Skocz do zawartości
IGNORED

MP3 vs FLACa - test.


Ujemny

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że nie jest to wina sprzętu. Na CD mieści się zarówno muzyka poważna jak i Rap - Jedne można bardziej skompresować inne mniej - dlatego wymyślili VBR

 

Uważam, że przesunięcie kolumn o 5cm daje większe efekty niż kompresja Flac do mp3. Mit słabych mp3 ciągnie się od stanu sprzed 15 lat jak był napster i kijowe pliki. Tak samo zresztą ciągnie się mit fatalnie grających amplitunerów kina domowego. 8 lat temu amplituner kina sprzedałem szybciej niż kupiłem - dzisiaj słucham bez większych niedogodności. A ciągle czytam jak to najtańszy wzmacniacz za 200zł gromi drogie amplitunery ;-)) Fakt, że mam jakoś w pamięci, że wzmacniacze grały lepiej ale nie wiem jak jest na dzień dzisiejszy.

 

Najbardziej są słyszalne różnice w kolumnach i zmianach akustyki. Mi jak na razie się zdaje, że rozróżniam Wzmacniacze. Ale zakupiłem jakiś czas temu przełącznik Beresford 7220 i kiedyś go wykorzystam w testach porównawczych. Po prostu ważne jest bezpośrednie przełączanie - aby sobie nie wmawiać zmian.

 

Z odtwarzacza CD już dawno zrezygnowałem. Jak weszła możliwość podłączenia laptopa przez HDMI pod amplituner. Na dzień dzisiejszy jeszcze rozważam wzmacniacz z DAC i lepsze kolumny ale czas pokaże czy warto. U mnie właściwie 50% to kino domowe 45% muzyka z radia lub laptopa ''w tle'' 5% to takie sporadyczne sesje audiofilskie - posłucham muzyki ze zwracaniem uwagi na szczegóły. Ale robię to sporadycznie - jak mam sporo czasu wolnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jakaś ujma na honorze jak ktoś nie słyszy różnic?

 

Może i nie. Bo Słuchanie muzyki sprawia mi przyjemnosc :)

nasmarowałeś 2000 postów bluzgając na ignorancję dzisiejszej młodzierzy słuchającej z mp3, a potem się okazuje, że nie odróżniasz flaca od mp3 128 kbps ;)

Na szczęscie nigdy nikogo nie obraziłem w ten sposób :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdźmy swój sprzęt, dzwonki wysokotonowe, powinno być słychać wszystko na podobnej głośności.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się dobrze ściąga. W pliku zip po rozpakowaniu powinien być katalog z 11 plikami wav.

 

Każdy plik to inny dzwonek, muzyczny. Chyba pierwszy to Turecki.

 

Jeśli sprzęt dobrze przenosi wyższe tony to powinien dawać dźwięk na podobnej odczuwalnej głośności.

 

Niektóry sprzęt nie przenosi jednak dobrze wyższych tonów.

Dla mnie to jeden z podstawowych testów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to za chwilę sprawdzę jak te dzwoneczki zagrają, w domu sprawdzę na nieco lepszym sprzęcie - ciekaw jestem czy będzie różnica.

Rozumiem, że różnica w głośności pomiędzy poszczególnymi plikami nie powinna być istotna?

 

4, 9 i 10 są najcichsze i o podobnej głośności.

Reszta poziomem natężenia dźwięku jest zbliżona do siebie.

Na pewno wszystkie pliki powinny być zbliżone pod względem głośności?

 

System: k. dźwiękowa z notebooka + CAL!2.

 

Sprawdzę w domu wieczorem na czymś innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

konwertuje ostatnio flac do wav i nie dziwi mnie skok dwukrotny wielkości pliku ale...

zastanawia mnie fakt konwersji mp3 średniej wielkości pliku około 10 MB po konwersji na wav wychodzi ponad 50 MB.

a teraz pytanie czy taka konwersja doprowadzi z powrotem do pliku wav wcześniej przerobionego na mp3 w celu mniejszej wielkości pliku.{ Bo jesli to możliwe to cala biblioteka mp3 może wrócić jako dobre pliki.}

Czy też taki wav już nieodwracalnie straci zawartość muzyczna jaką miał przed pierwszą konwersją na mp3 a wielkość jest powiększona o jakieś zniekształcenia

 

Czy jest jakieś wytłumaczenie takiej sytuacji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwersja na mp3 powoduje nieodwracalną utratę danych. Konwertowanie mp3 na format bezstratny nie spowoduje odzyskania tych danych - po prostu otrzymuje się dźwięk jakości tej empetrójki tylko w nieskompresowanym formacie.

