Jump to content
IGNORED

Problem z wzmacniaczem BCL


sbl

Recommended Posts

Cześć,

 

 

kiedyś zaprojektowałem i wytrawiłem PCB wzmacniacza słuchawkowego BCL. Mając trochę wolnego czasu udało mi się go złożyć, ale napotkałem pewien problem, a mianowicie:

- kiedy w muzyce jest niewiele instrumentów wzmacniacz gra naprawdę dobrze, problem pojawia się w momencie kiedy w utworze zaczyna uczestniczyć więcej instrumentów lub zaczynają grać szybciej - średnica znika,

- to samo jest z wokalem - kiedy dźwięków jest niewiele słuchać go bardzo dobrze, ale kiedy w tle dużo się dzieje wokal znika, gdzieś tam go słychać, jakby z 50m studni.

 

I tu pojawia się moje pytanie - czy ktoś się z czymś takim spotkał lub podejrzewa czego może to być zasługa? Ten sam efekt jest na słuchawkach 32 ohm i 600 ohm, na różnych zasilaczach, na różnych WO. Dodatkowo wzmacniacz był sprawdzony generatorem i oscyloskopem, niestety tylko na zakresach 10Hz-1kHz i 10kHz-100kHz, bo zakres 1kHz-10kHz nie działa w moim generatorze, a jak na złość wygląda, że z tą częścią pasma jest problem.

 

Schemat w załączniku, dodatkowo za potencjometrem dodałem w szeregu rezystor 10k oraz kondesator 100p.

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Link to comment
Share on other sites

BF'y były parowane. Aktualnie w jednym kanale są BF'y, w drugim rezystory 48R w miejsce BF245 - problem nadal występuje. Spadki napięć na rezystorach 10R dla kanału z bfami to odpowiednio 160mV, a dla kanału z rezystorami 400mV. Bawiąc się generowaniem sinusa z karty dźwiękowej zlokalizowałem problem - kiedy na dwa kanały podaję ten sam sygnał - w obu słuchawkach cisza. Co może być przyczyną?

Link to comment
Share on other sites

Co może być przyczyną?

Brak masy na słuchawkach a konkretnie pomiędzy nimi a układem. Sprawdź czy do gniazda słuchawkowego jest na pewno podłączona masa oraz czy nie odłączyła się we wtyczce.

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.