Skocz do zawartości
IGNORED

Kontrowersje wokół nowej serii tv Sony W6


Krak_oN

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki kąt oglądania (bo chyba nie widzenia) zasługuje na miano "bardzo szerokiego" w przypadku matrycy *VA? 10 stopni? 15? Bowiem więcej w tym przypadku nie da rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kąt oglądania (bo chyba nie widzenia) zasługuje na miano "bardzo szerokiego" w przypadku matrycy *VA? 10 stopni? 15? Bowiem więcej w tym przypadku nie da rady.

Już chyba raz tu było określone (nie pamiętam przez kogo). Trzeba żonę (koleżankę) w czasie oglądania trzymać na kolanach żeby mogła cokolwiek widzieć ;-). To tak około 0,5 stopnia +/- ;-).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać podstawę stwierdzenia, że plazma jest 3x szybsza od LCD, bo z tej tabeli to nie wynika:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może ktoś wyjaśni dla czego tam są czasy zbliżone ?

Pozdrawiam

 

Jedyna możliwość jest taka, że mierzą LCD przy włączonych upłynniaczach. LCD mają 300-350 max linii, plazmy 900-1080.

Popatrz na testy np na hdtvtest.co.uk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Pozwolę podpiąć się do tematu, jako że moje pytanie dotyczy TV z serii W6. W niedługim czasie planuję zakup 32-calowej wersji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . W związku z tym chciałbym się dowiedzieć, czy w tym TV siedzi taka sama matryca MVA jak w wersji 42-calowej? Czy czymś te modele się od siebie różnią? (poza wymiarami rzecz jasna).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don w systemach z luminoforem (plazma, CRT) o czasach reakcji decyduje czas reakcji (zaświecenie i zgaśnięcie) tego luminoforu a to też są ms. Niestety trudno jest znaleźć dane tych reakcji w sieci więc krążą tylko zdania osób które o tym czytały. Ja spotkałem się z czasem 2ms (TV) i 0,5ms dla najlepszych luminoforów (do technik profesjonalnych). Nie wiem jaka jest wiarygodność tych danych.

 

Jedyna możliwość jest taka, że mierzą LCD przy włączonych upłynniaczach. LCD mają 300-350 max linii, plazmy 900-1080.

Popatrz na testy np na hdtvtest.co.uk

Na obu moich TV (LCD) ruch jest według mojej oceny oddany bardzo dobrze (słowo perfekcyjnie zostawiam dla OLED-a). Jedynie zastrzeżenie jakie mam to szybko lecąca piłka (kopnięta na odległość 3/4 boiska piłkarskiego górą) generuje sporo artefaktów, ale moje obserwacjie w MM Panasonica VT60 (mecz Barcelony) potwierdziły, że tak kopnięta piłka na tym TV generuje podobną ilość artefaktów i spadek wyrazistości szybko lecącego obiektu (badanie organoleptyczne - na oko). Różnica była tylko jedna na VT60 obraz "klatkował" (ruch zawodników) u mnie nie klatkuje.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Jaki kąt oglądania (bo chyba nie widzenia) zasługuje na miano "bardzo szerokiego" w przypadku matrycy *VA? 10 stopni? 15? Bowiem więcej w tym przypadku nie da rady.

 

Może mu chodziło o większy kąt w porównaniu do matryc VA samsunga ?, ja tam się nie będę tłumaczył ( akurat określenie ''bardzo szerokie'' też wydawało mi się dziwnie przesadzone ale reszta raczej odpowiedała rzeczywistości i dlatego to wkleiłem) za to co ktoś subiektywnie napisał na tamtym forum, ja tylko wkleiłem to porównanie Sony vs samsung, tak że jak są obiektywne kontrargumenty co do pozostałych wyników z tego porównania to proszę pisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniższym porównaniu plazma LG muli najbardziej :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A odnośnie porównania płynności (i innych aspektów tyczących jakości oddania ruchu) ruchu między W6 i W8 to wolałbym się zdać na jakieś porównanie macieja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na plaźmie LG żadnej płynności nie będzie, wina źródła sygnału - jak zawsze. Chcesz płynność to Panasonic.

Co do "mulenia" to co masz na myśli ? LG tnie (brak płynności) ale ostrość zostaje taka sama jak na reszcie LCD z włączonymi procesorami ruchu. Jeśli myślisz, że będziesz oglądał telewizję z włączonymi procesorami na LCD, to możesz się rozczarować.

Na Sony to jeszcze ujdzie ale na reszcie filmów nie obejrzysz, tylko ewentualnie sport i inne programy "na żywo" (tu efekt teatru nie przeszkadza). A bez procesorów ostrość w ruchu LCD jest gorsza od plazmy około 3-krotnie, albo odwrotnie - plazma przy 3x szybszym przesuwie ekranu trzyma jeszcze ostrość podczas gdy na LCD jest już smużenie.

