Skocz do zawartości
IGNORED

Dobór kolumn i wzmacniacza


PiotrMr

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę dotyczącą doboru sprzętu,

 

Posiadam obecnie jedynie CD Denon 1550 AR,

Pomieszczenie to otwarty salon o metrażu ok 50 - 55 m

Budżet w jakim muszę się zmieścić to 2 400 zł na wzmacniacz i kolumny.

Muzyka będzie różna, trochę bluesowa, trochę rockowa, trochę popu.

 

W zasadzie wzmacniacz już sobie wybrałem i chciałbym żeby to była YAMAHA AX-700, liczę że to będzie koszt ok 500 zł.

 

Na kolumny pozostanie 1900 zł i tu nie bardzo wiem co wybrać:

obecnie nastawiłem się - sugerując się tylko ceną i wielkością głośnika 22cm na STX FX-200, nie znalazłem na ich temat jednak zbyt wiele opinii, a te które znalazłem jakoś specjalnie nie zachęcały mnie do zakupu.

 

Co sądzicie o tym pomyśle z STX?

Proszę ewentualnie o jakieś sugestie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

biorąc pod uwagę duże pomieszczenie oraz wybrany model wzmacniacza, wydaje mi się sensownym wyborem zakup kolumn Taga Harmony Azure F-80 (http://q21.pl/taga-harmony-azure-f-80-kredyt-20-x-0.html). To mocne, dynamicznie grające kolumny, które powinny sobie z takim pomieszczeniem poradzić, dodatkowo stosunkowo przyjazne wzmacniaczowi.

 

Jeśli masz taką możliwość, serdecznie zapraszam na odsłuchy do naszego salonu. W przypadku pytań służę pomocą.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znalazłem na ich temat jednak zbyt wiele opinii, a te które znalazłem jakoś specjalnie nie zachęcały mnie do zakupu.

 

Wiekszość tych opinii wypływa niestety ze środowiska ludzi, którzy twierdzą, że to co droższe 2 razy jest milion razy lepsze. Z mojej strony polecam Ci w/w model tj. FX-200 ze względu własnie na ten 22cm głośnik niskotonowy, który będzie mógł się wykazać w aż tak dużej przestrzeni.

 

A co do wzmacniacza hmm, ja bym rozejrzał się w tej cenie za NAD'em C315 lub Sony TA-F690ES.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Accuphase P-450, Visaton Couplet, Visaton Conga, Asus Xonar Essence ONE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również sugerowałbym NAD'a. Najlepiej C350. Co prawda przekroczysz budżet o jakieś 300 zł, ale nie będzie tak , że jak w owych 50m2 przekręcisz gałkę w prawo to owszem zrobi się głośniej, ale bardziej płasko ("siądzie" dynamika).

Co do kolumn to faktycznie skontaktuj się z Q21 bo to przyjazne miejsce. Szczególnie polecam Ci Rafała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, sądzicie że te NADy będą bardziej wydajne od YAMAHY AX - 700, a co jakby je skonfrontować z YAMAHA AX-900, NADy są 2x lżejsze - oczywiście wiem że to nie wyznacznik wydajności, ale ..

 

Chcę dorzucić nowy pomysł odnośnie kolumn - DIY ProAc 2.5 (zastosowane przetworniki Scan-Speak 18W/8535 oraz Scan-Speak D2010/8513), zmieściłbym się w budżecie, tylko pytanie czy one sobie poradzą w moim metrażu ?

 

Jeżeli to ważne dodam że kolumny są oddalone od siebie na około 3,5 - 4 metry, od ściany ok 1 metr, a miejsce odsłuchu jest ok 2,5 - 3 metry od kolumn, więc siedzę zawsze stosunkowo blisko miejsca odsłuchu, tyle że na plecami mam dość dużą przestrzeń, natomiast nie zależy mi aż tak bardzo na wypełnieniu dźwiękiem każdego centymetra kwadratowego salonu kuchni i jadalni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszość tych opinii wypływa niestety ze środowiska ludzi, którzy twierdzą, że to co droższe 2 razy jest milion razy lepsze. Z mojej strony polecam Ci w/w model tj. FX-200 ze względu własnie na ten 22cm głośnik niskotonowy, który będzie mógł się wykazać w aż tak dużej przestrzeni.

