Skocz do zawartości
IGNORED

Audio Show 09-10.11.2013


Elberoth

Rekomendowane odpowiedzi

Mi się Jarret też nie podobał na tej prezentacji - szlikście itp., ale może to też specyfika japońskiego tłoczenia w pewnej mierze. Kawałek bluesowy grał już świetnie. Ale w sumie poniekąd można się było tego spodziewać, w końcu to Rockport'y and Jazzport'y : )

 

Inna sprawa, że rocka na tej prezentacji (i innych) nie uświadczyliśmy, a szkoda - ot taka domena prezentacji z droższym, cztaj rzekomo lepszym, sprzętem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac wzm lampowe( 300B)+kolumny wysokoskuteczne to najlepszy kierunek do audiofilizmu,jak jeszcze dobry gramofon i plyty to juz lepiej nie trzeba,sluchanie metalu,roka itd. chyba nie trzeba az tak drogich zestawow i tak wyszukanych!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się Jarret też nie podobał na tej prezentacji - szlikście itp., ale może to też specyfika japońskiego tłoczenia w pewnej mierze. Kawałek bluesowy grał już świetnie. Ale w sumie poniekąd można się było tego spodziewać, w końcu to Rockport'y and Jazzport'y : )

 

Inna sprawa, że rocka na tej prezentacji (i innych) nie uświadczyliśmy, a szkoda - ot taka domena prezentacji z droższym, cztaj rzekomo lepszym, sprzętem.

Blues brzmiał fajnie, nie znam tego nagrania więc nie mogę sie wypowiedzieć. Mam 24 bitowy ripp z winyla dokładnie tej płyty Jarreta i uwierz mi, że nie różni się dramatycznie od standardowej wersji . Czy ktoś słyszal na tej prezentacji charakterystyczne podśpiewójki Jarreta w tle fortepianu??? nie mówie już o atmoswerze sali, głębi....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Art Audio Argento (paralel SET na lampach 300B XLS ) szuka nowego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś słyszal na tej prezentacji charakterystyczne podśpiewójki Jarreta w tle fortepianu??? nie mówie już o atmoswerze sali, głębi....

Jak fanem Maców nie jestem i faktycznie pewną szklistość góry słyszałem, tak akurat i podśpiewywanie Jarreta doskonale słyszałem i głębi mi zupełnie nie brakowało. Nie wiem gdzie siedziałeś, ale od miejsca, z którego się słucha zależy bardzo wiele. Dla mnie to w końcu były kolumny, które z pozwoliły Macom całkiem dobrze brzmieć, czego Thiele raczej nie robiły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak fanem Maców nie jestem i faktycznie pewną szklistość góry słyszałem, tak akurat i podśpiewywanie Jarreta doskonale słyszałem i głębi mi zupełnie nie brakowało. Nie wiem gdzie siedziałeś, ale od miejsca, z którego się słucha zależy bardzo wiele. Dla mnie to w końcu były kolumny, które z pozwoliły Macom całkiem dobrze brzmieć, czego Thiele raczej nie robiły.

Po pierwszym odsłuchu gdzie siedziałem niesymetrycznie i pod tylną ścianą, poszedłem godzinkę później i zająłem miejsce pośrodku w II rzędzie, optymalne. Nie wiem... może stary i głuchyjuż jestem:(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Art Audio Argento (paralel SET na lampach 300B XLS ) szuka nowego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym wszystkie oceny są subiektywne i preferencje są różne - nie wiem nad czym tu dywagować :/

Czytam z ciekawością wasze opinie , lecz to tak jak napisałeś są oceny subiektywne . Wiem że czasami robią krzywdę producentom i dystrybutorom. Od wystawy mineło kilka dni , chyba ci co chcieli się wypowiedzieć już to uczynili . po przeczytaniu tych 15 stron przynajmniej ja doszedłem do wniosku ( doskonale o tym wiedziałem wcześniej ) że absolut nie istnieje . Przynajmniej jeśli go sobie sami nie stworzymy w głowie . To co zaobserwałem po raz kolejny z rzędu im droższe urządzenia , bardziej zaawansowane tym wiecej sprzecznych ocen.Niby fora istnieją zeby każdy mógł wyrazić swoje zdanie , mi się czasmi wydaje że nie zawsze warto a czasami powinno sie zastanowć przed serwowaniem opini

