że widziało ono ostry obraz, a nie rozmyty, bo matryca się wyrabiała, gdyż ruch w tej części obrazu był "rzadszy" Ta funkcja nosi nazwę "deblur" - efekt uboczny, artefakty wokół ruchomych obiektów, związane z ograniczoną wydajnością układów obliczeniowych.

 

Niewyrabianie się z klatkami, o którym piszesz, to sygnał 50Hz wpasowywany na siłę w matrycę 60Hz, bez udziału układu "dejudder".

 

@ SławekR

 

Sorry, ale to co piszesz brzmi nieprzekonująco, przynajmniej dla mnie.

 

Portale europejskie nie tylko bazują na informacji od producentów. Są również całkiem niezlależne, które same próbują ustalać stan faktyczny metodą własnych pomiarów.

 

Ale te matryce wyświetlają obraz w 120Hz, tyle że nic z tego nie wynika dla samego obrazu. Więc co chcesz tym pomierzyć?

A "pomiar" ilości wyświetlonych linii w ruchu, to tak naprawdę obserwacja specjalnie przygotowanego obrazu ruchomego i jego rozmyć. A na to wystarczy układ MCI, robiący z 300 linni 600-700, a w najmocniejszych układach 900. I backlight scanning, dający podobny efekt obserwowanej rozdzielczości pionowej. Takie to są "pomiary". A odświeżanie matrycy ma się do tego jak pięść do nosa :).

 

I cóż ja mogę na to poradzić, że to brzmi dla Ciebie niepokojąco, a co powiesz na "LED TV" i "matryce LED" powtarzane i odmieniane wszędzie na tysiące sposobów, przez producentów, przez portale, recenzentów, specjalistów jeszcze rok, dwa lata, temu. Tak jakby którakolwiek z tych matryc i którykolwiek z telewizorów, zasługiwały na te określenia "LED TV" i odzwierciedlały stan faktyczny.

 

Też się kiedyś na to wkurzałem, usiłowaliśmy walczyć z tym marketingowym zakłamywaniem rzeczywistości na moim macierzystym forum. Ale ostatecznie stwierdziliśmy, że to walka z wiatrakami i trzeba odpuścić. Powtórz coś milion razy a to stanie się obowiązującym faktem w świadomości konsumentów.

 

To jest dokładnie taka sama sytuacja. Z tymi "hercami" jest nie inaczej i nie widzę sensu, ani nie mam sił i czasu, w kółko z tym walczyć. Odzywam się tylko czasem, jak zostanie to przewałkowane i odmienione na wszelkie sposoby i wiele razy w jednym miejscu-wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale te matryce wyświetlają obraz w 120Hz, tyle że nic z tego nie wynika dla samego obrazu...

 

Czyli mam rozumieć że w dowolnych TV LCD dla dowolnego obrazu o dowolnych parametrach z dowolnego źródła nie ma w praktyce żadnego znaczenia z iloma HZ dana matryca pracuje (tj pod tym względem wszystkie matryce są sobie równe), a znaczenie ma tylko rodzaj matrycy (np IPS, VA ), sposób realizacji interpolatora klatek i jakosć skalowania, czy tak ? i ewentualnie jakie jeszcze inne czynniki mają znaczenie ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dla każdego na tym Forum jest oczywiste, że 100 Hz i wielokrotności biorą się z interpolacji. Nie rozumiem dlaczego z uporem godnym lepszej sprawy próbujesz dowieść, że Ziemia jest płaska. Podobnie z natywną częstotliwością matrycy. Wydaje mi się, że na obecnym poziomie rozwoju elektroniki nie jest żadnym problemem stworzenie dla Ameryki matryc opartych na wielokrotnościach 60 Hz, a dla Europy - na wielokrotnościach 50 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dla każdego na tym Forum jest oczywiste, że 100 Hz i wielokrotności biorą się z interpolacji.

 

No widzisz, a na forum kikiego ciągle z uporem maniaka pewni ludzie wmawiają innym ludziom że hertze od interpolatora (który jest częścią układów TV tj umieszczony jest poza poza matrycą) to jest zupełnie co innego niż natywne hertze pochodzące od samej matrycy. I ciągle mówią, unikaj za wszelką cenę TV na matrycach 50hz bo ci nie przeniosą wszystkich klatek i że dla wyrobionego oka bardzo to widać !.

 

Tak w sumie to takie pernamentne działanie podchodzi pod paragraf świadomego wprowadzania w błąd i to na dużą skalę !.

 

Bo to niby nie przenoszenie wszystkich klatek przy matrycy 50hz to jest tak naprawdę manipulacja, bo ta większa ilość klatek pochodzi tylko i wyłącznie od zewnętrznego interpolatora który dodaje je sztucznie, a nie że jakieś źródło daje więcej klatek niżby dany TV nie był w stanie wyświetlić !. Czy dobrze mówię ?

 

Wydaje mi się, że na obecnym poziomie rozwoju elektroniki nie jest żadnym problemem stworzenie dla Ameryki matryc opartych na wielokrotnościach 60 Hz, a dla Europy - na wielokrotnościach 50 Hz.

 

No i wtedy nie trzeba by było dodawać dodatkowych wygenerowanych sztucznie klatek przy pomocy interpolatorów, tylko mogłyby być one oryginalnie (a nie wyliczone domniemane klatki) zapisane na nośnikach konsumenckich.