 

 

 

Don w systemach z luminoforem (plazma, CRT) o czasach reakcji decyduje czas reakcji (zaświecenie i zgaśnięcie) tego luminoforu a to też są ms. Niestety trudno jest znaleźć dane tych reakcji w sieci więc krążą tylko zdania osób które o tym czytały. Ja spotkałem się z czasem 2ms (TV) i 0,5ms dla najlepszych luminoforów (do technik profesjonalnych). Nie wiem jaka jest wiarygodność tych danych.

Ja piszę o realnych wartościach, bez procesorów ruchu. Czyli szybkość matrycy. Z procesorami ruchu (dobry model) LCD może mieć taką szybkość reakcji jak plazma.

Wg danych Panasonic ma 0,001ms co jest tylko suchym parametrem.

Miałem taki programik generujący przesuwające się elementy, można było wybierać szybkość przesuwu, kolory tła, elementy przesuwające - widać było przy jakiej szybkości przesuwu obraz na plaźmie zaczynał tracić ostrość (bardzo szybki przesuw) a na LCD wystarczyło dużo wolniej. Teraz mierzy się dokładnie za pomocą rozdzielczości ruchomej (ilość linii) i LCD osiągają 300-350 linii a plazmy od 900 w górę. Nie wiem ile to w przeliczeniu na ms, nie wiem też dokładnie na jakim materiale testowym się tą rozdzielczość ruchomą sprawdza, może Maciek coś podpowie.

 

 

Na obu moich TV (LCD) ruch jest według mojej oceny oddany bardzo dobrze (słowo perfekcyjnie zostawiam dla OLED-a). Jedynie zastrzeżenie jakie mam to szybko lecąca piłka (kopnięta na odległość 3/4 boiska piłkarskiego górą) generuje sporo artefaktów, ale moje obserwacjie w MM Panasonica VT60 (mecz Barcelony) potwierdziły, że tak kopnięta piłka na tym TV generuje podobną ilość artefaktów i spadek wyrazistości szybko lecącego obiektu (badanie organoleptyczne - na oko). Różnica była tylko jedna na VT60 obraz "klatkował" (ruch zawodników) u mnie nie klatkuje.

Pozdrawiam

Wina sygnału może, ustawień, trudno powiedzieć. Ale wyciąganie wniosków na tej podstawie obserwacji sklepowych jest błędne.

U mnie też nie klatkuje na ST60 (więc trudno przypuszczać aby na VT60 było inaczej), a płynność jest moim zdaniem nieco lepsza niż na naszym podobnym LG. Tzn płynność jest bdb na obydwu (bez zarzutu) natomiast na Panasonicu prawie brak tych mikroprzycięć, których sporo na LG.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych Panasonic ma 0,001ms co jest tylko suchym parametrem.

To nawet nie jest suchy parametr, tylko bzdet wzięty z kosmosu. Choć nie wiem czy czasem nie pisali że to "czas wyładowania w komórce" - taka informacja ma się nijak do czasu reakcji wyświetlacza. Tak czy inaczej "czas wyładowania w komórce" ma się tak do czasu reakcji matrycy, jak czas wyładowania elektrycznego świecy zapłonowej w samochodzie do jego prędkości poruszania po asfalcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to bzdet. Dokładnie taki sam jak z tych testów wyżej o podobnym czasie reakcji plazmy i LCD.

To tak jakby napisać, że Fiat 125p ma 300 koni, nie napisali tylko że na paliwie lotniczym i nie nadaje się do stałej ekploatacji ;)

 

To co podałem, to są realne, mierzalne parametry. Normalnie plazma trzyma ostrość w ok 3x szybszym ruchu od LCD, z procesorami w LCD czasem jest remis, tylko jak wiadomo to ma inne wady, najlepsza by była plazma z procesorem obrazu Sony...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej jeszcze uzupełniająco wypowiedzi autora tego testu porównawczego :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I jeszcze takie małe info że ponoć dzisiaj ma pojawić się test W4 na hdtvpolska i ma być ponoć sporo info o płynności i tzw upłynniaczach .

 

...tak jak wspominałem Koledze Krak_oN, elektronika w trybie 2D nie korzysta z żadnych benefitów matrycy 120Hz, więc zmiana na matrycę 60Hz nie ma żadnego znaczenia dla obrazu. Oczywiście poza niedostępnością trybu 3D, który jako jedyny korzysta z zalet natywnego odświeżania matrycy 120Hz...

 

 

SlawekR, dzisiaj święto ! ten wysoce istotny temat dotarł w końcu do siedliska propagatorów wysokiej istotności natywnej matrycy 100hz dla obrazu 2D czyli do forum kikiego !

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

...

