Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego winyl NIE BRZMI lepiej od CD?


Accu

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Audroc napisał:

Merytorycznie- winyl ma niekwestionowaną przewagę nad CD:

1- większa dynamika

2- szersze pasmo przenoszenia.

Jeśli kogoś interesują szczególy polecam opracowania w necie...

Głupota stulecia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, purple2 napisał:

tak, dzisiaj króluje mp3 i youtube, studio nagrań to rynsztok, gdyby produkowano czysty szerokopasmowy sygnał z kontrolą charakterystyki fazowej nie byłoby problemu z tłoczeniem

 

znowu bla, bla, bla

 

widzę, że jesteś dobrze poinformowany, pewnie piłeś wódkę z hornem i rabinem? na okładce płyty czytam this compact disc was originally recorded on analog equipment, nie podałeś żadnego tytułu lepszej realizacji, może coś z Twoich produkcji?

Jak widać nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz i nie jesteś zainteresowany jakąkolwiek dyskusją. Żegnam. 

43 minuty temu, soundchaser napisał:

Nie ma w tym nic dziwnego, że ci "propagatorzy" tak słyszą. Nawet jeśli materiał dźwiękowy przechodzi w jakiejś fazie przez obróbkę cyfrową, ale na końcu jest zrobiony pod winyl i wytłoczony na winylu, a później odtworzony na porządnym gramofonie to i tak zabrzmi bardziej analogowo niż ten sam materiał nagrany na płytę CD. To samo jest z winylowymi ripami. Niby jest to proces digitalizacji płyt analogowych, to jednak wyraźnie słychać różnicę w brzmieniu takiego ripu w porównaniu z tą samą płytą CD.
 

A jak taki rip się nagra na płytę CD to wtedy słychać różnicę między taką płytą CD a "tą samą płytą CD"? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, przemak napisał:

A jak taki rip się nagra na płytę CD to wtedy słychać różnicę między taką płytą CD a "tą samą płytą CD"? 

Jasne, że tak. Próbujesz mnie znów w coś wkręcić? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, soundchaser napisał:

Jasne, że tak. Próbujesz mnie znów w coś wkręcić? ?

Czyli może nie jest to "ta sama płyta"? A poważniej to jest to najlepszy dowód na to, że nie ma ograniczeń technicznych, żeby cd brzmiało tak jak winyl, to tylko kwestia decyzji. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemak napisał:

Żegnam. 

podciągnij się z matematyki, do niezobaczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, przemak napisał:

to najlepszy dowód na to, że nie ma ograniczeń technicznych, żeby cd brzmiało tak jak winyl, to tylko kwestia decyzji. 

Nigdy winyl na nośniku cyfrowym, odtwarzanym przez player CD nie będzie brzmiał tak samo jak prawdziwa czarna płyta odtwarzana na gramofonie, ale brzmienie to będzie w jakimś stopniu zbliżone. Podobnie jak winyl zripowany na płytę CD nie będzie miał tego brzmienia co ta sama płyta CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, soundchaser napisał:

Nigdy winyl na nośniku cyfrowym, odtwarzanym przez player CD nie będzie brzmiał tak samo jak prawdziwa czarna płyta odtwarzana na gramofonie, ale brzmienie to będzie w jakimś stopniu zbliżone.

Jak zachowasz warunki techniczne takiej rejestracji to kopia cyfrowa z winylu będzie brzmieć w porównaniu tak samo jak winyl. Odwrotnie zrobić się nie da ze względu na ograniczenia techniczne winylu i całej technologii jego nagrywania i produkcji. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lech36 napisał:

Jak zachowasz warunki techniczne takiej rejestracji to kopia cyfrowa z winylu będzie brzmieć w porównaniu tak samo jak winyl

To by mnie bardzo cieszyło, albowiem jak wiesz - mam sporą kolekcję winylowych ripów od mojego przyjaciela Frode z Norwegii, ale nie miałem możliwości ich porównania z oryginałami, bo od dawna nie mam już gramofonu. Pamiętam dobrze jednak dźwięk winyla z lat 70/80-tych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, soundchaser napisał:

To by mnie bardzo cieszyło, albowiem jak wiesz - mam sporą kolekcję winylowych ripów od mojego przyjaciela Frode z Norwegii, ale nie miałem możliwości ich porównania z oryginałami, bo od dawna nie mam już gramofonu. Pamiętam dobrze jednak dźwięk winyla z lat 70/80-tych.

