Skocz do zawartości
IGNORED

"Na twardo" vs. "na miękko" - sposoby ustawiania kolumn


Milimetr

Rekomendowane odpowiedzi

To WIELKIE WYRAZY PODZIĘKOWANIA ZA PRZYCIĄGNIĘCIE dla foto dla nas:)))

 

Czy wysokotonowy nie za wysoko troszkę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@justas-ja rozumiem,że nie wszyscy wierzą w zbawienny wpływ prądu na brzmienie systemu i nie każdy montuje rodowane furutechy do ściany ale to wiszące na drutach gniazdko mógłbyś sobie przykręcić-przynajmniej dla bezpieczeństwa swojego i reszty domowników;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, co go przykręcę to mi wypada ... :-)

 

Nobody's perfect.

 

Co do wysokotonowego - ja naprawdę wolę jak jest wyżej. Wiem że teoria mówi że ma być na poziomie ucha. Ale ja mam gdzieś teorię jak mi wyżej gra lepiej ... Może to kwestia mojego pomieszczenia - nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w temacie wątku:

kolumny:podłoga-filc-granit-kolce-standy(b.ciężkie)-blutack-monitor.

wzm/cd:szafka(drewno)-filc-granit-absorber-sprzęt.

 

Czyli generalnie twardo/miękko z akcentem na twardo.Nie używam platform antywibracyjnych ale taki układ od lat sprawdza się wyśmienicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milimetr, dla wszystkich zainteresowanych podkładkami firmy Harmonix link do strony wraz z fotografiami komponentów i modeli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżeli chodzi o stoliki to stety czy niestety wszedłem w blaty z 3 cm płyt granitowych, opartych na stalowych nogach z wałków fi 50 mm z pełnego materiału.

To była kolejna przymiarka do stolików i dziś już nie mam siły zmieniać stolików po raz kolejny. To w sumie trzy szafki, dwie platformy - razem 9 półek.

 

Blaty granitowe wykleiłem od spodu podwójną warstwą Dynamat Extreme, co wygasiło ich dzwonienie, a kiedyś może nogi stalowe wymienię na wykonane z brązu. Sam nie wiem po co...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

justas32 a gdzie jest napisane że teoria mówi iż tweeter powinien być na wysokości uszu? Robiłem u siebie eksperymenty i akurat u mnie w 2 różnych pokojach wyszło że lepiej było gdy tweetery były nieco wyżej niż ucho! Wtedy z jednej strony góra była łagodniejsza, delikatniejsza i bardziej aksamitna a z drugiej strony system pokazywał większą przestrzeń i nieco inną aurę całego przekazu. Najgorzej u mnie grało właśnie wtedy gdy tweetery były na wysokości ucha. Wtedy dźwięk był twardszy, góry nieco za dużo i była zbyt ekspansywna a poza tym mniejsza przestrzeń. W Monachium poruszyłem ten temat z kilkoma konstruktorami kolumn bo byłem ciekaw ich poglądu i ku mojemu zaskoczeniu potwierdzili te same spostrzeżenia.

Oczywiście zasłaniali się tekstem że wszystko zależy od konstrukcji konkretnych kolumn, użytego tweetera jak i akustyki danego pomieszczenia ale generalnie lepiej żeby tweeter nie był idealnie na wprost uszu. Lepiej żeby był lekko powyżej. Również jeśli chodzi o dogięcie na słuchacza to wcale nie zalecano ustawienia osi wprost na uszy. Lepiej żeby rozwarcie tych osi przebiegało tak by krzyżowały się za głową czyli osie tweeterów przechodzą ok 10-40cm za każdym uchem. Trzeba eksperymentować żeby dobrać idealne proporcje między wielką przestrzenią i szerokością sceny a wypełnieniem środka sceny. Wyjątkiem był Andrew Jones z TAD, który mówił, że z kolumnami TAD-a można robić również takie eksperymenty żeby osie od tweeterów krzyżowały się przed głową czyli dogięcie kolumn jest wtedy duże. Ale można też tak by krzyżowały się za głową.

Natomiast w kwestii wysokości tweeterów też był zgodny że nie na wysokości uszu a powyżej lub poniżej tyle że poniżej to raczej trudno więc muszą być powyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wysokość tweetera ustala konstruktor kolumny. Stawianie kolumny znacznie wyzej lub niżej psuje te założenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się.