SlawekR, dzisiaj święto ! ten wysoce istotny temat dotarł w końcu do siedliska propagatorów wysokiej istotności natywnej matrycy 100hz dla obrazu 2D czyli do forum kikiego !

 

http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd/101954-szukam-real-100hz-telewizora.html

 

 

Z mojego punktu widzenia, to nie jest żadne święto. Jedyne co to spowoduje, to fakt że zbiegną się kolejni, którzy będą gotowi spalić mnie na stosie. Bo według ich poglądu na świat wyniesionego z "głębokiego doświadczenia" czytania różnych relacji i recenzji, głoszę herezje. Ot samo życie :-(.

 

Apropos wykorzystania tzw 100/120Hz w grach na sygnale natywnie szybkim, czyli o wysokim odświeżaniu. W telewizorze oczywiście jest to niemożliwe, gdyż standard HDMI, ze względu nie przepustowość, nie przyjmuje sygnału powyżej 60Hz. WIęc nie ma jak dostarczyć do telewizora takiego sygnału. Wymagałoby to posiadania przez telewizor wejścia DVI dual link.

 

Jeśli chodzi o sygnały 60Hz to oczywiście można je dostarczyć do telewizora, do każdego telewizora LCD na polskim rynku, niezależnie od tego czy nazywa się on marketingowo 50 czy 100Hz.

 

Problem niemożności dostarczenia sygnału 60Hz do telewizora nazwanego 50Hz nie istnieje i został wygenerowany sztucznie wątpliwościami ludzi, którzy się naczytali tych bzdur o matrycach z odświeżaniem 50 i 100Hz w polskich telewizorach.

 

 

Zaraz przyjdzie znowu Bobcat i będzie mi zarzucał oszołomstwo, farmazony i pustosłowie. I żadne fakty które mu już przedstawiłem nie są w stanie do Niego przemówić, bo po prostu nie chce ich przyjąć do wiadomości, gdyż nie są zgodne z wyobrażeniem, które sobie wyrobił na podstawie "obserwacji" tekstów z recenzji i folderów marketingowych. Ech...

 

A ja po raz kolejny, uparcie, po tym jak wysłałem Mu instrukcję serwisową do Jego telewizora, po tym jak opisałem wymianę matrycy w nowym telewizorze Samsunga której dokonałem w zeszłą sobotę. Teraz po raz kolejny i cierpliwie pokażę , na kolejnym przykładzie jak sprawa wygląda w rzeczywistości i jak to się ma do marketingowych bzdetów.

 

Tutaj jest instrukcja obsługi telewizora Samsung model B550. Jak wiadomo, jest to telewizor 50Hz, Dopiero model z cyfrą 6, czyli B650 był tzw. 100Hz. B750 był tzw. 200Hz, bo miał dwa procesory kompensacji ruchu na pokładzie.

 

http://www.tv-manual.com/manuals/samsung/Samsung_LE-32B550_user_manual.pdf

 

Instrukcja jest do telewizora na rynek brytyjski. Dla niedowiarków, patrz na ostatnią stronę z numerami telefonów do supportu w UK i w Irlandii. To żeby Bobcat mi nie zarzucił znowu, że podsyłam coś z rynku USA.

 

Teraz proponuję zajrzeć na stronę 53 instrukcji, jest tam tabela. Polecam szczególnej uwadze wiersz "pc resolution (optimum)" ...... I co? Przypominam, że telewizor w nazewnictwie Samsunga był, jest i będzie 50Hz.

 

To tyle w tym temacie. Rozważania, że telewizor tzw. 50Hz, nie przyjmie w pełni sygnału z konsoli 60Hz i że do tego potrzeba telewizora co najmniej 100Hz, są kompletnie bez sensu. Tak właśnie wygląda skutek samoczynnego zakałapućkania się farmazonów marketingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos wykorzystania tzw 100/120Hz w grach na sygnale natywnie szybkim, czyli o wysokim odświeżaniu. W telewizorze oczywiście jest to niemożliwe, gdyż standard HDMI, ze względu nie przepustowość, nie przyjmuje sygnału powyżej 60Hz. WIęc nie ma jak dostarczyć do telewizora takiego sygnału. Wymagałoby to posiadania przez telewizor wejścia DVI dual link.

 

Da się, w postaci frame packing (3D) można przesłać 1920x1080p120. Problem jedynie w tym, że telewizor dostaje dziwnych kolorów, bo jest zoptymalizowany wtedy do oglądania przez okulary, no ale to można ustawić ;) Była taka strona w internecie, gdzie testowali różne karty graficzne i TV w takiej konfiguracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz przyjdzie znowu Bobcat i będzie mi zarzucał oszołomstwo, farmazony i pustosłowie. I żadne fakty które mu już przedstawiłem nie są w stanie do Niego przemówić, bo po prostu nie chce ich przyjąć do wiadomości, gdyż nie są zgodne z wyobrażeniem, które sobie wyrobił na podstawie "obserwacji" tekstów z recenzji i folderów marketingowych. Ech...

