Skocz do zawartości
IGNORED

Boazeria z MDF czy litego drewna?


gonarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kombinuję aktualnie nad wystrojem nowego pomieszczenia odsłuchowego 28 m.kw i tak mnie jakoś naszło na boazerię ścienną. Nie jest to możne zbyt popularny obecnie trend w wykończeniówce, ale mnie się akurat podoba. Poza tym sale koncertowe to praktycznie samo drewno, więc podejrzewam że również w warunkach domowych byłby to materiał raczej korzystny akustycznie. Jeśli źle rozumuję, to proszę o korektę.

Jako, że budzet mam dość ograniczony w grę wchodzą jedynie te tańsze materiały - czyli MDF lub lita sosna. Który z nich będzie waszym zdaniem lepszy pod względem akustycznym? Czy boazeria na ścianach pokoju odsłuchowego to w ogóle jest dobry pomysł z punktu widzenia akustyki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak głębokie i szerokie będą frezowania? Jak dużą powierzchnię ścian chcesz nimi pokryć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kombinuję aktualnie nad wystrojem nowego pomieszczenia odsłuchowego 28 m.kw i tak mnie jakoś naszło na boazerię ścienną. Nie jest to możne zbyt popularny obecnie trend w wykończeniówce, ale mnie się akurat podoba. Poza tym sale koncertowe to praktycznie samo drewno, więc podejrzewam że również w warunkach domowych byłby to materiał raczej korzystny akustycznie. Jeśli źle rozumuję, to proszę o korektę.

Jako, że budzet mam dość ograniczony w grę wchodzą jedynie te tańsze materiały - czyli MDF lub lita sosna. Który z nich będzie waszym zdaniem lepszy pod względem akustycznym? Czy boazeria na ścianach pokoju odsłuchowego to w ogóle jest dobry pomysł z punktu widzenia akustyki?

 

Powiem Ci że ja długi czas myślałem sam nad kwestią boazerii ale w stylu angielskim. Z racji dość dużej powierzchni nie bardzo chciałem ryzykować, bo jej wpływu pominąć nie można.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MDF musisz polakierować, aby dobrze wyglądało i w ten sposób wytworzysz powierzchnię od której dzwięk odbiję się jak od gołej ściany. Lepiej bejcowana sklejka albo lekkie drewno. W Częstochowskim teatrze na sali głównej wszystkie ściany są w boazerii - wygląda na sosne, szczeliny wszędzie są jednakowe ok 5 cm odstępu, głębokość ok 10cm, szerokość listewek ok1,5cm - efekt akustyczny jest porażająco dobry. Niestety taka inwestycja jest bardzo kosztowna, a efekt estetyczny dyskusyjny, co niektórzy mogą się wystraszyć wchodząc do takiego pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Boazeria wcale nie musi sprawiać wrażenia mieszkania w pudełku zapałek - odpowiedni dobór kolorów potrafi zapewnić całkiem ciekawy efekt wizualny -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image_big.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dopiero ogólna koncepcja, którą rozważam ze względów estetycznych, ale przede wszystkim chciałbym żeby była przyjazna dla dźwięku. Nie zastanawiałem się jeszcze nad żadnym konkretnym produktem, dlatego puki co nie jestem w stanie powiedzieć jakie będą frezowania. Chętnie dowiem się natomiast: jakie być powinny? To bardzo ułatwi ewentualne poszukiwania. Na razie chciałem przede wszystkim uzyskać od was porady, czy w ogóle warto iści w boazerię, a jeśli tak to w jaką?

