Skocz do zawartości
IGNORED

40 Najlepiej nagranych cd/vinyli wg.The Absolute Sound


Magnepan

Rekomendowane odpowiedzi

Audiofilski miesięcznik The Absolute Sound na 40 lecie swojego istnienia [1973 - 2013] opublikował listę 40 płyt które zdaniem recenzentów magazynu uchodzą za najlepiej nagrane wydawnictwa muzyczne dla melomanów oraz miłośników sprzętu.Poniżej podane pozycje to must have przy recenzowaniu i testowaniu urządzeń audio przez redaktorów magazynu TAS. Ograniczę się do wpisów płyt z muzyką rozrywkową i jazzem/blusem.

 

1.Pop / Rozrywka

a.Beach Boys - 'Pet Sounds' 180 gr.LP/ CD, Capitol

b.Blue Tofu - 'Blue Tofu' CD,Dubious Recording

c.Holly Cole - 'Temptation' LP's Metro Blue

d.Dire Straits - Love Over Gold ' Vertigo LP/ Vertigo CD [ not remastered]

e.Ricky Lee Jones - 'Ricky Lee Jones ' Warner Bros. LP/CD

f.Joni Mitchell - 'Blue' Warner Bros.LP/CD

g.Pixies - 'Doolittle' Mobile Fidelity CD i SACD

h.Frank Sinatra - Only The Lonely' LP/CD Capitol; SACD Mobile Fidelity

i.Jennifer Warnes - 'Famous Blue Raincout' 45rpm LP's i 24k Gold CD Shout/Impex

2.Jazz/Blues

a.Cannonball Adderley - 'Somethin Else ' Blue Note LP,Classic Records LP, Mobile Fidelity CD

b.Bill Berry and His All Stars - 'For Duke' M & K LP/CD

c.Miles Davis - 'Kind Of Blue ' Columbia /Sony LP/CD/SACD

d.Ella Fitzgerald and Louis Armstrong - ' Ella and Louis' Vanguard 45 rpm LP's

e.Charles Mingus - 'Mingus Ah Um' Columbia LP

f.Sonny Rollins - Way Out West ' Fantasy LP

g.Muddy Waters - ' Folk Singer' Chess/Mobile Fidelity LP/CD; Analogue Productions LP/ SACD

 

Łacznie 16 pozycji, pozostałe 24 to muzyka klasyczna i współczesna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten numer magazynu TAS.Bezpośredniego linku do 40 najlepiej nagranych płyt NIE MA ale podam ogólny link do magazynu.

www.theabsolutesound.com.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominic, brakuje wielu dobrze nagranych płyt.Weż pod uwagę fakt że pewne albumy z listy nagrane są b.dobrze lub wybitnie i są

to często specjalne edycje wydań.Całość tworzy tzw. set do testowania systemów przez poszczególnych redaktorów pisma TAS.

 

Każdy z nas ma kilkanaście lub dziesiąt LP/CD które są świetnie nagrane ale do oceny nowych urządzeń lub systemów

używamy zazwyczaj kilku płyt aby przekonać się o wartości dżwiękowej nowych urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vasa

(Konto usunięte)

Ten numer magazynu TAS.Bezpośredniego linku do 40 najlepiej nagranych płyt NIE MA

Szkoda :(

 

A możesz uzupełnić listę o klasykę?

Takie co słuchają klasyki też są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje Earthbound - King Crimson !:)) Taki żarcik... Nie pojmuję , co w tym zestawieniu robi Joni Mitchell - Blue. Recenzent musi lubić tę płytę ; innego wytłumaczenia nie mam. Na winylu i na CD - brzmi bardzo przeciętnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę VASA ciąg dalszy najlepszych 40 wydawnictw muzycznych na 40 lecie magazynu The Absolute Sound.