 

Jestem. Pozdrawiam.

 

Sławku: ile razy jeszcze mam powtarzać, że swoje przekonanie oparłem nie na marketingowym bełkocie, lecz na elementarnym orientowaniu się (nie jestem prawnikiem) jak działa prawo w Ameryce. Gdyby 120/240 Hz byłoby tylko marketngową ściemą - to mielibyśmy powtórkę z Danone i ich (nieistniejących) bakterii Acti Regularis.

 

Tutaj jest instrukcja obsługi telewizora Samsung model B550. Jak wiadomo, jest to telewizor 50Hz, Dopiero model z cyfrą 6, czyli B650 był tzw. 100Hz. B750 był tzw. 200Hz, bo miał dwa procesory kompensacji ruchu na pokładzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No i o czym to świadczy? Ano dokladnie o niczym. Bo o tym, że matrycę 50 Hz można zasilać sygnałem 60 Hz (czy tam odwrotnie) wiem bez tych linków. Sam kiedyś bawiłem się poprzednim tunerem satelitarnym i sobie ustawiałem wyjście sygnału z tunera na 1080i/50, 1080i/60 (miał taką możliwość).

 

PC Resolution (Optimum) dotyczy sytuacji, gdy TV pracuje jako ekran komputera. Zresztą dwie strony wcześniej jest rozdział zatutułowany "Using Yoour TV as a Computer (PC) Display". Tam też to jest napisane. Z tego co pamiętam komputery mogą mieć wyświetlanie 60Hz lub 75 Hz. Widać stwierdzono, że najbliższe matrycy 50 Hz jest 60 Hz, a nie 75 Hz

 

Podziwiam Twoje umiejętności, czego dowodem zmiana matycy w telewizorze. Ale (sorry) informacje od (choćby najwyższej próby) hobbysty trudno uznać za miarodajne.

 

Niedawno zadałem Ci konkterne pytanie: skoro twierdzisz, że te 100/200 Hz nie istnieje, jest wyłącznie marketingowym wymysłem, bowiem jest to tylko sprawa upłynniaczy obrazu - jak konkretnie należy rozumieć (rozpatrywane łącznie) zapisy ze Specyfikacji Technicznej mojego LV5500:

 

System udoskolenia płynności obrazu TruMotion: 100 Hz

Motion Clarity Index: 500

 

Nie doczekałem odpowiedzi. Zbyłeś to całkowitym milczeniem. Zadałem pytania z gatunku tzw. "niezręcznych"? I teraz nie bardzo wiadomo co odpowiedzieć, bowiem trzeba by było przyznać mi rację?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Da się, w postaci frame packing (3D) można przesłać 1920x1080p120. Problem jedynie w tym, że telewizor dostaje dziwnych kolorów, bo jest zoptymalizowany wtedy do oglądania przez okulary, no ale to można ustawić ;) Była taka strona w internecie, gdzie testowali różne karty graficzne i TV w takiej konfiguracji.

 

O frame packing nie wspominałem, bo to nie jest odpowiednik natywnego przesłania 120 klatek w ciągu sekundy, gdzie, przynajmniej teoretycznie możliwe byłoby przesłanie 120 różnych i całkowicie niezależnych obrazów. A co z kolei wymagałoby dwukrotnie większej rezerwy pasma, niż dla sygnału 60Hz, a co nie jest przewidziane dla interfejsu hdmi.

 

Frame packing, jest przeznaczony do przesyłaniu sygnału 3D w trybie: obraz dla jednego oka, plus sygnał różnicowy dla oka drugiego. Przy czym wykorzystywany jest fakt, że różnica pomiędzy obrazem oka lewego i prawego nie jest zbyt duża, więc i informacja różnicowa nie jest duża. W typowych zastosowaniach nie przekracza 10 do 30% i daleko jej do dwukrotnego zwiększenia wymaganej przypustowości pasma. I właśnie dlatego nie może to być (frame packing) substytutem natywnego przesyłania 120, totalnie niezależnych, obrazów, przy odświeżaniu 120Hz.

 

Jestem. Pozdrawiam.

 

Sławku: ile razy jeszcze mam powtarzać, że swoje przekonanie oparłem nie na marketingowym bełkocie, lecz na elementarnym orientowaniu się (nie jestem prawnikiem) jak działa prawo w Ameryce. Gdyby 120/240 Hz byłoby tylko marketngową ściemą - to mielibyśmy powtórkę z Danone i ich (nieistniejących) bakterii Acti Regularis.

 

Jesli oparłeś to na elementarnym orientowaniu się jak działa prawo, to powinieneś informacje które czytasz opierać bardzo dokładnie na tym samym elementarnym działaniu prawa.