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby fora istnieją zeby każdy mógł wyrazić swoje zdanie , mi się czasmi wydaje że nie zawsze warto a czasami powinno sie zastanowć przed serwowaniem opini

 

Jaś,

Opinie można jak najbardziej "serwować". Choć jeszcze lepiej je "wymieniać". Po to jest właśnie forum. Ale nie powinno się uzurpować, że się wie jak powinien brzmieć hi-end i za wszelką cenę udowadniać innym, że nie mają o tym zielonego pojęcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaś,

Opinie można jak najbardziej "serwować". Choć jeszcze lepiej je "wymieniać". Po to jest właśnie forum. Ale nie powinno się uzurpować, że się wie jak powinien brzmieć hi-end i za wszelką cenę udowadniać innym, że nie mają o tym zielonego pojęcia.

zgadzam się z tobą na 1000%. czytając ten wątek robię się malutki i zastanawiam się czy podobać ma mi się to co mi się podoba czy to powinno mi się to co ma tu pochlebne opinie ( choć niewiele tu tego )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, że droga do audiofilskiego absolutu nie jest jedna, ale ..... muszę zgodzić sie z GT, że w przypadku prezentacji Maka i Rockportów zachwyty sporej części piszących tu ludzi są dla mnie zupełnie niezrozumiałe. To w jaki sposób zabrzmiał Jarret to według mnie żenada - bez przestrzeni bez powietrza bez różnych smaczków, które w tym nagraniu powinny być, selektywność tego zestawu jest na poziomie marketowym. Chciałbym być dobrze zrozumiany, nie twierdze, że Rockporty to złe głośniki, nie twiedze , że te monobloki Mack to ewolucyjna pomyłka , ale to jak one potraktowały Jarreta to nie jest moja droga do idealnego dźwięku....

 

Wszedłem w Twój profil i to na czym słuchasz uważasz.....że masz referencję?? Z tym co masz to jest brzmienie marketowe-takie są realia.

chcesz być wiarygodny w tym co piszesz to wklej swój system-wtedy bedziemy mieli jakieś argumenty do dyskusji.

Słowo żenada jest łatwo używać......ot tak sobie. W/g mojego mniemania-wybacz po prostu nie masz bladego pojęcia o wybitnym brzmieniu.

Więc z kim do ludzi.......nie należy startować ostro jak radykał-to nie popłaca.......wtedy spada się jak jakiś twardy beton

Jestem pewny,że rockporty widziałeś w realu pierwszy raz...więc o wczesniejszym ich słuchaniu nie było mowy........mam rację?

Ta płyta jarreta to był ECM japoński pierwsze tłoczenie-najlepszy jaki kiedykolwiek wyszedł.........a nie jakiś badziew ze sklepu nie dla idiotów.

Stolik i platformy i kable głośnikowe kilkakrotnie przewyższały wartość Twojego systemu...więc się nie ośmieszaj i nie pogrążaj-bo to jest dziecinada

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle , ze Twoja opinia wynika z faktu, ze masz jeden wzorzec hiendowego dzwieku - swój wlasny. A moim zdaniem rozne drogi prowadza do uzyskania wrazenia pelni i naturalności oraz emocji, wywolywanych przez muzyke. Zgodnie z celnym motto Audio Tekne , muzyka należy do sfery kultury , a sprzet audio do sfery cywilizacji.

Tak jak roznia się najlepszej klasy samochody , czy inne produkty bedace wytworem techniki, tak roznia się również najlepsze sprzęty audio.

Klasa prenzentacji na obu Makach , tj zarówno z Rockportami , jak i Boenicke była imo bardzo wysoka. Jednak dźwięk byl bardzo odmienny od tego , co oferowalo np Audio Tekne , czy Dynaudio z Ayonami.

Należy zadać sobie pytanie czy dążymy do dźwięku realistycznego i przypominającego naturalne brzmienie czy jest nam wszystko jedno bo wtedy te wszystkie oceny i porównania tracą sens. Każdy ma swój " magic sound " w głowie i szuka innych czarów-marów, podbarwień, efektów specjalnych, itd. Dźwięk neutralny jest tylko jeden, jak mogą być różne rodzaje neutralności ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zadać sobie pytanie czy dążymy do dźwięku realistycznego i przypominającego naturalne brzmienie czy jest nam wszystko jedno bo wtedy te wszystkie oceny i porównania tracą sens. Każdy ma swój " magic sound " w głowie i szuka innych czarów-marów, podbarwień, efektów specjalnych, itd. Dźwięk neutralny jest tylko jeden, jak mogą być różne rodzaje neutralności ?

