Skocz do zawartości
IGNORED

Pogorszenie dźwięku w Windows 7, względem Windows Vista


Corleone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem, z którym nie umiem sobie poradzić. Przeczytałem już masę artykułów na ten temat i próbowałem wielu możliwości, ale bez skutku. Dopóki na moim HTPC funkcjonowała Vista, dźwięk był taki, jakiego oczekiwałem - czysty, wyraźny, basy mocne, ale krótkie, stonowane. Ze względu na to, że Vista miała problem z odtwarzaniem formatu wave DXD (żadne kodeki nie pomagały), postanowiłem wgrać Windows 7. Zadziałało, ale zmiana brzmienia zdecydowanie na wielki minus. Basy wręcz wylewają się, brak dynamiki, dźwięk wydaje się stłumiony, wrażenia z odsłuchu: fatalne. Na obu systemach korzystałem z Windows Media Center. Foobar2000, AIMP, Winamp itp. nie wchodzą w grę, ze względu na funkcjonalność tego sprzętu (niewygodne będzie przełączanie się pomiędzy programami pilotem). Podejrzewam, że problem wynika z polityki Microsoftu: W Vista postawiono na jakość dźwięku, kosztem innych funkcji, w 7 jest to zbalansowane bardziej, niestety kosztem jakości muzyki. Czy ktoś z Was zna jakiś sposób, w jaki można obejść te niedogodności? Możliwe, że plugin WASAPI pod WMC rozwiązałby sprawę, ale nie mogę takiego znaleźć, widziałem tylko ReClock, ale o ile dobrze się orientuję jest on przeznaczony do poprawy, ale w filmach. ASIO z kolei polecali dla tych, którzy nagrywają, więc chyba zostaje WASAPI (o ile pod WMC takowy plugin jest). Sprzęt odsłuchowy nie jest najwyższych lotów, ale na tyle dobry, że różnica jest słyszalna i niestety uciążliwa. Muzyki słucham tylko w formacie FLAC, lub wave, a co do sprzętu:

- wzmacniacz: Marantz PM7003,

- kolumny: model nieznany, na komponentach Visatona,

- karta dźwiękowa: Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE, z fabrycznymi OPAMP'ami.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że plugin WASAPI pod WMC rozwiązałby sprawę, ale nie mogę takiego znaleźć, widziałem tylko ReClock, ale o ile dobrze się orientuję jest on przeznaczony do poprawy, ale w filmach. ASIO z kolei polecali dla tych, którzy nagrywają, więc chyba zostaje WASAPI (o ile pod WMC takowy plugin jest). Sprzęt odsłuchowy nie jest najwyższych lotów, ale na tyle dobry, że różnica jest słyszalna i niestety uciążliwa.

 

Używam ReClock przeważnie przy audio i okazjonalnie przy wideo na WinXP - działa wtedy tryb KS...kiedy zainstalowałem ReClock na Win7 miałam dostępny tryb z WASAPI exclusive zamiast KS. Działa m.in. z WMP, z WMC nie próbowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest wave DXD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest wave DXD?

DXD = Digital eXtreme Definition - 24 bit 352.8 kHz PCM

 

@Corleone

O ile pamiętam Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE pod Windows 7 nie obsłuży Wasapi ani Asio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Visty i nie znam Windows Media Center, dlatego to, co napiszę to takie moje "gdybanie" ;) :)

Vista miała problem z odtwarzaniem formatu wave DXD (żadne kodeki nie pomagały)

To nie Vista miała problem tylko Twoja karta. Jeżeli Vista przesyła sygnał do karty bez resamplowania (bez ASIO i WASAPI) to nie ma szans żeby odtworzyć DXD. Karta maksymalnie potrafi przyjąć 192/24 a nie 352.8/24.

W Win7 nie masz problemu, bo win7 w swoich domyślnych ustawieniach (zaraz po zainstalowaniu) resampluje wszystko do 44,1/16 - jeżeli oczywiście nie grzebałeś w ustawieniach i nie używałeś ASIO i WASAPI. Jeżeli pod win7 użyjesz ASIO lub WASAPI to prawdopodobnie też Ci tego DXD nie odtworzy.