Przy kopiowaniu czarnej płyty do pliku ważne żeby to zrobić w warunkach w który zarejestrowane zostaną wszystkie wady generowane przez sam gramofon. Jak np rejestrację zrobisz przy niskim poziomie głośności z głośników lub słuchając na słuchawkach to wiadomo że efekt mikrofonowy się nie nagra i w porównaniu to może wyjść.

P.S. Po co kopiować czarną płytę do pliku cyfrowego? Nie lepiej kupić CD lub plik?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Lech36 napisał:

Przy kopiowaniu czarnej płyty do pliku ważne żeby to zrobić w warunkach w który zarejestrowane zostaną wszystkie wady generowane przez sam gramofon. Jak np rejestrację zrobisz przy niskim poziomie głośności z głośników lub słuchając na słuchawkach to wiadomo że efekt mikrofonowy się nie nagra i w porównaniu to może wyjść.

P.S. Po co kopiować czarną płytę do pliku cyfrowego? Nie lepiej kupić CD lub plik?

W takim razie czy masz jakiś pomysł by na CD wiernie zarejestrować pierwsze solidniejsze pyknięcie z winyla :)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lech36 napisał:

Po co kopiować czarną płytę do pliku cyfrowego? Nie lepiej kupić CD lub plik?

Osłabiasz mnie Lechu. Jak ktoś lubi brzmienie winyla, to myślisz, że znajdzie je na płycie CD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lech36 napisał:

Jak zachowasz warunki techniczne takiej rejestracji to kopia cyfrowa z winylu będzie brzmieć w porównaniu tak samo jak winyl.

Kopia o jakości CD nie zagra tak jak winyl.

Meczyłem się z tym swego czasu bo tez myślałem, że da radę, ale niestety sporo odbiega.

Trzeba dobrego gęstego formatu, wtedy zagrało jak winyl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, soundchaser napisał:

Osłabiasz mnie Lechu. Jak ktoś lubi brzmienie winyla, to myślisz, że znajdzie je na płycie CD?

Rzeczywiście chyba Ciebie wzięła jakaś słabość ;-). Jak przegrasz analogową płytę do pliku a potem to zgrasz to do CD to będziesz miał to brzmienie analogowe z CD ale po co nagrywać na CD wady analogu a jest ich trochę i to takich które słychać a nie są tylko pod progami percepcji słuchu.

12 godzin temu, bogdan_ napisał:

Kopia o jakości CD nie zagra tak jak winyl.

A zachowałeś warunki kopiowania które uwzględnią wszystkie wady gramofonu? Te wady jak wiesz zależą mocno od głośności z jaką odtwarzamy płytę czarną na gramofonie. 

12 godzin temu, bogdan_ napisał:

Trzeba dobrego gęstego formatu, wtedy zagrało jak winyl.

Nie trzeba, ale jak ktoś chce na gęsto to może być gęsto. Trzeba przede wszystkim umieć potem porównanie zrobić prawidłowo technicznie a z tym jest wśród hobbystów kiepsko.

17 godzin temu, soundchaser napisał:

Pamiętam dobrze jednak dźwięk winyla z lat 70/80-tych.

A ja pamiętam porównanie winyla z CD, dokładnie ten sam materiał z tej samej wytwórni. Różnica była z powodu masteringu ale zdecydowanie lepiej grała wersja na CD. Może dlatego że winyl był już trochę zgrany i artefakty wynikające ze zużycia nie dawały zapomnieć o sobie. CD też był mocno używany, ale temu formatowi jak wiesz to nie przeszkadza ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2019 o 10:32, soundchaser napisał:

Niby jest to proces digitalizacji płyt analogowych, to jednak wyraźnie słychać różnicę w brzmieniu takiego ripu w porównaniu z tą samą płytą CD.

Było zamieszczane chyba w tym wątku jak digitalizacja winyla wpływa na brzmienie. Był opisany bardzo szczegółowy test który miał za zdanie wykryć różnice po digitalizacji. Wprawdzie ten test był robiony sprzętem 24/96 ale nie sądzę żeby późniejsze obniżenie formatu wniosło coś szczególnego do brzmienia w domenie słuchu człowieka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2019 o 17:38, Zwykły Drut napisał:

W takim razie czy masz jakiś pomysł by na CD wiernie zarejestrować pierwsze solidniejsze pyknięcie z winyla :)?