 

Przede wszystkim wysokość tweetera ustala konstruktor kolumny. Stawianie kolumny znacznie wyzej lub niżej psuje te założenia.

 

Równomierna charakterystyka kierunkowa.

 

U mnie np. tweeter jest wyżej, ale o 2-3 cm:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wysokość tweetera ustala konstruktor kolumny. Stawianie kolumny znacznie wyzej lub niżej psuje te założenia.

 

Również tak sądzę:)

Nie przypuszczam, żeby konstruktor kolumn Justasa odsłuchiwał je postawione na takiej wysokości.

Ale każdy robi tak, jak mu się podoba. A Polak potrafi:) No i baza 3,5 m hm... Duży ten pokój?

 

U mnie, na wysokości ucha jest głośnik średniotonowy...

Dogięcie kolumn? Kąt zero:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zapominacie Panowie o pewnym drobiazgu! Otóż ludzie mają różny wzrost.

Ktoś kto ma 1.7m i siedzi na niskiej sofie/fotelu to ma ucho na wysokości powiedzmy 80cm a ktoś kto ma 1.95m i siedzi na wyższej sofie bo taką powinien mieć przy tym wzroście żeby nie podkurczać za bardzo nóg to ma ucho 25-30 cm wyżej.

I tego nie jest w stanie przewidzieć żaden konstruktor. Żeby ten wysoki miał te same proporcje i relacje ucha do przetworników to wychodzi na to że powinien kolumny mieć nieco wyżej, być może właśnie o te 25cm, może trochę mniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zapominacie Panowie o pewnym drobiazgu! Otóż ludzie mają różny wzrost.

Ktoś kto ma 1.7m i siedzi na niskiej sofie/fotelu to ma ucho na wysokości powiedzmy 80cm a ktoś kto ma 1.95m i siedzi na wyższej sofie bo taką powinien mieć przy tym wzroście żeby nie podkurczać za bardzo nóg to ma ucho 25-30 cm wyżej.

I tego nie jest w stanie przewidzieć żaden konstruktor. Żeby ten wysoki miał te same proporcje i relacje ucha do przetworników to wychodzi na to że powinien kolumny mieć nieco wyżej, być może właśnie o te 25cm, może trochę mniej.

 

Bo j wiem. Ta tolerancja nie jest chyba tak duża. Jeśli już ktoś słucha muzyki godzinę, czy nawet kilka, to raczej nie siedzi wyprostowany czy choćby na wyższej sofie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego, Panie Sly, Nie zapominamy/ m.

Jak ktoś podchodzi do hobby, jak pies do jeża, to może i masz rację.

Ja np. biorę pod uwagę wysokosć siedziska i teraz mam wysokość odpowiednio dopasowaną.

Nie jest to siedzisko docelowe i niebawem będę zamawiał sofę o wymiarach dostosowanych do tweeterów:)))

 

Konstruktor nie przewidzi, natomiast do "mnie" należy reszta przewidzieć, to w jakim pomieszczeniu z czym i na jakiej wysokości, Wasza Wysokość, Sly:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego, Panie Sly, Nie zapominamy/ m.

Jak ktoś podchodzi do hobby, jak pies do jeża, to może i masz rację.

Ja np. biorę pod uwagę wysokosć siedziska i teraz mam wysokość odpowiednio dopasowaną.

Nie jest to siedzisko docelowe i niebawem będę zamawiał sofę o wymiarach dostosowanych do tweeterów:)))

 

Konstruktor nie przewidzi, natomiast do "mnie" należy reszta przewidzieć, to w jakim pomieszczeniu z czym i na jakiej wysokości, Wasza Wysokość, Sly:))

Piano jesteś perfekcyjny ale czy nie przecedzasz komara przypadkiem ?

Jeśli jesteś w Filharmonii lub Teatrze Muzycznym w Gdyni i zajmujesz dalsze/wyższe rzędy to słyszysz gorzej lub lepiej od osób które siedzą na poziomie orkiestry he,he,?

Podobnie jest w domu - panowie bez przesady ale generalnie ucho powinno być poniżej tweetera, chyba że producent zaleca wyrażnie - słuchanie i ucho na poziomie

wysokotonowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja gdzieś napisałem, że ty masz złą wysokość kolumn Jaśnie Panie Piano? Ale nie jest dla mnie oczywiste, że kolumna musi stać na podłodze bo tak przewidział konstruktor. U mnie tak nie jest i to w obu systemach. W jednym tweetery mam ok 15cm ponad linią uszu a w drugim ok 20cm i tak jest najlepiej...akurat u mnie.

