Skocz do zawartości
IGNORED

[kino / stereo]Potrzebna pomoc w wyborze pomieszczenia 24mkw vs 22mkw


Gość cycus12

Rekomendowane odpowiedzi

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Witam

 

Jakiś czas temu pytałem o budowę pomieszczenia do kina i stereo http://www.audiostereo.pl/23mkw-kino-stereo-potrzebna-pomoc-od-podstaw_103778.html (jest to pomieszczenie B), ciągle kombinując i drążąc temat po przestawianiu kilku ścian udało mi się uzyskać inne pomieszczenie, mniejsze ale może lepsze.

 

Zacznę od początku, pomieszczenie ma służyć do kina i odsłuchu muzyki w równym stopniu, oba bardzo ważne. Nie posiadam żadnego doświadczenia w kwestii akustyki, jedynie trochę teorii którą zdobyłem w internecie (w trakcie czytania kolejnego przedruku).

 

Mam do wyboru dwa pomieszczenia i nie jestem w stanie podjąć decyzji które z nich będzie lepszym rozwiązaniem. Węższe pomieszczanie to poważne obawy co do sceny ale przeglądając forum i wasze prace widzę że niektórzy mają głośniki również blisko ściany i od razu dyfuzory / rozpraszacze, czy to zdaje egzamin ?

 

W przyszłości planuję oczywiście pełną adaptacje akustyczną, tymczasowo względne minimum wedle zdolności finansowych.

 

Kolumny frontowe to podłogówki 30 cm szerokości i 110 cm wysokości. Chciałbym zachować między nimi 230-250cm odstępu.

Niebieska linia – ściana „szerokość” i lokalizacja rtv...

 

Pomieszczenie A)

  • wysokość 270-280 (jeszcze nie wiadomo), szerokość 452, długość 457. + 100x180 wnęka przy wejściu.

Moje obiekcje :

  • kwadrat / wysokość
  • proporcja
  • pozycja słuchacza koło 60-80cm od tylnej ściany
  • grobowiec, do kina super... ale jak do muzyki i relaksu..

Plusy:

  • prawie piwnica więc niższa temperatura latem,
  • okno w miarę neutralnym miejscu z bardzo słabym nasłonecznieniem, na upartego możliwość usunięcia
  • grube ściany i odseparowany korytarz, brak sąsiadujących pomieszczeń codziennego użytku
  • ustawienie kolumn: 260 cm między sobą i 80cm od ścian bocznych.

7hrxk8t305r7.jpg

 

Pomieszczenie B)

  • wysokość 270, szerokość 400, długość 595

moje obiekcje:

  • szerokość pomieszczenia zakładając względne minimum 50cm od ścian bocznych (400-2*50-2*30) daje nam 240 cm między kolumnami (super), ale czy 50cm to nie za mało ?
  • Problem z ustawieniem tylnych kolumn
  • okna (muszą zostać)
  • wymagane drzwi akustyczne
  • strona wschodnia dość mocne nasłonecznienie
  • w duże upały wyższa temperatura

plusy:

  • długość
  • przyjazna atmosfera do odsłuchu stereo
  • bliżej domostwa (i lodówki...)

71r347bjazw8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, po co nowy temat?

Pomieszczenie B jest optymalne. Pomieszczenie A to jest dramat.

Nie ma o czym dyskutować, więc zupełnie sobie odpuść wariant A.

 

RH będziesz stroił w te okolice:

 

28.9 hz

43.1 hz

51.9 hz

57.9 hz

63.8 hz

70.0 hz

 

No ale bez pomiarów to nie będzie miało to sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Pomieszczenie B jest optymalne.

czy oby na pewno ?

dokładany dwa grzejniki, jeden w bezpośrednim otoczeniu głośnika, znowu robi się ciaśniej i dochodzi bardzo brzydka powierzchnia. Pomijam już względy estetyczne ale z 50 cm robi nam się 3x-40 i tracimy symetrię.

 

 

Pomieszczenie A to jest dramat

sprawdzałem w 3 kalkulatorach oba pomieszczenia mają problemy, to ma minimalnie większe (zwłaszcza 8x-9x hz). Za to jest znacznie bardziej ustawne, nie ma problemu z zamaskowaniem okna czy też grzejnika. Więc uargumentuj proszę czemu jest takie tragiczne.

