Skocz do zawartości
IGNORED

DC-blocker - pozytwne zaskoczenie


mirfak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zbudowałem prosty dc-blocker wg. schematu poniżej, bo drażniło mnie lekkie buczenie transformatora w końcówce mocy (trafo 600W). Zwiekszylem pojemność kondensatorów filtrujących i dałem mocniejsze diody.

Muszę przyznać, ze byłem sceptycznie nastawiony do tego "wynalazku", ale, o dziwo, buczenie mniejszyło się znacznie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ponadto w obudowie znajduje sie jeszcze softstart.

 

Sent from my iPad using Tapatalk HDpost-16997-0-79120100-1378834915_thumb.jpgpost-16997-0-09533300-1378835017_thumb.jpg

 

 

P.S. Pierwsze zdjęcie do góry nogami-nie wiem dlaczego!?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
hmmm... ja wiem czy ten układ dobry pomysł ....

 

Mógłbyś rozwinąć?

Pogorszenia odtwarzanego dźwięku nie zaobserwowalem, ale testowalem zaledwie chwilkę.

 

Wysłane z mojego GT-N7100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah ! poznaję. Kiedyś ćwiczyłem ten obwód rezonansowy z połączonym szeregowo toroidem oraz kondensatorem. Kondensator był na 400V i wyleciał z hukiem w powietrze. Ale zanim wyleciał w powietrze - toroid się mocno podtopił. Na nieco mniejszej wartości kondensatora to potem ćwiczyłem, no i okazało się, że na kondensatorze było prawie 584VAC. Dlatego ten 400V wyleciał w powietrze. Toroid się zjarał, bo zamiast 230VAC, na pierwotnym uzwojeniu miał prawie 584VAC. Ostrzegam: nie róbcie tego w wariancie goły toroid + szeregowy kondensator. A już w żadnym wypadku niech to nie będzie kondensator z zakresu kilku mikrofaradów.

Dlatego pewnie ta kombinacja z tymi dodatkowymi diodami, żeby te piki huśtawki rezonansowej jakoś wytłumić....

 

Szczegóły tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DC blokerze nie ma żadnego obwodu rezonansowego.

Ale jak usuniesz te cztery diody - to fajerwerki gotowe - ćwiczyłem "prawie to samo" - właśnie w wersji bez tych czterech diod właśnie. Okazuje się, że te diody są bardzo ważne w tym układzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ale jak usuniesz te cztery diody - to fajerwerki gotowe - ćwiczyłem to samo w wersji bez tych czterech diod właśnie.

Diabeł tkwi w szczegółach.

 

Stałej miałem niewiele ponad sto mV.

 

 

Wysłane z mojego GT-N7100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak usuniesz te cztery diody - to fajerwerki gotowe - ćwiczyłem to samo w wersji bez tych czterech diod właśnie.

Diody pełnia jedynie rolę zabezpieczenia kondensatorów przed zbyt dużym napięciem stałym. Własnie po ro by nie strzeliły.

Ale powyżej 2V stałego to się raczej nie może zdarzyć. Stąd po dwie diody szeregowo w obu kierunkach.

Bez diod tez się nic nie dzieje. Oczywiście przy dużych pojemnościach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś w tym układzie chciał odciać DC od trafka .... aby nie podmagnesowywać ....

Tylko ten układ nic nie daje ? No prawie :)

Moze generuje więcej parzystych harmonicznych :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układy tego typu są jak najbardziej skuteczne.

Jeśli ktoś okresowo słyszy lekkie buczenie trafa, taki układ może pomóc...

 

Desymetryzacja krzywej magnesowania nawet niewielką składową stałą może być znaczna. Transformatory tego nie lubią. Małe napięcie na małej składowej rezystancyjnej uzwojenia transformatora potrafi wymuszać spore prądy (stałe). Oczywiście sieć musi mieć wystarczający wydatek tej składowej DC.

A skąd się bierze owa składowa (DC)?

Przez asymetryczne odbiorniki energii w naszych domach; rozmaite zasilacze impulsowe i wszystko co ma prostownik po stronie sieci, układy regulacji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile rozumiem chodzi o to, żeby przez transformator nie płynęła skladowa stała. Moje pytanie jest takie: jaka jest ta składowa w realnych warunkach, czy ktoś to mierzył, czy jest to kolejna audiofilska legenda?

