Skocz do zawartości
IGNORED

Kwartety Beethovena. Czy to jest to samo?


Bmoll

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałam wielką przyjemność posłuchać ich w marcu na żywo, w sali kameralnej warszawskiej FN. Zagrali dwa kwartety. Razumowski op. 59 nr 1 oraz op. 131. Ich gra to było coś pięknego. Przy odsłuchu z płyt nie ma oczywiście takiego wrażenia, ale nie zgodzę się z opinią Pawła - że Belcea gra efekciarsko. Owszem, mają czasami manierę Emersonów i preferują tu i ówdzie szybsze tempa i ostrzejszą grę, ale przy tym wszystkim wydobywają z kwartetów Beethovena ogrom szczegółów, grają wybitnie przejrzyście, głęboko, wspaniale cieniują, frazują. Widać i słychać, że to wszystko jest u nich doskonale wystudiowane i perfekcyjnie dopracowane, a jednocześnie zagrane naturalnie. Słuchając ich z płyt nie mogę odżałować, że moje audio (lub też samo nagranie) nie oddaje tych wszystkich smaczków, jakie było słychać na żywo.

 

OK Olu. Efekciarskie to było złe słowo. Może te wczesne kwartety zagrali inaczej, z szybszymi tempami niż do tego przywykłem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Tymczasem pojawiło się kilka reedycji i trochę relatywnie nowszych nagrań. Mój ostatni nabytek to Brentano String Quartet i ich rejestracja op. 135 i 132 dla AEON. Dźwięk znakomity, natomiast chwilami za ostro i zbyt "drapieżnie'. Frazują tak, jakby chcieli koniecznie przebić tempem Emersonów ;-) Nie do końca moja bajka, ale niektórym może się spodobać. Mimo wszystko w kwestii dbałości o detale i całościowego wrażenia, Belcea IMHO robi to dużo ciekawiej.

 

MI0003500480.jpg

 

 

A wspomniana Belcea wydała już swoje nagrania na DVD/Blu-Ray:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.