Skocz do zawartości
IGNORED

Impedancja


SzuB

Rekomendowane odpowiedzi

Kto pyta, nie błądzi.

Czy do 6-ohmowego wzmacniacza lampowego można podłączyć kolumny o impedancji znamionowej 8Ohm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można.

Będzie pasowało idealnie.

Zauważ, że Twoje 8-mio ohmowe kolumny wcale nie są 8-mio ohmowe.

 

To jest marketingowe kłamstwo.

Przypuszczalnie mają o wiele mniej.

W dołku, czyli najniższym punkcie charakterystyki częstotliwościowej impedancji, zapewne gdzieś w okolicach kilkuset hertzów - mają zapewne właśnie około 6 ohm, a może nawet mniej.

 

Widzisz "8" ... czytaj "6".

 

Aha, nie wpadnij czasem na pomysł, pod te 6 ohmów podłączać kolumn 3-ohmowych (czasami zwanych 4-ohmowymi).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew!

Dźwięk jest lepszy, głębszy, bas lepiej kontrolowany w ustawieniu sześć-osiem niż osiem-osiem, stąd pytanie. Kolumny nie od macochy (Vandersteen; na tabliczce jest 8, na starych wersjach było 6), ale... Ale ktoś mnie przekonywał, że z lampą jest inaczej niż z tranzystorem i lepiej nie dawać kolumn o wyższej imp. do wzmacniacza o niższej, czyli 6 do 8 miałoby coś popsuć inaczej niż w półprzewodnikach. Też nie wierzę w to, co na tabliczce, ale nie chciałbym sobie spieprzyć wzmacniacza, a się nie znam na tych konkretach :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, nie wpadnij czasem na pomysł, pod te 6 ohmów podłączać kolumn 3-ohmowych (czasami zwanych 4-ohmowymi).

a jak to! - pomysł jest gites, nie dość że w durnej lampie nie można w ten sposób nic uszkodzić to jeszcze bas będzie "głębszy" :))

a że niedopasowanie? a kto to usłyszy, nie takie panie cuda robią audiofile

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie popadasz w ryzyko, że przeciążysz termicznie lampę w ten sposób ? Przecież zmienia się impedancja "pierwotna" w punkcie pracy lampy, zmienia się nachylenie, prostą obciążenia o innym nachyleniu możesz niechcący wdepnąć w obszar niedozwolony powyżej hiperboli mocy ?

Eh ?

 

Ale ktoś mnie przekonywał, że z lampą jest inaczej niż z tranzystorem i lepiej nie dawać kolumn o wyższej imp. do wzmacniacza o niższej, czyli 6 do 8 miałoby coś popsuć inaczej niż w półprzewodnikach.

W to akurat nie uwierzę. Prawa fizyki wbrew pozorom nadal obowiązują. Nawet w Audiofilo-landzie .. No, przynajmniej niektóre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to bez znaczenia, czy lampa, czy tranzystor? Jesli wzmacniacz jest 6, to można dać kolumny 8 i lampie będzie lżej? Dobrze rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje. Ale najlepiej nie kombinować. Każda zmiana impedancji na wyjściu (na mniejszą, na większą) skutkuje stosownym przekręceniem / zmianą kąta nachylenia prostej obciążenia, jaką możesz sobie wrysować w charakterystyki anodowe. (prawoskrętnie, lewoskrętni). W zależności od obranego punktu pracy lampy, może się okazać, że jeden bądź drugi scenariusz może Ciebie nieco wypchnąć powyżej hiperboli mocy (acz bardziej to prawdopodobne chyba raczej przy impedancjach mniejszych). Więc najlepiej to po prostu nie świrować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zygmunt, lampa ma to głęboko w ... i przy różnym obciążeniu trafa widzi po prostu inne Ra czy Raa

a w takim razie odpowiedz czemu specjalnie stosuje się nietypowe przekładnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trafo cierpi jedynie wtedy gdy jest w PP i nie powiesisz mu żadnego obciążenia, bywa że śmiertelnie :(

a obciążyć można i rezystorem 4 ohm 5W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po kiego te impedancje? Bo wychodzi na to, że nie mają znaczenia i że podłączyć można cokolwiek? Pytanie zadałem, bo jest teoria, że do lampy powinno się podłączać kolumny o równej bądź niższej, a do tranzystora o równej bądź wyższej impedancji... a ja chce do lampy 6 dać kolumny 8 (które pewnie ośmiu nie mają, ale...).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tran jest ograniczony dolną rezystancją wyjścia i dając za małą, da się trany spalić

lampowce tego problemu nie mają ale, układy projektuje się optymalnie a to że odchyłka od zaleceń nie popsuje urządzenia, nie jest jednoznaczne z teoretycznie poprawnym efektem jego pracy,

impedancja =8, zawsze na mierniku wykaże mniejszą wartość rezystancji

natomiast jej wykres w funkcji częstotliwości nie jest liniowy i schodzi sporo niżej wartości znamionowej głośnika/ kolumny