 

Fajnie sobie przeczytać te 15 stron można sobie zweryfikować z tym co się słuchało a co kto o tym pisze; dalej sobie dośpiewajcie :)

 

Chyba sobie zrobię taki ranking użytkowników :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kolegow jello i rafaella podziwiam, bo oni wiedza , jaki dźwięk jest naprawdę neutralny. I wiedza tez , które instrumenty graja bardziej neutralne C : Steinway, Yamaha czy może Bosendorfer , no przecież wszystkie nie mogą grac dobrego C , no nie ?

A kolega Rafaell bedzie pieczatki przyznawal po przejrzeniu co kto pisal o dzwieku roznych systemow na AS 2013 - " prawdziwy audiofil ".

Pelen podziwu jestem, pewno maja ten wzorzec neutralności w sobie, takie genetyczne Sèvres, nic tylko gratulować i zazdroscic :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kolegow jello i rafaella podziwiam, bo oni wiedza , jaki dźwięk jest naprawdę neutralny. I wiedza tez , które instrumenty graja bardziej neutralne C : Steinway, Yamaha czy może Bosendorfer , no przecież wszystkie nie mogą grac dobrego c , no nie ?

A kolega Rafaell bedzie pieczatki przyznawal po przejrzeniu co kto pisal o dzwieku roznych systemow na AS 2013 - " prawdziwy audiofil ".

Pelen podziwu jestem, pewno maja ten wzorzec neutralności w sobie, takie genetyczne Sevres, nic tylko gratulować i zazdroscic :)

 

O kolega chce się na listę załapać nic z tego na tym forum wszędzie jest protekcja :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kolegow jello i rafaella podziwiam, bo oni wiedza , jaki dźwięk jest naprawdę neutralny. I wiedza tez , które instrumenty graja bardziej neutralne C : Steinway, Yamaha czy może Bosendorfer , no przecież wszystkie nie mogą grac dobrego C , no nie ?

A kolega Rafaell bedzie pieczatki przyznawal po przejrzeniu co kto pisal o dzwieku roznych systemow na AS 2013 - " prawdziwy audiofil ".

Pelen podziwu jestem, pewno maja ten wzorzec neutralności w sobie, takie genetyczne Sèvres, nic tylko gratulować i zazdroscic :)

Jeśli wszystko jest dozwolone i nie ma wzorca to nie ma po co gadać o różnicach. Każdy lubi to co lubi i tyle. Jeden lubi blondynki , drugi brunetki, trzeci rude... ale kogo to obchodzi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z humorem , to rozumiem i proponuje poloweczke za wpis na liste albo choćby kolejeczke , jak z zadęciem , to beze mnie prosze:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolega chce się na listę załapać nic z tego na tym forum wszędzie jest protekcja :)

Ja sie chyba wyjatkowo zalapie i bez protekcji, bo podobal mi sie TAD :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie chyba wyjatkowo zalapie i bez protekcji, bo podobal mi sie TAD :D

 

Przeczytaj wszystkie swoje wpisy parę czarnych plam tam masz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko jest dozwolone i nie ma wzorca to nie ma po co gadać o różnicach. Każdy lubi to co lubi i tyle. Jeden lubi blondynki , drugi brunetki tylko po co o tym pisać na forum,.

Tak Jello, to bardzo trywialne jest ,ale audio podlega temu samemu - gustom . Gustom tworcy sprzętu, realizatora nagrania, ba nawet gustom muzyka , gustom lutnika , wreszcie gustom odbiorcy tego wszystkiego , czyli audiofilom. Szansa, ze jedna z kombinacji jest jedyna wlasciwa jest mniejsza , niż trafienie co tydzin przez rok "6" w totka. Dlatego tak nam trudno się dogadać, bo myslimy nieraz, ze nasza kombinacja jest najwlasciwsza.

Inna kwestia jest podzial na klasy sprzętu : budżet, hifi i hiend, tutaj latwiej oddzielić budżet od hiendu , ale już dobry hifi od słabego hiendu ciężko.

 

 

Ja sie chyba wyjatkowo zalapie i bez protekcji, bo podobal mi sie TAD :D

 

Mi tez, ale ... w ubieglym roku . Czy to się liczy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, rok temu TAD grał świetnie......

