Skocz do zawartości
IGNORED

MP3 vs FLACa - test.


Ujemny

Rekomendowane odpowiedzi

Gość StaryM

(Konto usunięte)

BTW. a może twórca i właściciele takiego np. REIMYO, słuchają innej muzyki?

Też słucham i co z tego? Oczywiście w muzyce klasycznej lub takiej właśnie łatwiej wychwycić różnice pomiędzy formatami stratnymi, a wav. Ale cudów nie ma. Dobrej mp3 320kbps przytłaczająca większość audiofilów nie odróżni od wav. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby różnice wynosiły ułamki procenta ( a często tak jest ) to audiofil będzie gonił za tym procentem bez względu na to czy go słyszy czy nie..

 

Trzeba byłoby przebrać "empetrójkę" za flac'a, a flac'a za mp3 i dać do testu nieświadomemu testerowi..

Ciekawy jestem co wybrałby wiedząc oczywiście co słucha : )

Ktoś mógłby zrobić kiedyś stronę z takim testem i stworzyć odpowiedni temat na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od sprzętu i od jakości materiału wyjściowego. U siebie nie mam najmniejszego problemu z odróżnieniem mp3 320 od flac. Kto ma ochotę zapraszam do siebie. Mieszkam na Targówku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto się zastanawiał nad tym czy to, co wycina kompresja w ogóle ma jakiś wpływ na muzykę? Pozwoliłem sobie edytować 2 pliki audio, w których postąpiłem bardziej brutalnie niż jakakolwiek kompresja, wyciąłem w pień częstotliwości od 18kHz w drugim pliku podbiłem. Na zdrowy rozum ktoś, kto nie jest w stanie usłyszeć 18kHz nie powinien nic wyłapać, a co z tego wyszło można samemu sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość LeClerc

(Konto usunięte)

A kto się zastanawiał nad tym czy to, co wycina kompresja w ogóle ma jakiś wpływ na muzykę?

 

to wszystko zależy od algorytmu - bo nawet jeżeli ma jakiś tam wpływ, to czy jesteśmy w stanie usłyszeć szum opadającego liścia podczas startu odrzutowca? jeżeli nie, to można śmiało wyciąć - kwestia jest, tylko jak aby nie zniszczyć reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujemny ty to masz łeb!!! Znów zarobiłeś...bo pieniądz niewydany to pieniądz zarobiony!!

Sprzęt już wiesz że możesz mieć najtańszy a teraz jeszcze oszczędność na twardych dyskach.

Więcej wejdzie mp3 niż Flac-ów.

Jesteś szczęściarzem i musisz mieć dobrą Karmę.... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję też piankę marki carefour zamiast gilette i nie widzę żadnej różnicy, ale ty byś pewnie umarł na miejscu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś płyn do mycia naczyń carefour? This shit is off the hook! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Pozwoliłem sobie edytować 2 pliki audio

 

post-38867-0-15567100-1377812077_thumb.jpg

Chyba nie tylko wysokie zmieniałeś. Pliki różnią się głośnością. No i jak widać z porównania analizy spektrum, nie tylko.

Wydaje mi się, że nawet na komputerowych głośniczkach słyszę różnicę. Na sprzęcie spróbuję jutro, w trosce o zdrowie sąsiadów. ;)

Świetny kawałek. Co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mógłby zrobić kiedyś stronę z takim testem i stworzyć odpowiedni temat na forum.

 

Spalono by chama na stosie a jego imię wymazano z historii :)

 

Chyba nie tylko wysokie zmieniałeś. Pliki różnią się głośnością. No i jak widać z porównania analizy spektrum, nie tylko.

 

Ja tam widzę różnicę dopóki wiem który leci :D

 

Chociaż jak wiem który gra to mi się bardziej 18 - 22kHz down podoba...

 

ma jakby lepsze wysokie, lol :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Chociaż jak wiem który gra to mi się bardziej 18 - 22kHz down podoba...

Wcale się nie dziwię. Ma lepsze wysokie. Lepsze nie znaczy głośniejsze.

 

post-38867-0-91123300-1377843664_thumb.jpg

 

Jak widać na screenie, plik "up" jest przesterowany. Kolega "dodając" wysokich spowodował przesterowanie wysokich, więc brzmią gorzej.