 

A kolega zukzukzuk to oczywiście wie lepiej jak zawsze. Wiadomo, że ktoś kto słucha kilka godzin to nie siedzi w pozycji wyprostowanej. Nic też takiego nie napisałem. Ale mając o 25cm większy wzrost to ma ok 12-15 cm wyżej ucho niż niższy kolega. Do tego dochodzi kwestia fotela czy sofy. Mając 1,95m u mnie są 10 cm wyższe. Finalnie ucho mam 25cm wyżej niź ktoś mający 1.7m i kolumny musiały stanąć na podwyższeniu. Wyszło im to na dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zapominacie Panowie o pewnym drobiazgu! Otóż ludzie mają różny wzrost.

Ktoś kto ma 1.7m i siedzi na niskiej sofie/fotelu to ma ucho na wysokości powiedzmy 80cm a ktoś kto ma 1.95m i siedzi na wyższej sofie bo taką powinien mieć przy tym wzroście żeby nie podkurczać za bardzo nóg to ma ucho 25-30 cm wyżej.

I tego nie jest w stanie przewidzieć żaden konstruktor. Żeby ten wysoki miał te same proporcje i relacje ucha do przetworników to wychodzi na to że powinien kolumny mieć nieco wyżej, być może właśnie o te 25cm, może trochę mniej.

Kolumny z niskim podziałem środek - góra albo małymi rozmiarowo i geometrycznie zbliżonymi do siebie przetwornikami mają tu przewagę, a więc większy kątowy sweet spot.

 

Po drugie - jeżeli obaj rozważani słuchacze o różnym wzroście muszą siedzieć tak samo w sensie np. najlepszych fizjologicznie kątów w stawach, różnica wysokości ucha będzie proporcjonalna do wzrostu. A więc jeżeli słuchacz 170cm ma ucho na wysokości 80cm, to w przypadku 195cm dla zachowania wszystkich proporcji będziemy mieli 80cm*(195/170) a więc tylko 92cm. Różnica 12cm przy odległości słuchacz - kolumny 250cm daje nam zmianę kąta mniejszą niż 3o - a więc w zakresie prawidłowego zgrania kolumn nawet z umiarkowanie wysokim podziałem.

 

Rozwiązaniem tych problemów są głośniki koaksjalne, jednak w ich przypadku mamy inne problemy - modulacja góry basem i środkiem skoro kształt tuby gwizdka zmienia się wraz z wychyleniami membrany stożkowej, naturalnie niska indukcja w szczelinie przy napędzie neodymowym. Te ostatnie kwestie sprawiają że większośc konstruktorów zostaje przy rozdzielonych układach wielodrożnych.

 

Zgadzam się jednak, że dobrze jest wiedzieć gdzie znajduje się konstrukcyjna oś kolumny - wtedy można świadomie dostroić system przez np. marmurowe cokoły ew. pochylenie kolumn przez regulację kolców. Niestety wszelkie tego typu informacje budzą niepokój konsumenta i dlatego mało kto je uwzględnia w instrukcjach, które zawierają głównie beletrystyczne peany na cześć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiste, że wszystkie układy odsłuchowe faktyczne są inne (wysokość siedzenia, wzrost, proporcje ciała, budowa kolumn) - jednak często zdarza się, że producenci kolumn próbują uzasadniać ich konstrukcję względami estetycznymi, wybrzmiewaniem basu itd itp, a kompletnie nie zwracają uwagi na podstawowe i przeciętne / typowe warunki odsłuchu. Słuchałem kolumn, które dobrze oddawały głębię - dopiero jak się wstało :) . Jakieś tanie Kefy UniQ kiedyś - były podłogówkami o wysokości coś 70 cm, gdzie centrum wysokotonowca było na wysokości 50 paru centymetrów od podłogi chyba :) . Wg zasad - trzevba by je słuchać na leżąco :) Wszystko próbuje się uzasadnić :) a to bas-reflex w podłogę, a to jeden wysoki i 4 pozostałe w kolumnie odtwarzające z naciskiem dynamicznym tony średnio-niskie :) co ma zasymulować brak basowca :) . Połowa z tych kolumn to marketing i ekonomia - do niczego się nie nadają z punktu widzenia audiofila. A jednak - robi się na tym biznes :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak audiograde, taki jest świat. Marketing i kasa wszędzie się wciskają. Zresztą kolega misiomor też to potwierdza, że producent dla świętego spokoju w manualu nie pisze i pewnych rzeczach o których napisać by mógł a może nawet powinien. Ale lepiej nie straszyć klienteli... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś w ogóle zwrócił uwagę co napisał justas??. Pisze że nie jest w stanie zrobić zdjęcia kolumn/kolumny z "dedykowanym" podstawkiem bo ma tak zagracony pokój meblami iż one te kolumny przysłaniają. Czy waszym zdaniem( hajendowców) nie jest to wbrew sztuce??, niezależnie czy głośniki wysokotonowe ma na wysokości małżowin czy zadka??.

