Skocz do zawartości
IGNORED

TV - ambilight , podświetlanie ściany


Gość cycus12

Rekomendowane odpowiedzi

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Wielu z Was podświetla ścianę za TV czy też robi domowy ambilight z taśmy ledowej, nigdy nie miałem okazji na żywo oglądać takiego rozwiązania (ani prawdziwego ambilight), zastanawiam się czy takiego czegoś nie wdrożyć u siebie ale mam pewne obawy.

 

Czy to na pewno jest takie praktyczne i ładne ? Czy jest to może uwarunkowane innymi względami np. zdrowie oczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Ambilight uwydatnia barwę obrazu wychodząc poświatą poza obrys tv. A że obraz się zmienia, to i ambi stara się dostosować swą płynność, kontrast naświetlenia oraz barwę w sposób najbardziej podobny do wyświetlanej sceny. Ciężko będzie Ci uzyskać choć zbliżony efekt.

Nawet gdy zapakujesz za tv zwykłą taśmę led, albo RGB (3ba zrobić to estetycznie) to stworzysz poświatę czy też "klimacik" za samym tv - uwydatniając jego + (nowszy dizajn), czy - (gruba ramka) .

Pomysł wg mnie jest ciekawy, ale tylko wtedy gdy masz tv np. we wnęce lub jakiejś zabudowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysły i rozwiązania techniczne, co do których istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkają się z uznaniem klientów są powszechnie stosowane. Nawet jeśli ich implemementacja wiąże się z koniecznością opłat licencyjnych. Patrz na przykład Dolby. Idei w stylu ambilight nie podchwycił NIKT, żaden inny producent telewizorów.

 

Dla mnie ambilight jest przykładem tandetnego efekciarstwa w stylu jarmark w Pipidówce Dolnej. Zaznaczam, że jest to wyłącznie moje osobiste zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to może uwarunkowane innymi względami np. zdrowie oczu

 

Być może. Zwróćmy uwagę że w kinie (projektorze) obraz naświetlany jest z tyłu. Przez co może występować znaczy kontrast pomiędzy oglądanym obrazem a tłem. W przypadku telewizorów. Obraz świeci prosto w oczy (w plazmach mniej). Przez co oczy są naświetlane. A duży kontrast z otoczeniem potęguje sprawę. Generalnie telewizor czy komputer powinno się uzytkować przy niewielkim źródle innego światła.

Technologia Ambilight może mieć więc dwojakie zastosowanie. Dłużej TV ogląda się przyjemniej, nie bolą i nie meczą się oczy. Oraz poszerza percepcję obrazu. Pamiętajmy że patrząc na 50 calowy TV w środek i tak nie widzimy co jest na krawędziach. Obraz w gałkach jest tam ju rozmyty.

 

Konstrukcje domowe to raczej to pierwsze zastosowanie. w końcu diody led nie zmieniają koloru jak w ambilight.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszajmy dwóch rzeczy. Delikatne podświetlenie pokoju, w którym oglądana jest telewizja (osobiście tego nie lubię, wolę całkowitą ciemność) to nie jest ambilight. Pod pojęciem tym rozumiany jest system oświetlający ścianę za telewizorem na kolor identyczny jak (w danym momencie) odpowiedni brzeg ekranu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. A czy niepodświetlenie tylne ambiligh nie sprawia że w pomieszczeniu jest jednak jaśniej? No właśnie sprawia. Myślę że projektanci mogli mieć też to na uwadze.

 

Na pewno nie maja tego na uwadzę producenci którzy robią takie oczojeb.. niebieskie diody jak telewizor pracuje. I to nie kropka tylko jakiś szlaczek. Nie pamiętam modelu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ambilight jest przykładem tandetnego efekciarstwa w stylu jarmark w Pipidówce Dolnej. Zaznaczam, że jest to wyłącznie moje osobiste zdanie.

Dokładnie, funkcja ta świetnie się nadaje do imprez typu "u cioci na imieninach", kiedy TV działa, a nikt go nie ogląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolby oraz DTS również mają na swe systemy zapisu dźwięku patenty i prawa autorskie. A jednak wszyscy producenci sprzętu kupują od nich licencje i ich dekodery są powszechnie używane na całym świecie. Gdyby uznano, że ambilight wnosi jakąś rzeczywistą, a nie pozorną wartość - było by tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

Niestety nie mam Ambilightu bo mam Panasa. Ale bardzo tego żałuję. Mam okazję oglądać Philka u znajomego i nigdy mi nie przyszło do głowy, żeby wyłączyć to aktywne podświetlenie. Jak dla mnie to rewelacyjny patent. Jakby ktoś miał możliwość wykonania tego bajeru do TV to kupuję w ciemno.

Coś kiedyś czytałem że Phillips nie chce się tym patentem dzielić ale nie wiem ile w tym prawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kiedyś czytałem że Phillips nie chce się tym patentem dzielić ale nie wiem ile w tym prawdy.

