Skocz do zawartości
IGNORED

Metronome C8 vs.CH Precision vs. DCS Vivaldi


Gość jarek&ania

Rekomendowane odpowiedzi

A nie powinno być tak, że wysokiej klasy źródło w równie wysokiej klasy systemie różnicuje nagrania????

Przecież jakość CD jest bardzo różna, od b. słabych po wybitne, choć nie zawsze wiąże się to z "wiekiem nagrania" co z umiejętnościami realizatorów itp..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy właśnie odebrał set Vivaldiego. Poprzednio miał EMM XDS-1 (czyli DAC-2X + transport w jednej obudowie), i pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest przepaść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest to że mi się nie podobało bo było wszystko OK ale np EMM Labs w moim odczuciu był jakby bardziej plastyczny, miałem wrażenie

że muza lepiej "płynęła", było przyjemniej, większe nasycenie a przez to i barwy jakby żywsze.

Na dCS miałem trochę wrażenie jak kiedyś na MSB że jest trochę "techniczny"ale wtedy MSB dziwnie się zachowywał bo np włączanie i wyłączanie

zegara Femto Clock nie dawało żadnej różnicy i teraz się dowiedziałem, że po czasie wyszło na jak iż ten zegar był uszkodzony.

Możliwe więc, że MSB ze sprawny zegarem zagra lepiej lub chociaż inaczej.

 

Ty zawsze Stasiu pytasz o przykład na danym instrumencie lub utworze ale jak tak nie potrafię tego tobie wytłumaczyć.

Ty postrzegasz to analitycznie wsłuchując się w konkretny instrument a ja znów patrzę na to syntetycznie wsłuchując się w ogólne, łączne

wrażenie jakie mam przy danym sprzęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne i tak transport CH czy dCS jest optymalizowany pod swój

DAC a nie pod Metronome ale masz rację, że to i tak dużo lepsza opcja.

 

Najsprawiedliwiej wiec byloby zagrac z laptopa, ten nie jest raczej 'optymalizowany' pod zaden DAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest to że mi się nie podobało bo było wszystko OK ale np EMM Labs w moim odczuciu był jakby bardziej plastyczny, miałem wrażenie

że muza lepiej "płynęła", było przyjemniej, większe nasycenie a przez to i barwy jakby żywsze.

Czasami moze byc tak ze pierwsze wrazenia moga robic metlik, bo jak sprzet cos dokoloryzuje i oslodzi to wydaje sie byc lepsze. Co ja bede radzil ekspertom zreszta..., ale moze warto przewalic tone plyt glownie klasyka i jazz i wnioski bylyby inne, do takich sprzetow czasami trzeba czasu, trzeba w to wejsc. Najlepiej wczesniej byc po jakims koncercie na zywo. Ja ostatnio jak bylem tu w Londynie na koncercie barokowym to tez wydawalo mi sie wszystko troche suche! :D Gdzie jest bas, gdzie slodzycz? Musialo minac kilka minut zeby sie przekonac ze to sprzet robi cos czego nie ma. Za to byla niesamowita ilosc powietrza lekkosc dzwieku barwa kazdego instrumentu i wielkie poklady emocji plynacej z Muzyki. Czasami bylo tez slychac ze kto sobie nie za dobrze podstroil instrument, wiadomo instrumenty barokowe te stare szybko sie rozstrajaja. ;)

Ale wydaje mi sie ze wlasnie, ze DCS jest najblizej tego idealu jest bardzo podobny do tego co jest Live

 

Ty zawsze Stasiu pytasz o przykład na danym instrumencie lub utworze ale jak tak nie potrafię tego tobie wytłumaczyć.

Ty postrzegasz to analitycznie wsłuchując się w konkretny instrument a ja znów patrzę na to syntetycznie wsłuchując się w ogólne, łączne

wrażenie jakie mam przy danym sprzęcie.

Nie, ja patrze tez calosciowo tylko pisanie o calosci na forum tak aby moc komus to przekazac i aby ten ktos cos z tego zalapac, jest wybitnie trudne moim zdaniem. Lepiej wlasnie skupiac sie na szczegolach aby przekazac tresc. Oczywiscie calosciowo to jest podstawa, ale tak to kazdy inaczej odbiera...

 

Ale realizacja wejścia USB też jest różna a Jarek docelowo jednak chce grać z transportu CD.