 

Klasyka

1.Arnold - 'English,Scottish,Irish,Cornish Dances' London PO.Lyntha LP/CD

2.Brahms - Violin Sonata No.1,Debussy Violin Sonata , Wilson Audiophile LP/CD

3.Reiner Brademeyer - Dis As; Schlagstuck 5; Bagatellen fur B , Nova LP/CD

4.Finzi - 'Intimations of Immortality' Lyrita LP/CD

5.Gerhard - 'Libra,Gemini,Leo' Decca LP

6.Gerhard - 'The Plague' Decca Head LP, Explore Records CD

7.Herold - Lanchbery ' La Fille Mal Gardee ' Decca LP/CD , JVC XRCD

8.Holst - 'The Planets ' Decca / London / Speaker Corner LP; JVC XRCD

9.Music From Argentina - Antonio Lysy,Bryan Pazzone; Yarlung LP/CD

10.Nojima Plays Liszt - Reference Recordings LP/CD

11.Prokofiev - ' Liutenent Kije' RCA/Classic Records LP; JVC CD; HDtracks download

12.Rachmaninoff - 'Symphonics Dances ' Reference Recordings LP/CD ; HDtracks download

13.Rachmaninoff - 'Symphony No.2 ' London / EMI LP/CD ; Japan EMI CD

14.Ravel - ' La Valce, Bolero ' Tacet LP

15.Respighi - Pines of Rome ,Fountains of Rome ' RCA LP ; RCA Quallity Record Pressing LP / SACD

16.The Royal Ballet - ' Gala Performances ' RCA 45 rpm 200 gr. LP's

17.Schoenberg - 'Serenade ' Columbia 2 LP

18.Strauss - 'Salome ' London /Decca LP

19.Stravinsky - ' L' Historie du Soldat ' PentaTone SACD ; HDtracks,

20.Stravinsky - ' The Firebird ' Mercury LP /SACD, HDtracks.

21.Stravinsky - ' Violin Concerto ' Sony SACD

22.Wagner - ' Der Ring des Nibelungen ' London/Decca LP's ; Decca Blu-Ray Disc , Decca CDs [ 2012]; HDtracks

23. La Voie Tromphale - 2L Blu-Ray, SACD, HiRes download

Pozycja 24 powinna znależć się w sekcji jazzowej i została przeze mnie pominięta .

24.Oliver Nelson - ' The Blues and The Abstract Truth ' Impulse LP; Analogue Production LP/CD

 

The End

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pojmuję , co w tym zestawieniu robi Joni Mitchell - Blue.

 

Mam tę płytę na CD, zmusiłem się parę razy, by ją przesłuchać. Lubię niektóre numery Joni, ale ta płyta kompletnie do mnie nie przemawia. Może to jeszcze nie ten czas.

Natomiast wiele wiele razy widziałem tę płytę w zestawieniach "najlepiej nagranych płyt" na różnych anglojęzycznych forach, więc chyba coś w tym jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje Earthbound - King Crimson !:)) Taki żarcik... Nie pojmuję , co w tym zestawieniu robi Joni Mitchell - Blue. Recenzent musi lubić tę płytę ; innego wytłumaczenia nie mam. Na winylu i na CD - brzmi bardzo przeciętnie.

Każda z płyt zawiera szczegółowy opis dlaczego została wybrana do rankingu naj........

W przypadku Blue - Joni Mitchell recenzent Allan Tafel pisze ze prostota nagrań z krążka jest trudna do zakwestionowania i ostrawe brzmienie gitary Joni jest przeciwstawne brzmieniu gitary Jamesa Taylora które jest pełne , słodkie i bogate akustycznie.

Do tego głos Joni i piano dodaje ciekawego mixu całości a utwór River komplementuje obojga artystów.To tak w skrócie i na kolanie. Opis jest bardziej szczegółowy i dłuższy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta płyta kompletnie do mnie nie przemawia.

Przeczytaj , Krzysiu , jeszcze raz , co napisałem. Mnie nie chodzi o wartość merytoryczno - artystyczną , tylko o jakość i - o właśnie - artyzm i znakomitość nagrania tejże płyty. Album jest artystycznie fenomenalny (no - drugi po Chalk Mark...) , ale zrealizowany tak sobie. Zresztą - nigdy nie wierzyłem w tego typu zestawienia. Pozdro Wszystkim - Jacek

 

Każda z płyt zawiera szczegółowy opis dlaczego została wybrana do rankingu naj........

