Skocz do zawartości
IGNORED

Amplituner KD + aktywna korekcja akustyki, czyli uchrońcie mnie od złego... albo...


maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek przyznam, że jestem zdecydowanym zwolennikiem aktywnej korekcji akustyki i nie chciałbym tu dyskutować czy to ma sens, czy też nie. Moim zdaniem ma sens, i to jak mało co w dzisiejszym audio.

Zdaję sobie również sprawę, że pojęcie aktywnej korekcji akustyki jest "ogromne" i zawiera w sobie wiele różnych rozwiązań.

W każdym razie po "przygotowaniach" teoretycznych doszedłem do wniosku, że jednym z najbardziej "kompetentnych", komercyjnych rozwiązań aktywnej korekcji jest to co oferuje firma Audyssey - system MultEQ XT i XT32.

Po zgłębieniu (lub raczej "liźnięciu") teorii stwierdziłem, że czas na czyny - czyli, że znowu "trochę" kasy trzeba na audio wydać... tak dla odmiany. Zacząłem więc szukać jakiegoś urządzenia, które "wspomoże" korekcją mój całkiem zwyczajny, stereofoniczny system i przekształci go w...całkiem zwyczajny, stereofoniczny system, tyle że lepszy (tym razem naprawdę). I co ? Ano nic, jak głową w mur - nie udało mi się znaleść żadnego domowego, prostego urządzenia (przedwzmacniacza z procesorem DSP i z mikrofonem) z korekcją Audyssey - tylko rozwiązania programowe (ARC2) i ewentualnie do samochodu (Alpine). Oczywiście dostępne są inne opcje (chyba również bardzo kompetentne) firm takich jak TACT, Anthem, DEQX i nie pamiętam co tam jeszcze wynalazłem - jednak zawsze oznaczone jako: uwaga ! nie podchodzić bez walizy pieniędzy ! Niestety, nie posiadam takowj.

Wychodzi na to, że jedyna w miarę przystępna opcja to amplitunery kina domowego (Denon, Onkyo, Marantz, NAD).

 

I tu dochodzę już do mojego dylematu - mój obecny system to Arcam A85 +Arcam DV29 +dość przyzwoite kolumny podstawkowe wykonane dla mnie na zamówienie (seas t25c003+ER18)... i pokój w bloku, bez "korekcji".

Wychodzi więc na to, że z A85 musiałbym zastąpić jakimś amplitunerem, ewentualnie wykorzystać A85 jako tylko końcówkę mocy. Czy to zdaniem Szanownych Forumowiczów (obeznanych z zagadnieniem aktywnej korekcji lub może stojących przed podobnym dylematem) ma sens ? Czy "straty" z tytułu całkowitego lub częściowego wyeliminowania z systemu A85 i zastąpieniem go ampli. mają szanse być mniejsze niż zysk z korekcji ? Zdaję sobie sprawę, że tak ostatecznie muszę przekonać się sam - liczę jednak, że może ktoś z Forumowiczów zmierzył się z podobnym problemem i będzie w stanie coś pomóc/podpowiedzieć.

 

Dodam jeszcze na koniec, że amplitunery jakie rozpatrywałem to wyższe, "stare" modele Denona (2808, 3806, 2310), Onkyo (705, 805), czyli raczej nie najtańsze nowości a coś lepszego ze staroci.

 

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

MK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz osiągnąć za pomocą aktywnej korekcji? Echa nią nie zlikwidujesz, basu monitorom tez nie dodasz. Chyba że zrobiłeś pomiar akustyki i wyszło, że masz sporo podbić/dołków które chcesz aktywnie usunąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chcę osiągnąć to co na obrazku (przykładowym, oczywiście). Pomiarów jeszcze nie robiłem - ale na bank mam sporo "podbić/dołków" - proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale w normalnym (bez żadnych poprawek/ustrojów akustycznych) pokoju raczej nie ma innej możliwości. Co do basu, to akurat nie potrzebuję go więcej.

 

rys20_645.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wykresy to marzenia.

Przed adaptacją zaledwie +/-6dB to tylko w bardzo dobrze adaptowanych pomieszczeniach. W zwykłych pokojach pomiar w miejscu odsłuchu posiada różnicę sięgają +/-10 a nawet +/-25dB. Mówię o wykresach rzeczywistych, a nie upiększanych uśrednianiem wykresu w pasmach 1/3 oktawy.