Vivaldi DCS moim zdaniem w pelni dorosl juz do PC-audio, a moim zdaniem tylko ostatecznie z PC-audio mozna wycisnac najwyzsza jakosc dzwieku. Oczywiscie laptop + program+ super kabel USB to za malo, ale i tak sprobowalbym bo efekty moga byc super zaskakujace. Zreszta gdyby cos z tego wyszlo ile Jarkowi zostaje w kieszeni gdyby nie musial kupowac CD ;) ja tylko radze proba nie strzelba warto sprobowac...chyba?;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

Wydaje mi sie ze Vivaldi to wlasnie pokaze ;)

 

Stasiu. "WYDAJE MI SIĘ" to jak zdążyłem zauważyć twoje ulubione słowo ;)

 

Jest dokładnie odwrotnie. Im lepsze żródło tym bardziej słychać różnice w realizacji nagrań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając dużą kolekcję na CD a nie chcąc bawić się w komputery, NASy, aktualizacje, upgrade itd to często lepiej mieć dobry transport CD.

Jarek nie ma szczęście do kompów.Wszystkie sprzęty komputerowe szybko mu się psują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly,

 

Z tego co obserwuję, to u ciebie wszystko co nie gra dźwiękiem wyraźnie ocieplonym i zmiękczonym (tak jak twoje Metronome C8 i Acustic Arts Tube DAC do których jesteś przyzwyczajony) automatycznie otrzymuje etykietę 'technicznego' grania.

 

Tymczasem w moim doświadczeniu, MSB Diamond DAC IV to najbardziej naturalnie i płynnie grający DAC jaki w życiu słyszałem, niesłychanie przejrzysty, a przy tym pozbawione wszelkiej ziarnistości i sztucznej ostrości.

 

Jest dokładnie odwrotnie. Im lepsze żródło tym bardziej słychać różnice w realizacji nagrań.

 

+1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie odwrotnie. Im lepsze żródło tym bardziej słychać różnice w realizacji nagrań.

Tylko ze realizacje nagran z lat 80 sa nie jednokrotnie znacznie lepsze anizeli te wspolczesne i od strony technicznej jak i muzycznej. Nagrywali wtedy na wielosladach analogowych i muzycy mieli ciekawe pomysly. Generalnie ze starymi nagraniami z lat 80 jest ten problem ze byly zle digitalizowane na malo rozdzielczych AD conwerterach z ogromnym jitteremm, oraz co moze jeszcze bardzie istotne plyty CD byly tloczone na ekstremalnie zajitereowanych krazkach CD. Taki program wlasnie jak Jplay - potrafi pokazac wysoka klase jesli chodzi o regeneracje jitteru z takich nagran i mysle ze pomimo wszystko cos wiecej wiem na ten temat anizeli Wy sluchajac tego z CD krazkow. Dlatego polecam probe z kompem + Jplay

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek&ania - zanim podejmiesz decyzję odnośnie CD, powinieneś koniecznie posłuchać MSB Diamond DAC IV.

 

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że będzie lepszy od wszystkiego co masz w domu. Nic nie tracisz - dystrybutor ma takowy na stanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w komplecie z uniwersalnym transportem CD/SACD MSB jest znacznie tańszy.

Jedynie że ten transport nie jest tak wypasiony jak w dCS czy CH Precision ale gra bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie odwrotnie. Im lepsze żródło tym bardziej słychać różnice w realizacji nagrań.

 

+1

No nie wiem, nie bede sie spieral slyszeliscie znacznie wiecej niz ja z pewnoscia. Jednak mam inne wrazenia jesli chodzi o stare nagrania z lat 80 na komputerze, ze jednak wraz z przyrostem jakosci roznice pomiedzy starymi a wspoczesnymi nagraniami niebezpiecznie zblizaja sie do siebie. Oczywiscie nie chodzi mi tu o geste formaty bo tam jest jeszcze inaczej, chodzi mi o format CD oczywiscie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

niesłychanie przejrzysty, a przy tym pozbawione wszelkiej ziarnistości i sztucznej ostrości.

Właśnie tak gra CH Precission.

Tak jak pisałem wcześniej.

Zobaczymy jak bedzie bez pre.

 

zanim podejmiesz decyzję odnośnie CD, powinieneś koniecznie posłuchać MSB Diamond DAC IV.

A kto ma do pożyczenia , za ile i czemu tak drogo ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek&ania - zanim podejmiesz decyzję odnośnie CD, powinieneś koniecznie posłuchać MSB Diamond DAC IV.

 

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że będzie lepszy od wszystkiego co masz w domu. Nic nie tracisz - dystrybutor ma takowy na stanie.

