Skocz do zawartości
IGNORED

Narożniki-zabudowa materiałem obiciowym


yama

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamierzam stworzyć pułapki basowe poprzez zabudowę narożników pokoju materiałem obiciowym-gęstym.Ma to być forma trójkąta równobocznego,a do wewnątrz, w sam narożnik chcę wkleić styropian z nawierconymi otworami.Materiał chcę zamocować na prętach lub listewkach tylko u dołu(przy podłodze) i pod sufitem. Będzie on lekko naprężony dla estetyki, a bokami będzie lekko odstawał od ścian. Co o tym sądzicie? Czy można to nazwać pułapką? Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam stworzyć pułapki basowe

 

Jak mają to być pułapki basowe, to musisz użyć materiału o większej gęstości, styropian się do tego nie nadaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz sprzętu pomiarowego i nie możesz zrobić strojonych pułapek Hermholtza to zrób to o czym piszesz, ale w środek daj wełnę mineralną o jak największej gęstości i dobrze ją zabezpiecz przed pyleniem. Dźwięk ma mieć w czym zmienić się w ciepło. W styropianie wszystkie kulki są ze sobą połączone na stałe dlatego nie pochłania basu tak jak wełna w której poszczególne włókna mają miejsce i możliwość lekko się przesuwać pod wpływem fali dźwiękowych przez co tarcie wytwarza minimalne ciepło i tak energia fali jest redukowana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, Acoustik Lab Bardzo Wam dziękuje.Dobrze że Was mamy, my ubodzy amatorzy-miłośnicy stereo.Dziś jadę na poszukiwania takowego materiału.Służyć ma nie tylko do pułapek,chcę również zrobić zasłony na duże jak na moje 13m2 okno.Tworzę akustykę w sposób amatorsko tani-wiadomo,kasy brak.Wracajac do pułapek to rozumiem że pomysł nie najgorszy.Jeśli chodzi o styropian to wiem że lichy materiał ale jeśli wkleję ładnie w narożnik w taki sposób że za nim będzie jeszcze przestrzeń powietrzna i nawiercę otworki. powiedzmy fi50 mm to będzie kiepsko? Będę nawiercał stopniowo, jeden po drugim, obserwując-słuchając czy coś się zmienia.Jeśli uważacie że zle kombinuje to może zastosować piankę poliuretanową zamiast styropianu, ponieważ wełna mineralna odpada,(żona-nieee).A swoją drogą to nie miałem pojęcia że moja Yamaszka z Topazami przewróci mi tak w głowie (o wiele lat za pózno).To coś wspaniałego, sprzęt budżetowy a daje radość niesamowitą.I tak się cieszę że żonka nie wyrzuca z domu biednego mini albo mikroaudiofila. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na Wasze porady. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zabudować rogi, to zabuduj je sklejką. Zwyczajnie daj ją na ukos. Postaraj się to zrobić szczelnie i mocować tylko do ściany. Żadnych poprzeczek wzmacniających i innych pomysłów, tak by sklejka mogła rezonować. Sklejka niech ma około10 mm grubości. Czyli mocujesz szczelnie ramę na ścianie a do niej mocujesz sklejkę.

 

Na początek nie wypełniał bym tego wełną. Powinno to chłonąć dość niskie składowe pomieszczenia. Bez wełny rezonans powinien być bardzo rozmyty. Przy odległości 30 cm 40 cm od narożnika i tej grubości powinno być ok.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejka jest droga i bez sensu w tym zastosowaniu, skoro nie będzie jej widać. MDF lepszy i tańszy.

Jeśli wełna jest nieakceptowalna można kupic inny materiał izolacyjny - kulki bawełniane. Ale nie wiem, czy je dostaniesz w markecie budowlanym - to raczej w firmach robiących ocieplenia pod ciśnieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejka jest droga i bez sensu w tym zastosowaniu, skoro nie będzie jej widać. MDF lepszy i tańszy.

 

Podałem konkretne rozwiązanie w którym sklejka jest widoczna. Zawsze możesz koledze policzyć taką pułapkę dla MDF'u

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem konkretne rozwiązanie w którym sklejka jest widoczna. Zawsze możesz koledze policzyć taką pułapkę dla MDF'u

 

Arczi ale co się oburzasz, bo nie rozumiem?