 

Tak na zdrowy rozum najlepszym rozwiązaniem byłoby ...

 

Sorry, własnie wpadłem na pomysł. Nie ujawnie bo może opatentuję? Skoro zboczki płacą za grafit z ołówków to za takie coś pewnie też zapłacą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie jest takie: jaka jest ta składowa w realnych warunkach, czy ktoś to mierzył, czy jest to kolejna audiofilska legenda?

 

Słuchaj, no przecież wszystko masz napisane w Tabeli nr. 1 w tym artykule z sound.westhost.com. Wystarczy po prostu klinąć w ten link z posta nr 1 i masz to jak na dłoni:

 

DC offset = 264 miliwoltów.

Prąd magnesowania trafa wzrasta przez to z 15,7 mA do 218mA.

Prąd magnesowania międzyszczytowy: z 50mA do 1 Ampera.

Rezystancja uzwojenia pierwotnego: 2

Moc tracona na nieobciążonym trafie wzrasta z 3.77VA do 52.32VA

Impedancja pierwotnego leci w dół z 15.3k do 1.1k

Inducyjność pierwotnego leci w dół z 48.7H do 3.5H

 

Dane podał dla typowego toroida 500VA.

Jak widzisz to z pozoru nieduże napięcie offsetu powoduje dość dramatyczne powikłania.

Zresztą powiem jeszcze inaczej: mam toroid 1200VA u siebie i już poważnie rozważam zrobienie tego układu, bo jak kobieta w łazience na pół gwizdka włosy suszy - to w dużym pokoju to trafo strasznie się męczy i narzeka. Przy cichszych partiach muzyki - jest to irytujące.

 

Moze generuje więcej parzystych harmonicznych :)

Czy myślisz tutaj o jakiejś ewentualnej nieliniowości przy przejściu sinusa przez zero, z racji na przewodzenie tych diod ? Z tego co Elliot pisze, to w normalnych warunkach te diody nigdy nie będą miały na sobie wystarczająco wysokiego napięcia, aby zaczęły przewodzić ... więc całość prądu będzie szła przez kondensatory. W takim razie - skąd te harmoniczne by miały być ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje na jakim schemacie bazuje dc-bloker Pana Tomanka?

 

Wysłane z mojego GT-N7100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile rozumiem chodzi o to, żeby przez transformator nie płynęła skladowa stała. Moje pytanie jest takie: jaka jest ta składowa w realnych warunkach, czy ktoś to mierzył, czy jest to kolejna audiofilska legenda?

 

Tak na zdrowy rozum najlepszym rozwiązaniem byłoby ...

 

Sorry, własnie wpadłem na pomysł. Nie ujawnie bo może opatentuję? Skoro zboczki płacą za grafit z ołówków to za takie coś pewnie też zapłacą.

To nie woodoo. Grzegorz napisał, w jaki sposób może się DC pojawiać w sieci. Szczególnie w sieci, do której podpiętych jest wielu użytkowników.

Pamietam, jak zaczynały wariować mi trafa w Alephie, gdy żona w domu suszyła włosy suszarką. DC blocker pomagał. Ale i tak kupiłem jej nową suszarkę - znacznie lepiej skonstrowaną.

To można zauważyć przy trafach o sporej mocy, przy małych rezystancjach uzwojenia pierwotnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie są diody na 10A i kondensatory rownolegle żeby w niesprzyjających warunkach nie ugotowały się przy 10A.

Przy normanym używaniu wzmacniacza są zimne, przy ostrym graniu ledwie letnie.

 

Wysłane z mojego GT-N7100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przy normanym używaniu wzmacniacza są zimne, przy ostrym graniu ledwie letnie."

Kondensatory czy diody ?

 

Jakiej wartości masz kondesatory ? Widzę, że zmiast jednego konda ma trzy połączone równolegle. Tak ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory, bo o diody się nie boję.

Dwie baterie trzech kondensatorów połaczonych rownolegle, a baterie połączone szeregowo. Kondensatory 4700uf/35V z ripple current około 3A. Akurat takie miałem pod ręką.