W przypadku Blue - Joni Mitchell recenzent Allan Tafel pisze ze prostota nagrań z krążka jest trudna do zakwestionowania i ostrawe brzmienie gitary Joni jest przeciwstawne brzmieniu gitary Jamesa Taylora które jest pełne , słodkie i bogate akustycznie.

Do tego głos Joni i piano dodaje ciekawego mixu całości a utwór River komplementuje obojga artystów.To tak w skrócie i na kolanie.

Każda z płyt zawiera szczegółowy opis dlaczego została wybrana do rankingu naj........

W przypadku Blue - Joni Mitchell recenzent Allan Tafel pisze ze prostota nagrań z krążka jest trudna do zakwestionowania i ostrawe brzmienie gitary Joni jest przeciwstawne brzmieniu gitary Jamesa Taylora które jest pełne , słodkie i bogate akustycznie.

Do tego głos Joni i piano dodaje ciekawego mixu całości a utwór River komplementuje obojga artystów.To tak w skrócie i na kolanie.

Czyli tak , jako się rzekło - facet zwyczajnie LUBI ten album. Ja też , coby nie było niedomówień :) Miłego dnia - Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę czytać dwa razy, wiem o co Ci chodzi. Napisałem o tym w ostatnim zdaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt że Blue Joni Mitchell była i jest faworyzowana przez recenzentów i testerów sprzętu.Wielokrotnie przysłuchiwałem się jej

bez większego zachwytu . Teraz jednak muszę zwrócić baczniejszą uwagę na brzmienie i dialog gitar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />Teraz jednak muszę zwrócić baczniejszą uwagę na brzmienie <br />
O "Blue" na razie zapomnij. Weź na tapetę "Chalk Mark In The Rain Storm". Mam ją tylko na winylu ; właśnie po raz kolejny zapodałem. Jakość nagrania - powala! (Geffen , 1988 , wyd ger). Koledzy "zestawiennicy" - albo nie znają , albo zapomnieli :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na CD ze specjalnym dociążającym gumowym ringiem, zapuściłem ... i czuje się w jakości brzmienia ten 1988 rok ale jest

naprawdę nieżle jak na tamte cyfrowe czasy - muzycznie, pozycja must have.

Najlepiej nagrywanymi krążkami Joni Mitchell to realizacje na Nonesuch Records a zwłaszcza 'Travelogue ' [ mój ulubiony album]

który bezsprzecznie powinien być na tej liście - jak dla mnie arcydzieło techniki nagraniowej pełnego składu orkiestry i doskonałej

aranżacji Vince Mendoza.

 

Gumowe ringi naklejane na górną zewnętrzną krawędż CD poprawiają zdecydowanie brzmienie kompaktów w zakresie przestrzeni i niskich tonów [ zwłaszcza] których często brakuje w nagraniach z lat 90.Taki gadżecik voodoo który naprawdę działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z płyt zawiera szczegółowy opis dlaczego została wybrana do rankingu naj........

W przypadku Blue - Joni Mitchell recenzent Allan Tafel pisze ze prostota nagrań z krążka jest trudna do zakwestionowania i ostrawe brzmienie gitary Joni jest przeciwstawne brzmieniu gitary Jamesa Taylora które jest pełne , słodkie i bogate akustycznie.

 

To w takim razie jakiś inny pasjonat-recenzent mógłby umieścić na tej liście wspomniany żartem Eathbound - King Crimson za wspaniały, nisko schodzący, pięknie dudniący bas i urzekający głos Boza Burrella podczas pijackiej wokalizy w utworze Peoria. ;-)

 

(żartowałem - uwielbiam ten kawałek). ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj , dla porównania właczyłem dawno nie słuchaną płytę Joni Mitchell z 1991 roku 'Night Ride Home' i powiem że akustyką i

przyjemnie brzmiącym potężnym basem płyta powala. Larry Klein, nadworny basista Joni zastosował na tej płycie rózne instrumenty basowe co wyrażnie słychać a w opisie instrumentarium we wszystkich utworach widnieje opis : basses co potwierdza zastosowanie w kazdym z utworów kilku instrumentów basowych nakładajacych się.Oprócz niego na perkusji swietny Alex Acuna,Bill Dillon - gitary, Wayne Shorter na saksie.Moim zdaniem ta płyta powinna znależć się na liście 40 best recordings of TAS gdyż realizacja techniczna jest na najwyższym poziomie.