 

grzejnik można schować pod oknem dzięki czemu nic nie będzie wystawać i nie będzie problemu z mobilnymi (na szynach) ustrojami.

 

 

piszę to co myślę / wydaje mi się, więc proszę o konkrety i jakieś uzasadnienie. Zwłaszcza że bajek w internecie nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy oby na pewno ?

dokładany dwa grzejniki, jeden w bezpośrednim otoczeniu głośnika, znowu robi się ciaśniej i dochodzi bardzo brzydka powierzchnia. Pomijam już względy estetyczne ale z 50 cm robi nam się 3x-40 i tracimy symetrię.

 

 

Daj konkretny plan pomieszczenia z elementami stałymi, to będzie można dywagować. Na temat "brzydkich" powierzchni.

 

sprawdzałem w 3 kalkulatorach oba pomieszczenia mają problemy, to ma minimalnie większe (zwłaszcza 8x-9x hz). Za to jest znacznie bardziej ustawne, nie ma problemu z zamaskowaniem okna czy też grzejnika. Więc uargumentuj proszę czemu jest takie tragiczne.

 

grzejnik można schować pod oknem dzięki czemu nic nie będzie wystawać i nie będzie problemu z mobilnymi (na szynach) ustrojami.

 

 

piszę to co myślę / wydaje mi się, więc proszę o konkrety i jakieś uzasadnienie. Zwłaszcza że bajek w internecie nie brakuje.

 

Skupmy się na rzeczach istotnych.

Skoro sam nie wiesz i pytasz się to proszę nie przekonuj że sprawdzałeś w kalkulatorach.

Sprawa jest krótka, ustawienie kolumn można skorygować a rozkładu modów już nie.

U Ciebie wyraźnie pomieszczenie A jest gorsze od pomieszczenia B.

Pytasz się więc ja osobiście wybrał bym w/w pomieszczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Daj konkretny plan pomieszczenia z elementami stałymi, to będzie można dywagować. Na temat "brzydkich" powierzchni.

nic nie jest zainstalowane więc nie ma co rysować, są 3 ściany zewnętrzne więc muszą być 2 grzejniki i wiadomo że nie będą obok siebie. Plus taki że na chwilę obecną można to pozmieniać. Jakby upierać się przy Twojej opcji można pomyśleć nad niskim ale długim grzejmnikiem mocowanym u podstawy ściany.

 

Skoro sam nie wiesz i pytasz się to proszę nie przekonuj że sprawdzałeś w kalkulatorach.

Sprawa jest krótka, ustawienie kolumn można skorygować a rozkładu modów już nie.

U Ciebie wyraźnie pomieszczenie A jest gorsze od pomieszczenia B.

pytam bo nie wiem, a podejmowanie decyzji na zasadzie wiary "bo ktoś coś powiedział" albo "komuś się wydaje" nie wchodzi w grę. Jeśli tak twierdzisz to musisz mieć ku temu podstawy i chciałbym je poznać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Odnośnie chodzenia z kolumnami, jakąś zakodowałem się na ten rozstaw. Pierwotnie odległość między głośnikami (względem krawędzi nie środka) 360cm i scena budowała się bardzo fajnie, kolejne miejsce miało już zaledwie 225 cm i degradacja sceny była odczuwalna. Było do D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

To jeszcze poprowadzę monolog sam ze sobą...

 

Po przeczytaniu N'tego tematu na forum (już nie tym bo ile można mielić to samo), zacząłem się zastanawiać czy czasem czegoś źle nie zinterpretowałem.

Wrzucam dane pomieszczeń do kalkulatora np http://www.acoustic.ua/forms/calculator8.en.html on wylicza 4 zniekształcenia w 3 płaszczyznach.

 

Jeśli mamy idealne gabaryty pomieszczenia nie mamy dużych problemów z adaptacją akustyczną (czytać mniej zniekształceń). Jeśli mamy pomieszczanie o złych wymiarach to mamy dużo zniekształceń i dużo pracy z adaptacja akustyczną ale przy odpowiedniej instalacji odpowiednich dyfuzorów / rozpraszaczy / pochłaniaczy jesteśmy w stanie zmniejszyć mody, przy odrobinie szczęścia i kasy wyeliminować całkowicie.

