Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka nowego pomieszczenia kilka pytań


Gadzina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowy i kompletnie zielony dopiero zaczynam swoją przygodę ze stereo kupiłem sobie zestaw

głośniki mission m35 i zestaw wzmacniacz+ cd onkyo (a5vl c5vl)

teraz zaczołem czytać na temat akustyki i podobno daje to dosyć spore efekty

w przyszłym roku chcę dobudować sobie pokój około 23 mkw będzie to pokój użytkowy a nie tylko odsłuchowy no i w związku z tym mam kilka pytań

kompletnie nie wiem czym się różnią panele akustyczne odbijające a pochłaniające?

gdzie je montować znaczy się gdzie panele odbijające a gdzie pochłaniające?

wiem tylko że w rogi pokoju należało by zamontować jakieś gąbki aby stłumić bas a jest jego dużo w tej chwili mam pokój 17 mkw

wiem też że panele te zakłada się w miejscu pierwszych odbić można zmierzyć je metodą na tak zwane lusterko

ale tu pojawia się kolejne pytanie czy w tych miejscach panele powinny być do samego sufitu?

co to są dyfuzory schrodera?

ile mniej więcej trzeba przeznaczyć kasy na takie panele aby to miało w ogóle jakiś sens?

co lepiej wymienić z tego zestawu wzmaczniacz czy kolumny?

jak oceniacie ten zestaw ? kolumny te fajnie grają basem i mają jak dla mnie super wysokie tony ale brakuje im trochę średnicy i przestrzeni

załączam rysunek pokoju

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka odpowiedzi i uwag co do samej akustyki wg mojej skromnej wiedzy;)

(Akustyka pomieszczenia to temat rozległy).Co to znaczy ,,dobuduję", skroro podajesz plan :D? Jeśli masz możliwość przesuwania ścian to sugeruję aby pomieszczenie miało proporcje zawarte w obszarze Bolta (korzystnych proporcji wymiarów pomieszczenia- np. proporcje Sepmeyera 1: 1,28: 1,54 lub 1:1,60:2,33 zwykle dla większej powierzchni pomieszczenia - gdzie 1 to wysokość ściany). Każde pomieszczenie ma swoje rezonanse, w każdym niezaadoptowanym pojawiają się zakolorowania w obrębie pewnych częstotliwości wynikające z nakładania się rezonansów osiowych ze stycznymi i skośnymi lub dużych przerw pomiędzy występowaniem rezonansów- głównie osiowych. Podjerzewam, że Twoje pomieszczenie będzie miało małą-średnią kubaturę rzędu 60m^3 więc problemy z charakterystyką mogą być nieuniknione- jednak pod względem objętości nie jest fatalnie jak na pokój w domu ;). W akustyce wykorzystuje się generalnie trzy podstawowe zjawiska- odbicie, pochłanianie i rozpraszanie. Dwie podstawowe cechy pomieszczenia odsłuchowego to charakterystyka częstotliwościowa i czas pogłosu. Czas pogłosu (mniej istotny) powinien dla pomieszczenia odsłuchowego wynosić około 0,3 sek co oznacza 60db spadku pomiędzy generowanym sygnałem a końcowym rejestrem w ciągu 0,3 sek. Aby uzyskać taki pogłos pomieszczenie powinno charakteryzować się odpowiednim POCHŁANIANIEM (mierzonym w sabinach). Każdy materiał ma swoją wartość pochłaniania- można to policzyć. Panele akustyczne stosuje się zwykle w celu zwiększenia pochłaniania lub rozpraszanie (lub obu razem). Jeśli pokój który planujesz wykonać nie będzie wyłącznie pomieszczeniem odsłuchowym a znajdą się w nim również meble- kanapa, fotele itp. pochłanianie (i rozpraszanie) się zwiększy. Nie można przesadzić z pochłanianiem ponieważ wówczas pomieszczenie straci na przestrzenności. Wykładzina na podłodze jest bardzo mile widziana- niekiedy wręcz konieczna. Panele akustyczne montuje się na ścianach w ilościach minimalnych. Sensowne jest ich zamontowanie w miejscach opisanych przez Ciebie- znalezionych lusterkiem, ponieważ pochłaniają one głównie wysokie tony które można wyidealizować do ,,promieni". Panelami na ścianach bocznych należy sterować w celu kontrolowania odbić poprzecznych. Z niskimi tonami radzi się głównie poprzez montaż ustrojów pochłaniających w narożnikach, ponieważ między innymi w nich ciśnienie akustyczne jest największe. Mogą być to np. rezonatory Helmholtza lub specjalnie przygotowane ustroje w kształcie walców- jak zauważyłeś. Dyfuzor Schroedera to ustrój zapewniający doskonale rozpraszanie- półwalcowe dla jednowymiarowego i półsferyczne dla dwuwymiarowego. Buduje się go np. na zasadzie sekwencji residuum kwadratowego. Łącząc elementy w fraktale- co zapewnia rozpraszanie różnych częstotliwości. Wprowadzanie dyfuzora Schroedera do pomieszczenia skutkuje wygładzaniem charakterystyki częstotliwościowej co jest pożądane. Warto poradzić się obeznanego akustyka, który dokona chociażby podstawowych pomiarów w pomieszczeniu, albo zgodnie z doświadczeniem zaproponuje pewne rozwiązania, ponieważ jeśli nie posiadasz żadnej wiedzy to będzie to jak błądzenie we mgle ;). Można pewne rozwiązania wprowadzić po kosztach- np. zamiast paneli zasłony z drapowanego grubego weluru odsunięte od ściany, wcześniej wspomniana wykładzina, własnej roboty rezonatory Helmholtza- tylko, że potrzeba wiedzy w tym temacie. Mam nadzieję, że choć nieco rozjaśniłem. W razie pytań pisz- gdyby ktoś miał jakieś uwagi merytoryczne- zachęcam do korekty (tym bardziej, że pisałem na szybko;)) Podrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobuduje pokój o rozmiarach 5,60cm długości i 4,20cm szerokości około 23mkw

