Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pokoju odsłuchowego 35m2 ze skosami


zoller12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam do dyspozycji pokój tylko do audio (wreszcie). Wymiary to 576x586 cm. Wysokość ściany kolankoewj 103 cm. Szerokość sufitu (poziom) około 240 cm. Pokoj jest absolutnie pusty, i absolutnie beznadziejnie gra.Jest odczuwalny pogłos, z basem nie ma tragedii ale do pełnej kontroli mu daleko. I dźwięk jest stłumiony bez życia. Choć klocki nie takie znów najgorsze. I pytanie do DIY akustyków. Od czego zacząć. Uprzedzę że nie mam sprzętu do pomiaru ani kolegów z takowym. Chce zacząć etapami. Najpierw to , potem to i tak dalej, i tak dalej. Wiem że jest to drogi szpas. Np czy za kolumnami dawać absorbery z PT 80 czy obok kolumn przy pierwszych odbiciach.Czy na sufit absorbery czy dyfuzory.Co za miejscem odsłuchu ? Wszelkie sugestie mile widziane.

 

pare zdjęć:

 

IMG_0626_zmniejszacz-pl_171688.jpg

 

 

widok na front pokoju

 

 

IMG_0629_zmniejszacz-pl_484414.jpg

 

 

 

 

 

 

teoretyczne miejsce odsłuchu

 

IMG_0627_zmniejszacz-pl_483591.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę kolumny masz ładnie wysunięte, ale fotel masz stosunkowo blisko tylnej ściany. Postaraj się znaleźć kompromis w ustawieniu. Zacznij od trójkąta równobocznego gdzie kolumny będą powiedzmy w 1/3 a fotel w 2/3. Potem dobierz szerokość rozstawu. Dalej będziesz mógł spróbować zbliżyć kolumny do ściany itd. Na początek możesz spróbować użyć tego kalkulatora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tam bierzesz ustawienie na krótkiej ścianie podajesz wymiary i Ci wylicza. Tobie będę sugerował minimalnie zwęzić rozstaw w stosunku do tam proponowanego ze względu na skosy.

 

 

Powiem Ci tak jeśli masz pokój pod audio, to kup jakiś mikrofon. Bez tego ta zabawa jest prawie bez sensu.

Prawda jest taka, że główne mody pomieszczenia jesteś wstanie określić nawet mikrofonem w laptopie.

 

Znając konkretne mody pomieszczenia, budujesz po 2 rezonatory Helmholtza na konkretną częstotliwość. Osobiście próbowałem z większą ilością ale u mnie się to nie sprawdziło.

To jest taka podstawa od której powinieneś zacząć. Likwidując, osłabiając główne rezonanse uzyskasz poprawę czytelności nagrania. Fortepian itd będzie bardziej dźwięczny i naprawdę będzie się lepiej słuchać.

 

Główny zakres na którym powinieneś się skupić to 20 - 200 Hz to on głównie buczy. Pozwoli to na dość istotne obniżenie RT60 w tym paśmie i daje bardzo dobre efekty w stosunku do nakładu pracy. Pozwoli Ci to poprawić na szybko pewne aspekty dźwięku.

 

Kolejną rzeczą którą możesz zrobić to zabudowanie narożników. Stawiasz po grubym arkuszu sklejki powiedzmy 12 mm i za nią wełnę która jej nie dotyka. Sklejka musi być w ramie by cała jej reszta mogła drgać. Jest to swego rodzaju pochłaniacz który powinien troszeczkę pomóc.

 

Głównym modem będzie długość pomieszczenia. Ściany są stosunkowo wysokie w porównaniu do reszty i ten mod zapewne będzie dużo bardziej dominujący w stosunku do reszty.

Stawiając że masz już zrobione te narożniki i rezonatory to osobiście zrobił bym teraz dyfuzory. Na w/w ścianach czyli za słuchaczem i za kolumnami.

 

Dyfuzor będzie lepszy im będzie większy powierzchniowo i głębsze będzie miał studnie. Proponował bym też zrobić jak najwęższe studnie. Pozwoli Ci to rozproszyć dźwięk w szerokim spektrum częstotliwościowym. Osobiście jestem zdania że plecy takiego dyfuzora można wyposażyć w wełnę mineralną. Przy grubych ściankach nie będzie miała ona istotnego znaczenia dla większości częstotliwości ale będzie pochłaniała najniższe pasmo.