Formaty nieskompresowane mają to do siebie, że cisza zajmuje tam tyle samo miejsca co dźwięki, więc możesz wyciąć sobie co chcesz i tak będziesz miał wielki plik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

MP3 vs FLACa - tak się zastanawiam. Ile osób na 100 rozpozna w teście porównawczym różnicę pomiędzy MP3 a FLAC? Tylko nie chodzi mi o wysoce wyedukowanych pasjonatów o wyczulonych na usłyszenie tej różnicy uszach, tylko o przeciętnych obywateli. I nie chodzi oto, że ktoś na farta trafi, tylko faktycznie różnicę usłyszy i słownie ją choć nakreśli. Jedna na sto? Dobrze. Więc 1% społeczeństwa jest w stanie różnicę pomiędzy MP3 a FLAC usłyszeć.

 

A ile z tego jednego procenta jest w stanie rozpoznać jak im powiedzieć, że gra FLAC a puścić MP3? Jeden na sto? Więc zaledwie 0,01% procent społeczeństwa robi różnicę czy gra FLAC, czy MP3.

 

Szanse, że jestem tym "szczęściarzem", któremu zrobi różnicę czy zagra FLAC, czy MP3 oceniam na 1:10000. Prawie jak w totka. Oczywiście wielkości obecnie dostępnych pamięci czy prędkości przesyłu danych przez internet sprawiają, że nie ma powodu poddawać pliki audio jakiejkolwiek kompresji, więc nie ma powodu istnienia takiego formatu jak MP3. Ale nadal format MP3 ma jedną zaletę - popularność. Nagrywasz MP3 na pendrive, wtykasz w najbliższy port USB w okolicy i masz 99% szansy usłyszeć muzykę. A jeżeli zagra z jakością słyszalnie ograniczoną, to nie będzie to wynikać z ograniczenia formatu MP3 a kiepskiej jakości samego urządzenia.

 

Dlatego choć kiedyś miałem FLAC, a siła sugestii pozwalała mi usłyszeć skok jakościowy w stosunku do MP3 nawet na głośniczkach laptopa (sic!), to już jakiś czas temu wróciłem do MP3. A zupełnie głuchy nie jestem, bo różnicę w brzmieniu pomiędzy kablem głośnikowym marki premium popularnej sieci marketów elektronicznych a jakimś starym poszarpanym kablem od lampki nocnej usłyszałem.

 

PS. Jak ktoś podlinkuje jakiś fajny test MP3 vs FLAC to go zrobię. A co!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Jak ktoś podlinkuje jakiś fajny test MP3 vs FLAC to go zrobię. A co!

W "Audio mitach" był taki test online na usłyszenie różnic 3 próbek .. fajna zabawa..:)

 

..chyba BeatX go podawał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam aktywnego i działa.

Mi też do tej pory działało a teraz już nie. Jednak jak wyłączę to widze. I tak wszystkie formy skonwertowane na cyfrową postać więc porównanie słabe.

MP3 vs FLACa - tak się zastanawiam. Ile osób na 100 rozpozna w teście porównawczym różnicę pomiędzy MP3 a FLAC?

Absolutnie nie chodzi tu o jakiś specjalistów. Już w tym dziale były testy gdzie wiele osób nie wpisywało swoich wyników. wyszło prosto i jaśnie. 320 kbps i FLAC grają tak blisko jakością. Że ich odróżnienie jest niezwykle ciężkie.

Jak ktoś podlinkuje jakiś fajny test MP3 vs FLAC to go zrobię. A co!

Przygotować Ci taki plik :) ?

Jakiego gatunku muzyki słuchasz? Tak dla ułatwienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj. Tylko wrzuc plik na jakis publiczny serwer, zeby mozna ze strony posluchac. I niech kazdy oceni czy to gra flac czy mp3. I nie mow co to. Ciekawe ilu odwaznych sie trafi.

 

Metal poprosze, i to ostry!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiesc jeden plik i nie pisz, czy to flac, czy to mp3. Ciekawe czy ktos rozpozna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja zamieszczę 2 pliki. Procedura tworzenia Cd>flac>wav i Cd>mp3(320kbs)>wav (prosze nie sugerować się kolejnością wpisu :). Wykorzystano EAC i Foobar.