 

A tak właśnie postępują producenci. Jeśli w reklamie jest powiedziane "mamy najtańszy telefon na rynku za 1$, mamy też najtańszy abonament na rynku 1$, zapraszamy do zakupów" to wcale nie oznacza że ten telefon za 1$ jest dostępny w tym właśnie abonamencie. Chociaż 90% ludzi tak właśnie odczyta przekaz z tej reklamy, pomimo że nigdzie tam takie stwierdzenie nie padło. Aby być w zgodzie z prawem, jednocześnie wykorzystując grę słów i autosugestii, pracują nad tym tabuny ekspertów od marketingu. I zapewniam Cię, że żaden z tych producentów nigdzie nie napisał że w jego telewizorze jest matryca o odświeżaniu 50 albo 100Hz. Nie ma opcji żeby tak napisał, bo to by nie była prawa. Za to swobodnie używa alternatywnych określeń, które w użytkwownikach generują przekonanie, że tak właśnie się dzieje. Ale przekonanie i wrażenie, nie jest równorzędne z faktem że producent tak właśnie napisał, jak komuś się wydaje. Jeśli gdzieś tak napisał, to wskaż mi chociaż jeden przykład....

 

 

No i o czym to świadczy? Ano dokladnie o niczym. Bo o tym, że matrycę 50 Hz można zasilać sygnałem 60 Hz (czy tam odwrotnie) wiem bez tych linków.

 

Otóż mylisz się, matrycy o natywnym dopuszczalnym odświeżaniu X, nie można zasilić sygnałem o odświeżaniu większym. To jest fizycznie niemożliwe, gdyż obraz nie trzymałby synchronizacji z powodu cyforwej-dyskretnej natury działania interfejsów LVD.

 

Sam kiedyś bawiłem się poprzednim tunerem satelitarnym i sobie ustawiałem wyjście sygnału z tunera na 1080i/50, 1080i/60 (miał taką możliwość).

 

Oczywiście, że tuner satelitarny może mieć taką możliwość, tylko nic z tego nie wynika dla matrycy w telewizorze.

 

 

PC Resolution (Optimum) dotyczy sytuacji, gdy TV pracuje jako ekran komputera. Zresztą dwie strony wcześniej jest rozdział zatutułowany "Using Yoour TV as a Computer (PC) Display". Tam też to jest napisane. Z tego co pamiętam komputery mogą mieć wyświetlanie 60Hz lub 75 Hz. Widać stwierdzono, że najbliższe matrycy 50 Hz jest 60 Hz, a nie 75 Hz

 

Po pierwsze, PC Resolutnion (optimum) w rozumieniu samsunga, oznacza że matryca pracuje z pominięciem polepszaczy obrazu, w tym układów kompensacji ruchu, wtedy pracuje na natywnym odświeżaniu matrycy, to jest 60Hz właśnie.

75Hz jest możliwe na poziomie interfejsu wejściowego elektroniki i wyłącznie na sygnale niższej rozdzielczości, zazwyczaj 1024x768, wynika z z przepustowości interfejsu HDMi. Ale to wtedy elektronika interpoluje obraz 1024x768x75Hz na 1920x1080x60 i taki podaje do matrycy. Matryca pracuje natywnie na 60Hz i dlatego tak jest podane w instrukcji, a nie wedle teorii którą dorabiasz, że stwierdzono że 60Hz jest bliżej 50Hz :). To co piszesz, to jest właśnie szukanie kwadratowych jaj, żeby tylko spróbować sensownie wytłumaczyć coś, co niestety sensu nie ma.

 

 

A PC Resolutnion (Optimum) czyli 1920x1080x60Hz dostępne na wejściu HDMI nr w Samsungach, różni się brakiem przejścia przez wspomagacze, a które byłyby potrzebne dla sygnałów innych niż w odświeżaniu "optimum" dla obrazu w rozdzielczości natywnej matrycy. Czyli tryb 1920x1080x50Hz nie jest "optimum" dla matrycy, bo wymaga przejścia przez "wspomagacz" który zrobi z niego 1920x1080x60Hz natywne dla matrycy. Dlatego wtedy nie może być mowy o PC Resolution (optimum) czyli o natywnej pracy w trybie monitorowym.

 

Natywna praca w trybie monitorowym w przypadku telewizora LCD to nic innego jak praca na natywnym trybie matrycy, co właśnie umożliwia pominięcie wielu układów interpolacyjnych telewizora. A co z kolei redukuje input laga i daje możliwość pracy bez overscanu i innych wspomagaczy.

 

Im szybciej przyjmiesz ten fakt do wiadomości, tym lepiej. Nie będziesz musiał kwadratowych jaj szukać, tam gdzie ich nie ma.

 

 

 

Podziwiam Twoje umiejętności, czego dowodem zmiana matycy w telewizorze. Ale (sorry) informacje od (choćby najwyższej próby) hobbysty trudno uznać za miarodajne.