Tutaj pewnie można/warto dobrać takie o możliwie najmniejszym ESR (mniejsze straty na indukcyjnosci = mniejsze grzanie) i największym RC.

 

Wysłane z mojego GT-N7100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem ruszyć taki temat na forum lecz nie było odzewu.

Swego czasu znalazłem dość rozbudowaną opcję DC blockera z dodatkami.

Część osób które siedzą w DIY domyślą się z jakiego projektu jest ten schemat.

 

Czy może ktoś obeznany w temacie zerknąć na to? Generalnie interesuje mnie kwestia słuszności tego konkretnego schematu.

Pytanie co za zadanie ma reszta elementów za filtrem EMI. Pierwsze to DC blocker, potem filtr EMI i na końcu jest ... ?

 

Kwestia zmuszenia tego do pracy z resztą sprzętu np końcówki z trafem 1100 wat. Ktoś doradzi?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arczi87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat używam takiego układu. Połaczone z soft startem. Dzięki temu nie trzeba zbytnio się martwić o kondensatory.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie wzmacniacze i końcówki accu mają taki "układ" włożony pomiędzy sieć a transformator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze to DC blocker, potem filtr EMI i na końcu jest ... ?

 

Te wyłączniki to styki przekaźników, RLY2 załącza napięcie, RLY1 i rezystory poniżej tworzą coś w rodzaju miękkiego startu, co przydatne jest przy toroidach dużej mocy aby nie wywalało bezpieczników. Kondensator i rezystor powyżej RLY1 przeciwdziała iskrzeniu i wypalaniu styków RLY1.

 

Dalej w prawo jest bezpiecznik termiczny i mały kondensatorek przeciwzakłóceniowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku kiedy ktoś ma w domu instalację dwużyłową DC Blocker będzie mógł być użyty ?

 

Pozdr. ))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie wzmacniacze i końcówki accu mają taki "układ" włożony pomiędzy sieć a transformator.

 

To pytanie teraz, czy wklejony prze zemnie schemat będzie lepszy i ewentualnie w czym?

Jak widać accu też pozbywa się składowej stałej.

 

Myślałem właśnie o takim rozwiązaniu jakie wkleiłem, jest ono w dużym wzmacniaczu klasy A. Accu ma jeszcze większy pobór, więc nie chce w istotny sposób ograniczać końcówki stąd pytanie o elementy i jakiś zapas mocy.

 

Te wyłączniki to styki przekaźników, RLY2 załącza napięcie, RLY1 i rezystory poniżej tworzą coś w rodzaju miękkiego startu, co przydatne jest przy toroidach dużej mocy aby nie wywalało bezpieczników. Kondensator i rezystor powyżej RLY1 przeciwdziała iskrzeniu i wypalaniu styków RLY1.

 

Dalej w prawo jest bezpiecznik termiczny i mały kondensatorek przeciwzakłóceniowy

 

Chciałem zbudować na tym schemacie listwę/kondycjoner. Gdzie mógłbym podpiąć wszystkie sprzęty. Ostatnio stawiam na minimalizm i chcę sterować końcówką mocy Dac'em z regulowanym wyjściem. Pomyślałem że taka listwa będzie świetnym dopełnieniem.

 

Po twoim wpisie widzę że z opcji soft startu mogę zrezygnować. Lecz jeśli chciał bym zrobić kondycjoner to może to być dobra opcja.

Powiedzmy że wstawiam na samym końcu separacyjny transformator toroidalny 4000VA 230/230V i powinienem uzyskać coś co można nazwać kondycjonerem. Ewentualnie osobne gniazdko na trafie 100VA dla Dac'a.

 

 

Czy jest słuszność w tym pomyśle i jest to warte zrobienia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz urządzeń z dużymi toroidami to soft start nie jest potrzebny. Do transformatora separacyjnego 4000VA soft start będzie konieczny.

 

Co do tego czy jest to warte zrobienia to trudno to jednoznacznie określić ponieważ dla różnych ludzi różne rzeczy są warte zrobienia. Z czysto technicznego punktu widzenia wydaje się to sensowne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.