Jump to content
IGNORED

Szafa "rack" do sprzętu z chłodzeniem pasywnym?


pdi90

Recommended Posts

Jestem ciekaw waszych spostrzeżeń na temat takiego rozwiązania. U wujka Sama jest to dość popularne rozwiązanie w pomieszczeniach, tzw. "entertainment room". (tutaj przykłady:

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Samemu zastanawiałem się nad stworzeniem takiej "szafy" na sprzęt (a w zasadzie na zakupie jakiejś używanej szafy rack, i dostosowaniu jej do moich potrzeb). Jej zastosowanie mogłoby przynieść szereg korzyści - po pierwsze, sprzęt nie zbierałby aż tyle kurzu, po drugie - sprzęt mógłby być chłodzony wielkimi szafą, która w tym przypadku działałaby jak olbrzymi radiator. To z kolei wpłynęłoby na całkowite wyciszenie sprzętu (tj. komputera, konsoli, i wszelkich innych zakłóceń). Pytanie jednak, czy udałoby się pasywnie osiągnąć chłodzenie na tyle skuteczne, że sprzęt byłby bezpieczny?

Co sądzicie na temat takiego rozwiązania?

Audio pasjonaci - łączmy się w siłę! :)

Link to comment
Share on other sites

Prywatnie od początku wieku mam cały sprzęt w szafie na rolkach 42 HU, 600 x 600 mm. Szafa jest z przodu otwarta, wiec redukcja kurzu nie ma miejsca. Taka mobilna szafa, gdzie jednym ruchem reki można otworzyć nie tylko plecy, ale również boki, to idealne rozwiązanie dla częstych (> 2 razy w roku) zmian w sprzęcie lub okablowaniu. Pod względem WAF rozwiązanie suboptymalne, aczkolwiek dozwolenie partnerce na pewne ozdobnictwo odpręża nieco problem.

 

Sama szafa, o ile jest zamknięta i nie ma własnego aktywnego schładzania, to nijak nie działa jak radiator, a wręcz przeciwnie. Jeśli ma być używana w stanie zamkniętym, to wymaga użycia sufitu z wentylatorami oraz filtrów w kratkach w podłodze. Jeśli moc pobierana przez sprzęt jest znacząca, to wentylatory będzie słychać, nawet przy zamkniętych drzwiach (doświadczenie własne z pierdyliona szaf w firmie i nie tylko). Rezygnacja z filtrów to jeszcze więcej kurzu. Rezygnacja z wentylatorów to exitus cocieplejszych sprzętów.

 

Pewnym rozwiązaniem byłaby zabudowa na stale tak, aby przód szafy z przeszklonymi drzwiami był w ścianie do pomieszczenia odsłuchowego, a otwarte plecy w innym, niewymagającym akustycznie i estetycznie, pomieszczeniu. Inne rozwiązanie to umieszczenie wentylatora wyciągowego w znacznym oddaleniu i pociągniecie kanału wentylacyjnego od sufitu szafy. Wentylator(-y) sterowane wyłącznikiem bimetalicznym, załączające się np. powyżej 35 °C pod sufitem szafy, ew. z drugim stopniem od 40 °C.

 

Abyś tylko nie wpadł na pomysł zabudowy na stale z zamkniętymi plecami. To jest rozwiązanie wyłącznie dla miłośników bólu. Nawet szeroka szafa z rama obrotowa 19" jest bardzo niewygodna podczas instalacji sprzętu i realizacji okablowania.

Link to comment
Share on other sites

Funkcjonalne ? Srednio

Po dwunastu latach używania takiej szafy w domu wniosek własnego doświadczenia w temacie napisałem powyżej, cytuje

Taka mobilna szafa, gdzie jednym ruchem reki można otworzyć nie tylko plecy, ale również boki, to idealne rozwiązanie dla częstych (> 2 razy w roku) zmian w sprzęcie lub okablowaniu.

A tu przychodzi maruda, co taka szafę jeśli w ogóle widziała, to co najwyżej na obrazku w katalogu internetowym i marudzi, ze średnio funkcjonalne.

Do w miare normalnego stosowania w domu NIE

Nie, bo nie? Czy nie, bo są jakieś merytoryczne przyczyny, których mimo kilkunastu lat używania nie zauważyłem?

 

BTW jak tam w międzyczasie kwestia emisyjności różnych kolorów? Czy przejawiasz dalej pogardę dla faktów?

