Jump to content
IGNORED

Jak zrobić własne zwrotnice głośnikowe ?


Detektyw

Recommended Posts

Witam ! Chciałbym zapytać czy mógłbym zrobić własne zwrotnice dysponując starymi zwrotnicami zakładając że cewki i oporniki są sprawne ?

Jestem w tym zielonym, ale zastanawiam sie czy mogę zrobić własne zwrotnice mając teoretycznie dane cewek i oporników.

Link to comment
Share on other sites

Koleżko!

Zrobić zawsze możesz, tylko kwestia tego jak to będzie "grało". Teoretycznie zwrotnice da się zrobić z kalkulatora i stroić na "słuch ;)", ale zdecydowanie lepiej by było gdybyś mógł wykonać pomiary. Chyba, że masz schemat konkretnej zwrotnicy pod dana budę i głośniki i chcesz po prostu ją skopiować to wtedy nikt Ci nie broni:)

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że głupia sprawa, ale nie grają mi niskotonówki. Głośniki na 100% dobre, wysoko i średnio też grają. Cewki dobre. Wszystko dobrze polutowane, zwrotnica nie spalona i nikt mi nie potrafi powiedzieć co jej jest a druga sprawa to po prostu chciałem się czegoś nauczyć

Link to comment
Share on other sites

Jeśli "wszystko jest dobre" , dobrze polutowane to pozostaje tylko jedna opcja - słuchający jest głuchy

 

Chyba że mamy pewność iż słuchający nie jest głuchy to twierdzenie "wszystko jest dobre "możemy wywalić do kosza i zacząć od początku

 

... ale by dojśc do takich wniosków trzeba skończyć harward albo inny softward

Link to comment
Share on other sites

Tak. W dwóch głośnikach to się stało w tym samym momencie jak przeniosłem je w domu z góry na dół. Zrobiłem t oraczej ostrożnie ale po podłaczeniu na dole już nie grały. Odkręciłem głośniki i w obydwu oderwane od zwrotnic były dwie cewki. Odkleiłem zwrotnice, elegancko wyjąłem zwrotnice, włożyłem na nowo, dobrze przylutowałem. Bez żadnego kleju trzymały się ładnie, na samym lutowaniu. Płytka pachnąca, bez jakichkolwiek przebarwień a te oporniki czy co to tam jest też wyglądały dobrze. Nie było ani jednej rzeczy która mogłaby wyglądać nie tak. Włożyłem na nowo ale niskotonówki dalej nie grają. Obydwa głośniki reagują gdy podłącze je pod baterię R20 3W. Także wpadłem na pomysł zrobienia nowych zwrotnic bo sama ich konstrukcja chyba nie jest bardzo skomplikowana oraz mam do dyspozycji stare zwrotnice.

Nie wiem czy to jest charakterystka kolumny ale są na niej plakietki na których jest wykres głośności od częstotliwości z trzema liniami.

Link to comment
Share on other sites

Jakie to zespoły? Fabryczne, czy DIY? Kolega pawcio ma rację, coś musiałeś źle polutować. Jak ustalimy co to za zespoły to pomyślimy nad naprawą. Może podeślij jakieś zdjęcia. Nad innymi zwrotnicami raczej nie myśl, schemat i wartości zwrotnicy są zależne od konkretnych przetworników. Bez bazy pomiarowej i wiedzy nie podchodź do tematu, zwłaszcza że wynika z Twoich wpisów że to zespoły trójdrożne.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jak patrzyłem na oryginalną zwrotnice to się zgadzało. Cewki które się trzymały też zdjąłem i zlutowałem na nowo i średnio oraz wysokotonówki grały a bassowe dalej nic.

Zwrotnice są fabryczne, na płytce jest napisane bwn-010 oraz logo pioneera. Do tego oznaczenia oporników i kondensatorów:

K1: 5,6uF 63V-

K2:1,8uF63V-

O1: 5W 1R8 10%

O2: 2R7 +/- 10 %

Co do cewek to jedna jest z grubszego drutu a druga z cieńszego.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co piszesz to wynika że masz najprostsze zwrotnice pierwszego rzędu. Ta cewka z grubszego drutu jest w szereg z niskotonówką, Ta cieńsza i większy kondensator tworzą filtr środkowoprzepustowy do średniotonówki, a mniejszy kondensator jest filtrem do głośnika wysokotonowego. Rezystory wyrównują efektywności. Schemat jest klasyczny - takie zwrotnice były np. w starych Altusach 75, możesz sobie poszukać w sieci (oczywiście wartości były inne). Skoro nie grają niskotonówki to sprawdź miernikiem przejście od gniazda wejściowego do większej cewki, samą cewkę, głośnik i z głośnika do drugiego zacisku terminala. Głośnik niskotonowy jest połączony w szereg z tą cewką więc tu szukaj problemów.

Link to comment
Share on other sites

Pioneer CS-656 120W 3 drożne. Ale skoro cewka z grubszego drutu była fabrycznie lutowana a cewka z cieńszego odleciała to dlaczego średnio wciąż grały a niskotonwe już nie ? Głośnik jak już pisałem jest sprawny, cewka też. Płytka wygląda na sprawną ale jeszcze sprawdzę przejście i nie rozumiem co znaczy " z głośnika do drugiego zacisku terminala"

Link to comment
Share on other sites

Mi na myśl nasuwa się jedyna rada. Poszukaj sobie kogoś kto się na tym zna. Budowa zwrotnicy jest prostsza od budowy cepa. Jeżeli nie potrafisz jej prawidłowo połączyć z głośnikami znaczy to że to nie twoja bajka. Nie ma żadnej gwarancji że gdy zagrają ci niskotonowe to zwrotnica będzie prawidłowo podłączona. Poszukaj kogoś z forum kto mieszka w pobliżu ciebie.

Link to comment
Share on other sites

Dobra, łopatologicznie : Dla głośnika niskotonowego droga sygnału jest taka: jeden z zacisków wejściowych (prawdopodobnie czerwony) - cewka w zwrotnicy - głośnik - drugi zacisk wejściowy. Inaczej mówiąc, jeśli po przyłączeniu multimetru do zacisków wejściowych masz przerwę to szukaj po kolei, gdzie jest przerwa wg. tej drogi którą napisałem. Jeśli nie masz multimetru lub nie rozumiesz tego co napisałem, to zgodnie z radą poprzedniego kolegi poszukaj kogoś kto się na tym zna. Jeśli masz zamiar zainteresować się elektroakustyką na poważnie to musisz uzupełnić wiedzę na ten temat. Na forum możemy pomóc tylko doraźnie.

Pozdrawiam

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.