To co ma obecnie w domu to z pewnoscia, ale czy MSB bedzie lepszy od Vivaldiego? - watpie

No i ta wysoka awaryjnosc MSB - to zle swiadczy o firmie, jak i moze stanowic duzy problem. O takich sprawach sie glosno nie mowi jak awaryjnosc, a jest to bardzo istotny parametr ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ta wysoka awaryjnosc MSB - to zle swiadczy o firmie, jak i moze stanowic duzy problem. O takich sprawach sie glosno nie mowi jak awaryjnosc, a jest to bardzo istotny parametr ;)

 

Wiesz o czymś o czym ja nie wiem ? Znasz failure rate dCSa, MSB czy Metronome ?

 

Bo mam nieodparte wrażenie że znowu zaczynasz rozpisywać się na tematy, o których nie masz zielonego pojęcia.

 

To co ma obecnie w domu to z pewnoscia, ale czy MSB bedzie lepszy od Vivaldiego? - watpie

 

Ponownie - na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski ? Rzucałeś kostką ?

 

Jeden z moich znajomych, po odsłuch W SWOIM systemie MSB, Vivaldiego i Metronome C8, zdecydował się na MSB.

 

To była jedyna mi znana osoba która dokonała takich porównań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz o czymś o czym ja nie wiem ? Znasz failure rate dCSa, MSB czy Metronome ?

 

Failure rate...nie znam, bardzo prosze podaj.

 

Jesli chodzi o MSB to sporo uzytkownikow sie skarzy ze sa awaryjne, sam bylem swiadkiem dwoch TWARDYCH zwisow MSB platinium - w komputerach nie ma nic gorszego, takie rzeczy nie maja sie prawa wydarzac kazdy komputerowiec i programista Ci to powie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

To co ma obecnie w domu to z pewnoscia,

Stasiu . Ta pewność to na podstawie youtube czy może tak tobie wyszło z pomiarów ekierką? ;)

 

A słuchał ktoś może Esoterica P01 z D01. Ciekaw bylbym ew. różnic w stosunku do K01.

Kosmiczny sprzęt i kosmiczna cena.

Nie ma (nie było) do pożyczenia nigdzie w Europie ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o MSB to sporo uzytkownikow sie skarzy ze sa awaryjne, sam bylem swiadkiem dwoch TWARDYCH zwisow MSB platinium - w komputerach nie ma nic gorszego, takie rzeczy nie maja sie prawa wydarzac kazdy komputerowiec i programista Ci to powie.

 

Podaj mi chociaż jednego takiego linka. Nie mówię tu już nawet o Polsce, tylko na świecie.

 

Miałem u siebie wszystkie modele - AnalogDAC, DAC IV, DAC IV Signature oraz DAC IV Diamond - słuchałem ich setki godzin (nawet w tym momencie gdy to piszę słucham na DAC IV), i nigdy nie przytrafiło mi się to o czym piszesz. MSB ma też dwóch moich znajomych, i oni także nie uświadczyli, jak to nazwałeś - zwisu.

 

A słuchał ktoś może Esoterica P01 z D01. Ciekaw bylbym ew. różnic w stosunku do K01.

 

Na Audiogonie jest człowiek który zmienił P01/D01/Rb0 na DAC IV Diamond. Podobno MSB jest dużo lepszy. Ten Esoteric swoje najlepsze lata ma chyba już za sobą.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie - na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski ? Rzucałeś kostką ?

 

MSB sluchalem co prawda na wystawie wiec sam wiesz mozna to miedzy bajki wlozyc. Vivaldiego wcale, ale mam zamiar posluchac w dobrych warunkach... Oceniam parametry pomiarowe jak i zdjecia i wydaje mi sie ze Vivaldi powinien byc lepszy na USB, ale przyznam ze moge sie zupelnie mylic! ( To tylko dyskusja, a ja sie daje przekonac jak ktos mowi z sensem i ma doswiadczenie i wiedze, zreszta o to w tym klikaniu na forum chodzi, aby wymieniac sie wspolnie wiedza ;))

 

Wracajac do tematu - to ten super Clock w MSB z pewnoscia tez duzo super dobrego zrobi (chociaz mysle ze te pomiary z MSB zegara sa mocne naciagane przez firme) jak i bardzo stromy filtr cyfrowy-ktorego zadna firma takiego nie propnuje. Wydaje mi sie ze to co najbardziej mnie intersuje, czyli USB jest w Vivaldim na znacznie wyzszym poziomie anizeli w MSB (patrzac na dokladne zdjecia). A wlasnie USB uwazam za to wejscie ktora moze dostarczac maksimum mozliwosci i ktoro moze zadecydowac o calosci, bo plyta CD moim zdaniem to juz przeszlosc a za kilka lat muzeum - rowniez jakosciowe. Trzeba patrzec w przod, kupujac tak drogie klocki ktore za chwile moga stac sie malo nowoczesne.