kolumny 6-ki łączyłbym tak pod 4 jak i 8 ohm i zostawił tam gdzie zagrają lepiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla laika w tych sprawach, jakim jestem bez wątpienia (humanistyczne wykształcenie nie pozwala na wojaże po impedancjach), odpowiedź jest taka, że jak wzmacniacz 6 podłączę pod kolumny znamionowo 8, to nic się nie zepsuje (a gra zdecydowanie lepiej niż wzmacniacz 8 do kolumn 8). Mój wzmacniacz ma przełącznik. Gdy jest 6-8 gra bosko, gdy jest 8-8 gra gorzej, szczególnie bas. Czyli mogę grać 6-8? Bo aż się boję zapytać o 4-8... Martwi mnie techniczna strona zagadnienia, gdyż internet jest źródłem ciekawych teorii, że lampowe wzmacniacze psują się, gdy kolumny mają wyższą impedancję niż wyjście we wzmacniaczu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pyta, nie błądzi.

Czy do 6-ohmowego wzmacniacza lampowego można podłączyć kolumny o impedancji znamionowej 8Ohm?

 

+ za ciekawy temat !

 

tran jest ograniczony dolną rezystancją wyjścia i dając za małą, da się trany spalić

lampowce tego problemu nie mają ale, układy projektuje się optymalnie a to że odchyłka od zaleceń nie popsuje urządzenia, nie jest jednoznaczne z teoretycznie poprawnym efektem jego pracy,

impedancja =8, zawsze na mierniku wykaże mniejszą wartość rezystancji

natomiast jej wykres w funkcji częstotliwości nie jest liniowy i schodzi sporo niżej wartości znamionowej głośnika/ kolumny

kolumny 6-ki łączyłbym tak pod 4 jak i 8 ohm i zostawił tam gdzie zagrają lepiej

 

+ za fachową wiedzę !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po kiego te impedancje? Bo wychodzi na to, że nie mają znaczenia i że podłączyć można cokolwiek? Pytanie zadałem, bo jest teoria, że do lampy powinno się podłączać kolumny o równej bądź niższej, a do tranzystora o równej bądź wyższej impedancji... a ja chce do lampy 6 dać kolumny 8 (które pewnie ośmiu nie mają, ale...).

 

Dopasowanie impedancji jest po to aby uzyskać optymalną moc wzmacniacza, przy kolumnach 8 omów nie uzyskasz maksymalnej mocy jaką można uzyskać przy kolumnach 6 omów. W zegarmistrza nie ma co się bawić, na słuch będzie to minimalna różnica w mocy wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopasowanie impedancji jest po to aby uzyskać optymalną moc wzmacniacza, przy kolumnach 8 omów nie uzyskasz maksymalnej mocy jaką można uzyskać przy kolumnach 6 omów. W zegarmistrza nie ma co się bawić, na słuch będzie to minimalna różnica w mocy wzmacniacza.

Mój wzmacniacz ma 15 watów mocy, jest PP na EL84, ma przełącznik 4-6-8 Ohm. Kolumny mają 8 Ohm w teorii i 90 dB skuteczności. Gdy gram 8-8 jest gorzej niż 6-8 (relacja wzmacniacz-kolumny). Martwiłem się, czy nie zepsuję wzmacniacza. Ale jeśli 6-8 to niższa moc, a gra lepiej, głębiej, a na głośności nie tracę, to znaczy, że kolumny istotnie mają około 6??? :-)

 

Tak czy owak, zaczynam pokornieć :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w druga stronę - kolumny 4 a wzmacniacz 8, co się będzie działo?

 

O jakim wzmacniaczu piszesz?

W lampowym wydoisz lampy przy dużej mocy, w tranzystorowym uszkodzisz tranzystory mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzem3, czy zasada mniejsza do większej lub równa do równej (imp) obowiązuje w lampach i tranach tak samo? Tran gra prądem, a lampa napięciem - czy to urban legend?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w takim razie z kolumnami , na ten przykład z 8 omowymi , w których impedancja nie jest liniowa , tzn. potrafi w zależności od częstotliwości przetwarzania spaść do ok. 3 omów , jak to znosi wzmacniacz przy długotrwałym obciążeniu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wzmacniacz ma 15 watów mocy, jest PP na EL84, ma przełącznik 4-6-8 Ohm. Kolumny mają 8 Ohm w teorii i 90 dB skuteczności. Gdy gram 8-8 jest gorzej niż 6-8 (relacja wzmacniacz-kolumny). Martwiłem się, czy nie zepsuję wzmacniacza. Ale jeśli 6-8 to niższa moc, a gra lepiej, głębiej, a na głośności nie tracę, to znaczy, że kolumny istotnie mają około 6??? :-)

 

Tak czy owak, zaczynam pokornieć :-)

 