I już na marginesie. Sly niektórzy piszą coś w domyśle, a Ty z marszu zawsze to samo tłumaczenie: czy ja tak napisałem?/ nigdzie tak nie napisałem. Nikt nie zarzuca że tak nie napisałeś, a co najwyżej poddaje w wątpliwość Twoje myśli. Tak trudno zrozumieć ??

 

>>Piano wysokość siedziska sofy by uszy się zgadzały z linią tweetera ????. Ja pitole do czego to audio ludzi prowadzi (śmiech)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno to zrozumieć bo często ktoś robi własne domysły idące znacznie dalej niż to co napisałem a to rodzi wnioski o których nawet nie pomyślałem.

Jeśli piszę że nie lubię np BMW to nie znaczy że nie lubię niemieckiej motoryzacji. A takie wnioski często pojawiają się na forum.Każdy coś sobie doda bo sam ma takie a nie inne przemyślenia mimo że autorowi wpisu nawet nie przeszło to przez myśl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly na Twoim miejscu tymi "domysłami" nie zawracałbym sobie głowy. Warto ??. Czasami zamiast sztucznej kurtuazji lepiej walnąć prosto z mostu. Proste ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly na Twoim miejscu tymi "domysłami" nie zawracałbym sobie głowy. Warto ??. Czasami zamiast sztucznej kurtuazji lepiej walnąć prosto z mostu. Proste ??

banita - nie masz widocznie pojęcia, jak szerokie są sposoby traktowania audio. Zagracenie pokoju jest potęźnym problemem, podobnie jak (kiedyś) stawianie kolumn bokiem na szczycie meblościanki :) . Teraz raczej się tego ne spotyka, ale kolumny wciśnięte w kąty pomieszczenia - nadal obserwujemy - nawet na zdjęciach na tym forum. Na forum audiofilskim - a więc nieco bardziej (potencjalnie) oświeconym, niż zdjęcia z katalogu meblowego. :) A z drugiej strony - mamy wieczną walkę o każdy mikroimpuls, aspekt dźwięku - poprzez właśnie ustawienie kolumn, o czym zdaje się jest ten wątek :) . Ludzie naprawdę się starają w miarę możliwości usprawnić akustykę, czasem pokrętnymi lub małoskutecznymi drogami - ale jeśli jest / wydaje im się - że dla nich - jest lepiej to w czym problem? Nie każdy może modyfikować same głośniki, wymiany kabli też są skuteczne do pewnego pułapu sprzętu - a możliwe - do pułapu możliwości finansowych. Jest mnóstwo aspektów preferencyjnych w dźwięku - niektórzy lubią coś, inni coś trochę innego - i każdy stara się iść w tą stronę. Każde ustawienie jest inne w efekcie, każdy system jest inny, każdy pokój, każdy odbiorca. Dlatego nie ma sztywnych reguł - w tym samym pomieszczeniu dla tej samej osoby nałogowo słuchającej dajmy na to jazzu - ustawienie wysokich naprzeciw uszu jest idealne. A jeśli puści się mu odpowiednią elektronikę z dużą ilością sztucznie generowanych transowo wysokich - okaże się, że nie wytrzyma takiej prezentacji i ucieknie :) . Jeśli ktoś słucha bardzo urozmaiconej muzyki - ma naprawdę duży problem czasem - bo każda z nich swoim charakterem w wyrafinowanych systemach - potrafi zagrać hmmm.... "nieoptymalnie" - lub po prostu niewłaściwie dla słuchającego. Dlatego problem ustawienia jest - i warto różnych rzeczy próbować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzając się z niektórymi wcześniejszymi wpisami u mnie np. kolumny podłogowe B&W są przyklejone blu-tackiem do stendów granitowo metalowych, a z kolei kolce tychże stendów znów stoja na 4 kawałkach granitu (bas b. kontolowany i obraz b. rozdzielczy). Zamierzam popróbować pod stendami innych rozwiązań i dlatego z zaciekawieniem czytam Wasze posty. Natomiast pod urządzeniami audio wszystkie elementy ruchome ="pływajace", kulkowe Sympozjum, platforma A. Revive, nawet pod kondycjonerem kulki "bazuni". Oczywiście za każdym razem zmiana dźwięku na duży plus. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