 

Niedawno zadałem Ci konkterne pytanie: skoro twierdzisz, że te 100/200 Hz nie istnieje, jest wyłącznie marketingowym wymysłem, bowiem jest to tylko sprawa upłynniaczy obrazu - jak konkretnie należy rozumieć (rozpatrywane łącznie) zapisy ze Specyfikacji Technicznej mojego LV5500:

 

System udoskolenia płynności obrazu TruMotion: 100 Hz

Motion Clarity Index: 500

 

Należy to rozumieć jako marketingowo-handlowa nazwę układu kompensacji ruchu. Równie dobrze zamiast "TruMotion: 100Hz" mogli go nazwać: "TruMotion: 100 atmosfer, albo 100 stopni, albo 100kg" albo w dowolny sposób, choćby "TruMotion: Miś Yogi" albo "Tru Morion: Reksio" I również tak samo, totalnie nic by to nie znaczyło. Ale nazwali to sobie tak sprytnie, bo przecież nikt im nie broni. A to potencjalny klient już sobie sam w głowie dopowiada, aaa.. to pewnie działa na 100Hz matrycy. Ale przecież nigdzie tam nie jest napisane, że "TruMotion: 100Hz" oznacza wykorzystanie matrycy o odświeżaniu 100Hz. To tylko Ty sam sobie tak dopowiedziałeś, na zasadzie sprytnej gry słów z ich strony.

 

Rozumiesz już o co mi chodzi? I naprawdę nie ma w tym złamania prawa, amerykańskiego, polskiego, czy chińskiego. Gdyby napisali że "Tru Motion: 100Hz" oznacza wykorzystanie matrycy o odświeżaniu 100Hz, a to by nie było zgodne z prawdą, to i owszem, byłoby to złamaniem prawa. Ale nigdzie tak przecież nie napisali.... W tym cały myk.

 

 

A gdzieś w czeluściach netu zapewne jest małym drukiem że określenie "TruMotion: 100Hz", w rozumieniu firmy LG oznacza, dajmy na to, użycie w torze sygnałowym pojedynczego układu kompensacji ruchu.

 

A "Motion Clarity Index500" to kolejna marketingowa nazwa, która dajmy na to, przykładowo oznacza, pojedynczy układ kompensacji ruchu plus modulację podświetlenia matrycy. Ale nadal nijak się to ma do odświeżania matrycy.

 

Nie doczekałem odpowiedzi. Zbyłeś to całkowitym milczeniem. Zadałem pytania z gatunku tzw. "niezręcznych"? I teraz nie bardzo wiadomo co odpowiedzieć, bowiem trzeba by było przyznać mi rację?

 

 

Bo zniechęca mnie jak ktoś częstuje mnie tekstami że to ja twierdzę że Ziemia jest płaska i podobne rzeczy. To jest jak walka z wiatrakami. To jest tak widać w Was już zakorzenione, ta alterantywna marketingowa rzeczywistość, że po prostu mi ręce opadają i nie widzę żadnych perspektyw na zmianę, choćbym nie wiem jak się starał. Bo po prostu zamknąłeś się jak w kokonie, na rozsądną argumentację i szukasz dziwnych wytłumaczeń.

 

Dostałeś serwisówkę do telewizora? Piszesz, że to zapewne do wersji amerykańskiej,

 

Napisałem Ci czarno na białym, jakie czynności serwisowe wykonałem, na konkretnym modelu telewizora i na jakich matrycach. To kombinujesz "a skąd wiem jakie odświeżanie miała matryca". Tak jakby karty katalogowe matryc były tajemnicą...

 

Podałem Ci czarno na białym przykład telewizora 50Hz i jak pracuje jego matryca (B550) to znowu szukasz kwadratowych jaj, że to pewnie tak sobie tylko producent określił, bo 60Hz jest blisko 50Hz. No już bez jaj....

 

Trudno żebym nie czuł się zniechęcony i żebym nie przestał widzieć sensu w tłumaczeniu, skoro ktoś nie chce żadnych argumentów przyjąć do wiadomości i pisze że posługuję się pustosłowiem. A takie właśnie słowa padły od Ciebie, pod moim adresem.

 

Jakich więc jeszcze oczekujesz argumentów, bo już totalnie nie mam pomysłu? Wymiana matrycy w telewizorze to mało, serwisówka to mało, instrukcja obsługi telewizora 50Hz nadal mało, czego więc jeszcze oczekujesz, a co by Cię mogło przekonać?

Mam wymontować matrycę z Twojego telewizora, a Ty sobie sam poszukasz jej danych katalogowych? Czy to też będzie mało...