 

Jeśli chodzi o powierzchnię ścian to myślałem o pokryciu wszystkich ścian na całej wysokości, czyli:

2 ściany 480x260 i jedna 590x260, oraz niewielkie fragmenty na przeciwległej dłuższej ścianie, którą na wiekszości zajmują okna (łączna powierzchnia gołej ściany po tej stronie to jakieś 150x260). Wygląda to mniej więcej tak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzyj jak wygląda Studio Avatar z Nowego Yorku, tam wszystko jest w boazerii. Ostanio nagrywał tam Tomasz Stańko i bardzo chwalił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...albo studia Polskiego radia. Ciekawym i raczej tańszym wariantem są płyty korkowe, dostępne są różne grubości oraz gęstości materiału, można również spóbować położyć na nie tapetę, albo wybrać korek dekoracyjny - posiadam takowy na jednej ze ścian, wygląda nieźle i daje słyszalną poprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonarek, a Ty wiesz jaki jest koszt wykonania takiej boazerii? Bo może jak się dowiesz to się okaże że nie ma co rozważać, bo myślałeś że to 5 razy mniej kosztuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonarek, a Ty wiesz jaki jest koszt wykonania takiej boazerii? Bo może jak się dowiesz to się okaże że nie ma co rozważać, bo myślałeś że to 5 razy mniej kosztuje.

 

Oj można się zdziwić. Ja chcę boazerię w stylu angielskim, ale z dość niską zabudową i cena robi się ciekawa. Bo metrów stosunkowo niewiele jak za tę kasę. Dodatkowo dużo ciężej stylistycznie dopasować ustroje akustyczne. Prawdę mówiąc mam zgryz między tym jak to ma wyglądać a osiągniętymi efektami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ile kosztuje boazeria tytułowa w tym wątku, czyli MDF i sosna. Te ceny (okolice 25 zł/m2 za litą sosnę, szer listwy ok. 10cm) są jak najbardziej do przyjecia, ale nadal nie padła jednoznaczna odpowiedz czy tego typu boazeria w ogóle się nadaje. Z tego co pisał viktorrr1 MDF odpada ze względu na lakierowanie, ale co z sosną? Czy np. taki materiał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) stworzy przyjazną akustycznie atmosferę w pomieszczeniu?

A jeśli to się nie nadaje, proszę o sugestie jakiego gatunku boazerią powinienem sie zainteresowac i jakie powinny byc optymalne szerokości, grubości listew oraz frezowania. Dopiero mając te informacje bede mogł ocenić czy jest to finansowo do przyjecia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MDF musisz polakierować, aby dobrze wyglądało i w ten sposób wytworzysz powierzchnię od której dzwięk odbiję się jak od gołej ściany.

 

Czy wszystkie lakiery wytworzą powierzchnię odbijającą dźwięk? Nie ma produktów, które chociaż częściowo go przepuszczają?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ilości lakieru, ale stawiam, że wysoli połysk da "największą powierzchnię". Po prostu taka warstwa lakieru odbija najwięcej światła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z kolegów orientuje w jak w ogóle wygląda charakterystyka pochłaniania dla płyty MDF/HDF oraz deski sosnowej? Czy jest to porównywalne do możliwości np. paneli ściennych Ecophon?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos boazerii. Są pewne reguły "wizualne" węższa listwa wygląda "delikatniej" przy tym będziesz miał więcej powierzchni załamanych(wynikających z frezowania) i raczej będą pochłaniające niż odbijające. Z kolei szersza spowoduje efekt "większego" pokoju, ale też może przytłaczać, szczególnie ciemna. Ja lakieru błyszczącego nie cierpię na drewnie, efekt plastiku.

Charakterystyki pochłaniania nie znam, ale rozumiem, ze masz na myśli taką boazerię? Inne naprężenia materiału, drewno "pracuje" bo ma słoje, jest lite, MDF i HDF to półfabrykaty oklejone sztucznym fornirem(w boazreii), dla mnie w mieszkaniu nieakceptowalnym, tj.panele. Myślę, ze drewno będzie lepsze.

Zastanów się JAK chcesz tą ewentualną boazerię położyć. Od podłogi do sufitu, czy od podłogi do pewnej wysokości? Jeśli do sufitu, uważaj byś się nie cz€l ja w trumnie, zwłaszcza przy ciemnym drewnie lub lakierze.