Musisz uważać żeby nie uszkodzić igły lub jej zawieszenia na takim solidnym pyknięciu ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff - dobrze że wzrokiem i tym, co pamiętam z lat 70. i 80. nie kieruję się.

To do @soundchaser

Wesoło tu piszecie. Chyba (gdy zapewnię sobie więcej czasu) przeczytam go od początku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, xetras napisał:

Wesoło tu piszecie.

Nie wiem co w tym wesołego, mechaniczna dziura w płycie (solidne pyknięcie), myślisz że takie pyknięcie da się nagrać na płycie analogowej? Nagrać, nie zrobić np. gwoździem i młotkiem i potem udawać przebiegłego na forum?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2019 o 11:05, RR Lyrae napisał:

Głupota stulecia!

To właśnie przez takie bezmyslne i aroganckie wpisy to forum schodzi na psy i mało kto tu juz zagląda. Trzy czy cztery osoby nawalają się w jednym wątku od kilku lat, to jakiś absurd.

 A kiedy kulturalnie i zgodnie z prawdą oczywistą wpisuję merytorycznie że winyl ma szersze pasmo przenoszenia i większą dynamikę niż płyta CD to z miejsca jakiś napaleniec nazywa to głupotą stulecia.

Chłopie to Twoje słowa mozna tak określić zniżając się do twojego poziomu.

Napisałem wyraźnie że wszystkie informacje są szeroko dostepne w necie więc sobie poczytaj.

Płyta CD ma ograniczone pasmo do 20-20 i tyle. Nic tego nie zmieni. Producenci w celu odbudowy utraconych danych z zakresu do 20Hz i powyzej 20kHz kombinują z wyjściami lampowymi itp. Natomiast dynamika w formacie CD jest sprytnie podawana od zera do max a nie od najcichszego do najgłosniejszego zapisanego dźwięku, przecież to było setki razy na forum wałkowane.

Aby odtworzyć całe pasmo i dynamikę od kilkudziesięciu lat ludzie nagrywają płyty CD na kasety magnetofonowe nie mówiąc już o taśmach i dopiero wtedy słuchają. 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Audroc napisał:

A kiedy kulturalnie i zgodnie z prawdą oczywistą wpisuję merytorycznie że winyl ma szersze pasmo przenoszenia i większą dynamikę niż płyta CD

Chętnie dowiem się czegoś konkretnego o tej szerszej od CD dynamice winylu? Jakieś dane? O paśmie użytkowym też można pogadać. Były tu kiedyś cytowane warunki producenta płyt winylowych. Pasmo na początku płyty czy na końcu? Trzeba było się zapoznać z nimi a nie głosić legendy. 

14 minut temu, Audroc napisał:

Płyta CD ma ograniczone pasmo do 20-20 i tyle. Nic tego nie zmieni.

A po co to zmieniać?

15 minut temu, Audroc napisał:

Producenci w celu odbudowy utraconych danych z zakresu do 20Hz i powyzej 20kHz kombinują z wyjściami lampowymi itp.

Utracone dane odbudowują wyjściami lampowymi? To jakaś nowość. Producenci o tym wiedzą? Obwiednia sygnału w CD jest po wielokroć dokładniejsza niż w analogu nawet przy tylko dwóch próbkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Audroc napisał:

To właśnie przez takie bezmyslne i aroganckie wpisy to forum schodzi na psy i mało kto tu juz zagląda. Trzy czy cztery osoby nawalają się w jednym wątku od kilku lat, to jakiś absurd.

 A kiedy kulturalnie i zgodnie z prawdą oczywistą wpisuję merytorycznie że winyl ma szersze pasmo przenoszenia i większą dynamikę niż płyta CD to z miejsca jakiś napaleniec nazywa to głupotą stulecia.

Chłopie to Twoje słowa mozna tak określić zniżając się do twojego poziomu.

Napisałem wyraźnie że wszystkie informacje są szeroko dostepne w necie więc sobie poczytaj.

Płyta CD ma ograniczone pasmo do 20-20 i tyle. Nic tego nie zmieni. Producenci w celu odbudowy utraconych danych z zakresu do 20Hz i powyzej 20kHz kombinują z wyjściami lampowymi itp. Natomiast dynamika w formacie CD jest sprytnie podawana od zera do max a nie od najcichszego do najgłosniejszego zapisanego dźwięku, przecież to było setki razy na forum wałkowane.