 

A co do wzmacniacza hmm, ja bym rozejrzał się w tej cenie za NAD'em C315 lub Sony TA-F690ES.

 

Witaj!

 

Jak zwykle proponuję klasyczne zamknięte konstrukcje Infinity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Słuchałem niedawno takich w podobnie dużej powierzchni. Cóż...

Tylko, że owe potrzebują PRĄDU i wzmacniacz typu NAD za 500 zł nie wystarczy. Może Yamaha AX 900?

 

Staraj się postawić kolumny nie za daleko od siebie (2-2,5 m od siebie). A miejsce odsłuchu zlokalizować jako wierzchołek trójkąta równobocznego. Chyba, że będziesz słuchał z bardzo dużej odległości. Narożniki - to oczywiście Ty i kolumny.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N to już mamy 3 propozycje kolumn:

 

STX FX-200 - nowe

DIY ProAc 2.5 - trochę jednak wykraczają poza budżet, gdyby było warto dać więcej to bym się poważnie zastanowił

Infinity Reference 60 - najkorzystniejsza cenowo propozycja, ale trochę boje się kolumn tak leciwych

Taga Harmony Azure F-80 - te znam najmniej i najbardziej sceptycznie do nich podchodzę

 

Odnośnie wzmacniaczy:

Yamaha AX-700 ewentualnie AX - 900

Nad C 315, ewentualnie C 350

 

Ponieważ jeszcze nie mogę się zdecydować i nie mam możliwości wszystkiego przesłuchać, proszę o dalszą pomoc w podjęciu decyzji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę dorzucić nowy pomysł odnośnie kolumn - DIY ProAc 2.5 (zastosowane przetworniki Scan-Speak 18W/8535 oraz Scan-Speak D2010/8513), zmieściłbym się w budżecie, tylko pytanie czy one sobie poradzą w moim metrażu ?

 

To pomysł z gatunku szalonych. Głośniki na "scanach" zaczynają grać ze wzmacniaczami ponad dziesęciokrotnie droższymi niż twój budżet. Biorą pod uwagę używki oczywiście.

Widzę, że dopiero zaczynasz zabawę w audio. Sugerowałbym wizytę u specjalisty w branży, lub podparcie się kimś doświadczonym. Tutaj dostaniesz dziesiatki porad od sasa do lasa, od których Cię tylko głowa rozboli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszość tych opinii wypływa niestety ze środowiska ludzi, którzy twierdzą, że to co droższe 2 razy jest milion razy lepsze. Z mojej strony polecam Ci w/w model tj. FX-200 ze względu własnie na ten 22cm głośnik niskotonowy, który będzie mógł się wykazać w aż tak dużej przestrzeni.

Niestety wielkość głośnika to nie wszystko, niestety ma budżetową cewkę i nędzną zwrotnicę, w związku z czym kosztuje zbyt dużo w stosunku do tego jak gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko powoli zaczyna się układać,

 

Rozumiem że ze słabszym wzmacniaczem lepiej zagrają kolumny słabsze, niż te kopie ProAc.

Co sądzicie o tych Infinity, czy one np z Yamahą AX-700 dadzą radę ?

 

Gdybym miał kogoś takiego doświadczonego w śród znajomych to chętnie bym się poradził, niestety nie mam. Dlatego staram się analizować różne opinie które czytam na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wielkość głośnika to nie wszystko, niestety ma budżetową cewkę i nędzną zwrotnicę, w związku z czym kosztuje zbyt dużo w stosunku do tego jak gra.

 

Ciekawe skąd te "informacje".

 

 

 

Co do kolumn możesz też zainteresować się tymi klonami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chyba, że chcesz się dać naciągnąć na płacenie za znaczek lub "bo tak piszą, to chyba lepsze". Niestety większość opinie jest nietrafna, bo dla słuchacza nr1 Kappy mogą powodować wyrywanie z butów a dla drugiego grać kompletnie źle. Wszystko zależy w znacznej mierze od Twoich preferencji słuchowych.

 

Do Józefowa masz około 38km, tam masz możliwość odsłuchu FX200 FX300 itd.

 

 

Ale ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Accuphase P-450, Visaton Couplet, Visaton Conga, Asus Xonar Essence ONE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infinity jednak odpadają, są za daleko.