 

dobrze rozumiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby upierać się przy Twojej opcji można pomyśleć nad niskim ale długim grzejmnikiem mocowanym u podstawy ściany.

Nie ma się nad czym upierać. Zapytałeś ja podpowiadam, zrobisz jak chcesz.

 

pytam bo nie wiem, a podejmowanie decyzji na zasadzie wiary "bo ktoś coś powiedział" albo "komuś się wydaje" nie wchodzi w grę. Jeśli tak twierdzisz to musisz mieć ku temu podstawy i chciałbym je poznać.

 

Najłatwiej to zrób sobie 2 zestawy pomiarów. Jeden pomieszczenia "A" a drugi zestaw pomieszczenia "B". Możesz przeprowadzić prowizoryczną adaptację i zobaczysz gdzie osiągniesz lepsze rezultaty. Choć pewne tematy można już przewidzieć na etapie teoretycznym. Jak niekorzystny rozkład modów na 1/3 oktawy (Bonello), który jest gorszy w pomieszczeniu A.

 

 

Jeśli mamy pomieszczanie o złych wymiarach to mamy dużo zniekształceń i dużo pracy z adaptacja akustyczną ale przy odpowiedniej instalacji odpowiednich dyfuzorów / rozpraszaczy / pochłaniaczy jesteśmy w stanie zmniejszyć mody, przy odrobinie szczęścia i kasy wyeliminować całkowicie.

 

Pomieszczenie o gorszych proporcjach powoduje, że mody są bardziej skupione, co powoduje że ciężko ten problem rozwiązać. Automatycznie musisz dużo więcej litrów oddać z pomieszczenia a efekt jest gorszy. Jest to główna kwestia na której warto się skupić. Całą resztę w sposób różny można już swobodnie realizować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Nie ma się nad czym upierać. Zapytałeś ja podpowiadam, zrobisz jak chcesz.

mylisz upór w wyjaśnieniem.

 

nie wiem jak to traktować, czy na zasadzie widzi mi się czy ten facet naprawdę coś wie. Na PW otrzymałem wiadomość od innego użytkownika który twierdzi zupełnie co innego.

 

A reszta... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to traktować, czy na zasadzie widzi mi się czy ten facet naprawdę coś wie.

 

Ja nic nie wiem. Tak sobie trolluje z nudów.

To jest wszystko co miałem do powiedzenia w tym temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zagadnień dotyczących wyboru pomieszczenia było wielokrotnie wałkowanych. Abstrahując od docelowej funkcji pomieszczenia jest kilka prawd ogólnych, które sprawdzają się zawsze i wszędzie, czyli złoty podział itd. W skrócie wygląda to mniej więcej tak, że pomieszczenia zbliżone w rzucie do kwadratu są gorsze od tych prostokątnych. Idąc dalej wybieramy pomieszczenie, którego proporcje mieszczą się w tzw. obszarze Bolta (znajdziesz w necie). To pozwoli uniknąć podkoloryzowań i rozkład tzw. modów będzie monotoniczny, czyli spełniał wspomniane tu kryterium Bonella. Skoro jesteś "zielony" z akustyki, to bez liczenia modów, czy ich rozkładu dojdziesz do wniosku, że pomieszczenie B jest niemal idealne, natomiast A będzie sprawiało dużo problemów. Inaczej; B - skromna i tania adaptacja (czyt. podstawowe działania), A - spora i droga adaptacja (czyt. kombinowanie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)
Tylko ni jak nie da się uzyskać takiej sceny w pomieszczeniu o szerokości 4m co w 5m.

Po za tym 4x6m to dokładnie 1,5 kwadrata więc część rezonansów i tak będzie mocniej pobudzana. A piwnica jest bardziej ustawna i pewnie można ją dowolniej adaptować niż pokój na parterze.

 

czy ich rozkładu dojdziesz do wniosku, że pomieszczenie B jest niemal idealne, natomiast A będzie sprawiało dużo problemów. Inaczej; B

doszedłem do wniosku że oba mają bardzo podobne problemy, prostokąt owszem jest łatwiejszy ale z modami można walczyć a z ustawnością i sceną nie.