Skoro wolisz wierzyć w magię marketingu "Tru Motion" i "Clarity Index" bo ktoś tam użył wartości liczbowych i "herców. To i ja nie widzę powodu, aby tracić czas, aby próbować Cię z błędu wyprowadzić, skoro ewidentnie tego sobie nie życzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ SławekR

 

Podałem przykład materiałów poglądówych tłumacząch 100 Hz: obraz ze źródła - obraz z Interpolacji - obraz ze źródła - obraz z Interpolacji - itd. Było jednoznacynie napisane: wyświetla 100 obrazów na sekundę, nie 50 jak standardowe telewizory, dlatego nie ma męczącego migotania.

 

Tu nie ma pola dla gry słów, celowych niedopowiedzeń i dwuznaczności, aby każdy mógł sobie interpretować jak chce. Sprawa jest jednoznaczna. Wyłożona przysłowiowa "kawa na ławę". Co jak co, ale ale gdyby to była nieprawda - oskarżenie o wprowadzającą w błąd informację było by w tym przypadku dziecinnie proste.

 

Ja szukam kwadratowych jaj. Ty z uporem godnym lepszej sprawy usiłujesz dowieść, że Ziemia jest płaska. Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I jeszcze takie małe info że ponoć dzisiaj ma pojawić się test W4 na hdtvpolska i ma być ponoć sporo info o płynności i tzw upłynniaczach ...

 

Dzisiaj podano że recenzja nieco się opóźni, ale w poniższym wątku udostępniono fragment o płynności ruchu :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A ja od siebie dodam że widziałem wczoraj chwilkę W4 i W8 obok siebie na wiadomościach z TVP1HD i na W4 przy tym materiale akurat nie było widać smużenia i W4 pod wzgędem czerni wypadał zauważalnie lepiej, ale na W8 padało też jakby więcej światła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

@ SławekR

 

Podałem przykład materiałów poglądówych tłumacząch 100 Hz: obraz ze źródła - obraz z Interpolacji - obraz ze źródła - obraz z Interpolacji - itd. Było jednoznacynie napisane: wyświetla 100 obrazów na sekundę, nie 50 jak standardowe telewizory, dlatego nie ma męczącego migotania.

 

Nie ma męczącego migotania? W czym, w LCD, ktoś tak gdzieś napisał i tak to wytłumaczył? To chyba żart jakiś, primaaprilisowy.

 

Podrzuć jeszcze raz linka, bo nie zarejestrowałem widać.

 

Tu nie ma pola dla gry słów, celowych niedopowiedzeń i dwuznaczności, aby każdy mógł sobie interpretować jak chce. Sprawa jest jednoznaczna. Wyłożona przysłowiowa "kawa na ławę". Co jak co, ale ale gdyby to była nieprawda - oskarżenie o wprowadzającą w błąd informację było by w tym przypadku dziecinnie proste.

 

Podrzuć jeszcze raz linka proszę, przeanalizuję to sobie, może i czegoś się nauczę w takim razie. Bo mnie to mocno zaintrygowało z tym "nie ma męczącego migotania".

 

Ja szukam kwadratowych jaj.

 

A kto? Może ja? Dla mnie te zagadnienia są proste, logiczne i jasne jak słońce. Wiem gdzie zaczyna się i kończy w tym marketingowa gra słów, a gdzie są realne fakty A poszukiwanie kwadratowych jaj i skazywanie g.na na śmierć, pojawia się tam, gdzie ktoś stara się brać te marketingowe bzdety za dobrą monetę i na tej podstawie usiłuje stworzyć logiczną całość. A co jest z góry skazane na niepowodzenie. Bo na podstawie nieprawidłowych założeń nie można stworzyć prawidłowej i logicznej całości. Patrz te dziwne rozważania, że telewizory LCD tzw. 50Hz będą poszkodowane w wyświetlaniu 60fpsów z konsoli, a co jest totalnym idiotyzmem.

 

Ty z uporem godnym lepszej sprawy usiłujesz dowieść, że Ziemia jest płaska. Powodzenia.

 

Z jednym się zgodzę, jakiekolwiek próby racjonalnej argumentacji, są z góry skazane na niepowodzenie w takiej sytuacji. I zdecydowanie różnimy się co do możliwych źródeł uzyskania wiedzy i tego co jest faktem, a co marketingowym wymysłem. Więc pozostańmy przy tezie, że jestem oszołomem głoszącym pustosłowie, skoro tak Ci wygodniej. Bo tak dyskusja faktycznie jest kompletnie pozbawiona sensu i jest jak rozmowa ślepego z głuchym o kolorach....

 

Bez odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pojawiła się recenzja W4 :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na forum kikiego znowu wmawiają że dobra płynność ruchu to tylko przy prawdziwej matrycy 100hz :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ale przynajmniej z grami na konsolę już nie straszą :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak na chłopski rozum jeśli motionflow XR100 jest równoznaczny z odświeżaniem panelu 50hz to motionflow XR200 powinien być 100hz, czyż nie tak ?.