Jeżeli wzmacniacz lampowy ma przełącznik, to również wyprowadzenia z transformatora wyjściowego 4-6-8R, po to abyś dopasował impedancję do posiadanych kolumn. Chodzi o uzyskanie odpowiedniej mocy, a nie o jakoś brzmienia wzmacniacza, To jest złudzenie, bo głośniej gra przy niskim ustawieniu wzmocnienia potencjometrem przy niższej impedancji kolumn, w stosunku do wyższej impedancji na wyjściu wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale mnie nie chodzi o głośność, bo wg mnie żadnej różnicy nie ma. Mnie chodzi o to, że moje kolumny mają na tabliczce 8, a gra to lepiej gdy wzmacniacz mam na 6. Lepiej, czyli lepiej. Poziom głośności nie ma tu znaczenia. Pytanie jest konkretne: czy gdy we wzmacniaczu mam 6, a daję kolumny 8 (wg producenta), to coś się spieprzy, czy nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w takim razie z kolumnami , na ten przykład z 8 omowymi , w których impedancja nie jest liniowa , tzn. potrafi w zależności od częstotliwości przetwarzania spaść do ok. 3 omów , jak to znosi wzmacniacz przy długotrwałym obciążeniu ?

 

Po co mieszasz wzmacniacze tranzystorowe do tematu lampowego, najlepiej trzymać się zaleceń producenta i ogólnie przyjętych zasad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mieszasz wzmacniacze tranzystorowe do tematu lampowego, najlepiej trzymać się zaleceń producenta i ogólnie przyjętych zasad.

 

Cały czas mam na myśli wzmacniacz lampowy , czy podłączając kolumny o rzeczywistej impedancji 8 om , w których dopiero w czasie grania impedancja nie wykazuje cech liniowych , lecz ma spadki , czy nie wpływa to na żywotność lamp ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podłączysz kolumny 8R na wyjście wzmacniacza 6R to jest w porządku. Żywotność lamp mocy to kilkaset godzin pracy wzmacniacza przy umiarkowanej mocy. Muzycy mogli zmieniać lampy nawet po kilkunastu godzinach pracy wzmacniaczy, ponieważ wzmacniacze pracowały przy wysokich mocach wyjściowych. Zapytam, czy omyłkowo możesz włączyć wzmacniacz lampowy bez podpiętych głośników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam, czy omyłkowo możesz włączyć wzmacniacz lampowy bez podpiętych głośników?

 

Szczerze mówiąc , nigdy tego nie próbowałem , wolę nie kusić losu ! Wyczytałem jeno , że nigdy nie powinno się podłączać lub odłączać kolumn do /od wzmacniacza lampowego ze względu na możliwość jego uszkodzenia w czasie grania , wprawdzie transformatory wyjściowe są zabezpieczone na taką ewentualność rezystorami , bezpiecznikami , niemniej nie chcę tego doświadczać .

Dzięki za odpowiedzi ! (+)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wyjścia wzmacniaczy są przeważnie zabezpieczone rezystorami np 100 czy 200 omów, jak napisałeś należy trzymać się zasady i kolumny należy mieć podłączone do gniazd głośnikowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podłączysz kolumny 8R na wyjście wzmacniacza 6R to jest w porządku.

We wzmacniaczach lampowych, czy w tranzystorowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie do wzmacniaczy lampowych najlepiej byłoby zastosować kolumny o dużej efektywności i liniowej impedancji , wśród producentów , którzy przychodzą mi do głowy , to Xindak , Harpia Acoustics , ewentualnie Tannoy , cena tych ostatnich zaporowa , natomiast tych pierwszych niepodobna przesłuchać w Łodzi , a mnie zwyczajnie już nie chce się jeździć po całym kraju , aby odsłuchać rzeczonych kolumn , szkoda , że producenci w/w głośników nie chcą się pokłonić nad łódzkim klientem , cóż ich strata !

Zastanawiam się jeszcze , czy kolumny tubowe Xindaka MS 1201 lub Harpie 300 B i 300 B mini są równie wyrafinowane brzmieniowo , jak kolumny Akustyka na SS rewelatorach , czy tylko mają lepszą efektywność i przyjazną , liniową impedancję ?

 

We wzmacniaczach lampowych, czy w tranzystorowych?

 

W przypadku wzmacniaczy tranzystorowych na 100 procent możesz podłączyć kolumny 8 omowe do wzmacniacza z impedancją 4 lub 6 om (zauważysz częściowy spadek mocy , ale nie uszkodzisz wzmacniacza !) , natomiast nigdy nie podłączaj kolumn o impedancji 4 om do wzmacniacza 8 omowego , prawie zawsze kończy się to awarią stopnia końcowego , w przypadku wzmacniaczy lampowych nie wypowiadam się , gdyż nie wiem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku wzmacniaczy lampowych nie wypowiadam się , gdyż nie wiem .

Właśnie o to pytam. Czy wyższa imp kolumn i niższa wzmacniacza = wszystko OK?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 27

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.