 

za X0 lat może w piwnicy wywalę jedną ścianę to się poprawi :) Zyskam niewiele bo 1-1,5 metra przy relatywnie dużym koszcie ale zawsze coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... troche dziwny ten wątek. Wygląda jakbyś już z góry był zdecydowany na wariant A, a temat założyłeś tylko po to, żeby się w tym wyborze utwierdzić. Coś jak samospełniająca się przepowiednia. No niestety, nie tedy droga. Nie będę tutaj oryginalny i podobnie jak przedmówcy również odradzę ci pomieszczenie A. Swoje przygody z "okołokwadratowymi" pokojami przeszedłem i nigdy już dobrowolnie w takim pokoju bym sie z systemem nie zainstalował.

Ze swoich obserwacji mogę jedynie potwierdzić to o czym koledzy pisali tutaj już wcześniej - w prostokątnym pomieszczeniu przy łucie szcześcia mozna uzyskac dobre brzmienie już przy pomocy najbardziej podstawowych zabiegów adaptacyjnych (przykrycie podłogi dywanem/wykładziną, powieszenie firan i zasłon w oknach, umeblowanie, optymalne ustawienie kolumn itd.), bez potrzeby instalowania jakichkolwiek typowych ustrojów akustycznych. Oczywiście po prawdziwej adaptacji efekt będzie jeszcze lepszy, ale i bez tego da się tam przyjemnie słuchac muzyki. Natomiast w pomieszceniu zblizonym do kwadratu bez pełnej (czyli kosztownej) adaptacji akustycznej nigdy dobrze nie będzie. Mozna co prawda kombinowac z niesymetrycznym ustawieniem diagonalnym kolumn i faktycznie daje to pewną poprawę w kwestii reprodukcji basu, ale całego kina z ekranem w rogu pokoju przeciez nie zainstalujesz...

Przemyśl jeszcze raz dokładnie swoją decyzję, bo scenariusz, który nastąpi przy wyborze wariantu A, na pewno nie przypadnie ci do gustu. Ja ten scenariusz już znam i będzie on wyglądał mniej więcej tak:

Najpierw zużyjesz masę czasu, pieniędzy i nerwów na walkę z akustyką tego pomieszczenia, a rezultaty bedą ciągle dalekie od twoich oczekiwań. W pewnym momencie przyjdzie takie zniechęcenie tym wszystkim, że nawet muzyki nie będziesz miał ochoty słuchać. A na koniec i tak dojdziesz do wniosku, że wszystkie te nakłady i wysiłki poszły na marne, bo jednak trzeba się wynieść do innego pomieszczenia. I tam zaczynać wszystko od początku...

Jeśli rzeczywiście chcesz samemu przez te "atrakcje" przechodzić, to oczywiście droga wolna - to twój wybór i nikomu nic do tego. Ale skoro inni już to przerabiali przed tobą, to może warto skorzystać i wyciągnąć wnioski z ich błędów zamiast popełniać je samemu? Z drugiej strony nauka na własnych wtopach zawsze jest najskuteczniejsza... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Hm... troche dziwny ten wątek. Wygląda jakbyś już z góry był zdecydowany na wariant A

tak mi doradziła firma zajmująca się adaptacją akustyczną. Uzasadniając swoją opinie, a ja się z nimi zgadzam bo mają sens. Owszem powiedzieli że wersja B jest "łatwiejsza" ale i ograniczona. Powstał już plan przebudowy dolnego pomieszczenia i uzyskaniu wymiarów 470x545 cm.

 

Nie będę tutaj oryginalny i podobnie jak przedmówcy również odradzę ci pomieszczenie A. Swoje przygody z "okołokwadratowymi" pokojami przeszedłem i nigdy już dobrowolnie w takim pokoju bym sie z systemem nie zainstalował.

pewno masz rację, ale przypominam że i tak będzie walka i tak będzie więc po co sobie ograniczać możliwości. Ponadto instalacyjne (prądową) zostaną przygotowane oba pomieszczenia. Planuje używać wariantu B jednocześnie pracować nad wersją A, przez rozbudowę będzie to spora inwestycja, dom jednak buduje na całe życie więc spokojnie małymi kroczkami...