Poza tym nie na wszystkich ścianach musisz kłaść boazerię, na środkowej możesz położyć płyty z ażurowymi otworami wedle gustu lub pomiarów, itp...itd...temat rzeka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem już wcześniej, kłaść chciałbym raczej do sufitu. Po prostu takie pomieszczenia całe w drewnie lub "drewnie" mi się wizualnie podobają. Po skończeniu remontu i tak nastąpi właściwa adaptacja akustyczna tego pomieszczenia (pomiary, projekt, ustroje itd.). Boazeria miałaby stanowić tutaj tylko dobry punkt wyjścia do dalszych działań, a nie rozwiązanie problemów akustycznych samo w sobie. Chodzi o bazę, która ułatwi dalszy proces adaptacji, zamiast go utrudniać, a biorąc pod uwagę jak wiele pomieszczeń do zastosowań ogólnie mówiąc dźwiękowych (studia nagraniowe, sale koncertowe itd.) jest zrobiona w drewnie lub pochodnych wydaje mi się, że jest to właściwy kierunek.

Być może nie do końca precyzyjnie się wyraziłem, więc sformułuję swoje pytanie inaczej:

Czy boazeria to dobra baza do późniejszej adaptacji akustycznej? Takie wykończenie pomieszczenia ułatwi czy utrudni działania adaptacyjne? A może są jakieś inne rozwiązania wykończeniowe ścian, które lepiej nadają się jako "podkład" pod adaptację?

Celowo kładę tutaj nacisk tylko na ściany, bo reszta powierzchni jest w miarę ogarnięta. Podłoga będzie w całości pokryta grubą wykładziną dywanową, a pod nią dodatkowo warstwa 10mm pianomatu, co uważam wyczerpuje temat. Natomiast sufit jest na 1/3 długości pomieszczenia "złamany" nadprożem (poprzeczna belka o przekroju ok. 20x20cm), co daje spore pole do manewru w tym obszarze. Pozostają tylko te nieszczęsne ściany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, że drewno to b.dobry pomysł, tylko całość( projekt lub Twoja wyobraźnia jak widzisz to gotowe oraz wykonanie przez majstra) musi być bardzo dobrze przemyślana. Jeśli "czujesz" drewno, nie będziesz mia z tym problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z kolegów orientuje w jak w ogóle wygląda charakterystyka pochłaniania dla płyty MDF/HDF oraz deski sosnowej? Czy jest to porównywalne do możliwości np. paneli ściennych Ecophon?

deski/MDF/HDF montowane bezpośrednio na murowanej ścianie mają współczynniki pochłaniania na poziomie kilku %, Ecophon montowany bespośrednio na ścianie 20-30%, z pustką powietrzną ~50%, z dodatkową wełną w dylatacji 70-80%.

 

Tak jak pisałem już wcześniej, kłaść chciałbym raczej do sufitu. Po prostu takie pomieszczenia całe w drewnie lub "drewnie" mi się wizualnie podobają. Po skończeniu remontu i tak nastąpi właściwa adaptacja akustyczna tego pomieszczenia (pomiary, projekt, ustroje itd.). Boazeria miałaby stanowić tutaj tylko dobry punkt wyjścia do dalszych działań, a nie rozwiązanie problemów akustycznych samo w sobie. Chodzi o bazę, która ułatwi dalszy proces adaptacji, zamiast go utrudniać, a biorąc pod uwagę jak wiele pomieszczeń do zastosowań ogólnie mówiąc dźwiękowych (studia nagraniowe, sale koncertowe itd.) jest zrobiona w drewnie lub pochodnych wydaje mi się, że jest to właściwy kierunek.

Być może nie do końca precyzyjnie się wyraziłem, więc sformułuję swoje pytanie inaczej:

Czy boazeria to dobra baza do późniejszej adaptacji akustycznej? Takie wykończenie pomieszczenia ułatwi czy utrudni działania adaptacyjne? A może są jakieś inne rozwiązania wykończeniowe ścian, które lepiej nadają się jako "podkład" pod adaptację?

Celowo kładę tutaj nacisk tylko na ściany, bo reszta powierzchni jest w miarę ogarnięta. Podłoga będzie w całości pokryta grubą wykładziną dywanową, a pod nią dodatkowo warstwa 10mm pianomatu, co uważam wyczerpuje temat. Natomiast sufit jest na 1/3 długości pomieszczenia "złamany" nadprożem (poprzeczna belka o przekroju ok. 20x20cm), co daje spore pole do manewru w tym obszarze. Pozostają tylko te nieszczęsne ściany...