Powodzenia ;)

1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na uruchomienie zestawu stereo jest już za późno, ale sprawdziłem na słuchawkach. Wydaje mi się, że 1 to flac, a 2 to mp3. Przy słuchaniu 1 dźwięki są jakby silniej akcentowane i głębiej wybrzmiewają. Różnice te nie są jednak duże i słyszę je przy bezpośrednim porównywaniu. Być może też zadziałała autosugestia i znalazłem różnice tylko dlatego, że ich szukałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja zamieszczę 2 pliki.

Następnym razem zamieść plik i niech ktoś rozpozna czy to mp3 czy flac i powie dlaczego tak uważa :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę w domu to przygotuje ci taki test.

Tutaj fajnie chłopaki robili to wcześniej.

Czy to flac czy mp3 ktoś może zgadnąć.

W innych testach tutaj były 4 pliki. Ten sam utwór. Z różną jakością. Wszystkie przerabiane na końcu na flac. Trzeba było ułożyć jakość albo sprawdzić który z nich to flac. Tak przygotuje wieczorem.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mozna sluchac i sluchac... az sie wyslucha. Nie o to chodzi! Chodzi o to, czy podczas zwyklego sluchania komus rozniece zrobi czy gra flac, czy mp3, a nie czy w tescie porownawczym przeorowadzonym w warunkach labolatoryjnych ktos o sluxhu nietoperza wytezajac swoje zmysly jest w stanie te roznice uslyszec.

 

Jak jezdzisz w dzien na swiatlach to auto Ci spali o 0,01l/100km wiecej (szacuje). Jestes to w stanie sprawdzic w labolatorium. A czy w praktyce odczujesz roznice? Przeczytaj jeszcze raz moj ostatni tasiemiec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest odpowiedni test online na możliwość odróżnienia dźwięku z formatów stratnych vs bezstratne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do dzieła audiofile! :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sądziłem; ostry rock dla wielu audiofilów na stratnym, albo i nie, materiale

znaczy tyle samo, co zmiana piły o skoku 1' na 1,5 cala w tartaku ;-)))

A ponieważ nie ma w tych nagraniach zwykle instrumentów akustycznych trzeba sobie

zdać sprawę, że brzmią w zależności od tego, czego się realizator napalił ;-)))

Czyli dowolnie i może powinny w założeniu realizatora brzmieć tak, jak 64 kbs, albo i mniej ....

 

I żeby nie było; sam też uważam, że 320 często jest absolutnie porównywalna 1:1

z wave czy flac, a o tym, co słyszymy decydują graty, a nie sam format.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to i jest jakis trop z tymi kiepskimi produkcjami w pi

opularnej muzyce? To podlinkuj teraz jakis inny gatunek muzyczny, gdzie bez porownywania rozpoznamy czy gra flac, czy mp3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle chce plik co ochotnika, ktory rozpozna czy ten plik to flac czy mp3. Ja nie rozpoznam. I dlatego uwazam, ze roznica pomiedzy flac a mp3 nawet jezeli jest slyszalna, to jest bez znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam... wydaje mi sie, ze urzadzenia cyfrowe sa bardzo... jakby to powiedziec... powtarzalne. Dopoki nie ma po drodze algorytmu modyfikujacego sygnal (np. eq) czy obok sygnalu zaklocen elektrycznych, to nie ma wiekszego znaczenia przez co sygnal przechodzi. Mp3-tv-optyk-amp, mp3-tv-optyk-dac-rca-amp, mp3-pc-usb-dac-rca-amp, flac-pc-usb-dac-rca-amp - osobiscie nie robi mi roznicy co gra. Nie twierdze, ze roznicy nie ma. Byc moze ktos wytezajac sluch jest ja w stanie uslyszec. Ja jej nie slysze. Ale jakis szczegolnie sie nie staralem. Puscilem na szybko jeden kawalek przez wszystkie opcje po kolei. Nie uslyszakem roznicy i to mi wystarczy.

 

Mysle, ze najwiekszym problemem jest zakanie rynku tanimi urzadzeniami z Chin, ktore choc graja to z technicznego punktu widzenia sa po prostu bledne. Tak jest np. z moim smsl sanskrit, ktory podobno do ktorejs tam wersji ma problem z masa i po prostu w niesprzyjajacych warunkach trzeszczy.

 

PS. Wiem, ze poniedzy DAC a amp jest juz sygnal analogowy, ale niewiele to w praktyce zmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chętnie się nie znajdą już było o tym oare stron wcześniej. To nie ma co robić znowu testów :)

No powiem ci że różnica jest. Wyjdź optykiem z TV a później z innego urządzenia typu BD czy komp różnica jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.