Podbicie przy 180Hz o +7dB w tak wąskim paśmie będzie słyszalne jako nie wyrabianie głośnika - cewka będzie się wychylać mocniej niż powinna przy graniu na poziomie 75dB i głośniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek przyznam, że jestem zdecydowanym zwolennikiem aktywnej korekcji akustyki i nie chciałbym tu dyskutować czy to ma sens

Trzeba sobie tylko zdawac sprawę, że aktywna korekcja nie rozwiązuje większości problemów pomieszczenia. Dla tego najpierw trzeba zrobić podstawową adaptację pomieszczenia, a dopiero potem jest czas na aktywną korekcję. Też mieszkam w bloku i już bardzo proste i tanie środki potrafią zdziałać cuda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że zamieszczony obrazek to tylko wymysły reklamowe - chodziło o przedstawienie idei. Na pytanie co chcę tak naprawdę osiągnąć nie potrafię konkretnie odpowiedzieć bo nie zrobiłem jeszcze pomiarów i nie wiem co/gdzie jest do poprawy. Zakładam jednak, że poprawnie uruchomiony system korekcji - w moim przypadku uparłem się na Audyssey M.EQ XT lub XT32 - spowoduje poprawę brzmienia systemu. Załóżmy, że mam górki/dołki +-10db a po korekcji będzie -+6db.

 

Oczywiście to co się dało zrobić w pokoju "domowymi" środkami, wprowadziłem w życie. Wydaje mi się (tylko "wydaje" bo jak juz wspomniałem - pomiarów brak), że osiągnąłem sporą poprawę. Dalej na chwilę obecną nie chcę się posuwać - w najbliższym czasie nie planuję żadnych remontów/przebudowy przy okazji , których mógłbym podejść do sprawy bardziej systemowo i profesjonalnie.

 

Podsumowując - wprowadzenie aktywnej korekcji traktuję jak ulepszenie systemu, tyle że zamiast kupowania nowego wzmacniacza czy też CD (droższego/lepszego) wprowadzam aktywną korekcję. Żeby to osiągnąć musiałbym - trochę wbrew (audiofilskiej) logice zamienić przyzwoity wzm.stereo na gorszy od niego amplituner KD. ale z aktywna korekcją. Innego rozwiązanie nie znalazłem. I to jest mój problem/dylemat. Z jednej strony dobry wzm., ale te "górki/dołki", z drugiej strony "nieaudiofilski" ampli. ale mniejsze "górki/dołki". Ma to sens ? Nie ma żadnego sensu ? Zupełnie nie wiadomo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie płyty wiórowej za 100 zł na kilka rezonatorów. Zrobisz ich kilka, dostroisz i żadne urządzenie w torze nie da Ci takich efektów.

Potem zabawa z kilkoma dyfuzorami w kluczowych miejscach i poprawi Ci się scena na szerokość, głębokość itd.

Kilka paneli na rogi pomieszczenia plus kilka na osiach kolumn i pomieszczenia.

 

Potem pobawisz się w dopieszczenie kilku parametrów i finalnie możesz myśleć o cyfrowej korekcji akustyki.

 

Ja zrobiłem kilka rezonatorów za 80 zł poprawa ogromna, mierzalna i nie na pojedynczym wykresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to co się dało zrobić w pokoju "domowymi" środkami, wprowadziłem w życie.

Napisz co zrobiłeś, naszkicuj pokój, to być może otrzymasz sensowne rady. No i budżet też jest ważny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony dobry wzm., ale te "górki/dołki", z drugiej strony "nieaudiofilski" ampli. ale mniejsze "górki/dołki". Ma to sens ? Nie ma żadnego sensu ? Zupełnie nie wiadomo ?

Jakie pasma te rozważane przez Ciebie ampli mogą korygować? Najwięcej do poprawy jest w paśmie do 200Hz, dlatego im więcej poszczególnych częstotliwości do korygowania tym lepiej.

 

IMO jak ma być tanio i dobrze to zamiast zmiany ampli wolałbym dokupić Behringera DEQ2496 i robić przez niego korekcję i korzystać z wbudowanego DACa - uwaga na mnogość egzemplarzy. Oficjalnie DEQ2496 ma 2 wersje, pierwsza z jednym rdzeniem i druga z dwoma rdzeniami. Praktycznie v1 był w przynajmniej 3 różnych wersjach układu i różnił się brzmieniem - więc do poczytania w dziale diy Grzebiemy w Behringerach serii 2496.

Jako alternatywa KRK Ergo - 2280zł - bazujący chyba na sofcie Lyndorfa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.