Aby odtworzyć całe pasmo i dynamikę od kilkudziesięciu lat ludzie nagrywają płyty CD na kasety magnetofonowe nie mówiąc już o taśmach i dopiero wtedy słuchają. 

Pozdrawiam

To niestety są mity. Sądzę, że płyta winylowa nie potrzebuje takich obrońców, broni się sama bez potrzeby kłamstw na jej temat czy na temat pasma cd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, przemak napisał:

To niestety są mity. Sądzę, że płyta winylowa nie potrzebuje takich obrońców, broni się sama bez potrzeby kłamstw na jej temat czy na temat pasma cd. 

Następny złośliwiec się znalazł. Po jakie licho  piszesz "kłamstwa" ? Przecież, jak pisałem wcześniej jest internet gdzie wszystko mozna znaleźć. Jeśli piszę że dynamik, ta prawdziwa jest wyższa na płycie winylowej to widocznie tak jest. 

A tu chłop wszystkie rozumy pozjadał i on na publicznym forum podważa ogólnie przyjętą wiedzę. A jak napiszę że słońce jest większe od księżyca to równiez Twoim zdaniem będę kłamał ? A może pokusisz się o odnalezienie samodzielnie definicji dynamiki dla płyty winylowej i dla płyty CD ? 

Nie mam ochoty wchodzić w wasze dziecinne awantury no ale jeśli ktoś publicznie pisze że kłamię...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przewagę ma płyta Cd.

1. Wieksza dostępność muzyki,

2. gabaryt mniejszy, 

3. Łatwość przechowywania

4. Nie trzeszczy

5. Nie rysowana jest przez igłę

6. Tańsza w zakupie

To tak na szybko...:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slaaawek

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lech36 napisał:

Chętnie dowiem się czegoś konkretnego o tej szerszej od CD dynamice winylu? Jakieś dane? O paśmie użytkowym też można pogadać. Były tu kiedyś cytowane warunki producenta płyt winylowych. Pasmo na początku płyty czy na końcu? Trzeba było się zapoznać z nimi a nie głosić legendy. 

A po co to zmieniać?

Utracone dane odbudowują wyjściami lampowymi? To jakaś nowość. Producenci o tym wiedzą? Obwiednia sygnału w CD jest po wielokroć dokładniejsza niż w analogu nawet przy tylko dwóch próbkach.

Człowieku Ty starasz się ziemię zatrzymać. Jeszcze wiele lat czytania i słuchania przed Tobą, takiego steku bzdur to dawno nie widziałem. Jak napisałem powyżej nie mam ochoty uczestniczyć w waszych karczemnych awanturach, jednak jak mi ktoś wymysla to się bronię. 

Jeszcze raz- masz człowieku internet to poczytaj, wszystko to można znaleźć, wszystko to zresztą lata temu opisywane było dokładnie na łamach HiFi i muzyki, a rozumiem że wszystkie numery od deski do deski przeczytałeś...

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Audroc said:

Aby odtworzyć całe pasmo i dynamikę od kilkudziesięciu lat ludzie nagrywają płyty CD na kasety magnetofonowe nie mówiąc już o taśmach i dopiero wtedy słuchają. 

 

Ciekawostka przyrodnicza ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, przemak napisał:

Sądzę, że płyta winylowa nie potrzebuje takich obrońców, broni się sama bez potrzeby kłamstw na jej temat

To nie są kłamstwa, tylko prawda.
Techniczni sceptycy bez słuchu, ale za to z "wiedzą" nic nie wartą nigdy tego nie "zrozumią".

8 minut temu, Audroc napisał:

masz człowieku internet to poczytaj, wszystko to można znaleźć

Wszystko można znaleźć w internecie. Zarówno prawdę jak i fałsz.
A później są niekończące się dyskusje "znawców" tematu...jedni i drudzy mają rację. image.png.0ad035781c8fcebc036610260df11393.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Audroc napisał:

Jeśli piszę że dynamik, ta prawdziwa jest wyższa na płycie winylowej to widocznie tak jest. 

No, ale masz jakieś wsparcie? Bo oczywiście jeżeli TY piszesz, to ma wagę, ale w sumie to nie za bardzo.

34 minuty temu, Audroc napisał:

podważa ogólnie przyjętą wiedzę

Ogólnie przyjęta wiedza? Przez kogo? 