Porównuję dziś te pliki od rana na swoim sprzęcie i różnica jest zdecydowana. Ale nie dotyczy tylko wysokich. Dźwięk pliku "down" jest pełniejszy i bardziej naturalny, głos wokalisty nieco bardziej "męski". To podwyższenie wysokich w pliku "up", a w zasadzie wręcz zmiana charakterystyki nie przysłużyło się brzmieniu. Te głośniejsze momenty w drugiej połowie brzmią nieco sykliwie (przepraszam za neologizm, ale nie znalazłem odpowiedniego słowa). Nie mam jednak dziś możliwości zrobienia ślepego testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nailed it! ;)

 

Chociaż nie wydaje mi się, że któryś z nich jest głośniejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam widzisz taki program miało wsio znormalizować do 0dB, a zrobiło kluchę :D

Teraz poprawiłem zaznaczam, że plik nie był nigdy mp3 zmiana odbywała na wav, wycięte zostały tylko wysokie częstotliwości, tym razem od 17kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie plików wav/flac z mp3 jest nużące;)

 

Wykorzystałem program Audacity, aby porównać oba pliki. Wgrałem zarówno wav i mp3, wyrównałem czasowo - łatwo to zrobić powiększając aż będzie widać pojedyncze próbki, sprawdziłem poziom max - był identyczny. Następnie na jednym z plików użyłem polecenia odwróć w pionie i zabrałem się do słuchania. Najlepiej przetestować to najpierw na identycznych plikach i upewnić się, że uzyskujemy ciszę. No więc słucha się tego całkiem nieźle, ponieważ poziom max dochodzi do -7,6 dB...jak się zna utwór można rozpoznać znajome momenty nagrania. Celowo wybrałem utwór BT - The light in things - gra całym pasmem.

 

Mając trochę doświadczenia można już spokojnie spróbować wyprodukować MP3 prawie niemożliwe do odróżnienia dobierając utwory oraz ustawienia kodeka, które u mnie są 320k, cbr i domyślne ustawienia (jakieś).

 

Biorę teraz nagranie The Doors chyba z 1969 r zgrane z winyla i wytłoczone na CD...docinam, sprawdzam poziomy i jest tym razem różnica 0.1 dB i teraz można powiedzieć, że to wystarczy do rozróżnienia albo uznać za zbyt zbyt małą różnicę do wychwycenia i przejść do następnej części. Odwracam więc w pionie, czyli odwracam fazę i słucham sobie nowego kawałka tym razem trudno zgadnąć momenty nagrania i muszę wziąć znacznie głośniej...zaznaczam wszystko i robię jeden kawałek za pomocą opcji szybki mix aby odczytać poziom max -26,7 dB. Najpewniej da się zejść jeszcze niżej z lepszym jakościową nagraniem...kto wie czy realizator delikatnie nie podciągnął góry pasma albo po prostu takie brzmienie.

 

Wniosek z tego, że czasem mp3 jest wskazać łatwo, a czasem może być ciężko ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nagranie, które zapodałem na serwer bardzo dobrze znam mogę rozróżnić mp3 320 od wav tylko wtedy jak puszczam na przemian bardzo szybko jakieś dwa krótkie wybrane odcinki, a i tak słuchając tego po 10 - 20 razy z rzędu zaczynam się gubić :)

Podsumowując dla mnie przy normalnym odsłuchu nie miałoby to znaczenia, może jakby mój próg był wyżej niż 17kHz nie miałbym takich problemów :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dźwięk mp3 jest wyzuty z emocji, pozbawiony powietrza, szczegółów i wybrzmień. Metaliczny i natarczywy. No ale co ja tam wiem ;-) Mam tylko Accuphase a to przecież dno jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dźwięk mp3 jest wyzuty z emocji, pozbawiony powietrza, szczegółów i wybrzmień. Metaliczny i natarczywy. No ale co ja tam wiem ;-) Mam tylko Accuphase a to przecież dno jest.

 

Miałeś okazję pokazać co jesteś w stanie usłyszeć kiedy chłopaki wrzucali pliki, ale wtedy wolałeś akurat taktownie milczeć, żeby uniknąć kompromitacji. Teraz za to już bezpiecznie możesz dalej wypisywać pierdoły o dźwięku bez emocji i to właśnie niestety pokazuje co ty tam wiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co porównujemy .

Jeżeli to co porównujemy jest w oryginale słabo nagrane to na średniej klasie sprzętu rozróżnienie CD vs MP3 VBR zrobione z oryginału może być problem.

Co innego jak mamy oryginał bardzo dobrze zrealizowany ( jakieś K2HD choćby ) i porównamy go do MP3 .

Tu będzie masakra ale jest jeszcze jedno ALE .