 

(przykrycie podłogi dywanem/wykładziną, powieszenie firan i zasłon w oknach, umeblowanie, optymalne ustawienie kolumn itd.),

optymista :) czytam to poraz kolejny w czystej teorii i zerowych propozycjach np kolumny.. jakbyś ustawił ?

 

Z drugiej strony nauka na własnych wtopach zawsze jest najskuteczniejsza... ;)

i nieurastanie nam towarzyszy :P

 

Nikt nawet nie zadał podstawowych pytań typu na ile osób, jaki sprzęt itd... co jest mimo wszystko priorytet, przecież wiadomo że kino i stereo w jednym to kompromis. no ale ok. A może wogle sobie to olać bo jesteś głuchy :P

 

Będzie to coś takiego.

udbi8l9w36y3.png

 

Czerwona linia to stara ściana i miejsce belki, słupy są bez proporcji. Szerokość za linią wynosi lekko ponad 4metry. Czy to prezentuje się lepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są usytuowane pomieszczenia względem źródeł hałasów zewnętrznych i wewnętrznych? Jaki jest poziom tła akustycznego w obydwu pomieszczeniach? Jakie wskaźniki izolacyjności mają drzwi i okna (może być jednoliczbowy)? Jak wyglądają wstępne pomiary modów (poza osiowymi wyliczonych ze znanych wzorów) i RT60 w pustych pomieszczeniach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

.. drzwi brak, okno zwykła 6 komorówka z argonem, wystarcza w 100%, ściana zew maja 40cm grubości z poduszką w środku, 2 pozostałe 30 cm cegły i jedna gazobeton 24. Ściana za plecami w przyszłości zostanie zastąpiona GK.

 

Izolować ogólnie nie ma przed czym, jest jedna rura (wentylacyjna) pod sufitem którą i tak trzeba zabudować to obłożę to wełną i dam 2xGK podobnie sufit na którym i tak musi wylądować płyta GK. Sufit to jedyne realne źródło codziennych hałasów ale jest tam ponad 30cm stropianu + warstwa cegły i wylewka, sumarycznie ponad 60cm.

 

Wszystkie pomieszczenia towarzyszące nie są pomieszczeniami mieszkalnymi, 2 pomieszczenia dalej jest kotłownia z której może się przebić dźwięk ślimaka i nad tym trzeba pomyśleć ale to raczej tam a nie tu. .

 

odnośnie reszty chyba nie muszę odpowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

raczej nie planuje, na start będą zwykłe klasyczne pełne drzwi z uszczelniaczami i gumą na dole. Możliwe że będzie trzeba to zmienić gdy dzieciaki trochę podrosną i będzie ich wszędzie pełno ale to jeszcze parę ładnych latek.

 

nie liczyłem (tego się chyba nie da policzyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optymista :) czytam to poraz kolejny w czystej teorii i zerowych propozycjach np kolumny.. jakbyś ustawił ?

To nie jest optymizm, a jedynie wynik własnych obserwacji. Znam takie pomieszczenia, gdzie poza normalnym (mieszkalnym) wystrojem wnętrza nie ma ani centymetra kwadratowego ustrojów akustycznych, a mimo to gra tam każdy sprzęt jaki się postawi. Cecha wspólna: żadne z tych pomieszczeń nie jest kwadratowe.

Jeśli chodzi o ustawienie kolumn, to nie znając pomieszczenia zacząłbym od ustawienia wg. tzw. złotych proporcji. To ustawienie daje dobre rezultaty brzmieniowe, ale jest dość specyficzne pod względem użytkowym. Przy małej różnicy długości pomiędzy dłuższą i krótszą ścianą kolumny mogą wylądować prawie na środku pomieszczenia - brzmienie bedzie dobre, ale pokój praktycznie wyeliminowany z normalnego użytkowania. Natomiast zawsze jest to dobre ustawienie wyjściowe, od którego można rozpocząć zabawę z przesuwaniem kolumn aż do znalezienia optymalnego ustawienia. Szczególy tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nikt nawet nie zadał podstawowych pytań typu na ile osób, jaki sprzęt itd... co jest mimo wszystko priorytet, przecież wiadomo że kino i stereo w jednym to kompromis. no ale ok. A może wogle sobie to olać bo jesteś głuchy :P