 

W zasadzie to znowu mam tylko STX FX - 200 lub STX FX -300,

Przypuszczam że można kupić kolumny używane lepsze, ale nie wiem jakie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn możesz też zainteresować się tymi klonami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Cytat z ogłoszenia: ".....Zestaw ten był używany około roku czasu i głośniki nie zostały całkowicie wygrzane......".

Dawno się tak nie uśmiałem :-) Szykuje się pewnie niezła mina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ja sie wypisuje. Zapłać za znaczek 2x więcej i będzie grać znaczkiem :)

 

Poleciłem Ci gdzie warto się przejechać i na własne ucho ocenić ;) innej metody nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Accuphase P-450, Visaton Couplet, Visaton Conga, Asus Xonar Essence ONE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie głupie, wady Rotela ( ostrość średnicy) zagłuszy całkowity brak góry w tych zestawach? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zestawienie ten Rotel z Taga Harmony, ponieważ jakoś cały czas myślałem o droższych kolumnach i tańszym wzmacniaczu - ta propozycja mnie zaskoczyła.

 

A co myślicie o zastąpieniu Rotela RA -1060, Rotelem RA-980BX ? Pytam bo taki akurat jest do kupienia z Polski i dość blisko mnie, tylko że ma założone gniazdo na normalną sieciówkę.

 

Aha i czy nie ma jakichś używanych kolumn w tym przedziale cenowym które zagrałyby lepiej niż takie tanie nowe ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infinity jednak odpadają, są za daleko.

 

W zasadzie to znowu mam tylko STX FX - 200 lub STX FX -300,

Przypuszczam że można kupić kolumny używane lepsze, ale nie wiem jakie ?

 

 

Błąd:)

Nie ma za daleko - jeśli priorytetem jest DŹWIĘK. Śląsk to nie Antypody...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że Śląsk to nie antypody :) Potrzebuje jednak zobaczyć wcześniej w jakim stanie jest sprzęt szczególnie używany, a nie mam możliwości brać teraz urlopu nawet na jeden dzień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że Śląsk to nie antypody :) Potrzebuje jednak zobaczyć wcześniej w jakim stanie jest sprzęt szczególnie używany, a nie mam możliwości brać teraz urlopu nawet na jeden dzień.

 

Współczuję...

Czyli wygląda, że ktoś wystawił tą aukcję specjalnie pod Ciebie (jakieś 50 dni do końca:)...

Żartuję:)

Kup STX i po sprawie...

 

Pozdrówka!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ostatniej propozycji, to mam jedno małe zastrzeżenie, miałem wcześniej wzmacniacz Denona z tej serii, tylko trochę mocniejszy 1500R w połączeniu z kolumnami Wharfedale EVO 2 50 i jakoś nie byłem z tego połączenia zadowolony, chyba wolałbym puki co uniknąć wzmacniaczy Denona.

 

Czy ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ? Powoli zaczynam wątpić że w tej kwocie można coś ciekawego znaleźć :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz straszny mętlik w głowie :)

 

A nie mówiłem ?

Co do JBL LX2004 to faktycznie dobry głośnik. Miałem je kiedyś, a potem odsprzedałem koledze. oprócz tego, że grają dynamicznie (jak każde JBL), to są plastyczne i muzykalne (jak mało które JBL). Niestety nie do tak dużego pomieszczenia. Głośnik niskotonowy jest tylko jeden, a to co widzimy pod nim to membrana bierna (nie ma bass reflexu).

Moja rada jest taka. kupić NAD'a 350 bo to naprawdę wydajny prądowo i dobry dźwiękowo wzmacniacz, a potem "pod pachę" i słuchamy kolumn. Innej drogi nie ma. Z jednym zastrzeżeniem. Jeżeli pomieszczenie odsłuchowe będzie mniejsze (a raczej tak będzie), to musi być spory zapas dynamiki.

Kupując na chybił trafił nie złoży się synergicznie grającego zestawu i za moment będą korekty. A błędy jak wiadomo kosztują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rydz

(Konto usunięte)
<br />Moim zdaniem jest gorszy od Rotela RA-1060, a przede wszystkim od RA-980BX. <br />

Zgadzam się co do jednego w 100%,zdania można mieć różne :)

 

Nawet więcej napiszę,moim zdaniem od RA-1060 lepszy jest RA-1070 a od RA-980 lepszy jest RA-870.

Poza tym zwróć uwagę na kwotę jaką ma do wydania Kolega Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.