 

Całość bez pomiarów jest o tyle ryzykowna, że możesz wypaczyć akustykę tego pomieszczenia. Pamiętaj że trzeba dążyć do identycznego czasu pogłosu w całym paśmie. Zaś konkretny czas pogłosu będzie określa charakter pomieszczenia. W praktyce pomieszczenie nie musi mieć identycznego czasu pogłosu w całym spektrum ale jak to będziesz wiedział to i moje rady nie będą Ci potrzebne.

 

Potem robisz sobie dyfuzory na pierwsze odbicia boczne i temat masz z grubsza zrobiony.

 

Całość powinieneś robić etapami podzielonymi szeregiem pomiarów.

Wybacz za formę ale pisane na szybko (brak czasu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolejną rzeczą którą możesz zrobić to zabudowanie narożników. Stawiasz po grubym arkuszu sklejki powiedzmy 12 mm i za nią wełnę która jej nie dotyka. Sklejka musi być w ramie by cała jej reszta mogła drgać. Jest to swego rodzaju pochłaniacz który powinien troszeczkę pomóc.

 

Napisz co znaczy że sklejka musi być w ramie żeby cała jej reszta mogła drgać.

 

Dyfuzor będzie lepszy im będzie większy powierzchniowo i głębsze będzie miał studnie. Proponował bym też zrobić jak najwęższe studnie. Pozwoli Ci to rozproszyć dźwięk w szerokim spektrum częstotliwościowym. Osobiście jestem zdania że plecy takiego dyfuzora można wyposażyć w wełnę mineralną. Przy grubych ściankach nie będzie miała ona istotnego znaczenia dla większości częstotliwości ale będzie pochłaniała najniższe pasmo.

 

Podaj jakiś przykład takiego dyfuzora i jak doposażyć go wełną mineralną ?

 

Czy jest sens umieszczać absorbery na bazie wełny PT 80 i ewewntualnie gdzie je umieścić ?

 

Kolumny obecnie jak i miejsce odsłuchu jest są ustawione wg metody Cardasa. Co ciekawe (lecz nieciekawie) kolumny są odsunięte od ściany tylnej o 260 cm sic! (czyli prawie na środku pokoju) Chciałbym jeśli to możliwe trochę zmusić je do lepszego grania bliżej ściany. Podsunięcie ich do ściany niemal natychmiast powoduję zwiększenie bumienia ( bo basem tego nazwać nie można)

 

Poza tym Bardzo dziękuje za odpowiedź i podanie rozwiązań problemu.

 

Przepraszam że upieram się tak przy absorberach na bazie wełny PT 80 ale czytałem że w dominującej części przypadków takie rozwiązanie jest bezpieczne i daje fajne rezultaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co znaczy że sklejka musi być w ramie żeby cała jej reszta mogła drgać.

 

Zbijasz ramę z płaskich desek powiedzmy 10mm x 100mm x 500 mm. Łącząc takie 4 masz ramę o głębokości 100mm na wierzchnią cześć ramy montujesz sklejkę a w środku umieszczasz wełnę tak by nie dotykała tej sklejki.

 

Teraz trzeba zrobić to tak by wszystko było zgodne ze sztuką a do tego najlepszy był by pomiar. Wtedy grubość sklejki i głębokość można dobrać. Przy corner trapie sugerował bym właśnie sklejkę około 16mm. Jeśli dobrze pamiętam to już poniżej 100 Hz.

 

Podaj jakiś przykład takiego dyfuzora i jak doposażyć go wełną mineralną ?

 

Powiedzmy ta sama rama co wyżej za miast sklejki jest dyfuzor 500mm x 500mm z tyłu zostaje pusta przestrzeń ograniczona ramą i ją wypełniasz wełną i całość montujesz na ścianie.

 

 

Czy jest sens umieszczać absorbery na bazie wełny PT 80 i ewewntualnie gdzie je umieścić ?

 

Popatrz wszystko co proponuje jest z tą wełną. Pułapka narożna jest z tej wełny ale przykryta sklejką. Chodzi o nie pochłanianie wysokich częstotliwości, a o walkę z rezonansami. Choć jest to stosunkowo szeroko pasmowy kierunek. Bo RH to bardzo wąsko strojone elementy. Ale wszystkie mają za zadanie walczyć z basem. Dyfuzor który jest stosunkowo szeroko pasmowy a taki "duży" na proponowanych ścianach można uznać za szeroko pasmowy. Podbity dodatkowo wełną poprawia jego właściwości w dole pasma.

