Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka nowego pomieszczenia kilka pytań


Gadzina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowy i kompletnie zielony dopiero zaczynam swoją przygodę ze stereo kupiłem sobie zestaw

głośniki mission m35 i zestaw wzmacniacz+ cd onkyo (a5vl c5vl)

teraz zaczołem czytać na temat akustyki i podobno daje to dosyć spore efekty

w przyszłym roku chcę dobudować sobie pokój około 23 mkw będzie to pokój użytkowy a nie tylko odsłuchowy no i w związku z tym mam kilka pytań

kompletnie nie wiem czym się różnią panele akustyczne odbijające a pochłaniające?

gdzie je montować znaczy się gdzie panele odbijające a gdzie pochłaniające?

wiem tylko że w rogi pokoju należało by zamontować jakieś gąbki aby stłumić bas a jest jego dużo w tej chwili mam pokój 17 mkw

wiem też że panele te zakłada się w miejscu pierwszych odbić można zmierzyć je metodą na tak zwane lusterko

ale tu pojawia się kolejne pytanie czy w tych miejscach panele powinny być do samego sufitu?

co to są dyfuzory schrodera?

ile mniej więcej trzeba przeznaczyć kasy na takie panele aby to miało w ogóle jakiś sens?

co lepiej wymienić z tego zestawu wzmaczniacz czy kolumny?

jak oceniacie ten zestaw ? kolumny te fajnie grają basem i mają jak dla mnie super wysokie tony ale brakuje im trochę średnicy i przestrzeni

załączam rysunek pokoju

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka odpowiedzi i uwag co do samej akustyki wg mojej skromnej wiedzy;)

(Akustyka pomieszczenia to temat rozległy).Co to znaczy ,,dobuduję", skroro podajesz plan :D? Jeśli masz możliwość przesuwania ścian to sugeruję aby pomieszczenie miało proporcje zawarte w obszarze Bolta (korzystnych proporcji wymiarów pomieszczenia- np. proporcje Sepmeyera 1: 1,28: 1,54 lub 1:1,60:2,33 zwykle dla większej powierzchni pomieszczenia - gdzie 1 to wysokość ściany). Każde pomieszczenie ma swoje rezonanse, w każdym niezaadoptowanym pojawiają się zakolorowania w obrębie pewnych częstotliwości wynikające z nakładania się rezonansów osiowych ze stycznymi i skośnymi lub dużych przerw pomiędzy występowaniem rezonansów- głównie osiowych. Podjerzewam, że Twoje pomieszczenie będzie miało małą-średnią kubaturę rzędu 60m^3 więc problemy z charakterystyką mogą być nieuniknione- jednak pod względem objętości nie jest fatalnie jak na pokój w domu ;). W akustyce wykorzystuje się generalnie trzy podstawowe zjawiska- odbicie, pochłanianie i rozpraszanie. Dwie podstawowe cechy pomieszczenia odsłuchowego to charakterystyka częstotliwościowa i czas pogłosu. Czas pogłosu (mniej istotny) powinien dla pomieszczenia odsłuchowego wynosić około 0,3 sek co oznacza 60db spadku pomiędzy generowanym sygnałem a końcowym rejestrem w ciągu 0,3 sek. Aby uzyskać taki pogłos pomieszczenie powinno charakteryzować się odpowiednim POCHŁANIANIEM (mierzonym w sabinach). Każdy materiał ma swoją wartość pochłaniania- można to policzyć. Panele akustyczne stosuje się zwykle w celu zwiększenia pochłaniania lub rozpraszanie (lub obu razem). Jeśli pokój który planujesz wykonać nie będzie wyłącznie pomieszczeniem odsłuchowym a znajdą się w nim również meble- kanapa, fotele itp. pochłanianie (i rozpraszanie) się zwiększy. Nie można przesadzić z pochłanianiem ponieważ wówczas pomieszczenie straci na przestrzenności. Wykładzina na podłodze jest bardzo mile widziana- niekiedy wręcz konieczna. Panele akustyczne montuje się na ścianach w ilościach minimalnych. Sensowne jest ich zamontowanie w miejscach opisanych przez Ciebie- znalezionych lusterkiem, ponieważ pochłaniają one głównie wysokie tony które można wyidealizować do ,,promieni". Panelami na ścianach bocznych należy sterować w celu kontrolowania odbić poprzecznych. Z niskimi tonami radzi się głównie poprzez montaż ustrojów pochłaniających w narożnikach, ponieważ między innymi w nich ciśnienie akustyczne jest największe. Mogą być to np. rezonatory Helmholtza lub specjalnie przygotowane ustroje w kształcie walców- jak zauważyłeś. Dyfuzor Schroedera to ustrój zapewniający doskonale rozpraszanie- półwalcowe dla jednowymiarowego i półsferyczne dla dwuwymiarowego. Buduje się go np. na zasadzie sekwencji residuum kwadratowego. Łącząc elementy w fraktale- co zapewnia rozpraszanie różnych częstotliwości. Wprowadzanie dyfuzora Schroedera do pomieszczenia skutkuje wygładzaniem charakterystyki częstotliwościowej co jest pożądane. Warto poradzić się obeznanego akustyka, który dokona chociażby podstawowych pomiarów w pomieszczeniu, albo zgodnie z doświadczeniem zaproponuje pewne rozwiązania, ponieważ jeśli nie posiadasz żadnej wiedzy to będzie to jak błądzenie we mgle ;). Można pewne rozwiązania wprowadzić po kosztach- np. zamiast paneli zasłony z drapowanego grubego weluru odsunięte od ściany, wcześniej wspomniana wykładzina, własnej roboty rezonatory Helmholtza- tylko, że potrzeba wiedzy w tym temacie. Mam nadzieję, że choć nieco rozjaśniłem. W razie pytań pisz- gdyby ktoś miał jakieś uwagi merytoryczne- zachęcam do korekty (tym bardziej, że pisałem na szybko;)) Podrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobuduje pokój o rozmiarach 5,60cm długości i 4,20cm szerokości około 23mkw