35 minut temu, Audroc napisał:

no ale jeśli ktoś publicznie pisze że kłamię...

Proszę bardzo:

4 godziny temu, Audroc napisał:

Płyta CD ma ograniczone pasmo do 20-20 i tyle. Nic tego nie zmieni. Producenci w celu odbudowy utraconych danych z zakresu do 20Hz

Twierdzisz, że pasmo CD jest ograniczone od dołu do 20Hz? Znajdziesz to w internecie czy to jest ogólnie przyjęta wiedza? ;)

Bo ogólnie przyjęta wiedza to jest IEC RIAA wprowadzająca dodatkowy filtr na 20Hz dla płyt winylowych, oraz obcinanie góry, o czym pisałem wcześniej, i we wzmacniaczach zapisu i na wszelki wypadek przy masteringu, co gorsza często dynamicznie i do tego w trybie MS, co z jednej strony jest lepsze, ale z drugiej może być słyszalne i dodatkowo zawęża stereofonię. Do tego dochodzi szerokość rylca oraz struktura materiału z jakiego wykonana jest płyta. To akurat jest w internetach, tylko po angielsku, niektórym to mocno przeszkadza.

46 minut temu, soundchaser napisał:

To nie są kłamstwa, tylko prawda.

Tak, tylko ta trzecia prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2019 o 17:08, Lech36 napisał:

Jak zachowasz warunki techniczne takiej rejestracji to kopia cyfrowa z winylu będzie brzmieć w porównaniu tak samo jak winyl. Odwrotnie zrobić się nie da ze względu na ograniczenia techniczne winylu i całej technologii jego nagrywania i produkcji. 

Bardzo cenię rzetelność tworzących to forum i dlatego @Lech36 należy do moich ulubionych rozmówców, ale konieczne jest wspomnienie, że konwertery powinny być komplementarne. Nie każdy bierze pod uwagę ogólne zasady.

Stąd mój uśmieszek. Ocena brzmienia wg mnie jest czysto subiektywna - @soundchaser przecież zaznacza i podkreśla (nawet czasem narzuca) swoje zdanie (jego prawo) ale zdarza się, nawet często, że mam kompletnie inne preferencje.

Ostatnio tu zagorzale @przemak i @purple2 spierają się i to mnie najbardziej ciekawi.

Pozdrawiam! Doczytam, jaki temat aktualnie na tapecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lech36 napisał:

Nie wiem co w tym wesołego, mechaniczna dziura w płycie (solidne pyknięcie), myślisz że takie pyknięcie da się nagrać na płycie analogowej? Nagrać, nie zrobić np. gwoździem i młotkiem i potem udawać przebiegłego na forum?

Transjent typu: trzask, petarda (istniejący w analogowym nagraniu lub powstały na skutek zużycia winylu )i inne wybuchowe jest rzeczywiście szkaradny przy odtwarzaniu cyfrowym.

A z solidnym (do pewnego stopnia) uszkodzeniem nośnika optycznego układy korekcji powinny sobie poradzić (zachodzi wykrywanie błędów i regeneracja bitów zastępujących błędnie odczytane).

Twój rozmówca( jakiś @Zwykły Drut) chyba o tym 1. przypadku pisał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
nik

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Audroc napisał:

Człowieku Ty starasz się ziemię zatrzymać. Jeszcze wiele lat czytania i słuchania przed Tobą, takiego steku bzdur to dawno nie widziałem. Jak napisałem powyżej nie mam ochoty uczestniczyć w waszych karczemnych awanturach, jednak jak mi ktoś wymysla to się bronię. 

Jeszcze raz- masz człowieku internet to poczytaj, wszystko to można znaleźć, wszystko to zresztą lata temu opisywane było dokładnie na łamach HiFi i muzyki, a rozumiem że wszystkie numery od deski do deski przeczytałeś...

Zgadza się w internecie można znaleźć wszystko, są również opisane wady zapisu/odczytu analogowego. Liczne i bardzo mocno wpływające na to co się słyszy. Były na forum te wady wymieniane, pewnie kolega przegapił. Oczywiście analog to bardzo fajny dział techniki która częściowo odeszła do lamusa. Sam trochę się nim interesuję, ale na pewno do analogu np. w technice TV nie ma powrotu a to wskazuje na to co jest lepsze.  