 

Podstawowy błąd w rozumowaniu. Nikt nie pytał o sprzęt, bo to nie jest priorytet. Prawda jest taka, że nawet najlepsze klocki nie uratują złej akustyki, a przy dobrej akustyce to i budżetówka zagra ładnie. Jeśli pomieszczenie będzie mieć akustykę do bani, to żonglowanie sprzętem możesz traktować co najwyżej jako rodzaj sportu siłowego, bo rezultatów brzmieniowych nie bedzie z tego żadnych. No, chyba że pisząc "sprzęt" miałeś na myśli również sprzętowe korektory akustyki, ale to już temat na osobne rozważania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

To nie jest optymizm, a jedynie wynik własnych obserwacji. Znam takie pomieszczenia, gdzie poza normalnym (mieszkalnym) wystrojem wnętrza nie ma ani centymetra kwadratowego ustrojów akustycznych, a mimo to gra tam każdy sprzęt jaki się postawi. Cecha wspólna: żadne z tych pomieszczeń nie jest kwadratowe.

trudno mi się ustosunkować ponieważ nie robiłem nigdy porównania ani pomiarów, jedni twierdzą że kwiatki i książki nic nie dają inni że to fajna sprawa. Ja wiem że może kwiatek się znajdzie ale na pewno nie będzie tam mebli, książek i innych.

 

Po za tym jak pisałem, żadne pomieszczanie nie jest kwadratowe, no chyba że ~4,5 x 5,5 to kwadrat to wtedy tak.

 

Przy małej różnicy długości pomiędzy dłuższą i krótszą ścianą kolumny mogą wylądować prawie na środku pomieszczenia - brzmienie będzie dobre,

Nie wiem czy siedzie na ścianie w odległości ~2 metrów od L26 z satelitami tylnymi w odległości paru cm od głowy to dobry pomysł, chyba że coś sobie źle wyobrażam.

 

Podstawowy błąd w rozumowaniu. Nikt nie pytał o sprzęt, bo to nie jest priorytet. Prawda jest taka, że nawet najlepsze klocki nie uratują złej akustyki, a przy dobrej akustyce to i budżetówka zagra ładnie.

ale każda kolumna zagra inaczej przy ścianie, praktycznie w każdej "poradzie" jest informacja by zapytać producenta o preferowane ustawiania. Jeśli jedna kolumna zagra nam dobrze pod ścianą to możemy o czymś rozmawiać, jeśli zaś minimalna odległość od ściany musi wynosić 1,5m albo więcej to polemika traci sens bo zostaje nam tylko 1 pomieszczenie do wyboru.

 

W dodatku z tego co wiem jeśli dany set ma problemy z danym pasmem to możemy jeszcze to pogorszyć, np przez stawienie szerokozakresówek w rogach. Ale ogólnie zgoda, akustyka to 80% sukcesu (pozostałe 20% kable :)), dlatego to robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałeś coś, o pomieszczeniu 457x 452... Ale mniejsza z tym. Jeśli ostatecznie żadne z nich nie jest kwadratem, to w zasadzie nie ma nad czym dywagować.

 

trudno mi się ustosunkować ponieważ nie robiłem nigdy porównania ani pomiarów, jedni twierdzą że kwiatki i książki nic nie dają inni że to fajna sprawa. Ja wiem że może kwiatek się znajdzie ale na pewno nie będzie tam mebli, książek i innych.

 

Kwiatki istotnie niewiele wnoszą, ale podłoga przykryta grubą wykładziną albo dywanem juz tak. Szczególnie w porównaniu do nieśmiertelnych "gołych" paneli. A jeśli planujesz praktycznie nieumeblowany pokój, to licz się z poważnymi wydatkami na adaptacje akustyczną, bo "względne minimum", o którym piszesz w pierwszym poście może nie wystarczyć nawet na początek.

 

Nie wiem czy siedzie na ścianie w odległości ~2 metrów od L26 z satelitami tylnymi w odległości paru cm od głowy to dobry pomysł, chyba że coś sobie źle wyobrażam.