ma on wyglądać mniej więcej jak ten na rysunku

dzięki serdeczne za pomoc

ale mam pytanko czy za głośnikami oprócz tych paneli pochłaniających w rogach trzeba montować panele rozpraszające?

na bokach też rozpraszające czy pochłaniające?

a z tyłu jakieś 2 metry za mną będę miał wielkie okno to wystarczy zawiesić grube zasłony a jak tak to jak grube?

chodzi mi o to żeby nie robić tego zupełnie tanim kosztem bo chcę mieć efekty

ile mniej więcej trzeba przeznaczyć kasy na takie panele?

czy wydanie przykładowo 3000-4000zł da jakiś efekt ? czy nie ma sensu bo żeby był efekt trzeba wydać przykładowo około 20000zł?

a moze lepiej ta kasę przeznaczyć na głośniki lub wzmacniacz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobuduje pokój o rozmiarach 5,60cm długości i 4,20cm szerokości około 23mkw

ma on wyglądać mniej więcej jak ten na rysunku

dzięki serdeczne za pomoc

ale mam pytanko czy za głośnikami oprócz tych paneli pochłaniających w rogach trzeba montować panele rozpraszające?

na bokach też rozpraszające czy pochłaniające?

a z tyłu jakieś 2 metry za mną będę miał wielkie okno to wystarczy zawiesić grube zasłony a jak tak to jak grube?

chodzi mi o to żeby nie robić tego zupełnie tanim kosztem bo chcę mieć efekty

ile mniej więcej trzeba przeznaczyć kasy na takie panele?

czy wydanie przykładowo 3000-4000zł da jakiś efekt ? czy nie ma sensu bo żeby był efekt trzeba wydać przykładowo około 20000zł?

a moze lepiej ta kasę przeznaczyć na głośniki lub wzmacniacz?