banita - nie masz widocznie pojęcia, jak szerokie są sposoby traktowania audio. Zagracenie pokoju jest potęźnym problemem, podobnie jak (kiedyś) stawianie kolumn bokiem na szczycie meblościanki :) . Teraz raczej się tego ne spotyka, ale kolumny wciśnięte w kąty pomieszczenia - nadal obserwujemy - nawet na zdjęciach na tym forum. Na forum audiofilskim - a więc nieco bardziej (potencjalnie) oświeconym, niż zdjęcia z katalogu meblowego. :) A z drugiej strony - mamy wieczną walkę o każdy mikroimpuls, aspekt dźwięku - poprzez właśnie ustawienie kolumn, o czym zdaje się jest ten wątek :) . Ludzie naprawdę się starają w miarę możliwości usprawnić akustykę, czasem pokrętnymi lub małoskutecznymi drogami - ale jeśli jest / wydaje im się - że dla nich - jest lepiej to w czym problem? Nie każdy może modyfikować same głośniki, wymiany kabli też są skuteczne do pewnego pułapu sprzętu - a możliwe - do pułapu możliwości finansowych. Jest mnóstwo aspektów preferencyjnych w dźwięku - niektórzy lubią coś, inni coś trochę innego - i każdy stara się iść w tą stronę. Każde ustawienie jest inne w efekcie, każdy system jest inny, każdy pokój, każdy odbiorca. Dlatego nie ma sztywnych reguł - w tym samym pomieszczeniu dla tej samej osoby nałogowo słuchającej dajmy na to jazzu - ustawienie wysokich naprzeciw uszu jest idealne. A jeśli puści się mu odpowiednią elektronikę z dużą ilością sztucznie generowanych transowo wysokich - okaże się, że nie wytrzyma takiej prezentacji i ucieknie :) . Jeśli ktoś słucha bardzo urozmaiconej muzyki - ma naprawdę duży problem czasem - bo każda z nich swoim charakterem w wyrafinowanych systemach - potrafi zagrać hmmm.... "nieoptymalnie" - lub po prostu niewłaściwie dla słuchającego. Dlatego problem ustawienia jest - i warto różnych rzeczy próbować

 

Audiograde chyba się nie rozumiemy...przepraszam nie rozumiesz. Nie mnie tylko wyjaśnienia justasa. Chcesz mi powiedzieć że jeśli kolumna/kolumny na drodze której są ustawione jakiekolwiek "przeszkody" ułatwiają poprawny odsłuch ??. Przecież te wasze wszystkie spory, kłótnie w aspekcie akustyki można by na przykładzie justasa w tyłek sobie wcisnąć.

A poza tym Twój wpis w moim odczuciu zupełnie o czym innym niż zacytowane zdanie, ale może tak jest teraz poprawnie.

Bo jeśli chodzi o temat i pojęcie...to przepraszam po czym sądzisz że nie mam pojęcia?. Proszę o konstruktywną odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podzielę się z wami moimi doświadczeniami z ustawianiem kolumn. Moja koncepcja wynikała z potrzeby przede wszystkim zabezpieczenia kolumny przed przewróceniem a nie poprawy walorów sonicznych. System stoi w pokoju dziennym, jak na razie to nie mam możliwości przygotowania osobnego pokoju dla audio. Mam małego synka i bałem się, że jak kolumna będzie stać na kolcach na jakiś podkładkach lub na platformie / granicie, to synek może tą kolumnę przewrócić na siebie. Sama kolumna waży ok 25 kg i bardzo łatwo ją przesunąć / wywrócić.