 

W studiach drewno na ścianach wpływa na lepszy komfort psychiczny dzięki czemu muzycy lepiej się czują i mogą lepiej grać.

Dla mnie najlepszą ścianą na początek adaptacji jest surowa ściana. Nawet nie otynkowana, bo jeśli okaże się że ustroje będą w zabudowie, to ten tynk nie jest niezbędny, a coś kosztuje. Jak chcesz kłaść boazerię to pomyślał bym o odpowiednich odstępach pomiędzy listwami, coś jak na zdjęciu zamieszczonym przez Fr@nc. Wtedy pod boazerią robisz dylatację i wkładasz odpowiednią wełnę. A jak masz możliwość to pokombinuj z różnymi głebokościami dylatacji różnicując odległości pomiędzy przeciwległymi ścianami.

Jeśli pomieszczenie ma być do odsłuchów stereo to wykłądzina na całej powierzchni podłogi (jeśli to nie będzie taka hotelowa wykłądzina o grubości 6mm) to niezbyt udany pomysł bo możesz zbyt mocno przetłumić wysokie częstotliwości (powyżej 5kHz). Chyba że pomieszczenie jest otwarte na kolejne i masz w nim wyraźnie zbyt duży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, i boazeria ma swoje minusy. Po zrobieniu w niej dziury zostaje dziura. Wszelkie szpachlowanie, wstawianie np. kołków, - widać (karton-gips możesz zaszpachlować i pomalować). Kończąc już, ponownie tylko sugeruję przemyśl każdy krok pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kłaść boazerię to pomyślał bym o odpowiednich odstępach pomiędzy listwami, coś jak na zdjęciu zamieszczonym przez Fr@nc.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale to pomiędzy jasnymi deskami na pierwszym planie to bardziej mi wygląda na deski w innym kolorze, a nie odstępy. Chyba, że miałeś na myśli coś innego?

 

Wtedy pod boazerią robisz dylatację i wkładasz odpowiednią wełnę. A jak masz możliwość to pokombinuj z różnymi głębokościami dylatacji różnicując odległości pomiędzy przeciwległymi ścianami.

Jakiego rzędu głębokości powinna mieć taka dylatacja? Jaki rodzaj wełny należałoby zastosować i na jakiej powierzchni ściany ja umieścić - całość, czy tylko w określonych miejscach?

 

Aha, i boazeria ma swoje minusy. Po zrobieniu w niej dziury zostaje dziura.

No niestety, taki już urok tego wykończenia. Trzeba będzie 10 razy pomyśleć przed każdym ruchem, albo wiercić dziury tylko na łączeniach ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głębokość i ilość dylatacji względem całej powierzchni ścian oraz rodzaj zastosowanej wełny jest do wyliczenia na podstawie pomiaru akustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boazerię możesz też wykonać w postaci modułów skrzynek montowanych jak klocki jeden do drugiego ,możesz je wypełnić dowolnym rodzajem wygłuszenia,dostosowanym do miejsca w pokoju odsłuchowym,moduły mogą być duże (od podłogi do sufitu)albo mniejsze z podziału tych dużych.Liczba kombinacji jest ogromna,całość nie trzeba lakierować wystarczy użyć wosku meblarskiego(do malowania mebli),drewno oddycha i zachowuje naturalną barwę i strukturę , muzyka w takim pokoju ma ciepłą miłą barwę-powierzchnie nie są utwardzone lakierem,ilość szkodliwych odbić spada dramatycznie,wspomniałeś o otworach-system modułowy pozwala na eliminację paneli z dziurami.No i też łatwo wprowadzić modyfikacje,twój system będzie z biegiem czasu ewoluował,twój apetyt na lepszą muzę też.Całość trzeba oczywiście pomierzyć akustycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Drewno jest zawsze ciekawym rozwiązaniem - z pewnością wygłuszy pomieszczenie. Tak jak zauważyłeś większość sal koncertowych czy studyjnych jest wykonanych właśnie z drewna więc o czymś to świadczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.