Jump to content
IGNORED

Artur Hajzer

Guest partick

Recommended Posts

Wojciechu zdobywanie samego Everestu do zeszłego roku pochłonęło ponad 200 ofiar.

Oczywistym jest, że większość wypadków w górach to wina wspinacza, błąd, rutyna, zbieg okoliczności itp.

Giną najlepsi, mistrzowie, zdobywcy

To nie jest spacer po pokoju we własnym domu..

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Zastanawia mnie ta duża ilość śmierci w ostatnim czasie.To nie przypadek!Coś z organizacją tych wypraw musi być nie tak albo z doborem ludzi.

Albo sezon.

"Sezon"... :(

To właściwa odpowiedź...

Tak było również na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - zresztą wtedy zginęli przecież m.in. Kukuczka, Rutkiewicz... :(

Artur Hajzer właśnie do nich należał - do tych Największych, Najlepszych - i teraz do nich dołączył...

R.I.P.

When the music's over turn out the lights...

Być może zwielokrotniony ruch Polaków w Himalajach wynika z....

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) na lata 2010-2015

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

W Himalajach ginęli, giną, i będą ginąć. Przewidywalność pogody jest tam niewielka, wyprawy niekiedy długotwałe, w strefie śmierci właściwie brak możliwości niesienia pomocy, organizm ludzki na skraju możliwości, umysł prawie wyłączony z użytku, techniki zarówno wchodzenia jak i schodzenia bardzo zawodne.

Byłoby zatem niewytłumaczalnym fenomenem, gdyby nie ginęli.

A że coraz więcej ludzi to uprawia, i siłą rzeczy część z nich jest nie tak dobrze predysponowanych, wypadków będzie coraz więcej.

Nie wiem jak obecnie, ale do niedawna liczebnością zdziwiali Japończycy. Wchodzili na ośmiotysięczniki całymi tabunami.

Giną nie tylko Polacy. Śmierć nie sprawdza paszportów. Rosjanie na ten przykład mają pecha do lawin. Kiedyś na Kaukazie pochłonęło im niemal połowę kadry wyczynowej, ale już dawno.

Za jakiś czas, statystycznie rzecz biorąc, usłyszymy jakiegoś newsa o Chińczykach którym nie dopisało szczęście.

Tak to z tym jest.

Ale taki los sami sobie wybierają, i są świadomi jak nikt inny, że to w dużym stopniu rosyjska ruletka.

Co do polskiej specyfiki, da się tu wskazać podejście, że tak powiem, niezbyt pokorne. W innych nacjach próba nieudana to właściwie żadna porażka. Byłem zobaczyłem chciałem, ale trzeba było się wycofać, moze będzie inna okazja. A nawet traktuje się to jak zwycięstwo nad samym sobą. A Polak nawet gdy tak mówi to raczej tak nie uważa. Jest jakieś większe parcie na sukces i zwycięstwo. I niestety wpływa to na podejmowane decyzje.

Hajzer przez wiele lat żył tak jak chciał, ma w swoim życiu piękne karty i dokonania. Zwłaszcza budzi uznanie uratowanie Marciniaka dawno temu. Myślę że gdyby taką śmierć przepowiedziała mu wróżka ćwierć wieku temu, nie byłby tym wówczas załamany.

Może program jest nierealny?

Ale jaki to ma związek ze śmierciami w ostatnim czasie?

Przecież zginęli [*] wytrawni alpiniści/himalaiści - zginął twórca tego programu, a nie adepci, dla których głównie ten program został stworzony...

When the music's over turn out the lights...

Wyprawa Hajzera nie była częścią programu zimowego. Wspomniany Marciniak ostatecznie zginął kilka lat temu w słowackich Tatrach. Wniosek z tego taki, że w tej pasji nie ma reguł, a jedyne co jest pewne to bardzo wysokie ryzyko. Co prawda nie słyszy się o śmierciach na ściankach wspinaczkowych ale zdarzyć się może ona w każdych górach niezależnie od wysokości i pory roku.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.