7 godzin temu, xetras napisał:

Transjent typu: trzask, petarda (istniejący w analogowym nagraniu lub powstały na skutek zużycia winylu )i inne wybuchowe jest rzeczywiście szkaradny przy odtwarzaniu cyfrowym.

Na płycie f-my Telarc "1812" Czajkowskiego jest zarejestrowana sekwencja wystrzałów armatnich, jeden z moich kolegów miał kiedyś tą płytę w wersji LP i zdarzało się że na tych wystrzałach igła wyskakiwała z rowka i zjeżdżała do środka płyty. Tak że możliwe że wystrzał w cyfrze jest szkaradny, ale tylko jak dopuści się do przesterowania w tym momencie. W analogu może się w ogóle nie udać. Druga z płyt w/w wytwórni to polki, galopy i walce Strauss-ów, tam też są takie efekty specjalne pochodzące od przytupów tancerzy na scenie. Nie widziałem nigdy tej płyty w wersji na analogu, ale możliwe że coś przegapiłem. Na CD efekt jest porażający. Nawet jest na płycie ostrzeżenie żeby pierwszy raz przesłuchać z ograniczoną głośnością.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Lech36 napisał:

Zgadza się w internecie można znaleźć wszystko, są również opisane wady zapisu/odczytu analogowego. Liczne i bardzo mocno wpływające na to co się słyszy. Były na forum te wady wymieniane, pewnie kolega przegapił. Oczywiście analog to bardzo fajny dział techniki która częściowo odeszła do lamusa. Sam trochę się nim interesuję, ale na pewno do analogu np. w technice TV nie ma powrotu a to wskazuje na to co jest lepsze.  

Na płycie f-my Telarc "1812" Czajkowskiego jest zarejestrowana sekwencja wystrzałów armatnich, jeden z moich kolegów miał kiedyś tą płytę w wersji LP i zdarzało się że na tych wystrzałach igła wyskakiwała z rowka i zjeżdżała do środka płyty. Tak że możliwe że wystrzał w cyfrze jest szkaradny, ale tylko jak dopuści się do przesterowania w tym momencie. W analogu może się w ogóle nie udać. Druga z płyt w/w wytwórni to polki, galopy i walce Strauss-ów, tam też są takie efekty specjalne pochodzące od przytupów tancerzy na scenie. Nie widziałem nigdy tej płyty w wersji na analogu, ale możliwe że coś przegapiłem. Na CD efekt jest porażający. Nawet jest na płycie ostrzeżenie żeby pierwszy raz przesłuchać z ograniczoną głośnością.  

Widzę że nie chce się Wam czytać, ale przynajmniej może coś w głowach zaiskrzyło. Może chociaż jakieś ziarenko niepokoju zasiałem.

A tak serio po co napalać się że z CD tak głośno zabrzmiał wybuch armatni, przecież można to puścić przez kino domowe i żadne CD tego porównania nie wytrzyma.

Tajemnica tkwi w tym że CD ma, o czym przecież pisałem oszukaną dynamikę, podawaną od zera (załkowita cisza) do najgłosniejszego dźwięku. Tak się składa żew domenie cyfrowej mozna osiągnąć bardzo łatwo cisze, natomiast na winylu zawsze mamy jakieś szumy i trzaski, tyle że w tych szumach są najcichsze dźwięki które z kolei są wycinane w DAC-u. 

Tak to niestety działa. Stąd właśnie prawdziwa dynamika liczona od najdelikatniejszych słyszalnych dźwięków do najgłośniejszych jest większa dla winylu i tyle.

Podobnie ma się sprawa z pasmem przenoszenia. Proszę sobie poczytac o wzmacniaczach juz z lat 60 czy 70 przenoszących do 100kHz. Moja wkładka ma pasmo do 50kHz a są lepsze. Właśnie dlatego płyta SACD w wersji I ma pasmo sztucznie ograniczone do 50kHz, ale juz w wersji II do 100kHz, nie mówiąc już o DSD 256 czy 512. Wszystko po to by dorównać płycie winylowej.

Nie jestem skąpy na wiedzę, jeśli będziecie chcieli to dopiszę jeszcze parę ciekawostek z podstaw elektroniki, tylko proszę nie piszcie na poważnym forum że płyta CD jest lepsza od winyla bo nie trzeszczy i jest łatwiejsza w obsłudze bo to najnormalniej nie przystoi i wstyd dla nas wszystkich.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 31

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.