Ciekawostką jest również to że płyta została wytłoczona w Czechach którzy na tamte czasy posiadali doskonałą aparaturę i jak wiadomo produkowali masę CD dla Zachodnich Koncernów płytowych. W ramach częściowej rekompensaty otrzymywali prawa

licencyjne do większości płyt wydawanych na Zachodzie. Widnieje nawet cena 290 KCS czyli dzisiejsze 29 zł jeśli się nie mylę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />Dzisiaj , dla porównania właczyłem dawno nie słuchaną <br />
A ja z kolei włączyłem polecaną przez Ciebie Travelogue (patrzcie Państwo - zapomniałem , że ją mam) - i jednak nie. Joni z orkiestrą mi nie pasuje. Aczkolwiek nagrana zacnie. Na marginesie : JM maluje , wszyscy wiemy. Jednak czemu maluje członków familii Kim Ir Sena ?:)) - trzynasta strona książeczki. Travelogue mi nie podeszło , toteż z rozpędu wziąłem Travel-Log , JJ Cale'a. Pozdrawiam - Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa utwory ' Amelia' i 'Trouble Child ' z tej płyty służą mi do testowania systemów.Projekcja orkiestry z całym instrumentarium jest na

najwyższym poziomie światowym i trudnym do usłyszenia w innych tego typu nagraniach.Większość aranżacji dokonał Larry Klein do spółki z dyrygentem Vincentem Mendoza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie kiedyś do testowania systemu po wymianie jakiegoś komponentu służyły:

 

- pierwsze nagranie (Summertime) z płyty Distortion of Love - Patricii Barber,

- When We Were Free z płyty Quartet - Pat Metheny Group,

- You And Your Friend z płyty On Every Street - Dire Straits

i kilka innych, mniej znaczących kawałków.

 

Ostatnio przesłuchałem Anderson Bruford Wakeman Howe (1989) z amerykańskiego winyla.

Wg mnie znakomicie nagrana płyta - piękne i selektywne brzmienie, co w rocku nie zdarza się zbyt często.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrania Patrycji Barber to doskonały materiał do testowania urządzeń i systemów audio.Zawsze podobała mi się gra basisty Arnopola który się nie oszczędzał i grał potężnym dżwiękiem w większości utworów.Ostatnie płyty Barber są trochę inne od tych wcześniejszych i moim zdaniem ciekawszych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkopuł w tym, że pięknie zrealizowane płyty kompletnie nie nadają się do testowania systemów. Chyba, że chcemy skazać się wyłącznie na nagrania audiofilskie, a nie te z muzyka. Najwięcej podstawowych informacji wyciągam za pomocą Ederlezi Gorana Bregovica. Rozciągnięcie basu np. w 4 kawałku z Iggy Popem na wokalu, bas i drive w kawałku z Scottem Walkerem, jakość średnicy na głosach ww. + utwór, w którym śpiewa Cesaria Evora, Ofra Haza i najwazniejszy, ten chóralny, 10 czy 11. Odwzorowanie planów w takim kawałku z rozplanowanymi bębnami, przejaskrawienie systemu na kawałku z Scottem Walkerem, itp. itd. Rozprawę można na ten temat napisać :) Enerdelezi dostarcza ogromnej większości informacji potrzebnych do oceny systemu i nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby jakiś system zaskoczył mnie po miesiącu czy dwóch czymś, o czym nie dowiedziałbym się po godzinie z tego Borana Gregovica. Płyta jest nagrana średnio i szumi jak cholera, ale jest na niej wszystko co potrzeba :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4M, dobre realizacje płytowe nie koniecznie muszą być audiofilskimi wydawnictwami i takich płyt/cd jest naprawdę sporo.Przykładem niech będzie płyta Mika Mainieri - 'Nothern Lights' która brzmi

rewelacyjnie.Posłuchajcie utworu Naima - kompozycja Johna Coltrana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.