 

Osobiście jestem zdania że takie szeroko pasmowe absorbery można zastosować na koniec. Nie tylko z wełny ale z różnych materiałów by wyrównać czas pogłosu.

 

Dodatkowo na osi kolumn na ścianach bocznych proponował bym również panel. Nie wdając się w uzasadnianie.

 

Kolumny obecnie jak i miejsce odsłuchu jest są ustawione wg metody Cardasa. Co ciekawe (lecz nieciekawie) kolumny są odsunięte od ściany tylnej o 260 cm sic! (czyli prawie na środku pokoju) Chciałbym jeśli to możliwe trochę zmusić je do lepszego grania bliżej ściany. Podsunięcie ich do ściany niemal natychmiast powoduję zwiększenie bumienia ( bo basem tego nazwać nie można)

 

Wspomniane rezonatory, pułapki narożne, dyfuzory podbite wełną na krótszych ścianach mają walczyć właśnie z buczącym basem. Przy poprawnej adaptacji te zjawisko powinno się wyraźnie zmniejszyć. Przy 2 RH na mod, czas pogłosu spadł średnio o około 40% w moim osobistym przypadku. Bez żadnych innych zabiegów i zmiana jest bardzo odczuwalna. Więc każda kolejne elementy poprawią tę kwestię.

 

Więc jak to załatwisz będziesz mógł minimalnie zmienić rozstaw kolumn, bo rezonans nie będzie już tak dokuczliwy.

 

 

Przepraszam że upieram się tak przy absorberach na bazie wełny PT 80 ale czytałem że w dominującej części przypadków takie rozwiązanie jest bezpieczne i daje fajne rezultaty.

 

Ja zastosował bym je na koniec i to nie koniecznie musi być ta wełna itd. Na końcu doszlifował bym czas pogłosu takimi absorberami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój ładny....ale całkowicie pusty.

Naprawdę nic już tam nie będzie?.szafek, półeczek, kwietników, kwiatów, obrazów......?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój ładny....ale całkowicie pusty.

Naprawdę nic już tam nie będzie?.szafek, półeczek, kwietników, kwiatów, obrazów......?

Faktycznie jest dziewiczy. Oczywiście będą jakieś szafki na płyty, może kwiatki (:-() Tylko gdzie je poumieszczać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem zdania że takie szeroko pasmowe absorbery można zastosować na koniec. Nie tylko z wełny ale z różnych materiałów by wyrównać czas pogłosu.

 

Dodatkowo na osi kolumn na ścianach bocznych proponował bym również panel. Nie wdając się w uzasadnianie.

Czy mógłbyś wkleić jakieś zdjęcie takiego panela żebym na pewno wiedział o czym rozmawiamy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że na początek trzeba poradzić sobie z pierwszymi odbiciami. Tylko pytanie czy stawiać tam absorbery czy dyfuzory ? Za kolumnami wytłumiać czy rozpraszać? Podobnie za miejscem odsłuchowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że na początek trzeba poradzić sobie z pierwszymi odbiciami. Tylko pytanie czy stawiać tam absorbery czy dyfuzory ? Za kolumnami wytłumiać czy rozpraszać? Podobnie za miejscem odsłuchowym.

 

Już Ci napisałem, że odpowiednio zrobiony dyfuzor w swoim skutecznym paśmie będzie rozpraszał, zaś dobrze dobrana grubość sklejki i dodana wełna sprawią, że będzie jeszcze dodatkowo pochłaniał niskie częstotliwości (większość elementów tego nie robi).

 

Więc zrób sobie średniej wielkości dyfuzory na pierwszych bocznych odbiciach. Zaś największe i najgłębsze jakie możesz na przedniej i tylnej ścianie.

 

 

 

Co do tych pierwszych odbić. Jeśli ktoś nie ma chęci, by cokolwiek policzyć, to faktycznie najłatwiej jest kupić wełnę mineralną. Potem owinąć ją i na zasadzie lusterka znaleźć dla niej miejsce. Ale jest to najłatwiejsze co można zrobić. Miałem wrażenie, że chcesz zrobić coś więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Arczi kontynuj uten wątek bardzo jestem ciekaw. Tych pierwszych odbić ale zauważ że te boczne ściany są też skosami sam mam taki ale większy lub podobny do tego ale jeden za linią kolumn,i się zastanawiam co tam umieścić w sieci, nie wiele pisze. Na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci napisałem, że odpowiednio zrobiony dyfuzor w swoim skutecznym paśmie będzie rozpraszał, zaś dobrze dobrana grubość sklejki i dodana wełna sprawią, że będzie jeszcze dodatkowo pochłaniał niskie częstotliwości (większość elementów tego nie robi).