Link to comment
Share on other sites

pdi90, zbanuj trola, w każdy temat się wp...la.

 

Jestem na etapie projektowania podobnego pomysłu, ale jakoś nie widzę w tym pasywnego chłodzenia komputera. Można by, owszem, zrobić chłodzenie pasywne, ale wtedy - po co rack? On służy do ciasnego

i sensownego montażu profesjonalnych urządzeń. W racku bez wentylacji chłodzenie pasywne mija się

z celem.

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Link to comment
Share on other sites

pdi90, zbanuj trola, w każdy temat się wp...la.

 

Każdy ma prawo wyrażania swojej opinii, fajnie gdyby była konstruktywna, oparta na jakichś merytorycznych przesłankach.

 

 

Pod względem WAF rozwiązanie suboptymalne, aczkolwiek dozwolenie partnerce na pewne ozdobnictwo odpręża nieco problem.

 

Dziękuję za odpowiedź kolego Crannmer. Całkiem racjonalne podejście, przede wszystkim oparte na doświadczeniu. Dobry pomysł z oddzielną wentylacją dla rack'a (dla kogoś kto dysponuje możliwością przerobienia/pobudowania nowego pomieszczenia odsłuchowo-kinowego). A za określenie wskaźnika WAF, ze wskazaniem na suboptymalne rozwiązanie należy się kolejka :-).

Audio pasjonaci - łączmy się w siłę! :)

Link to comment
Share on other sites

Amerykany to robią trochę inaczej.

OK szafa rack ale na zasadzie wmontowana w ścianę i tylko obudowany przód wystaje raszta szpejstwa wystaje w pokoju powiedzmy technicznym .... i to od bidy ma sens ....

Montaż w warunkach naszych "normalnych" nie ma sensu ... No chyba że ktoś w domku przeznaczył powierzchnie pod infrastrukturę osłuchowo kinową z odpowiednimi dziurami instalacjami na poziomie dostosowania w momencie budowy.

Co do chłodzenia takiego szpejstwa proste konstrukcje są wentylowane pakietem wyjących i na pewno nie nadających się do audio wentylatorów (na ogół u góry) w dużych systemach instalacje są chłodzone poszczególne szafy ...

W zastosowaniach audio średnio to widzę normalna szafa rack na ogół wygląda jak psu burek. To raz

Wymaga wentylacji to dwa ...

Owszem jest tańsza w porównaniu z mebelkiem

Ale myśle że lepiej było by zrobiś jakaś szafeczkę z szklanymi drzwiami tył przód w dodatku na kółeczkach ... i miało by to lepszy wygląd ?

PS A po co otwierane boki ? Wi Przód tył rozumiem ale boki ?

Link to comment
Share on other sites

Ale myśle że lepiej było by zrobiś jakaś szafeczkę z szklanymi drzwiami tył przód w dodatku na kółeczkach ... i miało by to lepszy wygląd ?

 

Napiszę tak, wieś tańczy i śpiewa. Tak właśnie oceniam Twój pomysł.

Ciekaw jestem jak zapakujesz do tej "szafeczki ze szklanymi drzwiami" graty, które mają nagłośnić cały dom. Bo właśnie do takich zastosowań stosuje się takowe szafy rack.

Link to comment
Share on other sites

Szafa rack i chłodzenie pasywne nie idą w parze.

 

Szafy rack są doskonałe do zastosowań przemysłowych - w warunkach domowych, jeśli można taką zamontować w piwnicy to OK.

Szafa jako radiator nie zadziała. Montaż w racku raczej podgrzewa niźli chłodzi.

Jako ochrona przed kurzem - tak, jeśli stosujemy zamknięte szafy z własnymi filtrami.

 

Do "audiofilskich" zastosowań to raczej kiepski pomysł.

Link to comment
Share on other sites

Podstawowe pytanie ?

Czy ta instalacja ma być w jakimś specjalnym pokoju gdzie mają być only szpeja do nagłośnień ? Czy ma to stać w "pokoju odsłuchowym"

Jeśli to pierwsze to pewnie

Szafa, wentylacja, i klimatyzacja wtedy wsio ok może być szafa rack

Jeśli to ma być normalny użytkowy pokój to powodzenia.

W USA właśnie się robi tą wersje nr 1. (czasem może wystawać przód sprzętu) ale wtedy wentylacja szafy musi być dość cicha :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.