Nie piszę, że to ma wpływ na taką kolosalną różnicę w jakości dźwięku, jaką opisujesz, bo w to wątpię. Na tę różnicę wpływa prawdopodobnie zupełnie co innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu jest mowa o wave DXD, przecież to można trzymać we flac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że problem wynika z polityki Microsoftu: W Vista postawiono na jakość dźwięku, kosztem innych funkcji, w 7 jest to zbalansowane bardziej, niestety kosztem jakości muzyki.

Nic z tych rzeczy. Lepiej się zainteresuj sterownikami i sprawdź ustawienia w systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

@J.Jerry - faktycznie, po ReClocku zmieniło się brzmienie, jest lepsze, ale nie takie, jak oczekiwałem. Podejrzewam, że to pewnie tylko moja subiektywna ocena, bo część utworów gra lepiej niż pod Vista, a część gorzej. Przy filmach HD zaczęło za to ciąć mimo, że ustawiłem priorytet odtwarzacza na wysoki.

 

@retha - z tego, co czytałem, to ta karta nie obsłuży tego pod żadnym systemem chyba, że się ją lekko zmodyfikuje, było coś takiego na internecie. Dziwne jest to, że Wasapi exclusive, które uruchomiłem w ReClocku za radą J.Jerry jednak coś zmieniło.

 

@neofozzie - grzebałem trochę w ustawieniach, na karcie ustawiłem domyślnie 44,1, bo inaczej wyskakiwał błąd przy .flac i odpaliłem Wasapi exclusive, DXD łyka bez problemu. Więc faktycznie wszystko wskazuje na ten resampling.

 

@ayran po prostu pomysł z DXD wziął się stąd, że 2L udostępniła trochę sampli w tym formacie i chciałem sprawdzić, czy faktycznie różnica będzie widoczna, ale teraz nie dam rady tego zaobserwować, skoro w Win7 mam resampling - koło się zamyka.

 

@Kyle - grzebałem trochę w ustawieniach systemowych i w ustawieniach karty. Na karcie wiele zmienić się nie dało - panel jest dość prosty, a w systemie wielu opcji nie było chyba, że jest coś, gdzieś głęboko zagrzebane i nie udało mi się tego znaleźć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że problem wynika z polityki Microsoftu: W Vista postawiono na jakość dźwięku, kosztem innych funkcji, w 7 jest to zbalansowane bardziej, niestety kosztem jakości muzyki.

 

Ale urwał ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę stronniczy bo nie lubię Visty... ;)

Nie sądzę, żeby Win7, poszedł jeszcze dalej w pieprzeniu dźwięku, niż ma to miejsce w Windows Wiśta.

Radą jest WASAPI lub ASIO, trzeba ominąć system Windows i kartę dźwiękową komputera (obojętnie jakie by nie były) i wyprowadzić czysty strumień danych z kompa kablem USB. Ominąć systemowy mixer i inne ficzery bo to tylko degraduje dźwięk.

Oczywiście jak wspomniano wyżej - swoich ulubionych "supergęstych" plików tak nie prześlesz.

Kup Maca! :)

Zdaje mi się że Apple lepiej jest skonfigurowane do grania muzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim celu? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje ci się... :-)

 

Dobra, zdaje mi się, bo nigdy koło kompa Apple nawet nie stałem... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja się przyznaję bez bicia! I absolutnie się nie obrażam.

Nie znam komputerów Apple, nigdy takiego nie miałem ani nie używałem.

Swoją opinię o wyższości Maców i Linuxa względem Winzgrozy opieram na powszechnej opinii panującej w necie.

Sądzę, że prawdziwej bo najwięksi netowi guru komputerowego audio "jadą" na Macach.

Przy Windowsie trzeba trochę pokombinować i jest tak samo dobrze ale Mac tego od nas nie wymaga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeta-j - nie do końca zrozumiałem Twój post. Mógłbyś sprecyzować?

 

il Dottore - wyprowadzić dźwięk do USB - sugerujesz zakup DACa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

il Dottore - wyprowadzić dźwięk do USB - sugerujesz zakup DACa?

 

Owszem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeta-j - nie do końca zrozumiałem Twój post. Mógłbyś sprecyzować?