Czy sklejka w tym dyfuzorze ma być gładka czy z wywierconymi jakimiś otworami. Jaka grubość sklejki ?

 

Byłbym wdzięczny za jakieś przykłady graficzne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też gram w podobnym pomieszczeniu. na pewno nie jest idealne, ale np. u mnie dużo pomogło przeniesienie kolumn pod ścanę ze skosem. spróbuj. dobrze mieć za sobą coś co pochłania odbicia. zamontuj nawet jakiś koc za fotelem na próbę np. oparty na kijach od szczotek ;-) . kolumny odsunięte. tak trzymaj.

 

no i oczywiście zagracenie pokoju pomaga :-)

 

Będzie dobrze. na pewno duuużo lepiej niż na parterze w salonie, gdzie np. u mnie kolumny nie mogły być wysunięte optymalnie. teraz nie wyobrażam sobie powrotu "na dół" :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też gram w podobnym pomieszczeniu. na pewno nie jest idealne, ale np. u mnie dużo pomogło przeniesienie kolumn pod ścanę ze skosem. spróbuj. dobrze mieć za sobą coś co pochłania odbicia. zamontuj nawet jakiś koc za fotelem na próbę np. oparty na kijach od szczotek ;-) . kolumny odsunięte. tak trzymaj.

 

no i oczywiście zagracenie pokoju pomaga :-)

 

Będzie dobrze. na pewno duuużo lepiej niż na parterze w salonie, gdzie np. u mnie kolumny nie mogły być wysunięte optymalnie. teraz nie wyobrażam sobie powrotu "na dół" :-)

 

Dzięki za odpowiedź. Możesz wkleić jakieś zdjęcia. Chętnie bym obejrzał (może być na priva) jeśli wolisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Ja też postanowilem,coś zrobić w kierunku adaptacji na poddaszu,i na skosny sufit dałem wełnę rocton o gęstości 50 cm3 ,na razie zobaczymy jak to się sprawdzi... Jak będzie super to wykoncze to materiałem z jakimś fajnym obrazkiem,aby estetycznie to wyglądało-może macie jakieś fajne propozycje i porady chętnie rozważe i posłucham???.

post-31985-0-27470700-1380446368_thumb.jpg

post-31985-0-51760100-1380446393_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki za odpowiedź. Możesz wkleić jakieś zdjęcia. Chętnie bym obejrzał (może być na priva) jeśli wolisz.

 

oj. nie zmuszaj mnie. nie chce mnie się ;-)

zdaje się, że jeszcze nawet nie zgrałem na kompa zdjęc z nart...

 

Ja też postanowilem,coś zrobić w kierunku adaptacji na poddaszu,i na skosny sufit dałem wełnę rocton o gęstości 50 cm3 ,na razie zobaczymy jak to się sprawdzi... Jak będzie super to wykoncze to materiałem z jakimś fajnym obrazkiem,aby estetycznie to wyglądało-może macie jakieś fajne propozycje i porady chętnie rozważe i posłucham???.

 

to jest szkodliwe dla zdrowia. rakotwórcze. nie może tak sobie wisieć bez "opakowania"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pokój podobny do tego - 6,5x5,8 m. Na całej powierzchni wykładzina dywanowa, po bokach regały na książki o wysokości 103 cm. Spory problem w takich pokojach jest z pierwszymi odbiciami, które wypadają najczęściej na skosach - polecam metodę lusterkową do ich zlokalizowania. Dodatkowo, tak jak u mnie wyszło, skosy, które są zazwyczaj zrobione z płyty g-k, za którą jest spora ilość wełny mineralnej, są doskonałymi absorberami basu. U mnie w pomiarach wyszła wielka dziura poniżej 50 Hz. Dodatkowo u mnie występował flutter, wzbudzający się pomiędzy ścianami szczytowymi. Z początku myślałem, że sam jakoś ogarnę problemy akustyczne, ale jednak po bliższym przeanalizowaniu ich złożoności, poprosiłem o pomoc Mirka Andrejuka. Z jego pomocą większość problemów wyeliminowaliśmy: na skosach na pierwsze odbicia poszły dyfuzory 1D ze styroduru, pułapki basowe na rezonanse własne pomieszczenia, za kolumnami na tylnej ścianie dyfuzory 1D, za miejscem odsłuchowym 2D, i pułapki strojone na średnicę. Doszedł też subwoofer do "zasypania" dziury poniżej 50 Hz. Efekt jest dla mnie naprawdę satysfakcjonujący. Niestety wciąż nie mam kiedy zrobić fotek...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awo dzięki za odpowiedź.