 

W moim systemie kolumny są zespolone z podstawą granitową za pomocą specjalnie przygotowanych śrub (patrz zdjęcia). Sama kolumna to ok 25 kg. Podstawa granitowa specjalnie wykonana pod moje zamówienie waży ok 30 kg. W podstawę granitową wklejone są specjalne nakrętki (takie same jak wtopione w podstawę kolumny na potrzeby wkręcania kolców). Po połączeniu kolumny i granitu za pomocą specjalnie wykonanych śrub, kolumna robi się zdecydowanie bardziej stabilna. Praktycznie teraz nie ma możliwości aby dziecko przewróciło na siebie kolumnę. Cel założony osiągnięty. Ale ku mojej uciesze okazało się, że po zespoleniu kolumny z granitem, poprawił się też dźwięk. Bas stał się mocniejszy, bardziej wypełniony (w kolumnie bass refleks jest skierowany w stronę podłogi). Największa zmiana zaszła w barwie instrumentów, oraz w wokalach. Stały się bardziej naturalne, dźwięczne, wybrzmienia dłuższe. Myślę, że granit zespolony z kolumną spowodował, że kolumna stała się bardziej stabilna „sztywna”, tym samym część podbarwień wprowadzanych przez obudowę zniknęła (kolumna jest odlewem żywicy zmieszanej z mielonym kamieniem). Zapewne można by zrobić podstawę z jakiegoś drewna (są zwolennicy i przeciwnicy granitów), ale wtedy podstawa była by lżejsza i nie wiem czy cel pierwotny byłby osiągnięty. Tego już nie sprawdzałem.

 

Dodatkowo, pod każdy granit wstawiłem po cztery specjalnie przygotowane przez jednego pasjonata audio z Wrocławia podkładki (takie DIY). Podkładki wykonane są z drewna / metalu i jakiegoś materiału elastycznego zamontowanego wewnątrz podkładki. Materiał ten wpływa na dźwięk kreowany z kolumny (miałem kilka wersji tych podkładek i rzeczywiście było słychać różne zmiany w dźwięku). Specjalnie nie piszę, że są to tylko pozytywne zmiany, bo te zmiany zależą od kolumny (a przynajmniej ja z tymi podkładkami miałem różne doświadczenia z różnymi kolumnami). Mianowicie, jak miałem kolumnę z linią transmisyjną do dołu (Joseph Audio RM25XL) to zmiana była zdecydowanie pozytywna. Duża zmiana na wokalach. Bardziej naturalne. Jak te podkładki zabrałem do jednego kolegi i wstawiliśmy je pod kolumny Focal Mezzo Utopia, to efekt był negatywny, tz. bardzo duże odchudzenie w dźwięku. Teraz mam kolumny, które mają port bass refleks skierowany w dół i po zamontowaniu podkładek pod granity zespolone z kolumną, delikatnie nastąpiła dalsza poprawa w dźwięku. Lepsza lokalizacja instrumentów oraz odrobinę lepsza stereofonia.

Według mnie warto eksperymentować z różnymi platformami i podkładkami pod kolumny, przeważnie efekt jest pozytywny.

 

Pozdrawiam

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pitole do czego to audio ludzi prowadzi (śmiech)

Do czego???")

Moze zbyt pochopnie odebrałeś.

Zamawiam sofę u stolarza, bo jest mi potrzebna do życia, siedzenia i czegoś tam jeszcze:)

Byłbym głupcem, gdybym zlekceważył jej wysokość i "przy okazji" nie dostosował do wysokości skoro będę też z niej słuchał muzy.To że stolarz wykona nogi 6cm wyższe nie kosztuje mnie nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak i robiąc sofę na indywidualne zamówienie głupotą byłoby nie podać wysokości jaka dla nas jest najlepsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to siedzisko docelowe i niebawem będę zamawiał sofę o wymiarach dostosowanych do tweeterów:)))

 

Piano czy to ja napisałem ??...a już poniżej:

 

Zamawiam sofę u stolarza, bo jest mi potrzebna do życia, siedzenia i czegoś tam jeszcze:)

 

Więc jak to jest. Do czegoś jeszcze;-)...czy jednak dostosowana do tweetera ??.

Piano, a co zrobisz jak już będziesz miał sofę (na zamówienie) odpowiednio dostosowaną, a za jakiś zmienisz obecne kolumny na inne ??.

Myślę że nie pozostawiasz sobie pola do manewru bo albo, kolejne kolumny dostosowujesz do...sofy, albo znów sofę do kolumn.

Chyba że będziesz ją używał wyłącznie do czegoś tam jeszcze ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 28

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.