 

Taaak ale w zeszłym roku podstawki wzmacniaczy były cięzsze i miały więcej żeliwa ;) i nie były to drugi ale najwyższy model kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, to rok temu to był chyba całościowo topowy zestaw TAD?

 

W tym roku chyba postanowili zaprezentować coś bardziej "dostępnego" co ma sens.

 

Dla tego było bardzo dobrze i tylko tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajnie zagrało kolegom z pokoju DIY .Mam tutaj na myśli szczególnie kolumny Misiomora i Twonka .Bardzo zacne paczki .Gdyby nie to że chciałem posłuchać innych sprzętów, zostałbym tam aż do końca AS.Brawo!Było lepiej z barwą i emocjami niż co poniektóry Hi-End .Miło było posłuchać i porozmawiać bo towarzystwo też zacne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajnie zagrało kolegom z pokoju DIY .Mam tutaj na myśli szczególnie kolumny Misiomora i Twonka .Bardzo zacne paczki .Gdyby nie to że chciałem posłuchać innych sprzętów, zostałbym tam aż do końca AS.Brawo!Było lepiej z barwą i emocjami niż co poniektóry Hi-End .Miło było posłuchać i porozmawiać bo towarzystwo też zacne.

 

Te na STX-ach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Masz rację, że droga do audiofilskiego absolutu nie jest jedna, ale ..... muszę zgodzić sie z GT, że w przypadku prezentacji Maka i Rockportów zachwyty sporej części piszących tu ludzi są dla mnie zupełnie niezrozumiałe. To w jaki sposób zabrzmiał Jarret to według mnie żenada - bez przestrzeni bez powietrza bez różnych smaczków, które w tym nagraniu powinny być, selektywność tego zestawu jest na poziomie marketowym. Chciałbym być dobrze zrozumiany, nie twierdze, że Rockporty to złe głośniki, nie twiedze , że te monobloki Mack to ewolucyjna pomyłka , ale to jak one potraktowały Jarreta to nie jest moja droga do idealnego dźwięku....

 

Zgadzam się, nie wiem czemu ludzie tak wzdychają do tego systemu. Bas dudnił nieprzyzwoicie, średnica była co najwyżej taka sobie (może nie taka zła, ale przykryta basowym kocem), stękania Jarreta nie było niemal słychać! Pisałem o tym już znacznie wcześniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mnie, znacznie lepiej brzmiał ARC z Wilsonami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, nie wiem czemu ludzie tak wzdychają do tego systemu. Bas dudnił nieprzyzwoicie, średnica była co najwyżej taka sobie (może nie taka zła, ale przykryta basowym kocem), stękania Jarreta nie było niemal słychać! Pisałem o tym już znacznie wcześniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mnie, znacznie lepiej brzmiał ARC z Wilsonami.

 

Drogi Paltonie

Jesteś niestety w mniejszości z tą swoją oceną-to,że Maki grały aż tak żle..........jednak to przeboleje-też ten system słyszałem........mamy różne gusta))

Natomiast nie rozumiem Twojego podejścia do systemu ARC z Wilsonami-tu tłumaczenie jest jedno-słuchasz też z plików tzn. ze skłizboxa-to wszystko tłumaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

System pewnie może dobrze zagrać, tylko panowie nie odrobili zadania domowego i zapomnieli o ustrojach. Pamiętasz jak Twój systemik pobił Maki w Łodzi? Mogę sobie być w mniejszości, bo słucham uszami a nie kasą. System grał wybitnie wysokie tony, jednak czym niżej, tym było gorzej. DeTom siedział obok mnie, może się wypowie w tej sprawie. Ja jego zdanie znam.

 

Co do plików, to mieliśmy serwer w naszym pokoju DiY. Mieliśmy ale w szafie, bo słabo to według mnie grało. Nie uprawjaj więc socjotechniki, bo ja też mogę powiedzieć, żę Tobie się w HiFi Clubie podobało, bo znasz chłopaków i słuchasz na Makach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w jaki sposób zabrzmiał Jarret to według mnie żenada - bez przestrzeni bez powietrza bez różnych smaczków, które w tym nagraniu powinny być, selektywność tego zestawu jest na poziomie marketowym.

A dla mnie to nagranie jest wyjatkowo niepoprawne, dziwi mnie ze ktos zastosowal je do prezentacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.