Kolumny masz na ścianie pod skosami czy na ścianach bez skosów ?

 

Jak masz usytuowane kolumny oraz miejsce odsluchowe (jak odległość kolumn od tylnej ściany oraz ścian bocznych, jaka odległość między kolumnami oraz fotel w jakiej odległości od tylnej ściany ?

 

No i prośba przy chwili czasu o zrobienie zdjęć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety muszę przyznać, że u mnie też bas jest raczej skromny. Też myślałem o subie... ale nie sprawdziłem jeszcze tej opcji. Jaki polecasz? porównywałeś jakieś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agmar01

to jest sub do kd które było w salonie na dole i który grał z focalami bodajże 705.

Zollery raczej nie mają problemów z basem.

Prz okazji dordźcie na któej ścianie dać półki z płytami ?

 

Mam pokój podobny do tego - 6,5x5,8 m. Na całej powierzchni wykładzina dywanowa, po bokach regały na książki o wysokości 103 cm. Spory problem w takich pokojach jest z pierwszymi odbiciami, które wypadają najczęściej na skosach - polecam metodę lusterkową do ich zlokalizowania. Dodatkowo, tak jak u mnie wyszło, skosy, które są zazwyczaj zrobione z płyty g-k, za którą jest spora ilość wełny mineralnej, są doskonałymi absorberami basu. U mnie w pomiarach wyszła wielka dziura poniżej 50 Hz. Dodatkowo u mnie występował flutter, wzbudzający się pomiędzy ścianami szczytowymi. Z początku myślałem, że sam jakoś ogarnę problemy akustyczne, ale jednak po bliższym przeanalizowaniu ich złożoności, poprosiłem o pomoc Mirka Andrejuka. Z jego pomocą większość problemów wyeliminowaliśmy: na skosach na pierwsze odbicia poszły dyfuzory 1D ze styroduru, pułapki basowe na rezonanse własne pomieszczenia, za kolumnami na tylnej ścianie dyfuzory 1D, za miejscem odsłuchowym 2D, i pułapki strojone na średnicę. Doszedł też subwoofer do "zasypania" dziury poniżej 50 Hz. Efekt jest dla mnie naprawdę satysfakcjonujący. Niestety wciąż nie mam kiedy zrobić fotek...

 

Awo może znajdziesz trochę czasu na foty. 2 zdjęcia zastąpią 100 słów....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u awo słuchałem jego Xaviana Basso i mojego Jamo c80. Przy podłączeniu kablami głośnikowymi z mocnej końcówki mocy, przy głośności suba na minimum bas dominował. Byś może dało by się wyjść z DACa na końcówkę i osobno na suba, ale nie wiadomo czy była by zachowana taka sama głośność na subie i kolumnach - zabrakło czasu na dalsze eksperymenty.

Po bokach są półki z CD i książkami mające chyba 18cm głębokości i są odsunięte od ścian kolankowych o ok.20cm. Pomiędzy półkami są ustroje akustyczne które również są odsunięte od ścian bocznych o ok.20cm.

Kolumny wysunięte na ok. 2m od ściany za nimi, fotel w odległości ok. 1,3m od tylnej ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Mirkowi za dodanie paru słów. Mój subwoofer spokojnie daje się wyregulować, zarówno po złączu nisko, jak i wysokopoziomowym. Zresztą Mirek podregulował go używając miernika i nie bardzo to zmieniam. Czasu ostatnio mam mało i w tym tygodniu dopiero dzisiaj pierwszy raz zajrzałem do swojej jaskini. Zdjęcia mam na razie tylko stare, sprzed adaptacji, ale dają jakiś pogląd na temat ustawienia, które się wiele po adaptacji nie zmieniło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2208-0-73396300-1381430083_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awo dzięki wielkie że znalazłeś czas i porobiłeś zdjęcia. Dla mnie to dużą podpowiedź. Jakby jeszcze udało Ci się zrobić zdjęcie tylnej ściany ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha :-)

Wobec tego czekam na foto po adaptacji. Ciekawie wygląda ten pass...

 

Jak mocno masz dogięte kolumny. Osie krzyżują Ci się przed czy za głową ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny są dogięte dokładnie na miejsce odsłuchu.

Stan po adaptacji poniżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2208-0-52651100-1381605847_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.