Skoro zabudowa będzie zasłnięta materiałem, to po co ppłacić za sklejkę? A liczyć niczego nie trzeba - zamist sklejki dajesz standardowy mdf i gra muzyka. No chyba, że chcesz mi powiedzieć, że podany przez Ciebie wymiar sklejki został policzony pod względem rezonansów, etc. i że to słychać. Wtedy pasuje - nie policzę tego dla mdfu (bo imho to bez sensu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arczi ale co się oburzasz, bo nie rozumiem?

Skoro zabudowa będzie zasłnięta materiałem, to po co ppłacić za sklejkę? A liczyć niczego nie trzeba - zamist sklejki dajesz standardowy mdf i gra muzyka. No chyba, że chcesz mi powiedzieć, że podany przez Ciebie wymiar sklejki został policzony pod względem rezonansów, etc. i że to słychać. Wtedy pasuje - nie policzę tego dla mdfu (bo imho to bez sensu).

 

Chce zagospodarować rogi, więc podaje mu jakieś sensowne rozwiązanie. Bo pomysł ze styropianem uważam za mało trafiony. No i tak, a nie inaczej, zostało to przedstawione, bez propozycji obijania tego czymkolwiek.

 

No i nagle widzę twój wpis że zastosowanie sklejki jest bezsensowne. Sklejka o tej grubości i odległości 50 cm (od narożnika) powinna swoją największą skuteczność osiągnąć w okolicy 60 Hz. Nie bez powodu jest bez wełny bo taka zabawka jest wtedy stosunkowo szeroko pasmowa. Więc bez pomiarów wyrządzi więcej pożytku niż szkody. Oczywistym było by zważyć sklejkę i policzyć względem posiadanego arkusza. No ale wtedy można i zrobić pomiar.

 

Po prostu nie lubię jak ktoś lekka ręką rzuca że coś jest bezsensowne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam Panowie za rady.Pomysł ze sklejką jest fajny a do tego konstrukcja niczym prawdziwy ustrój akustyczny.Piszesz Arczi że to ma być szczelne, czy od dołu i góry również?Sciany za kolumnami i naprzeciwko mam wyklejone korkiem ściennym 3mm (pozostałe to farba). Czy gdybym ten ustrój, czyli sklejkę okleił również korkiem to będzie poprawnie? bo ładnie na pewno:) (kurcze żonka mnie udusi ,to nie będzie tanio). Czy to włókno wewnątrz musi być zamontowane? Jesli musi, to jak to zrobić? Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały widz polega na tym że to jest ustrój membranowy. Czyli jego gęstość powierzchniowa jest tutaj wyznacznikiem. Więc każda najdrobniejsza ingerencja w arkusz ma swój skutek. Nie jest wskazane oklejać go korkiem. Tak montujesz listwy na suficie na ścianach i to tworzy ramę. Do tego montujesz sklejkę i po temacie. Z racji że jest to szczelne możesz się zastanowić nad wełną mineralną. Zmienna głębokość takiego ustroju powoduje "rozlanie" się rezonansu więc łącznie z wełną dalej może być stosunkowo szeroko pasmowo ale bez pomiarów ciężko wróżyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Arczi.Wszystko zrozumiałem W sumie proste zadanie dałeś do wykonania.Pozostaje estetyka.Można to pomalować fajną lakierobejcą, ale czy to będzie fajnie wyglądać?!Mogę to pokryć materiałem, ale czy nie zepsuje działania ustroju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Arczi.Wszystko zrozumiałem W sumie proste zadanie dałeś do wykonania.Pozostaje estetyka.Można to pomalować fajną lakierobejcą, ale czy to będzie fajnie wyglądać?!Mogę to pokryć materiałem, ale czy nie zepsuje działania ustroju?

 

Ja w sklejce 1/1 nie widzę nic nie estetycznego. Prawda jest taka że może być to HDF i tego typu materiały ale trzeba to policzyć. W przybliżeniu będzie wiadomo jakie pasmo próbujesz się wstrzelić. Jak Ci bardzo zależy na pokryciu materiałem to możesz przed sklejką zrobić kolejną ramę i naciągnąć na nią materiał. Choć tutaj musisz wziąć pod uwagę to że będzie to zapewne wycinało wysokie tony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Arczi Czyli lakiero-bejca może być tak? Po 10tym zrobię jak piszesz.Dziś kupiłem i już powiesiłem zasłony z weluru.Jest super. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ze sie podpinam ale mam pytanie:

czy jak dam w naroznikach grube zaslony powiedzmy ze 40cm szerokosci na jedna sciane i 40 na druga na calej wysokosci pomieszczenia to dzwiek sie polepszy czy nie ?? Dodam ze glosniki stoja przy naroznikach, takze zaslony bylyby za glosnikami ????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co w temacie zrozumiałem poprzez zasłony nie poprawisz kontroli nad basem. Wpłynie to z pewnością na wyższe częstotliwości i większe wytłumienie pomieszczenia.Jeśli o to Tobie chodzi to wieszaj, zawsze możesz to zdjąć jeśli nie uzyskasz oczekiwanej poprawy.Myślę że koledzy- spece od akustyki doradzą solidnie. Ja w moim pokoju robię takie "manewry" że żona ma prawdziwy ubaw, ale przecież śmiech to zdrowie.:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze zamiast zaslon dac cos takiego ? :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cos nei wplynie na nizsze czestotliwosci. Owszem moze pomoc, jels ichodzi o wyzsze czestotliwosci, ale osobiscie polecam welne mineralna, a jesli problem lezy jeszze nizej np 50hz to niestety ale tylko rezonatory helmholtza ktore zreszta prosto zrobic. Tak samo jak pomiary pomieszczenia, wystarczy zrobic mikrofon pomiarowy na wkladce panasonic wm1, koszt do 30zl wszystko. Wtedy bedziemy wiedziec co z czym sie je. Jednakze nie licz ze bas ktor yjest podbity o kilka db w pelni e iwyrowna, beda poprawy ale to wszystko zalezy ile rezonatorow dasz do pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zagospodarować rogi, więc podaje mu jakieś sensowne rozwiązanie. Bo pomysł ze styropianem uważam za mało trafiony. No i tak, a nie inaczej, zostało to przedstawione, bez propozycji obijania tego czymkolwiek.

 

No i nagle widzę twój wpis że zastosowanie sklejki jest bezsensowne. Sklejka o tej grubości i odległości 50 cm (od narożnika) powinna swoją największą skuteczność osiągnąć w okolicy 60 Hz. Nie bez powodu jest bez wełny bo taka zabawka jest wtedy stosunkowo szeroko pasmowa. Więc bez pomiarów wyrządzi więcej pożytku niż szkody. Oczywistym było by zważyć sklejkę i policzyć względem posiadanego arkusza. No ale wtedy można i zrobić pomiar.

 

Po prostu nie lubię jak ktoś lekka ręką rzuca że coś jest bezsensowne.

 

Arczi, no to doszło do nieporozumienia, bo ja nie zamierzałem nikogo obrażać. Po prostu o materiale obiciowym przeczytałem w pierwszym poście autora wątku:

Zamierzam stworzyć pułapki basowe poprzez zabudowę narożników pokoju materiałem obiciowym-gęstym.

 

i zrozumiałem, że te zabudowy narożników pokryje materiałem obiciowym. Ponieważ sklejka jest dość droga, a jak myślałem miałaby być zasłonięta materiałem napisałem że bez sensu jest jej stosowanie. I stąd całe zamieszanie.

Jeśli uraziłem - sorry, nie miałem takiego zamiaru.

pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arczi, no to doszło ...

 

Luz, byle by koledze grało :)

 

Sam zabieram się za akustykę pomieszczenia choć ciężko zmotywować mi się do roboty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pewnie wszyscy nasi spece delektują się sprzętem i muzyką na A.S. Osobiście zazdroszczę wrażeń.Jak wrócą to pewnie znowu możemy liczyć na ich pomoc.Więc mam pytanie związane z moimi narożnikami.Kolega Arczi podał przepis na ustroje membranowe ze sklejki.Zastanawiam się czy zastosowanie boazerii drewnianej zamontowanej poziomo do ramy i klejonej na piórach wikolem zadziałało by w podobnym paśmie.Dziękuję i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy zastosowanie boazerii drewnianej zamontowanej poziomo do ramy i klejonej na piórach wikolem zadziałało by w podobnym paśmie.Dziękuję i pozdrawiam.

 

Ja osobiście nie wiem jak zachowa się boazeria. Wiesz prawda jest taka że względnie niegruba boazeria może zadziałać podobnie. Co do płyty jest po prostu wzór a tutaj ciężko mi oceniać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Arczi Wiedziałem że mogę na Ciebie liczyć.Pomyślałem że boazeria może zadziałać podobnie(ale klejona). Na plus moim zdaniem zasługuje jej perforacja własna(można zadbać o dodatkowe rowki) i mamy chyba dwa w jednym. bo stworzy się drobny rozpraszacz.Co najważniejsze, żona komentuje - na to mogę się zgodzić :) Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.