 

Bardziej prawdopodobne wydaje się przypuszczenie, że nikt nie jest tym wynalazkiem zainteresowany. A i samemu Philipsowi niewiele on pomógł w utrzymaniu pozycji rynkowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Ambilight i powiem, że tak sie przyzwyczaiłem, że nie wyłaczam.

Mniej męczy wzrok i ogląda sie naprawde komfortowo. Sprawia wrażenie jeszcze większego ekranu.

Wali mnie to, że zakochany bez pamięci w plaźmie określa to "tandetnym efekciarstwem"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o dekodery zwróccie uwagę na to , że zanim weszły płyty bluray nie wszystkie filmy wychodziły z DTS-em , ( zresztą i teraz na dvd nie wszystkie wychodzą z takim dźwiękiem bo bluray-e chyba wszystkie mają już DTS ? ) czemu , bo był drogi , a kto wie ile sobie krzyczy Philips za swój ambilight , może to jest przyczyna niestosowania tego patentu u innych firm . Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę .

 

zwykłybanan ja też jestem tego samego zdania , że to świetna sprawa choc nie mam tv z ambim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już używamy miłosnych porównań to jestem zakochany w dobrym, pięknym obrazie. A plazma może mi takowy zapewnić lepiej niż LCD. Tyle że pod pojęciem dobrego obrazu jest coś znacznie bardziej złożonego i wieloaspektowego, a nie odpustowo-dyskotekowe świecidełka z tyłu za telewizorem.

 

Odnośnie dekoderów: faktycznie na BD króluje niepodzielnie DTS-HD Master Audio (62% rynku, patrz www.blu-raystatisics.com). Natomiast na DVD spotyka się głównie Dolby Digital.

 

Argument że inni nie stosują ambilight gdyż Philips za dużo sobie za niego życzy brzmi nieprzekonująco. Gdyby naprawdę było to takie och-ach, gdyby wiedziano że istnieje zainteresowanie klientów - Inni kupowali by prawa licencyjne bez względu na cenę, a następnie montowali ten wynalazek, przynajmniej w swoich topowych modelach. A tu nic z tych rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

egrmh... skupmy się na tym co najważniejsze, czyli zdrowie w tym przypadku oczy, z tego co ja wiem to grobowe cieliści to bardzo zły pomysł i zawsze powinno być jakieś delikatne światło które zrobi chociaż półmrok. dodatkowo plazma jest zdrowsza od LCD, kiedyś czytałem test i oko przy LCD męczyło się o 40 albo 60% (już nie pamiętam) więcej niż przy telewizorze plazmowym. Więc dla wtajemniczonych jest sens rozjaśniać tylną ścianę jak sugeruje 5z0p3n?

 

Tv z fabrycznym podświetleniem na pewno nie kupie, organizuje sobie pomieszczanie i bardziej sie zastanawiam czy np delikatne halogeny na bocznych ścianach starczą czy lepiej rozjaśnić też plecy TV, jak pisałem zdrowie / efekt.

 

Ogólnie chciałem pod sufitem zamontować taśmę ledową z regulacją mocy schowaną w prowadnicy z mlecznym plastikiem skierowaną ku podłodze. Mam tylko pewne wątpliwości czy to zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

Jeśli już używamy miłosnych porównań to jestem zakochany w dobrym, pięknym obrazie. A plazma może mi takowy zapewnić lepiej niż LCD. Tyle że pod pojęciem dobrego obrazu jest coś znacznie bardziej złożonego i wieloaspektowego, a nie odpustowo-dyskotekowe świecidełka z tyłu za telewizorem.

Jak wiesz również jestem posiadaczek dobrej plazmy więc wiem co to jest dobry obraz. Ale gdybym mógł dodatkowo mieć ambilight to nie zastanawiałbym się ani chwili.

Przykre jest to, że zawsze musisz używać bardzo pejoratywnych określeń dla rzeczy które Tobie nie odpowiadają.

 

Argument że inni nie stosują ambilight gdyż Philips za dużo sobie za niego życzy brzmi nieprzekonująco.

Brzmi bardzo przekonywująco. Gdyby życzyli sobie za Ambilight dla przykładu 1000eu dla jednego TV to nikt go nie kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykre jest to, że zawsze musisz używać bardzo pejoratywnych określeń dla rzeczy które Tobie nie odpowiadają.

 

 

Co znaczy słowo "zawsze" ?

Denerwuje sie ,bo jest nagonka na tych co maja LED-y i powiem , że w wątku o plazmach traktowani są jak ktoś " co nie ma pojęcia".

Ja nie neguje plazm - sam długo sie wahałem co kupić, w wielu aspektach górują nad LED-ami.

Jednak jeżeli ktos kto na co dzień nie obcuje z Ambilightem pisze, że to błyskotka z jarmarku, to wybacz, nerwy puściły.