 

EDIT:

 

Poniżej podaję konkretny przykład pernamentnego propagatora że najważniejsze są HZ z matrycy :

 

''Podstawowym kryterium oceny TV powinna być zawsze częstotliwość pracy matrycy''

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to oczywiste, że "z eteru" przychodzi 50 obrazów na sekundę. Interpolacja i 100 Hz są po to, aby poprawić płynność ruchu i wyeliminować wady typu smużenie i nieostrość szybko poruszających się obiektów na ekranie. Każdy wie, że wstawione obrazy są sztucznie utworzone. Nie ma więc mowy o świadomym wprowadzaniu w błąd i w tym aspekcie straszenie paragrafami brzmi śmiesznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interpolacja i 100 Hz są po to, aby poprawić płynność ruchu i wyeliminować wady typu smużenie..... w tym aspekcie straszenie paragrafami brzmi śmiesznie

 

Nie no można zwariować! wcześniej sławek pisał że elektronika w TV na matrycach 100hz pracuje z częstotliwością 60hz czyli tak samo jak w TV z matrycami 60hz, czyli ja to w tym kontekście napisałem jeżeli tak jest albo coś źle zrozumiałem, bo sławek napisał że nie ma różnic w pracy częstotliwości matryc (dla jakości obrazu) a wszystko to co związane z interpolacją, płynnością itp tp pochodzi nie z hz matrycy a z hz z zewnętrznych układów w TV.

 

A smużenie to w końcu bardziej zależy od rodzaju matrycy np TN, IPS czy od rodzaju zewnętrzej interpolacji albo też od samych HZ w matrycy ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek (i tylko On jeden) jak widać głosi swoje nowatorskie tezy: że elektronika pracuje w 60 Hz (w telewizorach na rynek amerykański - być może), że częstotliwość pracy nie ma znaczenia dla jakości obrazu. I tak dalej.

 

Żyjemy w wolnym kraju (z dostępem do morza). Każdy może głosić wszystko, co dusza zapragnie. Na przykład że Wisła płynie pod górę: od Bałtyku do Beskidu Śląskiego. Albo że 2 x 2 = 5.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A smużenie to w końcu bardziej zależy od rodzaju matrycy np TN, IPS czy od rodzaju zewnętrzej interpolacji albo też od samych HZ w matrycy ?.

 

LCD nie trzyma ostrości ale to cecha matrycy. Ilość hz nie ma tutaj żadnego znaczenia, wynika to z szybkości panelu. Herce z procesora mówią tylko o wydajności przy włączonej interpolacji klatek/backlight scanning - wpływa to na odpowiednio - płynność/ostrość w ruchu.Herce o których piszesz to jest częstotliwość źródła sygnału, każdy tv pracuje dobrze w 50 i 60hz. Ale problem może się pojawić gdy natywny sygnał 50hz/60hz będzie odtwarzany odwrotnie - na odbiorniku ustawionym na 60/50hz. Czyli gdy ustawisz np dekoder sat na 1080p/60, a sygnał jest nadawany z szybkością 50 klatek (50hz), wtedy mogą się pojawiać właśnie jakieś dziwne efekty uboczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek (i tylko On jeden) jak widać głosi swoje nowatorskie tezy: że elektronika pracuje w 60 Hz (w telewizorach na rynek amerykański - być może), że częstotliwość pracy nie ma znaczenia dla jakości obrazu. I tak dalej.

 

Żyjemy w wolnym kraju (z dostępem do morza). Każdy może głosić wszystko, co dusza zapragnie. Na przykład że Wisła płynie pod górę: od Bałtyku do Beskidu Śląskiego. Albo że 2 x 2 = 5.

 

Sławek jako jedyny pisze do tej pory mądrze, tylko żeby zrozumieć te zagadnienia trzeba posiąść dogłębną wiedzę. Moja rada - przeczytajcie jeszcze raz to co napisał i uwierzcie. Jego teorie nie są nowatorskie, tylko po prostu prawdziwe i odcinają się od całej marketingowej papki. Może dlatego tak ciężko jest niektórym je przyjąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem w TVN Turbo nie ma to żadnego wpływu i absolutnie nie jest podstawowym parametrem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

BTW skąd w ogóle pomysł, że rzeczywista ilość herców matrycy miałaby mieć jakiś wpływ na jakość obrazu na LCD? Piksele utrzymywane są w tym samym stanie aż do czasu "wydania rozkazu" wyświetlenia innej barwy. Nie ma więc znaczenia, czy matryca miałaby w rzeczywistości 60, 600, 6000, czy 6 miliardów herców, bo podawany sygnał i tak ma maksimum 60 klatek, więc stan pikseli zmienia się najczęcicej co 16,6ms (za wyjątkiem 3D). Większa częstotliwość pracy nie miałaby sensu w 2D i nie jest stosowana. Przytoczone przez Ciebie zdanie to kompletna bzdura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakakolwiek realna podstawa aby twierdzić że W8 ma wyraźną przewagę w płynności i jakości odtwarzania ruchu nad W6 ?, bo tdx przekonuje że jest znaczna różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że jest wręcz przeciwnie, aczkolwiek nie miałem jeszcze okazji przetestować W6. Jest to jednak TV na matrycy MVA. W805 ma matrycę IPS i jest ona dosyć wolna przez co smuży, lub, przy użyciu pulsującego podświetlenia szatkuje obraz. Opisałem to szerzej w teście:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, jak na forum kikiego powiedziałem że widziałem w sony center test na płynność obrazu i W4 wyrażnie smużył przy szybkim ruchu a w W6 i W8 chodziły mniej więcej podobnie, to mnie tam zakrzyczano twierdząc że W6 nie ma prawa oddawać płynności ruchu jak W8 ze względu na gorszą matrycę i interpolację ;) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynności, czy ostrości? Bo to dwie różne rzeczy. W8 ma dobry system poprawy płynności, ale słabą ostrość (widoczność detali w ruchu) ze względu na matrycę IPS z długim czasem reakcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.