ma on wyglądać mniej więcej jak ten na rysunku

dzięki serdeczne za pomoc

ale mam pytanko czy za głośnikami oprócz tych paneli pochłaniających w rogach trzeba montować panele rozpraszające?

na bokach też rozpraszające czy pochłaniające?

a z tyłu jakieś 2 metry za mną będę miał wielkie okno to wystarczy zawiesić grube zasłony a jak tak to jak grube?

chodzi mi o to żeby nie robić tego zupełnie tanim kosztem bo chcę mieć efekty

ile mniej więcej trzeba przeznaczyć kasy na takie panele?

czy wydanie przykładowo 3000-4000zł da jakiś efekt ? czy nie ma sensu bo żeby był efekt trzeba wydać przykładowo około 20000zł?

a moze lepiej ta kasę przeznaczyć na głośniki lub wzmacniacz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobuduje pokój o rozmiarach 5,60cm długości i 4,20cm szerokości około 23mkw

ma on wyglądać mniej więcej jak ten na rysunku

dzięki serdeczne za pomoc

ale mam pytanko czy za głośnikami oprócz tych paneli pochłaniających w rogach trzeba montować panele rozpraszające?

na bokach też rozpraszające czy pochłaniające?

a z tyłu jakieś 2 metry za mną będę miał wielkie okno to wystarczy zawiesić grube zasłony a jak tak to jak grube?

chodzi mi o to żeby nie robić tego zupełnie tanim kosztem bo chcę mieć efekty

ile mniej więcej trzeba przeznaczyć kasy na takie panele?

czy wydanie przykładowo 3000-4000zł da jakiś efekt ? czy nie ma sensu bo żeby był efekt trzeba wydać przykładowo około 20000zł?

a moze lepiej ta kasę przeznaczyć na głośniki lub wzmacniacz?