Temat jest dosyć trudny do ugryzienia;) Akustyka pomieszczenia jest bardzo istotna. Ten sam system postawiony w dwóch pomieszczeniach o innej akustyce może zagrać diametralnie różnie. Może pozwolę sobie pokazać Ci przykładowe pomieszczenie odsłuchowe- salę ze sklepu Fusic we Wrocławiu (na pierwszy rzut oka zrobiona bardzo przyzwoicie), żeby zwrócić uwagę na pewne profesjonalne rozwiązania i ogólny wygląd pomieszczenia odsłuchowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Na ścianach bocznych zastosowano dyfuzory Schroedera dwuwymiarowe, na ścianie za kolumnami zastosowano dyfuzory Schroedera jednowymiarowe. W narożnikach zasłony i pułapki basowe. We wszystkich ścianach włącznie z sufitem zastosowano rezonansowe panele akustyczne- prawdopodobnie zamontowane na stelażu z wełną mineralną. Na suficie podwieszanym, dodatkowo ustroje dźwiękochłonne w kształcie walców. Podłoga miękka. W Twoim przypadku jak na razie nie wiemy w czym tak naprawdę tkwi, czy będzie tkwił problem. Podanie pełnych wymiarów- włącznie z wysokością pozwalałoby policzyć rezonanse, na podstawie których można z wysokim prawdopodobieństwem spekulować, w okolicach jakich częstotliwości PRAWDOPODOBNIE pojawią się problemy. Co do zasłon- nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, jednak stosunek jakości do ceny budzi duże nadzieje. Materiałem powinien być welur- im grubszy tym lepszy. Należy go powiesić najlepiej w odległości 20cm od ściany(okna) i udrapować na 1/2 długości- jeśli masz okno szerokie na 2,5 metra to 5 metrów powinna wynosić szerokość zasłony. Wszystkie panele dźwiękochłonne/zasłony itp. słabo radzą sobie z niskimi częstotliwościami- zatem instalacja pułapek basowych w narożnikach (najlepiej odpowiednio dostrojonych) jest zwykle konieczna. Jeśli na ścianach dodatkowo pojawią się jakieś obrazy płócienne może się okazać, że po zastosowaniu tych podstawowych elementów pochłaniających tj. wykładzina, pułapki w narożnikach, zasłona na okno- pochłanianie będzie w pożądanej okolicy i być może z odrobiną szczęścia odpowiedź pomieszczenia dałaby ,,w miarę" gładki wykres. W takim przypadku być może nie trzeba by było już robić nic i byłoby nieźle, a zastosowanie kilku dyfuzorów lub postawienie regałów z książkami (nic nie kosztuje) okazałoby się zbawienne. Dopóki ktoś kto się na tym zna nie wejdzie do pomieszczenia i nie dokona podstawowych pomiarów, to według mnie możemy wyłącznie spekulować co zrobić, żeby ,,na oko" (i ucho) było dobrze ;) Pomieszczenie jest integralnym elementem systemu- co wspomniałem na początku. Jeśli chcesz do tematu podejść poważnie to moim zdaniem zacznij od niego, następnie kolumny i później elektronika ;) Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super wielkie dzięki za pomoc

już wiem że jak postawie ten pokój to wezwę akustyka na pomiary

a co do sprzętu to co lepiej wymienić pierwsze wzmacniacz onkyo a-5vl czy te głośniki mission m35i?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super wielkie dzięki za pomoc

już wiem że jak postawie ten pokój to wezwę akustyka na pomiary

a co do sprzętu to co lepiej wymienić pierwsze wzmacniacz onkyo a-5vl czy te głośniki mission m35i?

 

Zachęcam, aby w momencie, kiedy zajmiesz się już realizacją tego pokoju poszukał akustyka na forum. Jest tu wiele osób, które audio zajmują się zawodowo. Być może jakiś życzliwy kolega mieszka w okolicy i wpadłby do Ciebie zrobić kilka pomiarów za przysłowiowe piwo ;) Co do Twojego sprzętu- nie chcę podejmować tematu, bo nie mam z nim żadnych doświadczeń :) Kilka dodatkowych informacji wyślę wiadomością prywatną. Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadzina napisał : jak oceniacie ten zestaw ? Zawsze zastanawia mnie takie pytanie, bo dla kogo kupujemy określony zestaw ? Dla siebie !!! Jakie ma znaczenie czy komuś innemu to się podoba czy nie podoba ?

Ja swój zestaw dobrałem według swoich upodobań, tego co moje uszy usłyszały i zaakceptowały. I powiem szczerze, że mój poprzedni zestaw Creek-Nad-Dali dwóch moich znajomych nie akceptowało , bo za miękko grało, słaby bas itd. A i ja i tak przez ponad 10 lat słuchałem z przyjemnością. Doradzam koledze uszami kierować się, tylko to jest jedyna słuszna droga.

 

Podam przykład: ponoć zestaw Creek-Epos gra wyśmienicie, ponoć to pasuje jedno do drugiego. Miałem u siebie w pokoju taki zestaw i... już nie mam :) Sprzedane ! A kierowałem się opiniami na necie. Zrobiłem błąd i nie posłuchałem.

Powód, dźwięk był za ostry, jak dla mnie. Teraz mam lampy i jestem cały happy :)

 

Drugi zestaw został zakupiony "uszami" i jest super :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.