 

Jeden z moich znajomych, po odsłuch W SWOIM systemie MSB, Vivaldiego i Metronome C8, zdecydował się na MSB.

 

To była jedyna mi znana osoba która dokonała takich porównań.

Ciekawe info, dzieki :)

Ale porownywala na CD Tylko? Czy na plikach tez?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu - to ten super Clock w MSB z pewnoscia tez duzo super dobrego zrobi (chociaz mysle ze te pomiary z MSB zegara sa mocne naciagane przez firme)

 

Na jakiej podstawie tak wnosisz ? Jakieś dowody czy znowu twoje wolna twórczość ?

 

jak i bardzo stromy filtr cyfrowy-ktorego zadna firma takiego nie propnuje.

 

Znowu się mylisz - Chord ma jeszcze bardziej rozbudowany.

 

Wydaje mi sie ze to co najbardziej mnie intersuje, czyli USB jest w Vivaldim na znacznie wyzszym poziomie anizeli w MSB (patrzac na dokladne zdjecia).

 

??? Jak to mówią - kończ waść ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi chociaż jednego takiego linka. Nie mówię tu już nawet o Polsce, tylko na świecie.

 

Miałem u siebie wszystkie modele - AnalogDAC, DAC IV, DAC IV Signature oraz DAC IV Diamond - słuchałem ich setki godzin (nawet w tym momencie gdy to piszę słucham na DAC IV), i nigdy nie przytrafiło mi się to o czym piszesz. MSB ma też dwóch moich znajomych, i oni także nie uświadczyli, jak to nazwałeś - zwisu.

Audio Show 2012 bylo tam sporo osob, a ze nikt pewnie nie zauwazyl tego "drobnego" szczegolu no coz ja widzialem jak raczka powedrowala do wylacznika z tylu dwa razy podczas pol godziny i byly robiony pelny reset DAC-a ;) bo zawisla calosc;)

 

Na jakiej podstawie tak wnosisz ? Jakieś dowody czy znowu twoje wolna twórczość ?

Popatrz na pomiar w Stereophilu jitteru jakie sa szpikulce na poziomie -135dB i popatrz na ulotke firmowa MSB jakie tam sa "rewelacje". zreszta wystarczy poczytac troche polityki MSB i co koles wypisuje zeby wiedziec ze to dobry Magik i skreca rozne fakty

 

Znowu się mylisz - Chord ma jeszcze bardziej rozbudowany.

 

Mozliwe zapoznam sie ;)

 

Jak to mówią - kończ waść ...

Nie Ty, bedziesz mi mowil czy mam konczyc czy nie. ;) Troche kultury kolego i szacunku dla innych, bo Twoje nadete EGO wcale nie jest Ci pomocne;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw porównania z Vivaldim. U mnie od kilku godzin gra Debussy i powiem, że jeszcze żaden DAC tak genialnie nie grał po USB. Powiem więcej: kombo Totaldac d1 dual + d1 reclocker zagrało dużo słabiej. Różnica jest bolesna. W dźwięku Debussy'ego nie ma cienia natarczywości czy szorstkości. Czystość,lekkość, z jaką Debussy oddaje muzykę jest niebywała. Dźwięk jest przy tym gładki i bardzo plastyczny. Dlatego też zaskakują mnie opinie, że dCS nie jest muzykalny. Wg mnie to jest właśnie wzór muzykalności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest bolesna. W dźwięku Debussy'ego nie ma cienia natarczywości czy szorstkości.

Tylko ze Marcin, Ty grasz z Jplay-a, wiec piszesz tu wiekszosci jakby po chinsku lub mandarynsku. Napedzanie tego z CD moze dac zupelnie inne czasami skrajnie inne efekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie, bo każdy DAC testuję w tej samej konfiguracji i jak dotąd jeszcze żaden nie zrobił na mnie takiego wrażenia po USB. Testowany przeze mnie ostatnio Auralic Vega grał już naprawdę dobrze po USB, ale dopiero dCS pokazuje klasę. Zobaczę co się stanie po podłączeniu d1 reclockera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stasiop - szkoda mi czasu na jałowe dyskusje z tobą, natomiast chętnie poczytam dlaczego aplikacja USB dCSa jest lepsza niż MSB. Na youtube tak mówili ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.