Temat jest dosyć trudny do ugryzienia;) Akustyka pomieszczenia jest bardzo istotna. Ten sam system postawiony w dwóch pomieszczeniach o innej akustyce może zagrać diametralnie różnie. Może pozwolę sobie pokazać Ci przykładowe pomieszczenie odsłuchowe- salę ze sklepu Fusic we Wrocławiu (na pierwszy rzut oka zrobiona bardzo przyzwoicie), żeby zwrócić uwagę na pewne profesjonalne rozwiązania i ogólny wygląd pomieszczenia odsłuchowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Na ścianach bocznych zastosowano dyfuzory Schroedera dwuwymiarowe, na ścianie za kolumnami zastosowano dyfuzory Schroedera jednowymiarowe. W narożnikach zasłony i pułapki basowe. We wszystkich ścianach włącznie z sufitem zastosowano rezonansowe panele akustyczne- prawdopodobnie zamontowane na stelażu z wełną mineralną. Na suficie podwieszanym, dodatkowo ustroje dźwiękochłonne w kształcie walców. Podłoga miękka. W Twoim przypadku jak na razie nie wiemy w czym tak naprawdę tkwi, czy będzie tkwił problem. Podanie pełnych wymiarów- włącznie z wysokością pozwalałoby policzyć rezonanse, na podstawie których można z wysokim prawdopodobieństwem spekulować, w okolicach jakich częstotliwości PRAWDOPODOBNIE pojawią się problemy. Co do zasłon- nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, jednak stosunek jakości do ceny budzi duże nadzieje. Materiałem powinien być welur- im grubszy tym lepszy. Należy go powiesić najlepiej w odległości 20cm od ściany(okna) i udrapować na 1/2 długości- jeśli masz okno szerokie na 2,5 metra to 5 metrów powinna wynosić szerokość zasłony. Wszystkie panele dźwiękochłonne/zasłony itp. słabo radzą sobie z niskimi częstotliwościami- zatem instalacja pułapek basowych w narożnikach (najlepiej odpowiednio dostrojonych) jest zwykle konieczna. Jeśli na ścianach dodatkowo pojawią się jakieś obrazy płócienne może się okazać, że po zastosowaniu tych podstawowych elementów pochłaniających tj. wykładzina, pułapki w narożnikach, zasłona na okno- pochłanianie będzie w pożądanej okolicy i być może z odrobiną szczęścia odpowiedź pomieszczenia dałaby ,,w miarę" gładki wykres. W takim przypadku być może nie trzeba by było już robić nic i byłoby nieźle, a zastosowanie kilku dyfuzorów lub postawienie regałów z książkami (nic nie kosztuje) okazałoby się zbawienne. Dopóki ktoś kto się na tym zna nie wejdzie do pomieszczenia i nie dokona podstawowych pomiarów, to według mnie możemy wyłącznie spekulować co zrobić, żeby ,,na oko" (i ucho) było dobrze ;) Pomieszczenie jest integralnym elementem systemu- co wspomniałem na początku. Jeśli chcesz do tematu podejść poważnie to moim zdaniem zacznij od niego, następnie kolumny i później elektronika ;) Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super wielkie dzięki za pomoc

już wiem że jak postawie ten pokój to wezwę akustyka na pomiary

a co do sprzętu to co lepiej wymienić pierwsze wzmacniacz onkyo a-5vl czy te głośniki mission m35i?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super wielkie dzięki za pomoc

już wiem że jak postawie ten pokój to wezwę akustyka na pomiary

a co do sprzętu to co lepiej wymienić pierwsze wzmacniacz onkyo a-5vl czy te głośniki mission m35i?

 

Zachęcam, aby w momencie, kiedy zajmiesz się już realizacją tego pokoju poszukał akustyka na forum. Jest tu wiele osób, które audio zajmują się zawodowo. Być może jakiś życzliwy kolega mieszka w okolicy i wpadłby do Ciebie zrobić kilka pomiarów za przysłowiowe piwo ;) Co do Twojego sprzętu- nie chcę podejmować tematu, bo nie mam z nim żadnych doświadczeń :) Kilka dodatkowych informacji wyślę wiadomością prywatną. Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadzina napisał : jak oceniacie ten zestaw ? Zawsze zastanawia mnie takie pytanie, bo dla kogo kupujemy określony zestaw ? Dla siebie !!! Jakie ma znaczenie czy komuś innemu to się podoba czy nie podoba ?

Ja swój zestaw dobrałem według swoich upodobań, tego co moje uszy usłyszały i zaakceptowały. I powiem szczerze, że mój poprzedni zestaw Creek-Nad-Dali dwóch moich znajomych nie akceptowało , bo za miękko grało, słaby bas itd. A i ja i tak przez ponad 10 lat słuchałem z przyjemnością. Doradzam koledze uszami kierować się, tylko to jest jedyna słuszna droga.

 

Podam przykład: ponoć zestaw Creek-Epos gra wyśmienicie, ponoć to pasuje jedno do drugiego. Miałem u siebie w pokoju taki zestaw i... już nie mam :) Sprzedane ! A kierowałem się opiniami na necie. Zrobiłem błąd i nie posłuchałem.

Powód, dźwięk był za ostry, jak dla mnie. Teraz mam lampy i jestem cały happy :)

 

Drugi zestaw został zakupiony "uszami" i jest super :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.