Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz YAMAHA AX-890 - uszkodzony


Lucjan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem ze wzmacniaczem Yamaha AX-890.

Wg mojej wstępnej oceny coś jest nie tak z układem zabezpieczającym.

Wczoraj kilka godzin słuchałem muzyki i wszystko było OK. Dziś po włączeniu wzmacniacza nie załączyły się przekaźniki od głośników.

Po otwarciu obudowy zauważyłem, że przekaźnik który znajduje się przy przedniej listwie (najbliżej potencjometrów) się nie załącza.

A to on steruje później dwoma przekaźnikami znajdującymi się przy gniazdach głośnikowych.

Poruszałem przewodami, postukałem w obudowę, chwilowo to pomogło, ale za moment znów się rozłączył, a obecnie w ogóle się nie załącza.

Czy macie jakieś sugestie co do możliwej przyczyny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaśniedziałe styki przekaźnika, wylutować, rozebrać, wyczyścić i będzie działało. To na 100% to jeśli zadziałał gdy postukałeś.

Przejrzyj tez PCB w poszukiwaniu zimnych lutów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po otwarciu obudowy zauważyłem, że przekaźnik który znajduje się przy przedniej listwie (najbliżej potencjometrów) się nie załącza.

A to on steruje później dwoma przekaźnikami znajdującymi się przy gniazdach głośnikowych.

Twoje wnioski z obserwacji są niewłaściwe. W tym wzmacniaczu jest trzy przekaźniki i z chwilą osiągnięcia gotowości do pracy załączany jest ten przekaźnik przy przedniej listwie, który jest przekaźnikiem załączającym słuchawki, oraz jednocześnie któryś z przekaźników przy gniazdach głośnikowych w zależności od położenia przełącznika głośników. Ten przekaźnik od słuchawek nie steruje tamtymi dwoma.

Nie załączanie się tych przekaźników może mieć bardzo różne przyczyny z uwagi na to że aby one zadziałały musi być spełnione szereg warunków, ponieważ są one powiązane z różnymi obwodami zabezpieczającymi. Jeśli urządzenie działa poprawnie to przekaźniki powinny się załączyć. Jeśli tak nie jest trzeba wykonać kilka pomiarów i na ich podstawie zdecydować o dalszym toku postępowania. Najpierw jednak musimy ustalić co rozumiesz przez ''niezałączenie się przekaźników'', czy jest to rzeczywiste nie załączenie polegające na tym że przekaźnik nie załączył styków czy też załączył je ale nie słychać nic z głośników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchać zwarcia styków na obu przekaźnikach przy gniazdach głośnikowych. Zauważyłem też jeden poluzowany tranzystor w torze audio. Spróbuję go wlutować, być może to jest przyczyną usterki. Przy okazji sprawdzę napięcia. Jeszcze jakieś sugestie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przekaźnik zalaczyl sie po stuknieciu w obudowe to na 100% mamy do czynienia ze zasniedzialymi stykami, na wszelki wypadek aby sie upewnic zmierz napiecie na cewce przekaznika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co to konkretnie znaczy załączył się. Jeśli pod pojęciem ''załączył się po stuknięciu w obudowę'' rozumiemy przyciągnięcie przez elektromagnes elementu do którego przymocowane są styki, to zaśniedziałość styków nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli zaś ten element był już przyciągnięty, a stuknięcie w obudowę spowodowało że z głośnika popłynął dźwięk to zaśniedziałe styki mogą być tego powodem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klocek w serwisie, zobaczymy co powiedzą specjaliści. Dzięki za pomoc, ale przy moim poziomie doświadczenia wolałem oddać zawodowemu elektronikowi, trzymając kciuki że nie spaprają roboty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.