 

Tak ... XR200 to panel 100 Hz + wygaszanie podświetlenia (stąd to 200 ) - na szczęście da się to wygaszanie wyłączyć, pozostawiając niemigoczące 100 Hz motionflow (przynajmniej na EX720).

 

Sony równie dobrze przez "100Hz Motion Flow" może sobie marketingowo nazwać telewizor bez układu kompensacji, za to z matryca z modulacją, jak i tak samo może nazwać telewizor z układem kompensacji, za to bez modulacji. A przez "200Hz Motion Flow" nazwie sobie telewizor co ma obie te funkcje,

Tak dokładnie jest XR200 = matryca 100 Hz + wygaszanie. XR100=50Hz(brak układu kompensacji) + wygaszanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy model z serii W6, KDL50-W685 3D jak poniżej podają ma system Motionflow XR 200 Hz, ciekawe czy będzie miał on przełączane tryby Motionflow i czy jest na takiej samej matrycy jak pozostałe modele z tej serii.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki opis dla trybów motionflow:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała dygresja z mojej strony. Ktoś pisał, że na matrycy 60Hz nie może działać upłynniacz - może. Plazmy Panasonic przy ustawieniu IFC na max pracują w 60Hz i obraz jest płynny jak diabli ;) To, że nie ma upłynniacza w Sony R4/W6 nie jest bezpośrednią przyczyną tego, że nie ma matrycy 120Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nie ma upłynniacza w Sony R4/W6 nie jest bezpośrednią przyczyną tego, że nie ma matrycy 120Hz.

Zaraz, to w końcu W6 nie ma upłynniacza? Czyli XR200 (z W6) nie jest równe XR200 (z EX720)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej, jakbyś testował W6, to zapuść jakieś testy na interpolacje i rozdzielczość ruchu na różnych trybach np film, sport itp, bo ponoć w W6 działanie motionflow jest niestandardowe (dla systemu XR200) tj działa nietypowo i zautomatyzowanie w zależności od trybu obrazu. Dobrze by było to potwierdzić lub obalić na testach. Przecież na chorwackiej recenzji zmierzyli pomiarem że istnieje działanie interpolatora bo rozdzielczość obrazu wzrosła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wygląda na to, że nie ma interpolatora tylko modulowane podświetlenie. Na HDTVTest pisali: "Interestingly, the Sony W653 doesn’t have any [Motionflow] control available in its user menu, but does offer an [LED Motion Mode] option which activates backlight scanning on the television."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w SONY jest jakaś "MotionFlowInflacja" - sądząc po opisie EX720 z XR200 i W805A z XR400, to między nimi jest znak równości x-P

 

O SONY KDL-40EX723

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Motion resolution 1080 with [Motionflow] “Clear”

 

With the [Motionflow] system set to “Clear”, the Sony 40EX723 managed to resolve all 1080 lines from the FPD Benchmark Software disc’s scrolling resolution test chart. Prior to calibration, we had checked out the different [Motionflow] systems with synthetic test charts like this one as well as with real world material, to find out whether or not there was any difference between the “Clear” and “Clear Plus” settings. As far as we could tell, there was no difference, meaning that we found no reason to use the “Clear Plus” mode (it dims the light output of the TV for apparently no reward). Interestingly, we could detect subtle coloured flashes in the most detailed parts of the pattern, but this was never visible with real world material in 2D (some coloured aliasing was visible in 3D crosstalk areas, though).

 

The “Smooth” and “Standard” Motionflow settings were considerably more blurred, returning only 550 lines. Predictably, shutting the Motionflow system off entirely resulted in the usual “baseline LCD” performance of just 300 lines.

 

 

 

O SONY KDL-47W805A

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Motion resolution 550 to 1080 with [Motionflow] engaged; 300 otherwise

 

 

With [MotionFlow] set to either Standard” or “Smooth, motion resolution (as determined through the scrolling lines test scene in Chapter 31 of the FPD Benchmark Software disc) hit 550 on the KDL-47W805, which was lower than the 850-900 achieved on the Sony W9. In any case, these two settings introduced soap opera effect into film-based content, and so we do not recommend their use.

The [MotionFlow] settings of “Clear“, “Clear Plus” and “Impulse” all caused the picture to darken on screen, since there’s some backlight scanning/ black frame insertion involved. After trying all these options out on test patterns as well as real-world material (such as the Confederations Cup final and Wimbledon tennis matches), Clear was evidently the best choice, delivering a motion resolution of 1080 whilst keeping interpolation artefacts and luminance drop to a minimum.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie teraz zauważyłem że pod tym filmikiem co dawałem do niego kiedyś linka, gdzie jest porównanie płynności W6 i W8, nawiązała się dyskusja macieja z autorem tego filmiku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.