 

Wybacz, ale nie bardzo rozumiem co miałeś w tym miejscu na myśli....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Wcześniej pisałeś coś, o pomieszczeniu 457x 452... Ale mniejsza z tym. Jeśli ostatecznie żadne z nich nie jest kwadratem, to w zasadzie nie ma nad czym dywagować.

tak i zaraz pod Twoim postem wkleiłem prowizoryczny szkic jak ma wyglądać nowe pomieszczenie. W końcu nie powiedziałem że nie masz racji :) widocznie brakowało konkretniejszego nacisku / opinii by rozłożyć to w czasie i zrobić "porządnie" czyli z przesunięciem ściany.

 

Rozumiem że jest to warte zachodu i sytuacja uległa poprawieniu ?

 

Kwiatki istotnie niewiele wnoszą, ale podłoga przykryta grubą wykładziną albo dywanem juz tak. Szczególnie w porównaniu do nieśmiertelnych "gołych" paneli.

takie podstawy będą, spokojnie. Jak pisałem tylną ścianę mam zamiar wykonać z GK / MDF by już wyeliminować część problemów np z basem, podobnie zakrzywić i "zafalować" sufit który i tak będzie musiał robić.

 

A jeśli planujesz praktycznie nieumeblowany pokój, to licz się z poważnymi wydatkami na adaptacje akustyczną, bo "względne minimum", o którym piszesz w pierwszym poście może nie wystarczyć nawet na początek.

tak nie planuje mebli po za minimum czyli tym pod winyle i BR/CD/DVD, ale podejrzewam że wszystko pójdzie stopniowo, ponieważ nie będzie to pomieszczanie użytkowe to z musu znajdą się jakieś kosze, kołdry i podobne. Możliwe że nawet zagoszczą tam na stałe jakieś książki bo mam ich całkiem sporo. Przez przesunięcie ściany wszystko się bardzo wydłuży.

 

Wybacz, ale nie bardzo rozumiem co miałeś w tym miejscu na myśli....

Zrozumiałem że zasugerowałeś ustawianie kolumn tylko dla stereo zapominając o kinie (czyli satelitach). Dodatkowo zmniejszyłeś odległość słuchacza od kolumn co przy tak dużych głośnikach nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. Chyba że mam paść na zwał :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem czy przesuwanie ściany jest warte zachodu, bo nie miałem do czynienia z pomieszczeniami o takim nieregularnym kształcie, więc trudno mi ocenić jakie problemy mogą tutaj wystąpić. Ale lepiej niż w kwadracie będzie na pewno, choćby dlatego, że nic gorszego od kwadratu chyba w przyrodzie nie występuje ;)

Faktycznie sugerowałem ustawienie dla stereo, gdyż jest ono moim zdaniem bardziej wymagające. W kinie ew. niedoskonałości w ustawieniu głośników można do pewnego stopnia zniwelować elektronicznie - wiekszość procesorów KD ma odpowiednie narzędzia kalibracyjne do wyrównania przesunięć czasowych itd. W stereo takiej możliwości niestety nie ma (poza cyfrowym korektorem akustyki), dlatego głośniki muszą być ustawione jak najoptymalniej się da.

Na którekolwiek rozwiązane się zdecydujesz, to mimo wszystko polecam jednak wypróbowanie metody złotych proporcji w stereo, chociażby w ramach eksperymentu. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że uzyskany w ten sposób dźwięk (stereo) będzie najlepszym możliwym do osiągnięcia w tym pomieszczeniu. I nawet jesli ze względów użytkowych nie będzie możliwe takie ustawienie kolumn na stałe, to przynajmniej zyskasz punkt odniesienia odnosnie tego jaki jest potencjał dźwiękowy pomieszczenia i systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

kolumny planuje ustawić (mówię tylko o frontach) względnie blisko tylnej ściany, wstępnie założyłem trójkąt równoboczny ale nie będę jedynym odbiorcą a w takim układzie dźwięk powinien się przecinać przed słuchaczem więc na pewno nastąpi jakaś korekta. W sumie niezbyt można ustawić to inaczej, zawsze zabraknie miejsca a jest to czysta teoria, trzeba to potem przełożyć na ucho.

 

trzeba zbierać kasę na żelbet a potem kombinować..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.