Lepiej wypadnie dobrze zrobione MP3 na sprzęcie wysokiej klasy niż wspomniane K2HD na tanim sprzęcie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś okazję pokazać co jesteś w stanie usłyszeć kiedy chłopaki wrzucali pliki, ale wtedy wolałeś akurat taktownie milczeć, żeby uniknąć kompromitacji. Teraz za to już bezpiecznie możesz dalej wypisywać pierdoły o dźwięku bez emocji i to właśnie niestety pokazuje co ty tam wiesz.

 

Słucham? Nie ośmieszaj się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Ja osobiście nagranie, które zapodałem na serwer bardzo dobrze znam mogę rozróżnić mp3 320 od wav tylko wtedy jak puszczam na przemian bardzo szybko jakieś dwa krótkie wybrane odcinki, a i tak słuchając tego po 10 - 20 razy z rzędu zaczynam się gubić :)

Ja słuchałem krótkich fragmentów porównując. Tą druga paczka też jest rozpoznawalna, ale nieco mniej. Porównanie na wykresach wygląda podobnie. Nie wiem jak obcinałeś te wysokie, ale w jakiś sposób program ingeruje także w resztę pasma. Paradoksalnie ten "obcięty" odbieram jako bardziej "mięsisty". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co porównujemy .

Jeżeli to co porównujemy jest w oryginale słabo nagrane to na średniej klasie sprzętu rozróżnienie CD vs MP3 VBR zrobione z oryginału może być problem.

Co innego jak mamy oryginał bardzo dobrze zrealizowany ( jakieś K2HD choćby ) i porównamy go do MP3 .

Tu będzie masakra ale jest jeszcze jedno ALE .

Lepiej wypadnie dobrze zrobione MP3 na sprzęcie wysokiej klasy niż wspomniane K2HD na tanim sprzęcie .

 

Dokładnie tak. Na dobrze zrealizowanej płycie różnice są ogromne. Tylko trzeba mieć na czym to usłyszeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem krótkich fragmentów porównując. Tą druga paczka też jest rozpoznawalna, ale nieco mniej. Porównanie na wykresach wygląda podobnie. Nie wiem jak obcinałeś te wysokie, ale w jakiś sposób program ingeruje także w resztę pasma. Paradoksalnie ten "obcięty" odbieram jako bardziej "mięsisty". ;)

 

Używałem darmowego Nero WaveEditor, najprościej zrobić mp3 w wav :D

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrażał się discomaniac, że pozna, to też przygotowałem próbkę. ;)

Do pobrania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

 

Trzeba było dorzucić chociaż jeszcze jeden plik bezstratny dla zmyły, bo tak to jest 50% szans na trafienie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrażał się discomaniac, że pozna, to też przygotowałem próbkę. ;)

Do pobrania tutaj.

 

Nie znam tego kawałka, ale puszczałem tak sobie z 20 razy początek żeby wyłapać jakiś szczegół i znalazłem. W test3 od 0:09 ta grzechotka, która wchodzi jest jakby lepiej zaznaczona ostrzej gra :) i dla mnie to jest lepsza jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Nie znam tego kawałka, ale puszczałem tak sobie z 20 razy początek żeby wyłapać jakiś szczegół i znalazłem.

Słusznie wybrałeś. :)

To jest oryginalny wav (16bit/44,1kHz z płyty CD) i faktycznie dźwięk jest lepszy nieco, rzekłbym bardziej precyzyjny. Ten drugi kawałek został skonwertowany najpierw do mp3 ze stałym bitrate 192kbps w trybie stereo.

A kawałek to jest Khadja Nin - Sina Mali, Sina Deni z płyty Sambolera (pierwowzór został skomponowany i wykonany przez Stevie Wondera na płycie Characters i nosił tytuł Free).

 

Oczywiście każdy woli mieć płyty CD w oryginale (a ja nawet wolę mieć winylowe), ale jak widać z naszych tutaj doświadczeń, potępienie w czambuł mp3 nie jest tak oczywiście słuszne. Po pierwsze bardzo wiele zależy od sposobów w jaki np. utwory są przerabiane. Współcześnie stosowane są znacznie trudniejsze do odróżnienia. Czasami możemy mieć wrażenie, że te empetrójki nawet lepiej grają. Oczywiście słuchając i wsłuchując się w końcu zauważymy różnice na korzyść oryginalnych plików, ale nie jest to wcale tak oczywiste. A im większy bitrate tym jakość coraz lepsza i różnice coraz mniejsze.

 

Jakiś czas sam dla siebie robiłem takie porównanie z plikiem nagranym z płyty winylowej w rozdzielczości 24bit i 96kHz. Przerabiałem to na mp3 wciąż pozostawiając to 24bit/96kHz i było jeszcze trudniej rozpoznać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.