 

il Dottore - wyprowadzić dźwięk do USB - sugerujesz zakup DACa?

 

Ech... po prostu system nie gra :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... po prostu system nie gra :)

 

A jednak! Niby zarówno WASAPI jak i ASIO omijają systemowy mikser... jak w takim układzie wytłumaczyć fakt że dźwięk z ASIO mam dużo lepszy w stosunku do WASAPI?

I to nie jest sugestia. Z ASIO jest więcej "mięsa" i kolorów - nie umiem tego logicznie wyjaśnić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja na to poradzę? Na logikę to powinienem zmienić dealera - święta racja!

Ale wystarczy jeden klik myszką żeby się przekonać.

Wiem, że to bez sensu ale co poradzę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeta-j - wiadomo, że to nie system gra, ale im bardziej jest zaśmiecony tor, przez te wszystkie samplingi i resamplingi, tym gorszą jakość brzmienia otrzymujemy na wyjściu, więc system ma w tym przypadku ogromny wpływ.

 

il Dottore - na jakiej zasadzie miałoby to funkcjonować? Pozbyć się karty dźwiękowej i kupić DACa? Jaki mógłbyś polecić przykładowy model za rozsądną cenę? Jaki ma to być przedział cenowy, żeby można było mówić o czymś sensownym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak! Niby zarówno WASAPI jak i ASIO omijają systemowy mikser... jak w takim układzie wytłumaczyć fakt że dźwięk z ASIO mam dużo lepszy w stosunku do WASAPI?

I to nie jest sugestia. Z ASIO jest więcej "mięsa" i kolorów - nie umiem tego logicznie wyjaśnić.

 

ja tam zadnej roznicy WASAPI vs. ASIO nie slysze ;]

aczkolwiek ja nie slysze zadnej roznicy nawet wzgledem WASAPI vs. DirectSound :d

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupić DACa? Jaki mógłbyś polecić przykładowy model za rozsądną cenę? Jaki ma to być przedział cenowy, żeby można było mówić o czymś sensownym?

 

Zależy ile możesz wydać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie mogę wydać nic, nad czym ubolewam, ale chodzi o to, żebym orientacyjnie wiedział, czy wystarczy trochę odłożyć, czy lepiej będzie odłożyć od razu więcej pieniędzy i przymierzyć się także do budowy osobnego PC-Audio, od podstaw, typowo pod muzykę, w najprostszej formie. Chodzi o rząd wielkości: 500, 1000, czy 5000, bo w sprzęcie audio cen można spodziewać się różnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam komputer absolutnie nie musi być specjalnie pod PC-Audio. Pewno, że najlepiej coś bez wiatraków (jak mój nettop) ale przecież może być i 10 wiatraków a komputer w piwnicy.

DAC to kwestia indywidualnych gustów i zapatrywań.

U PC-audiomaniaków zwykle zresztą na 1 przetworniku się nie kończy... :)

Sterować można systemem i za pomocą telefonu z Androidem, więc zakup tabletu specjalnie w tym celu to zbędny luksus.

Choć miło się tabletu do sterowania systemem używa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz odtworzyć pliki 24 bit 352.8 kHz to co najmniej ~1500 (np AudioGd NFB-3.33, czy coś innego)

Pliki o takiej częstotliwości próbkowania, to już poziom voodoo. 96 kHz przy 24 bit wystarczy (wg. Lavry'ego 60 kHz jest już bezpieczną częstotliwością próbkowania, by dokładnie odtwarzać do 20 kHz)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla testów zainstalowałem wczoraj Viśte SP2 64bit aby porównać do Win7 SP1 64bit którego ostatnio używałem. Obok Xonara STX mam dokładnie taką kartę jak OP tylko z normalnymi op-ampami a nie domyślnymi. I imho na Viście ona gra inaczej, odrazu czuć jakby więcej ciszy pomiędzy dźwiękami, zupełnie inna scena, separacja instrumentów i power basu.

 

Posprawdzam jeszcze dokładnie wersje sterowników i inne ustawienia aczkolwiek pewnie wynik będzie taki sam na korzyść 'nieudanej' Visty która na Xonarze też wydawała mi się zawsze lepiej grać od Win7/8...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.