Pozdrawiam wszystkich, ale więcej zrozumienia życzę "dla widzących inaczej"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadam się wyłącznie o samej technologii ambilight, nigdy o jej zwolennikach. Nigdy też nie brałem udziału w nagonkach na LCD. Sam mam w domu obydwie technologie i wielokrotnie podkreślałem, że obraz na LCD uważam za bardzo dobry i ładny. Tyle że na plaźmie uważam za jeszcze lepszy i jeszcze ładniejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Ambilight i powiem, że tak sie przyzwyczaiłem, że nie wyłaczam.

Mniej męczy wzrok i ogląda sie naprawde komfortowo. Sprawia wrażenie jeszcze większego ekranu.

Wali mnie to, że zakochany bez pamięci w plaźmie określa to "tandetnym efekciarstwem"

Już pisałem wcześniej, że oko ludzkie ( a dokładnie mózg) ma rewelacyjne zdolności adaptacyjne, tak więc po pewnym czasie tę cudowną poświatę traktuje jak coś naturalnego.

 

I moim zdaniem efekt ten jest piorunujący w czasie oglądania biesiad disco polo, ale w czasie filmu, to już strasznie rozprasza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chciałem pod sufitem zamontować taśmę ledową z regulacją mocy schowaną w prowadnicy z mlecznym plastikiem skierowaną ku podłodze. Mam tylko pewne wątpliwości czy to zda egzamin.

 

Ja zrobiłem cos podobnego w odsłuchowym, tyle że na zwykłym chińskim wężu (kolor czerwony) w specjalnej rynience. Jako światło efektowe, b. fajne moim zdaniem Rodzice u siebie w salonie będą robić pobodnie tyle, że już na LED. ja kiedyś na LED też przejdę. Myślę, że tak czy tak warto bo daje nastrój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem wcześniej, że oko ludzkie ( a dokładnie mózg) ma rewelacyjne zdolności adaptacyjne, tak więc po pewnym czasie tę cudowną poświatę traktuje jak coś naturalnego.

 

I moim zdaniem efekt ten jest piorunujący w czasie oglądania biesiad disco polo, ale w czasie filmu, to już strasznie rozprasza.

 

Mnie nie rozprasza, co więcej daje mi duży komfort oglądanie.Ambilight ma regulowana jasność i tryb pracy.W ciągu dnia można wyłaczyc bo w sumie nic nie daje, ale w nocy w ciemnym pokoju jest fajowo :)Bajer ? Może i tak, mi pasuje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

skoro nie ma to żadnego praktycznego uzasadnienia to zrobię ten numer z taśmą ale wzdłuż ściana, powinno być fajnie a taśma jako jedyna w miarę niskim kosztem daje możliwość regulacji, nawet słabe żarówki ledowe dają dość sporo światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ambilight bardzo podpasował, może się wydawać bajerem z początku gdy o nim słyszeliśmy, natomiast w czasie oglądania przy zgaszonym świetle znacznie mniej męczy się wzrok, poza tym ambilight razem z ekranem dają więcej światła, przez co mamy zmniejszone źrenice, co plusem wychodzi na kontraście i odbieraniu czerni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ktoś ogląda naćpany to czy podświetlony , czy w dzień , czy w nocy to ma rozszerzone źrenice .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam zrobić podświetlenie tyłu telewizora z taśmy led RGB, takie coś:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chodzi głównie o wzrok i zdrowie. Ja też lubię oglądać TV w ciemności, jednak oczy dostają wtedy za swoje i od jakiegoś czasu zapalam małą lampkę.

Cały pic polega na tym, że przy oglądaniu telewizora w ciemności mamy bardzo duży kontrast, tzn intensywnie świeci ekran, a do około ciemność, to męczy oczy. Delikatne podświetlenie z za telewizora powinno dać łagodne przejście pomiędzy mocnym światłem z ekranu i ciemnym pokojem.

Natomiast podczas spotkania towarzyskiego zrobić nastrój ;)

 

Oświetleniu z aukcji daleko do Ambilight ale można ustawiać 16 różnych kolorów podświetlenia i 16 stopni natężenia światła, więc można jakoś sobie to pod siebie ustawić, koszt niewygórowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa uwaga, na tej aukcji jest chyba jeden rodzaj tych pasków diodowych, w każdym razie nie piszą, że mają dwa rodzaje.

Wiadomo, że podczas oglądania TV to powinno dawać delikatne światło. Tam jest 16 stopniowa regulacja więc mam nadzieję, że na niskich poziomach nie będzie za jasno.

Brałeś do siebie jakiś gotowy zestaw czy kupowałeś poszczególne elementy i składałeś sam ?

 

Patrzyłem czy osobno nie kupić poszczególnych elementów, ale nie wychodzi taniej.

 

EDYTUJE:

 

Masz racje, doczytałem, że są taśmy 30 diód ma 1 metr i 60d/1mb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 32

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.